Jump to content

Savet za WiFi mrezu potreban


Zen Mod

Preporučeni Komentari

elem - nadam se da je neko na vorumu u toku sa hardware-om za predmetno ;postavka :tacka A : postoji ADSL prikljucak i lokalna mreza ( preduzece) ; mreza ustanovljena switchevima , fixne IP adrese , pojedini racunari imaju instaliran PPPoE za pristup netu ( pomenuti ADSL prikopcan na najblizi switch)tacka B : postoji racunjalo i silostacka C : postoji racunjalo i silosrastojanja :\A - B : 1km vazdusnim putem , opticka vidljivostB - C : 8km vazdusnim putem , opticka vidljivostA - C : 10km vazdusnim putem , opticka vidljivostcilj : obezbediti umrezenost tacaka B i C sa "centralom" A , kao i izlaz istih na net ( posledicno) ;pretpostavka ( dok ne pogledam na lokalnu mapu ne mogu biti siguran ) ali mislim da se sa jednim AP-om u tacki A ne mogu pokriti i tacka B i tacka C .svodi se na to da je najlogicnije koristiti tacku B za "relejnu" vezu izmedju tacke A i tacke C .pitanje za nekog ko je u toku sa hardware-om : sta konkretno gde postaviti da bi se zadovoljili ciljevi ?tnx unapred

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 21
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Dobar ti je taj trougao1 + 8 > 10 :DMislim da je svejedno kako ces da napravis, koliko sam razumeo ugao BAC nije mali pa ce biti potrebne dve usmereneTrebalo bi da je lakshe ako obe antene stavis na A, jer razlika izmedju 8 i 10 km nije velika, a tako stedis dodatni hardver koji bi morao da se stavi u B ako bi ona bila repetitorDa ne pominjemo sto bi servisiranje mozda bilo jednostavnije

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stranice trougla odokativno - nemo' da se facate za to :sarcastic_hand:

znam i ja principijelno kako mogu da to uradim , nego sam se nadao da je neko u toku , pa moze da kaze - " uzmi ovo za main AP , ovo za client stranu , uzmi ovu antenu ....... "

naci cu ja to i sam , al' vredi pitati , da ubrzam stavr i da ne moram gresiti previse na overkill stranu .......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koja Fq? Imam dobar nacrt za antenu na 5.8ghz...ovih dana se zanimam sa njima,ima pojacanje 5 db(sto je za tu fq dovoljno...antena je omni pa mi mogao mozda sa tacke A da pokrijes i B i C....Antena nije laka za napraviti,morala bi se koristiti glodalica i slicni alati...nije neko handmade sranje vec radi posao....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sorrynista DIY - komercijalno , brzo resivo ( narucim , platim , stigne) i pouzdano je ono sto mi trebamoracu da instal google earth da vidim tacne kote - da se ne zamajavam sa kartama i gpsovima :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen, za AP uzmi neki TP-Link, Prodali smo ih dosta, nije bilo problema. Par drugara i ja smo pre 3-4 godine radili wifi mrezhu u NS-u sa ~130 korisnika. Doduse, tada je Ovislink WL5460 bio aktuelan, mada pretpostavljam da ce ti TP-Link raditi i vishe nego dobro. Sto se antena tice, za ove razdaljine 8 ili 10km, idi iskljuchivo na 24dB grid od nekih "brand" proizvodjacha. Hyperlink, Andrew, Pacific Wireless i sl. Za 1km mozhesh bez problema proci i sa neki Reinkjet (sabachkim) gridom ili nekom boljom panelkom od 12-15dB. Chak i 8-10km ce mozhda raditi sa nekom slabijom antenom nego shto su ovi 24dB gridovi, ali ti ne savetujem da se zeash jer cesh vrlo verovatno imati problema kad je magla, kisha, sneg, itd. Takodje, ti "brand" gridovi su veoma kvalitetno uradjeni, tako da nema kasnije da razmishljash da li ce uci voda, oksidirati dipol unutra i sl. Montirash, izolujesh spojeve na kabelu i zaboravish. Najbolje reshenje je da za te 3 tachek uzmesh 4 uredjaja i 4 antene i pravish bridge konekciju. Znachi tachka A i B su povezane sa 2 antene i 2 uredjaja, i tachka B i C takodje sa 2 uredjaja i 2 antene. Ako je, gledano sa tachke B, ugao izmedju tachke a i C manji, onda mozhesh na tachku B da stavish neku sektorsku antenu, pa da se tachke A i C kache na nju. Dobijash neshto manju propusnu moc, ali i dalje i vishe nego dovoljno da pustish net i neku osnovnu mrezhu, a shtedish jedan uredjaj i antenu. Na poslu sam pa sam mozhda malo konfuznije napisao :) Ako je neshto nejasno, pitaj :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napravi bridž, link između tačke A i tačke koja je vidi, tj B. Upotrebiš dve usmerene antene i 2 APa. Na tačci B Postaviš još jedan AP za tačku C, a na njoj AP i antenu ka tačci B, naravno isto u bridž modu. Na načkama B i C postavi mrežne svičeve i vuci kablove gde ti treba, sa tim što na B, link ka A i C moraju da budu u vezi. Ako ćeš kvalitetno, a ok koristi TP Link AP i Hypergrid, a ako ćeš jeftinije, Dual antene iz Kruševca. Koristi CFD200 kabal i kvalitetne konektore. Ovo je rešenje koje će da radi u 99.9% spoljašnih uslova. Izbegavaj antenske kablove duže od 10m.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hvala svima na savetima ;ovaj problem je resen - koristice se postojeca WiFi mreza AP-ova lokalnog distributera , a za potrebe interne komunikacije uspostavice se VPNbas sam malopre razgovarao sa momcima - odose na teren da tacno snime situaciju - na sva tri mesta stavice microtic-ove i bog te veselio

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

el zna neko kakav je to "satelitski" internet na sat tv kartici sky star 2?verujem da neko odavde ima tu karticu

To je DVB, Digital Video Broadcasting, za razliku od hrvatskih kanala za koje imam zemaljski risiver i klasičnu antenu, ovde se signal fura preko satelita pa fizičke udaljenosti nemaju uticaja na mogućnost prijema određenih paketa. Satelitski internet ti je sličan fazon kao i IPTV, samo je transfer podataka moguć bez čvrstih provodnika... Platiš i trošiš.Ili da budem jasniji, umesto da preko receivera primaš program TV kanala, šalješ i primaš pakete informacija. Isto kao i wireless ali preko satelita.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imaš dva provajdera. Jednog kome šalješ zahteve ( i preko koga uploaduješ) i drugog, koji preko satelita šalje ( downloaduje) ka tebi. Kako je odnos Down/Up load nesrazmeran, ovo može zadovoljavajuiće da radi. Definitivno nije rešenje za nekog ko mnogo i stalno uploaduje. A ja ne znam takvog

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zar stvarno neko kod nas koristi internet preko satelitske tv kartice?

Znam neke koji su u vreme sporih linkova koristili sat internet. Da li su sada prešli na neki od ovih brzih paketa ili su i dalje na satelitu, ne znam.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...