Jump to content

Volume, volume...


stein

Preporučeni Komentari

Danas sam bio zatečen zanimljivim pitanjem, a nisam umeo da dam nedvosmislen odgovor... Ako je preporučena zapremina za jedan bas (mid-bas) drajver, recimo 15-30 litara, koliko je realno potrebna zapremina za 8 istih takvih drajvera u jednom zajedničkom kabinetu? 120 do 240 litara?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 22
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

poredaj/ubaci ili compound ...... ?simulacija u bilo kom programu zna dati cudne rezultate :Viannen_loungelizard: Vas , broj jedinica i ostale kerefeke - ne mora bas da bude linearno vezano za zapreminu kutije u svakom slucaju - brza igrica sa , recimo , JBL SpeakerShop daje sve odgovoreimas/nemas ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam, zapravo me pitao mlađi brat komšije molera, zašto nema kutija za basove i kolika bi zapravo ona bila za 8 basova. Tu sam ostao bez odgovora. Potom sam se zamislio, kolika bi stvarno trebala da bude kutija, da li bi bilo bolje napraviti jednu kutiju sa ojačanjima i sve zvučnike imati u zajedničkom volumenu ili iznutra pregraditi svakom drajveru zaseban volumen... Pošto nisam imao odgovor ni na prvo pitanje, ostao sam i bez odgovora na sva pitanja koja su se izrodila iz onog prvog. Do sada, nisam o tome ni razmišljao... Valjda u strahu da bi basovi u zatvorenoj kutji pokvarili efekat dipola, a ovako mi je definitivno bilo baš prosto napraviti... :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

288.67 litara za normalno dampiranu kutiju, 8 deli istu komoru. 4 BR otvora prečnika 17cm dužine 34cm... Strašno...Ako se pak, postavi za svaki drajver po jedan box, svaki zahteva 36L kutiju, i po jedan BR otvor prečnika 8.5cm i dužine od 20cm...Probaću da sračunam sveukupnu zapreminu i gabarite takve kutije (koja god varijanta bila, dođe mi na istu sveukupnu zapreminu...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

288.67 litara za normalno dampiranu kutiju, 8 deli istu komoru. 4 BR otvora prečnika 17cm dužine 34cm... Strašno...Ako se pak, postavi za svaki drajver po jedan box, svaki zahteva 36L kutiju, i po jedan BR otvor prečnika 8.5cm i dužine od 20cm...Probaću da sračunam sveukupnu zapreminu i gabarite takve kutije (koja god varijanta bila, dođe mi na istu sveukupnu zapreminu...)

pa sta ja da kazem kolega po zapreminskoj tuzi? do skora nisam shvatao sta sam mislio da zidam i u kucu unosim: grob od 400-500l! i sad, saosecam sa vama, al` hajte i vi s nama :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa sta ja da kazem kolega po zapreminskoj tuzi? do skora nisam shvatao sta sam mislio da zidam i u kucu unosim: grob od 400-500l! i sad, saosecam sa vama, al` hajte i vi s nama :sarcastic_hand:

Ma kujtebe, megalomanu jedan :buehehe:

peerless+8x1.pdf

Pošto ovo nije planirano za skorije vreme, nije toliko ni važno, a ako se ikada i bude radilo (ako je sad jako naglašeno!) onda će to da bude doooobro razmotreno... Ne znam samo to zavrtanje faze, i porast impedanse baš u reonu od 70-75Hz-a, to mi se nikako ne dopada. Igraćemo se mi još, ali kao što rekoh, ne u skorije vreme. Prvo potkrovlje, pa pojačala, pa aktivna skretnica, potom granafor, oje, posla sam si namestio do pemzije... :crazyrocker:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein-e, vidi ovde nesto o tome:http://www.quarter-wave.com/General/Two_Drivers.pdfAko link ne radi tu je pdf:http://www.quarter-wave.com/General/General_Articles.html

Radi linak, i koliko vidim, i tu se priča svodi na broj drajvera je broj puta osnovni volume kutije. 2 drajvera = 2xVol, 8 drajvera, 8xVol... Pa ja i sada jedva premeštam ova čudesa... :rofl: E, baš me zanima koliko je to u kilama drvenarije...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za visoke vrednosti Qts-a veličina bass-reflex kutije, kao ni kompresione nije ona koja se dobije po simulaciji. Tj. u praksi će bolje svirati u manjoj kutiji nego što se dobije po simulaciji.Vidiš i sam da su preporučili 15-30 L, a po simulacijama bi moglo da bude 36 L pa i više. Simulacije ne uzimaju u obzir više faktora, a kada bi se znalo šta sve utiče i na koji način, to kretanje fluida i termodinamičke promene bi mogle da se ubace u model, i onda bi bilo i boljih simulacija. Zato su za sada neke probe u kombinaciji sa merenjima konza. :lol:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako god, kutija od 19mm materijala sa 19mm pregradama, ispade ogromna, preko 380 litara. Preko 5900 grama po segmentu, (MDF se kreće od 680 do 830kg/m3 - računica je sa 680kg - http://hypertextbook.com/facts/2000/ShirleyLam.shtml) Sve zajedno, bez ispune, zvučnika i ostalog hardvera, preko 61 kile po praznoj kutiji.box ass.PDF

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mora da sam prespavao. :lol:BTW, izračunao sam BTV metodom 22,5 L za bass-reflex, Fb=51,64 Hz, cevka Dt=60 mm i Lt=100 mm. A za kompresiju 14,5 L (eventualno sa varioventom), umereno do jače dampirano, Fc oko 81,5 Hz.

Ništa ti to ne valja :) Moja računica daje Fb 39.9Hz :) Pošto pričamo o subwooferu... Niže znači bolje. Kako bi to sviralo, to je već sasvim druga priča... To nijedna simulacija ne može da predvidi. Jednog dana, sklepaću jednu 36L kutiju pa probati...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ništa ti to ne valja :) Moja računica daje Fb 39.9Hz :) Pošto pričamo o subwooferu... Niže znači bolje. Kako bi to sviralo, to je već sasvim druga priča... To nijedna simulacija ne može da predvidi. Jednog dana, sklepaću jednu 36L kutiju pa probati...

Hoćeš subwoofer sa jedinicom koja je daleeeeeko od te namene, i extra je nepovoljna za tako nešto. Jedva da je i za neki (...hm...tako-tako) dvosistemac. (Neat Motive su rađeni sa tom serijom ali 5,25", kakav blam za Neat a još veći za one koji daju onolike novce za Motive 1 i 2 kutije u kojima je mid-bass od 15$/kom. :sarcastic_hand: )A što se tiče toga kako će da radi u nekoj kutiji od 36 L sa tjuningom na 40 Hz....ako ne probaš, kajat ćeš se, a ako probaš, tek ćeš se kajati. :sarcastic_hand:OK, let it be, pa javi. P.S. Mogle bi da se prikažu sličice iz BassBox Pro sa simulacijom moje verzije i tvoje verzije, i uz komentare. Jedino što ima toga dosta, a nema se vremena za sve te sličice i komentare.:scratch_head::aloofandbored12:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hoćeš subwoofer sa jedinicom koja je daleeeeeko od te namene, i extra je nepovoljna za tako nešto.

Ne znam, ali kao open baffle veoma dobro radi. Čuo sam i bolje, naravno, ali jako davno a nije za direktno poređenje ono su bili Dynaudio drajveri... :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam, ali kao open baffle veoma dobro radi. Čuo sam i bolje, naravno, ali jako davno a nije za direktno poređenje ono su bili Dynaudio drajveri... :character13:

Kada sam napisao da jedinica nije pogodna za sub, mislio sam na klasičan sa jednom jedinicom u BR ili kompresiji.Jedinica ima relativno mali magnet i Xmax +/- 3,5 mm, pa nije pogodna ni za dugačke hodove.Za open baffle nije loše imati nešto viši Qts, što ova jedinica ima, a dugi hod nije potreban jer ih ima nekoliko komata po tabli.Možda je čak Fs nešto viši jer je često vešanje nešto kruće (Cms) u praksi nego u datasheet-u, pa je i Qts viši, možda je i blizu 0,6.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein-e sta je sa TL-om, njega nisi pominjao?Mozda bi moglo da se izvuce i sa manjom zapreminom od BR-a!Posto ti se ne zuri, a ja cu u neko vreme da kupim simulator, moci cemo da provucemo kroz dosta dobar i precizan simulator...Ovaj novi izmedju ostalog simulira i el. snagu (koliko sam video) tako da ces ugrubo znati i limite te konstrukcije...Ako se u medjuvremenu ne snadjes sa simulaciju, javicu ti se ja kad pazarim simulator!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam 2x8 komada ovih Peerlessa u open bafle konfiguraciji i u suštini sam zadovoljan kako sve radi sa aktivnom skretnicom i usklađeno sa elektrostaticima. Osim tih 16 komada 8 omskih, imam još jedan par 4 omskih sa duplim magnetima i nešto drugačijim identifikacionim brojem, međutim, sve osim duplog magneta i možda long-throw zavojnice deluje potpuno isto na fizičke dimenzije. Ta dva sam svakako planirao u TL sa Vifa XT25-icama, ali to je jedan od onih projekata koji će da se rade kada ovo što sada radim bude završeno. Kada završim pojačalo, potom aktivnu skretnicu i pojačalo za subwoofere, a nakon uređenja prostora, sešćemo malo da odahnemo i slušamo muziku. Onda sledi pravljenje gramofona, nameštaja, završavanje hibridnog cirklotrona... i naravno, jednog para TL kutija, čisto da imam i nešto čisto dinamičko... Ako kojim slučajem procenim u formiranoj prostoriji da mi nešto nije po volji sa open bafle basovima, onda ću ozbiljno razmišljati o nekoj formi kutijanja... Ali tek onda, ne ranije. Trenutačno ćemo da bijemo bitku da se skupi 7500 dinara za stirodur, oko 45000 za laminat... Da i ne idem dalje... :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...