Jump to content

Zasto se izlazni transformatori koriste u tranzistorskim pojacalima ?


Dmeister

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima. Ja sam novajlija, ali cuo sam (i video) da se u lampaskim pojacalima koriste izlazni transformatori. Negde sam procitao da se to radi kako bi se zvucnici zastitili od velikih voltaza koje izlaze (ali ipak, sta ja znam :confused1: ). Ali zasto se koriste u tranzistorskim pojacalima ?http://www.youtube.com/watch?v=0Rzwrs2XArAU ovom klipu jedan covek pokazuje neko Lafayette tranzistorsko pojacalo koje ima izlazne transformatore.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 10
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Izlazni transformator je prilagodni element koji omogućava da se izlazni stepen i potrošač usklade.Ponekad je odnos impedansi različit, ponekad isti, kako kad. Nisam sposoban za preterano stručna objašnjenja, umesto toga evo šeme jednog zanimljivog SE pojačala sa mosfetom na izlazu koje ima izlazni transformator... (odnos transformatora je 600:600)post-13-0-63987500-1300808895_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izlazni transformator je prilagodni element koji omogućava da se izlazni stepen i potrošač usklade.Ponekad je odnos impedansi različit, ponekad isti, kako kad. Nisam sposoban za preterano stručna objašnjenja, umesto toga evo šeme jednog zanimljivog SE pojačala sa mosfetom na izlazu koje ima izlazni transformator... (odnos transformatora je 600:600)post-13-0-63987500-1300808895_thumb.jpg

nope - ta sema je za klasicni zvucnik
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izlazni transformator je prilagodni element koji omogućava da se izlazni stepen i potrošač usklade.Ponekad je odnos impedansi različit, ponekad isti, kako kad. Nisam sposoban za preterano stručna objašnjenja, umesto toga evo šeme jednog zanimljivog SE pojačala sa mosfetom na izlazu koje ima izlazni transformator... (odnos transformatora je 600:600)post-13-0-63987500-1300808895_thumb.jpg

Ta shema je virovatno nastala dilom iz zelje za nec drugacijim pristupom a dilom iz zelje za izbjegavanjem disipacije na CCSu koji bi inace stajal ispod izlaznog mosfeta a mozda dilom i iz zelje za izbigavanjem veznog elka prema zvucniku.Virovatno dela prilicno dobro jer se tu radi o izrazito niskoomskom krugu pa primarni induktivitet trafa ne mora bit veliki (vec je i 100mH sasvim u redu). A kako mali induktivitet sa sobom nosi i manji broj zavoja onda je virovatno i propusni opseg trafa prilicno dobar. Sad, da li takav pristup ima opravdanja ili ne to je stvar osobne odluke. Trafo u toj topologiji jos i moze proc iako bez obzir na relativno mali broj zavoja sam trafo nije ni mali ni jeftin (ovdi su amperi a ne miliamperi DC predmagnetizacije) ali driver je ubi. Sa nekih jadnih cca 8mA driverski mosfet mora gonit (sve samo ne mali) ulazni kapacitet izlaznog mosfeta. Da se storil posteni driver ne bi tribala nikakva globalna povratna veza. Valjda ne triba naglasavat da ona ovdi moze vrlo lako dovest do velikih nestabilnosti. To je i autor sheme neizravno priznal stavivsi kompenzacijski kondenzator od punih 3,3nF (prijelomna tocka oko 150kHz). I ne samo u povratnu vezu nego i u drain ulaznog mosfeta
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni kao laiku nesto nije jasno...Sta je verovatnije? Da Andy Groove ne zna to sto vi znate? Da je to tako uradio zato sto je hteo da ustedi? Zato sto je mozda slusao par varijanti ukljucujuci i onu 'pravu' pa je na kraju ipak odabrao onu koja najbolje zvuci?Nemam pojma, opet samo glasno razmisljam :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Igore - mogla ga je i moja baba napraviti , ali sema sve govori .on verovatno zna sa cevima ( sigurno bolje od mene - jer njegovi se uredjaji prodaju ......... ) ali je ovo ....... bas onako .topoloski ne zameram nista - to je pitanje izbora al taj mali jado sa 8mA treba da obezbedi full swing za pobudu mosfeta tj. primara trafoa ..... imam tu semu i text poodavno ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni kao laiku nesto nije jasno...

Sta je verovatnije? Da Andy Groove ne zna to sto vi znate? Da je to tako uradio zato sto je hteo da ustedi? Zato sto je mozda slusao par varijanti ukljucujuci i onu 'pravu' pa je na kraju ipak odabrao onu koja najbolje zvuci?

Nemam pojma, opet samo glasno razmisljam :scratch_head:

Sluh svakog pojedinog covika je toliko individualna kategorija dao tome nima smisla uopce raspravljat. Nekomu i HSR48 odlicno zvuci.

Ovdi je gotovo sigurno nec drugo u igri. Iako su Audio Note u vrime Kondo-sana i Audio Note danas dvi itekako razlicite stvari bilo bi prilicno besmisleno rec da ovi iz Audio Note ne znaju neke osnovne stvari. Ali isto tako znaju i kako dizat mistiku oko sebe + jos nec dodatno zaradit. Marketing je danas sve a di ces boljeg marketinga i stvaranja aure nadnaravnih sposobnosti oko sebe nego ako das gotovu shemu sa puno objasnjenja a velika vecina koja se uvati gradnje ipak ne uspije. Nazalost, kod ove sheme je trafo presudan i o njemu direktno ovisi oce li amp normalno prodelat ili zaoscilirat

Meni (a virujen i vecini onih koji znaju kako sklopovi funkcioniraju) je potpuno nebitno da li je shemu crtal Andy Groove ili ju je lokalni pijanac strugal cavlom po cesti. Ja na shemi gledam njezin sadrzaj a ne ime autora. A ovdi je sadrzaj takav kakav je i nikakvo pozivanje na ovo ili ono ime to ne minja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...