Jump to content

Denon PMA1060


zocky

Preporučeni Komentari

U dilemi sam gde da pokrenem ovu temu posle proširenja foruma   :scratch_head:

Pošto je radila lemilica valjda je ok da to bude ovde...

Posle skoro cele godine povlačenja ovog uređaja po ćoškama, u dokolici, reših da se pozabavim njime.

Prvi sam mu zavuko lemilicu, niko nije pokušavao pre mene da popravi neispravan kanal izlaznog stepena.

Par slika pa prelazim na problem

Postavljena slika 

Postavljena slika 

Postavljena slika 

Lepo i kvalitetno odrađen uređaj, 12.5Kg težak, po specifikaciji 105W na 8 Oma sinusne snage. U vreme kad je bio aktuelan na tržištu cena mu je bila 1000DM...

Primerak o kome je ovde reč kod mene je stigao u strašno zapuštenom stanju. Svirao je u nekoj srpskoj kafani negde u Švici dok na nekoj fešti nije ispustio dušu... 

Postavljena slika 

Na slici koja se vidi na monitoru je stanje u kom sam ga dobio a ovo drugo je posle potpunog rasturanja i ribanja.

post-65-091539500 1285367128_thumb.gif

Na električnoj šemi sam zvezdicama označio elemente koji su pregoreli. 

Umesto originalnih poluprovodnika stavio sam: MJL4281-4302 u izlazu, jedan par umesto originalnih dva. Pobuda je zamenjena sa MJE15032/033 a oni sitni sa 2N5401 i 5551.

Odlučio sam se na taj korak zbog male verovatnoće da mogu da nađem originalne Tošibine tranzistore i još, ovde dolazimo do kvake, očekivao sam da će sklop bolje zvučati sa novim tranzistorima ali je ispalo obrnut.

Imao sam ideju da ove izmene uradim i na ispravnom kanalu ali posle slušanja i naizmeničnog okretanja balansa levo i desno, originalni kanal zvuči čvršće i kontrolisanije u bas području, takođe su i visoki kvalitetniji.

Pitanje je sledeće:

- da li je razlog ovakvom rezultatu loša podešenost radnih tačaka za nove tranzistore ili su Tošibe toliko superiorne komponente?

- da li vredi menjati nešto oko podešavanja u okviru ove topologije?

Da napomenem samo da je pregoreli kanal bez problema i iz prve proradio posle zamene komponenti. Podešavanja ampa koja su data u SM-u izvedena su "baj the buk".

Predlažite šta da uradim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 11
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Predlažite šta da uradim.

Ја бих ипак вратио Тошибе ( евентуално Санкен ) за излазне, а за драјвере бих стави неке у ТО 220 типа 2СА-СЦ.Лично чујем разлику између МЈЕ и 2СА-СЦ, зато и предлажем.Мало ми је чудно да су излазни транзистори наопачке постављени   :connie_nutzo:, ал' ваљда  труст мозгова има разлога за то!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imao sam ideju da ove izmene uradim i na ispravnom kanalu ali posle slušanja i naizmeničnog okretanja balansa levo i desno, originalni kanal zvuči čvršće i kontrolisanije u bas području, takođe su i visoki kvalitetniji.Predlažite šta da uradim.

Мени изгледа логично да наизменичним окретањем баланса лево и десно канали звуче различито,ако ништа друго онда зато што не иде исти садржај на леви и десни канал,осим ако није стерео снимак састављен из индентична 2 моно снимка.Мислим да си требао наизменично да мењаш улазе а не да вртиш баланс.У осталу причу о звучећим ефектима елемената не бих да улазим.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Твој избор транзистора ме невероватно подсећа на SymAsym 5.3, са којим се управо бакћем. То би требало да звучи светски, мада је ствар у топологији, а не само у избору компоненти.Оф-топик: Благо Јапанцима, хладњаци су им као канистери, расхладе 100W, а оволицки.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobrivoje,nije u pitanju neki specijalan odabir, to se našlo pri ruci. Zalihe iz lepih vremena kad je ONsemi slao po 25 komada od svake vrste kao uzorak.Kad sam otvorio ovu temu i kad sam jutros ponovo pročitao napisano, setio sam se da su oba kanala podešena na iste vrednosti, očitavano na test tačkama koje su naznačene na el. šemi. To znači, obzirom da imam jedan par izlaznih, da je bias popravljanog kanala upola manji :)Možda je u tom grmu zec...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobrivoje,nije u pitanju neki specijalan odabir, to se našlo pri ruci. Zalihe iz lepih vremena kad je ONsemi slao po 25 komada od svake vrste kao uzorak.Kad sam otvorio ovu temu i kad sam jutros ponovo pročitao napisano, setio sam se da su oba kanala podešena na iste vrednosti, očitavano na test tačkama koje su naznačene na el. šemi. To znači, obzirom da imam jedan par izlaznih, da je bias popravljanog kanala upola manji :)Možda je u tom grmu zec...

Može se dogoditi i da moderniji tranzistori imaju veći GBW pa proosciliraju negdje u području megahertza, što se onda manifestira u čujnom području kao zamuljan zvuk. Imao sam i ja jednom problema kada sam 2sc5200/2sa1943 zamjenio baš s tim Onsemijem. Ta starija pojačala su se često samokompenzirala zbog nesavršenosti tranzistora. Kada promjeniš tranzistore znaju i zadimiti.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde nije bilo nikakvih problema posle zamene, nema oscilovanja do 20MHz, preko toga nemam čime da merim.Nisam mnogo upoređivao karakteristike originala i ovih zamena u datasheet-u. Pretpostavljam da je moguć problem zbog loše postavljenih radnih tačaka sklopova sa novim komponentama.Onaj previd kod podešavanja biasa korigovaću sutra i ponoviti poređenje kanala (spremiću "mono" materijal).  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovi originalni SB/SD su inače odlični tranzistori, vjerojatno bolji od zamjena, pa bih nekako najprije njih okrivio.Osim toga kada su u izlazu dva para umjesto jednog, bitno im je drugačije opterećenje tako da usporedba modificiranog i originalnog kanala i nije baš nešto za uspoređivanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mogao sam da stavim i dva para izlaznih, disipacija originalnih tranzistora je 100W a MJL  je 250W, mislim da SOA nije drastično smanjena upotrebom samo jednog para...Zar umnožavanje izlaznih parova nema neku negativnu stranu kao posledicu povećanja opteretivosti pojačavača?  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pokušao sam da shvatim šta radi optokapler... Do određene vrednosti ulaznog signala taj sklop pomera radnu tačku izlaznog stepena ka A klasi, da li je to tačno?

Podešavanje ovog sklopa (trimer VR503/504) se vrši dovođenjem na ulaz signala od 10mV, 1KHz  - na test tačkama treba da se meri 30mV.

Kada sam podešavao popravljani kanal, minimalni napon iz generatora je bio 100mV i nikako nisam mogao da dobijem potrebnu vrednost na TP za maksimalno otvoren ulaz. Negde na pola je bilo 30mV, posle toga padne odmah na 8mV i niže kako se otvara potenciometar za volume. Kad sam smanjio ulazni signal na 10mV sve je došlo na svoje mesto.

Evo električne šeme sa celim "mehanizmom", možda može da se nađe interesantna primena ovome

Postavljena slika

Edit:

Fotobuket smanjio sliku a nije me ništa pitao  :girl_devil:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mogao sam da stavim i dva para izlaznih, disipacija originalnih tranzistora je 100W a MJL  je 250W, mislim da SOA nije drastično smanjena upotrebom samo jednog para...Zar umnožavanje izlaznih parova nema neku negativnu stranu kao posledicu povećanja opteretivosti pojačavača?  

Ne govorim da se nešto događa sa izlaznim tranzistorima, već sa driverskim. Nije svejedno je li on spojen na bazu jednog ili dva izlazna tranzistora.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...