Jump to content

Мучи ме трафо


dobrivoje

Preporučeni Komentari

Начини га стрико. ...

Odlicno striko! :good2: To je po semi iz posta #8, jel' tako?Ne vidim 'de su ti cap-multipliers (pretpostavljam na onom manjem, lezecem hladnjaku, gde je i grec?Reko' bi' da su ti sprezni elektroliti ka zvucniku premale vrednosti (6.8mF) - ne zbog frekventne linearnosti u amplitudnom, vec u faznom smislu - posledica je malo muljav (cevni) bas, al' na tim zvucnicima koje pominjes to se nece ni cuti... ;)Mirna struja je OK i 0.5A al' nemoj puno manje od toga.'Ajd kad zavrsis oba kanala i poslusas pazljivije, javi opsirnije...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 38
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

To je po semi iz posta #8, jel' tako?

Да, наравно, то је твоја памет.Зове се Колоквијум и када буде завршен и у кутији, иде у Галерију система.Да, умноживачи капацитета су на привременом хладњаку. У кутији иду на дно, са грецом. Иначе су једва млаки.Електролити су они које сам имао, непознате бугарске марке Елна. Нећу много да се правим паметан, али ако напајање није симетрично и мора да се стави спрежни кондензатор, доњи део опсега је инфериоран у односу на симетрично напајање. Наравно, послушаћу те и ставићу електролит какав си дао у шеми.Када буде готов други канал, Колоквијум иде у кутију и на прави систем да покаже шта зна. Послушаће га и неко млађи, моје старачке уши више не чују преко 12kHz.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...ставићу електролит какав си дао у шеми....

Ma nemoj da se opterecujes, to u datim okolnostima uopste nije vazno - gledaj da sto bolje resis termicki aspekt izvedbe a sa kondenzatorima mozes da se igras i posle (predvidi mogucnost da naknadno mozes ne samo da promenis taj kond vec i da paralelno njemu dodas neki kvalitetniji manjeg kapaciteta sto moze da ima zvucnog benefita - zavisno od zv. kutija koje budes koristio).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Данас сам саставио и други канал. Транзистор је био лажно оптужен, спој је био на плочици, невидљив голим оком (у мом случају голо око су наочари и лупа). Витропласт преоран и спој нестао. Прорадило из прве, чује се брум. Измерено 0,3 V наизменично у напајању, оптужен половни електролит непознате бугарске марке Roe.Прикачене боље звучне кутије, задовољство још веће. После сат времена хладњаци обећавају лепо грејање дланова у зимској сезони. Онда сам пустио Кармину бурану. Велика динамика, тимпани доле, чинеле и триангли горе, а у средини баритон, тенор, сопран и наравно хор (не Џеј). Идеално за малтретирање система. Онда сам се сетио како је било када сам деведесетих слушао Кармину у Палео театро у Диону, Колегиум музикум, Даринка ММ, феноменална акустика, још боља атмосфера. После Кармине су певали старе грчке песме, а на "Ми паракало" публика је устала и певала заједно са хором. Почела је киша, али се нико није померио док песму нису отпевали до краја. То је био један од најјачих утисака у мом, не баш кратком животу. И сада се најежим када се сетим.И, гле чуда, прође 63 минута, заврши се Кармина, а ја ухватих себе како сам био тамо негде, а нисам оцењивао појачавач.Оног тренутка када нестану кондензатори, транзистори и жице, а остане само уживање у музици, схватите да сте направили нешто вредно, квалитетно и да овај наш заједнички хоби има смисла.Толико.

post-168-070206300 1284153522_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro je Dobrivoje! :DDrago mi je da ti se svidja rezultat :good2:Na kom bias-u ti sada radi amp?Ako brum nemas na prvom kanalu, verovatno je taj elektrolit krivac al' za svaki slucaj proveri i ozicenje, cinceve i sl. (moguca petlja uzemljenja)...Nego, gledam nesto te slike, nigde ne vidim da je pasta iscurela preko ivice tranzistora na liskun i hladnjak. Podmazi to dobro, nemoj da stedis, pa pritegni da iscuri sa strane, pa kad se dobro ugreje pritegni jos malo - nema smisla da MOSFETi budu topliji od 'ladnjaka ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Са биасом сам експериментисао, преко 0,6А се хладњаци прегревају, а испод 0,5А не идем, разлику у звуку не чујем.Данас и сутра пре подне сам заузет, чим нађем времена мењам електролит. Иначе, појачавач још нема централну масу, ни чинчеве.Паста је винтејџ, из доба када се звала силиконска маст, провидна је, безбојна и не види се на слици. Има је сасвим довољно. Него, када већ о томе причамо, направио сам велику конструктивну грешку. Излазни електролит заклања прилаз до завртња излазног транзистора. Прво сам поставио транзистор на хладњак, заједно са лискуном, пастом и динаром, па на његове изводе навукао целу плочицу и тако залемио. Премештање у кутију подразумева прво одлемљивање, па све испочетка.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... Паста је винтејџ ...

Neka je, bitno je da nema velike razlike u temperaturi izmedju MOSFETa i hladnjaka

...прво одлемљивање, па све испочетка.

Samo polako, kad se obere voce, pa natenane... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Завршни извештај:Електролит лажно оптужен, брум није од њега. Неко је мерио наизменичну компоненту напона напајања на улазу, иза греца, односно тамо где не треба. Шта ћу, то је данак младости и неискуству.:sarcastic_hand: Права вредност је 2 mV, изванредно.После тога сам шрафцигером краткоспојио улаз и чуо мртву тишину. Проклети кинески ширмовани кабл је скупљао шумове из етра, рачунајући и моје мождане таласе, ружан звук, верујте ми.Пошто је сада све у реду, на реду је скутијавање. Ни то неће ићи лако. Проклети кинески гер је побегао од вертикале 1 mm на 4 cm, а проклети кинески сталак за бушилицу се савија, јер је цев (на којој све стоји) тања од цеви за усисивач. Озбиљан алат превазилази моје финансијске могућности, па остаје варијанта снађи-се-како-знаш.:hammer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

madajjj, pa F5 pravi svaka šuša. al kolokvijum jok. skoro pa unikat. :dirol:

Пре или касније мораћу да направим F5, као еталон за поређење.

Ако си гледао "Кабаре" Милана Гутовића, он треба да иде на нуди плажу:assshake: , али да се не би обрукао, прво мора да нађе еталон за поређење:JC_moon: , са друге стране ових емотикона, наравно.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...