Jump to content

'System Timer Resolution' u Windows-u


dj.nik

Preporučeni Komentari

Da li vam se mozda desilo, da li ste primetili da vam reprodukcija muzike sa PC-a zvuci drugacije od jednog do drugog danaa da niste ama bas nista menjali u sistemu, ni plejer ni softver ni hardver ni naravno, muzicku numeru? Evo odgovora: Jeste li culi za 'rezoluciju sistemskog casovnika' ('System Timer Resolution')? Po definiciji (default) vrednost je 15,6 ms a odredjene aplikacije mogu naterati Windows da ovu vrednost izmeni na 1 ms. Ova promena se odrazava na ceo sistem. To mogu uraditi npr. 'Media Player', 'iTunes', 'WinAmp' ili cak neka Flash aplikacija :) Pokrenete u nekom internet pregledniku malu flash aplikaciju, reklamu ili slicno i eto boljeg zvuka :crazy: Rezoluciju sistemskog casovnika proverite malom alatkom odavde: http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897568.aspxRadi sa komandne linije. Minimalna vrednost rezolucije je (Vista, W7) 0,5 ms:drinks:post-9-0-99317800-1291560209_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 28
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Da li vam se mozda desilo, da li ste primetili da vam reprodukcija muzike sa PC-a zvuci drugacije od jednog do drugog danaa da niste ama bas nista menjali u sistemu, ni plejer ni softver ni hardver ni naravno, muzicku numeru? Evo odgovora: Jeste li culi za 'rezoluciju sistemskog casovnika' ('System Timer Resolution')? Po definiciji (default) vrednost je 15,6 ms a odredjene aplikacije mogu naterati Windows da ovu vrednost izmeni na 1 ms. Ova promena se odrazava na ceo sistem. To mogu uraditi npr. 'Media Player', 'iTunes', 'WinAmp' ili cak neka Flash aplikacija :) Pokrenete u nekom internet pregledniku malu flash aplikaciju, reklamu ili slicno i eto boljeg zvuka :crazy: Rezoluciju sistemskog casovnika proverite malom alatkom odavde: http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897568.aspxRadi sa komandne linije. Minimalna vrednost rezolucije je (Vista, W7) 0,5 ms:drinks:post-9-0-99317800-1291560209_thumb.jpg

Što menjati kada je OK:~$ cat /proc/asound/timers G0: system timer : 10000.000us (10000000 ticks)P0-3-0: PCM playback 0-3-0 : SLAVEP1-0-0: PCM playback 1-0-0 : SLAVE(Na generic kernel-u. Na lowlatency je, još, bolje...:~$ cat /proc/asound/timers G0: system timer : 1000.000us (10000000 ticks)P0-3-0: PCM playback 0-3-0 : SLAVEP1-0-0: PCM playback 1-0-0 : SLAVE)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hmm .. probao ovaj pragramcic i dobio ovo ... jel to valja ili ne (Win XP)

Programcic samo prikazuje kolika je trenutno rezolucija 'System Timer'-a. U ovom slucaju 1 ms sto je dobro.Interesantno je ovo probati kod sveze ukljucenog racunara, ili kad osetis da racunar jednostavno 'ne svira' onakokako si navikao ili 'kako bi trebalo' :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Programcic samo prikazuje kolika je trenutno rezolucija 'System Timer'-a. U ovom slucaju 1 ms sto je dobro.Interesantno je ovo probati kod sveze ukljucenog racunara, ili kad osetis da racunar jednostavno 'ne svira' onakokako si navikao ili 'kako bi trebalo' :)

Ovo sam probao malopre a PC je radio sigurno ceo dan (jerbo je vec bio upaljen i to sigurno od jutros - ne znam tacno nijesam bio kod kuce danas) i kad sam pokreno ovaj ClockRes sve sam aktivirao i Foobar, i JDownloader, i sve ostalo antivirus, ZoneAlarm, winLIRC, itd. i dobio ove vrednosti rezolucije system clocka. Sutra ujutru cu probati sa svezim ukljucenim PCijem. Offtopic ppitanje: jel ovaj system clock resolution ima ili nema neke veze sa latencijom sistema (u tu svrhu koristim ovaj programcic na linku dole)?? :)http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Offtopic ppitanje: jel ovaj system clock resolution ima ili nema neke veze sa latencijom sistema (u tu svrhu koristim ovaj programcic na linku dole)?? :) ...

Ne. Latencija zavisi od I/O zahteva tj. koji su sve servisi, procesi, aplikacije pokrenuti. A zavisi i od konstrukcije same maticne ploce :). Sa ogoljenim XP-om, samo za muziku (minlogon itd) sam imao latencije oko 4-5us na Gigabajtovoj ploci. A onda sam promenio plejer i pustio procesor u punu brzinu i ne opterecujem se latencijama. Npr. W7 kod mene stalno ima oko 1.000.Dobra podesavanja PC-a za muziku npr. imas na cics-ovim stranama:drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma, on ni rakiju ne pije...

Zato što nije Open Source. Da li je uopšte potrebno da napominjem da je ni ja ne konzumiram? Ja kad hoću da se olešim na mrtvo ime, popijem CELU čašu piva ili vina... :rofl:E, onda mi latencija ode u nekontrolisana područja...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne. Latencija zavisi od I/O zahteva tj. koji su sve servisi, procesi, aplikacije pokrenuti. A zavisi i od konstrukcije same maticne ploce :). Sa ogoljenim XP-om, samo za muziku (minlogon itd) sam imao latencije oko 4-5us na Gigabajtovoj ploci. A onda sam promenio plejer i pustio procesor u punu brzinu i ne opterecujem se latencijama. Npr. W7 kod mene stalno ima oko 1.000.Dobra podesavanja PC-a za muziku npr. imas na cics-ovim stranama:drinks:

Aha, pretpostavio sam to ali nisam bio siguran ... kod mene je zavisno naravno od aktiviranih servisa, procesa, aplikacija (Gigabajtovu plocu imam i ja - ne znam model zaboravio sam) najmanje sto sam postigao je oko 10-30us dok je sljakao Foobar a bez njega imao sam negde 5-7us. Mislim da je to ok za moju postojecu konfiguraciju mada bacicu pogled na ovaj link da vidim ima li sta zanimljivog.A koji plejer sada koristis (ako nije tajna)?? :my2cents:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aha, pretpostavio sam to ali nisam bio siguran ... kod mene je zavisno naravno od aktiviranih servisa, procesa, aplikacija (Gigabajtovu plocu imam i ja - ne znam model zaboravio sam) najmanje sto sam postigao je oko 10-30us dok je sljakao Foobar a bez njega imao sam negde 5-7us. Mislim da je to ok za moju postojecu konfiguraciju mada bacicu pogled na ovaj link da vidim ima li sta zanimljivog.A koji plejer sada koristis (ako nije tajna)?? :my2cents:

Nema tajne, no puno puta treba izbrojati :my2cents: za licencu, 72 tacnije, pa ne bih da ga reklamiram puno - da me ne biju drugari s foruma, kazu 'ej, jes' ti malo :connie_nutzo: Ima u temi PC MK II by moja malenkost, Dj.Nik :crazyrocker:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema tajne, no puno puta treba izbrojati :my2cents: za licencu, 72 tacnije, pa ne bih da ga reklamiram puno - da me ne biju drugari s foruma, kazu 'ej, jes' ti malo :connie_nutzo: Ima u temi PC MK II by moja malenkost, Dj.Nik :crazyrocker:

djole, zavrsavaj vise sve toooo, dokle da cekamo ? !!! a za otaj player...zekicu te, sa zadovoljstvom :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

System Timer se koristi da generiše interrupt kada procesor treba da izađe iz nekog C1, C2... stanja (idle state). Pored ovog tajmera, procesor mogu da "probude" i drugi dogaćaji, kakvi su, na primer, PCI ili MSI (Message Signaled Interrupt) interrupt signali periferije (WiFi kontroler, USB controler i dr.) kao i drugi timeri (HPET), ili Intel HDA zvučna kartica... Promena vrednosti ovog tajmera bi se najviše odrazila na potrošnju procesora. Sumnjam da on može imati bilo kakav uticaj na obradu/konverziju zvuka. U prilogu je jedan Microsoft-ov dokument o tome.

Timer-Resolution.doc

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima razlike - i sam Windows Media Player menja rezoluciju na 1 ms. Na kvalitet reprodukcije utice i npr. kako se memorijaupotrebljeva - kada su 'memorijski plejeri' u pitanju. Evo male zanimacije, za one sa Vista ili Win7 OS-om i WASAPI nacinom komunikacije sa audio uredjajima. U prilogu su 2 fajla, 2 verzije malog, malecnog 'memorijskog plejera'. Jedan koristi standardno dodeljivanje memorije, drugi koristi 'Large Page'. Pretpostavka je dakle WASAPI i sto se formata tice, plejer podrzava WAV, standardni 16bit / 44.1kHz - nista 'hi-res' fajlovi. Takodje, treba podesiti zvucnu karticu koja je osnovna u sistemu ('difot') na 16/44.1 ukoliko je bio izabran drugi standard. Sada malo igrarije sa sistemom da promenimo, nateramo 'Windozu' da pametnije radi sa 'mlemorijom', kad vec moze :) 1. Otvoriti Control Panel->System->Administrative Tools->Local Security Policy2. U levom panelu, otvoriti "Local Policies" - klik na "User Rights Assignment"3. U desnom panelu, dva puta kliknuti "Lock pages in memory": Ako se pojavi vase korisnicko ime, sve je podeseno! 4. Ako ne (cesci slucaj), klik na 'Add User or Group' i na pop-up prozor klik 'Advanced' a zatim 'Find Now' : ovo ce pokazati sve korisnike(vecina su 'system users') dvostruki klik na onaj kojim se logujete u sistem, tj koji ce se koristiti za test ovog plejera.5. zatvoriti sve dijaloge sa OK i proveriti da se sada uneta informacija nalazi u koraku 3.6. reboot sistema (da Windows aktivira novo 'podesenje') --Izvrshne programcice smestite u neki direktorijum, npr jPlay i u njega prekopirajte za pocetak jedan muzicki fajl u wav formatu.Plejer radi iz komandne linije, pa treba pozvati komandni ('cmd') prozor, preseliti se u direktorijum sa plejerom i muzickim faljom.Komanda: jplay1 -- file "nazivFajla.wav" pokrece prvi plejer.Komanda: jplay2 -- file "nazivFajla.wav" pokrece drugi plejer. Koji bolje svira?Prekid svirke je sa 'Control-C' (Ctrl+C)Oprez, nema komandi za jacinu, polako sa potenciometrom ili slajderom u Win :):drinks:jPlay.rar

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene jos gore :blush: (moram tiho da ne cuju svi) muzicki PC se vrti pod Vistom, a bezao sam ot tog OS-a ko od onog crvenog sa repicem i trozubcem :doh: Doduse 'ogoljena' na skroz, sistem se (da prostis) 'digne' ko' puc prstom. Ispade da je Vista najubavija sto se Win (MS) podrske zvuku tice... Bar tako tvrdu za onaj tamo moj SW plejer. A onda ide kicenje: RAM disk i jos po nesto. Loodilo :crazy: PSMakar je prelaz na W7 lak - setili se konacno: ostavlja sva tvoja dokumenta / fajlove netaknuta. A moras jednom, ide vreme..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato što nije Open Source. Da li je uopšte potrebno da napominjem da je ni ja ne konzumiram? Ja kad hoću da se olešim na mrtvo ime, popijem CELU čašu piva ili vina... :rofl:E, onda mi latencija ode u nekontrolisana područja...

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/221741/Prinudjeni-da-prospu-milion-litara-sljivovice
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...