Jump to content

Bas refleks


svr

Preporučeni Komentari

Zanima me kako da promenim izgled kutije, bez promene karakteristika.Subwoofer koji pocinjem da pravim ima 3 TRI bas refleks otvora unutrasnjeg preseka cevi od 85mm i duzine 220 mm.Bas reflex tube su pod uglom od 45 stepeni...Kako da izmenim bas refleks.Prihvatljivo (vizuelno) mi je da ima 1 bas refleks okrugli ili pravougaoni.Cini mi se da u slucaju da izmenim i stavim 1 kruzni taj bi trebao da bude k'o cev bestrzajnog topa :scratch_head: Sta sa cetvrtastim otvorom za bas refleks?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 6
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Na koje podatke mislis?

U pitanju je Subwoofer Incognito projekat koristicu SPH 300 TC- umesto skupljeg SPH 300 CTC, pasivna verzija.

Kutija zapremine 105.67 litara.

Koriste se Monacor MBR-85 tube

Postavljena slika

ciji su podaci

Bass-reflex tube port.

High-quality PVC material, angled telescopic version, to reach large lengths, 56.7cm2.

* Inside Ø 85mm

* Outside Ø 95mm

* Length approx. 200-370mm

* Flange Ø 120mm

* Area (SV) 56.7cm2

TUBE SE skracuju na 220 mm .

Gledao sam WinISD ima parametara za ovaj Monacor ali ne dozvoljava da se duzina tube promeni na 220mm ??

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kutija 105 litara, 3 bas refleksa po 85mm duzine 220mm - nesto je tu meni sumnjivo. :shok:

A što je sumnjivo? To mu ga izađe Fb=37,5 Hz tjuning freq. Za neki 15" koji ima odgovarajuće T/S parametre....Ipak, sada videh da je za SPH-300TC. Mislim da je 105 L preveliko za SPH-300TC. I preveliki prečnik tunela. Pogledat ću, izračunam šta ja mislim da bi trebalo i okačim.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni laicki je mnogo sto sta 'sumljivo'. Na sajtu http://www.lautsprechershop.de/english/index_hifi.htm za SPH 300 TC preporucuju 2 tipa kutija,kompresionu 27 L ili basreflex 65 L ( sa 2 basrefleksa 100mm)

recommended cabinet 1:closed cabinet with 27 L volumefrom 73/46 Hz (-3dB/-8dB) recommended cabinet 2:65 L volume bass reflex cabinetwith 2x HP100 reflex tube, 40 cm long.from 43/33 Hz (-3dB/-8dB).

Negde sam zaturio Monacor katalog ali cini mi se da je i u njemu predlozena kutija basreflex zapremine 50-60 L.U proslogodisnjem katalogu Incognito je aktivan i dimenzije 109 L (doduse kad se odbije prostor koji zauzima aktivno pojacalo to je dosta manje -blize 105L)Boki cekam tvoje misljenje.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo, malko im se ne slažu međusobno T/S parametri, pa sam ih korigovao kako mislim da bi moglo da se desi da su stvarno u praksi. Nije neka razlika, i ne treba nešto obraćati pažnju na to.Fs=23,4 HzSPL=91,8 dBCms=0,68 mm/NMms=68 gRms=3,2 kg/sRe=3,16 Ohm (2x6,32 Ohm)BL=10,3 N/AQms=3,124Qes=0,2978Qts=0,2719Vas=232,6 LIzračunao da bi zapremina trebala da bude oko 72 litara netto. Prečnik tunela u rasponu 104 do 120 mm. Ako se ide na kućnu varijantu hifi-ja gde se neće enormno odvrtati pot (hifi pojačalo do oko 100 W), onda manji prečnik tunela 105-110 mm. A ako je divljanje sa glasnoćom u pitanju onda nešto veći prečnik, i do 120 mm. Tjuning frekvencija minimalni 33,5-34 Hz a možda ispade da je bolje sa nešto višom frekvencijom, pa treba probati sve od pomenute pa do 40 Hz. Na osnovu zapremine Vb, prečnika tunela Dt i freq. tjuninga Fb se izračuna dužina tunela. Za varijantu sa Dt=114 mm i Fb=34 Hz dužina tunela izađe Lt=272 mm. Za više frekvencije Fb se radi proba sa kraćim cevkama. Za Fb=40 Hz bi bilo Lt=168 mm. Probaju se varijante na po 25 mm razlike između ove dve dužine.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...