Jump to content

Malo teorije o zvučnicima i zvučnim kutijama


Daudio

Preporučeni Komentari

И док нам се колеге препуцавају чија је свастика боља(домаћица вероватно),колико је потребно батерија да се услика 3-4 књига, и најбитније може ли скенирање са или без ДЦ блока....Ево нечега што се може сматрати бисером акустике,ако не бисером онда основама обзиром да је написано још давне 1948. године.Е цака је у томе да је као и све што се даје на изволте на ћирилици,па још и руској.Е ту сам немоћан,а колико видим колега Дунавко се већ побринуо да вам омогући припремни период за овакве ствари :buehehe: За оне који су се уплашили колико ће ово да траје, а не знају дали водку да мере у грамима или литрама, без бриге немам времена па ће се завршити пре истека 5 дана. И како је дошло до овог?Требао ми је неки податак, па сам као и у свему осталом морао да сам ископам на нету...како ја не волем латинични алфабет изродило се само ово.Да не давим више ево линкова па ако се неком допада добро је...http://diy-audio.narod.ru/litr/sapozhkov.part1.rarhttp://diy-audio.narod.ru/litr/sapozhkov.part2.rar :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 20
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Овај, ма нешто немам ја времена да вам дајем линк по линк, а и нешто нисам расположен за неку поетику па вам ево линкови а ви видите да ли вам нешто треба од овог у животу....http://diy-audio.narod.ru/litr.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada sam video naslov teme, ja se ponadao da će biti nešto korisno. :cheers:

Јбг-а, БокиНеко на форуму изјави, цитирам :"usput - ako ja razumem 90% texta u ruskoj knjizi , a nikad nisam ucio ruski - kako to da malo ko razume ruski ?ima dosta nas koji su sigurno ucili ruski u skoli"Можда може он да ти помогне....Тешко је свима угодити :buehehe::cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ево нечега што се може сматрати бисером акустике,ако не бисером онда основама обзиром да је написано још давне 1948. године.

Misliš 1978. godine?? To i nije tako davno, a Thiel i Small su već uveliko izdali svoje radove iz akustike sa sve postavkama za parametre zvučnika tzv. T/S parametrima preko kojih se lakše rade proračuni zvučnih kutija (skoro svih tipova kutija) za niske frekvencije a po pomenutim parametrima.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Misliš 1978. godine?? To i nije tako davno, a Thiel i Small su već uveliko izdali svoje radove iz akustike sa sve postavkama za parametre zvučnika tzv. T/S parametrima preko kojih se lakše rade proračuni zvučnih kutija (skoro svih tipova kutija) za niske frekvencije a po pomenutim parametrima.

Не мислим,

Читам са насловне стране,односно отвориш документ 00оглавление па после колор стране ти иде страна на којој лепо пише између осталог 1948. Љењинград :buehehe:

Иначе књига је настала 1944.

За сада се још увек служим конкретним подацима, а да ли су Т и С тада издали своје радове то не могу рећи

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Не мислим,

Читам са насловне стране,односно отвориш документ 00оглавление па после колор стране ти иде страна на којој лепо пише између осталог 1948. Љењинград :buehehe:

Иначе књига је настала 1944.

За сада се још увек служим конкретним подацима, а да ли су Т и С тада издали своје радове то не могу рећи

U spisku konsultovane literature na kraju knjige navedeno je dosta naslova od koji je veliki broj iz 60-tih godina, a najnoviji naslov je iz 1976. godine.

Valjda pričamo o istoj knjizi. :cheers: Ja o onome što si postavio na linkovima: M.A. Sapožkov - Elektroakustika. Na 5 mesta piše da je izdata 1978. godine.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U spisku konsultovane literature na kraju knjige navedeno je dosta naslova od koji je veliki broj iz 60-tih godina, a najnoviji naslov je iz 1976. godine.Valjda pričamo o istoj knjizi. :cheers: Ja o onome što si postavio na linkovima: M.A. Sapožkov - Elektroakustika. Na 5 mesta piše da je izdata 1978. godine.

:buehehe: Не Боки,ја о овој књизиpost-23-126677001459_thumb.jpgpost-23-126677003411_thumb.jpg :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:buehehe: Не Боки,ја о овој књизиpost-23-126677001459_thumb.jpgpost-23-126677003411_thumb.jpg

Pa ti si okačio u prvom postu knjigu koju pominjem. Šta misliš odakle mi? Skinuo sa tvojih linkova. Malo se kosultuj sam sa sobom.Shvatam da ovde ima 2-3 rusofila, i da ih sve od Rusa oduševljava, čak i kada ne razumeju pročitano, ali onda neka se okači nešto zaista vredno pažnje...ako se priča o nauci ispred svog vremena.Ko voli da se oduševljavaš genijalnošču ruskih naučnika, može da navede - Aleksandr Ljapunov. I njegove radove iz složenih dinamičkih sistema i problema stabilnosti kretanja. To je bilo jedno 60-70 godina ispred svog vremena kada se konačno shvatilo šta je to, i kada je počelo praktično da se primenjuje. 1892. godine je objavio čuveno delo "The general problem of the stability of motion"."Kretanje" i "dinamički sistem" se ne odnosi na bukvalno fizikalno kretanje, već na promene promenjivih u sistemu koje kompletno definišu ponašanje sistema. odnosi se na sisteme Automatskog Upravljanja. Primer: kao klima uredjaj i sve automaske regulacije unutar uredjaja. Sa ovim matematičkim aparatom se opisuje i ponašanje dinamičkih zvučnih jedinica, i upravo to su uradili Thiel i Small negde 1972. Danas i proteklih godina se time dosta bavio Linkwitz, i na polju zvučničkih jedinica i kutija za njih, kao i na polju skretnica, prvenstveno aktivnih. Naravno, promenjive i koeficijenti uz promenjive su vremenski zavisni, pa ovde pričamo o složenim sistemima diferencijalnih jednačina koje su praktično nerešive a da nisu izvršene neke intervencije u vidu pojednostavljivanja sistema jednačina uvodjenje fiksnih koeficijenata uz promenjive i "osrednjavanjem" veličina, što na kraju ima za rezultat da rešenja "nisu baš sasvim tačna", ili u prevodu: ne mogu se tačno simulirati složene analgne prirodne pojave. Zato i sistem Thiel/Small parametara ima nedostatke i proračuni preko njih tj. dobijeni rezultati u većoj ili manjoj meri odstupaju od onoga što se izmeri kada se signal provuče kroz zvučnik i izmeri šta se dobilo kao odziv na izlazu (frekventni, fazni i Ohmski). Ni sa proračunom kutije na osnovu T/S parametara situacija nije uvek baš sjajna. Radi, ali nekada bolje, a nekada lošije, zavisno od udaljenosti vrednosi Qts od nekih "srednjih" vrednosti za koje to dobro funkcioniše.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://diy-audio.narod.ru/litr/furduev_elektroakust.part1.rarhttp://diy-audio.narod.ru/litr/furduev_elektroakust.part2.rarКо ради тај и греши,чему толико жестине,у мору скинутих линкова пермутовао сам ова 2.И шта сад,џаба смо кречили?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Godina izdavanja knjige ima uticaja na sadržaj samo ako je izdanje dopunjeno i "osveženo"... Peta i deseta izdanja beletristike su identična prvim izdanjima a štampaju se jer su prethodni tiraži rasprodati. Stručna literatura, pak, može da se dopuni novim saznanjima i dopuni podacima za koje se nije znalo u vreme kada je izvorni tekst nastao. Zakoni fizike se ne menjaju, ali tehnologija korača napred, samim tim, novi materijali i metodologije, tehnika izvedbi koje su danas dostupne, nisu postojale pre trideset ili pedeset godina. Knjige o cevima, cevnim uređajima, sasvim su validna dokumentacija i danas, čak i ako su nastale do kraja sredine šezdesetih, međutim, zvučnici i poluprovodnici su od pedesetih naovamo značajno napredovali i izuzevši same bazične zakone fizike, skoro da se može reći da više ništa nije isto. Imati staru literaturu, ipak ne znači biti osiromašen u znanju...Elektrostatici su po mojim saznanjima, prvi put napravljeni još pre vremena kada su napravljeni prvi dinamički zvučnici. Sa svim nedostacima koje su prve izvedbe imale, a bilo ih je skoro nemoguće u to vreme eliminisati, dinamički i drugi tipovi zvučnika su značajno napredovali i istovremeno razvili tehnologiju koja je omogućila da se danas proizvode elektrostatici vrhunskih karakteristika. Stara literatura možda ima manjkavosti, ali razumevanje jednostavnijih stvari uvek pomaže da se shvate složenije stvari. Ko ne nauči da sabira, oduzima, deli i množi, neće ni moći da uradi bilo šta ozbiljnije sa brojevima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:buehehe: Не Боки,ја о овој књизиpost-23-126677001459_thumb.jpgpost-23-126677003411_thumb.jpg :cheers:

http://diy-audio.narod.ru/litr/furduev_elektroakust.part1.rarhttp://diy-audio.narod.ru/litr/furduev_elektroakust.part2.rarКо ради тај и греши,чему толико жестине,у мору скинутих линкова пермутовао сам ова 2.И шта сад,џаба смо кречили?

Malo prizemljivanja nije na odmet. :cheers: A što se tiče krečenja, ne vidim razloga da neko gubi vreme na knjigu o zvučnicima iz 1948. godine.Sve o akustici što je u njoj ima i u novijim knjigama i još mnogo toga više. Ja bi naveo 3 grubopostavljene oblasti iz kojih bi trebalo nabavljati knjige...oni koji hoće temeljnije da pretresu oblast.1. akustika prostorije, akustika i funkcionisanje zvučnih jedinica i zvučnih kutija, prostiranje talasa,...2. fizičke i matematičke osnove funkionisanja zvučnika, kao i predstavljanje toga preko sistema prenosnih funkcija3. textovi o praktičnim načinima projetovanja zvučnih sistema, što će reći: proračuni kutija i skretnica, merenja zvučnih jedinica, zvučnika, prostora, itd. Pošto smo kontatovali da se simulacijama ne mogu dobiti zadovoljavajući krajnji rezultati, radimo ono što se radi u složenim dinamičkim sistemima koji se ne mogupotpuno tačno simulirati: pinknemo signal na ulazu, koji protrči kroz sistem, a onda merimo šta smo dobili na izlazu. Zatim se nakon konsultovanja izmerenih rezultata rade korekcije (na različite načine, akustičke i električne), uklapanja jedinica i različitih varijanti skretnica, slušni testovi, itd.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo prizemljivanja nije na odmet. :buehehe:

Боки ,какво приземљивање, ти ме закопа :cheers: Овако,слажем се ја са тобом све што си ти рекао и не спорим ти ништа.Видиш ја сам мало застарео и споро капирам ове новотарије,па се зато враћам коренима.Простирање звучних таласа се није још увек променило,и ја сам још увек у заблуди да још увек важе закони акустике који су важили и 1937.Између осталог толиkо сам докон да све радим из корена.Звучницима се досада нисам бавио,нешто ми је затребало и веровао или не нисам успео нигде да нађем конкретно шта ми треба док се нисам вратио у прошлост.Видиш међу оним линковима има и подоста западне литературе и то новијег датума,сад енглески не разумем па читам литературу коју могу да разумем.Ја наведох литературу(колико приметих до сада нико слично није навео),ако ти мислиш да је то неупотребљиво,ти нам онда отвори очи и просветли нам пут до ваљане литературе.Јел довољно приземно? :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam jednu finu knjigu ali na papiru i tvrdo ukoričenu i najbolje je što je pisana na razumljivom jeziku. Skener što nemam, manji je problem, vremena mi nedostaje (uvek) i mislim da ova knjiga jednom samograditelju uveliko može da pomogne... Napisana je za Sveučilište u Zagrebu, odjel elektroakustike, zove se "Zvučnici"... Prof Dr. Ivan Jelenčić...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam jednu finu knjigu ali na papiru i tvrdo ukoričenu i najbolje je što je pisana na razumljivom jeziku. Skener što nemam, manji je problem, vremena mi nedostaje (uvek) i mislim da ova knjiga jednom samograditelju uveliko može da pomogne... Napisana je za Sveučilište u Zagrebu, odjel elektroakustike, zove se "Zvučnici"... Prof Dr. Ivan Jelenčić...

:buehehe: I ja je imam. Nekoliko naslova sam nabavljao pre ere široko rasprostranjenih linkova na internetu. Sada dosta toga može da se pronadje na netu. Ne opširno kao što može da obuhvati jedna solidna knjiga na tu temu. I ima svačega na netu. Nije sve OK.Iz knjiga sam naučio nešto osnova, a dopunjavao sam kasnije sa pojedinačnim textovima sa neta o svim mogućim temama i podtemama vezanim za zvučnike.Iz tih razloga je skoro nemoguće to kratko i jednostavno prikazati. Mogu eventualno da se navedu naslovi knjiga, i poneki linkovi, jer nisu ni svi linkovi sačuvani, već su na back-upima sačuvane stranice sa linkova. Iz razloga što posle nekog vremena neki linkovi više nisu aktivni.Evo predloga koji se bavi akustikom i zvučnicima:- Ozren Bilan, Akustika prostorija (ili tako nekako), takođe Zagreb.- Teorijske i matematičke osnove simuliranja pretvaranja signala u elektroakustičkim pretvaračima - - Magistarski rad iz 1977. od Dragana Drinčića i Dragana Lopičića. Jedan od njih je bio direktor "Lola Audio".- "Loudspeakers Design Cookbook" by Vance Dickason- "Designing, Building, and Testing Your Own Speaker System with Projects" by David Weems- "Testing Loudspeakers" by Joseph D'Appolito P.S. Izvini P18 što su poslednja 3 naslova na engleskom. Ipak su se na Zapadu mnogo više bavili konkretnim stvarima vezanim za Hi-Fi zvučnike, dok je Rusima bila bitna samo akustika prostorija zbog radi dobre izolacije soba za ispitivanje, i horn outdoor zvučnici koji mogu da postignu čak 130 dB eff. i koji rade na -60C da bi mogli normalno da funkcionišu u gadnim meteorološkim uslovima u logorima u Sibiru. :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Rusima bila bitna samo akustika prostorija zbog radi dobre izolacije soba za ispitivanje, i horn outdoor zvučnici koji mogu da postignu čak 130 dB eff. i koji rade na -60C da bi mogli normalno da funkcionišu u gadnim meteorološkim uslovima u logorima u Sibiru. :buehehe:

... ajoj crnjaka...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Rusima bila bitna samo akustika prostorija zbog radi dobre izolacije soba za ispitivanje, i horn outdoor zvučnici koji mogu da postignu čak 130 dB eff. i koji rade na -60C da bi mogli normalno da funkcionišu u gadnim meteorološkim uslovima u logorima u Sibiru.  :cheers:

Богами тим звучницима није било баш лако, али изгледа да су добро радили, зато су Руси хрлили у Сибир  :buehehe:, ваљда?дискО_Сту
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Боки,ја и даље не видим разлог да будеш тако озлојеђен,могу ти рећи да ниси у праву,али изгледа да тиме само отварамо безвредну расправу.На истоку се увелико ако ништа друго ,оно изучило нешто са запада и прекопирало(отуда и превода са енглеског западних дела)...да не говорим о врхунским лабораторијама и врхунској шпијунажи(индустриској и технолошкој),као и о врхунским производима.Није смешно,само размисли да ли је тадашњи друштвени поредак дозвољавао да се јавно презентују врхунски уређаји.Наравно није,свима је била доступна економска класа,тј. уређаји доступни широким народним масама.Рекох нећу у даљу дебату,мени енглески не смета,али га једноставно не разумем,користим оно што могу да схватим.Да ли сам због тога особа коју треба исмејавати и ругати се ?Имао сам само добру вољу презентовати неку литературу до које сам дошао јер ме је мука натерала, а овдашњи бајни стручњаци нису имали шта паметно да ми кажу, Пермутовао сам линкове у првом посту случајно,али сам такође напоменуо да ако неком користи биће добро.Теби није од користи,то смо схватили и мислим да нема потребе упуштати се у полемику. :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Администратори јел нешто кошта да оно поље у коме пише едит остане мало дуже ?

Пошто видех реченицу тј. питање које може неко погрешно да протумачи а немам могућности да едитујем онда то морам да урадим на овакав начин.

Односи се на ово:

Да ли сам због тога особа коју треба исмејавати и ругати се ?

Овим нисам хтео да кажем да ме неко исмева и да се руга...мислио сам нешто у контексту да ако нека литература или уређај долази из тог подручја да није увек за подцењивање и исмејавање,а још мање за црњаке.

И да су звучници кориштени у сврхе које је Боки навео,под њиховом грмљавином је велики број умова прекинуо стваралчки рад.

Није згодно користити се таквим компарацијама и стварати предрасуде на основу дела болесних умова да генерално ништа не ваља.

Зашто сам презентовао баш тај језик,

....кад сам узгред поменуо дунавку да није згодно трљати нос члановима руским језиком, наш администратор Зен је на то имао коментар да је свакаква литература добродошла.Ето зато сам је и објавио.

Видим и схватам да многима боде очи(што је право сваког члана на своје виђење ствари),у будуће ћу се трудити да вам не трљам нос спорним језиком.У колико немам времена да преводим нећу ни постовати,али мисли да ће тиме изгубити само људи са форума ја не.

Не преферирам ни ове ни оне,имам само "несрећу да сам морао да научим баш тај језик"(али и више од тога-културу и обичаје па можда и нешто више) и одатле моје потенцирање таквих тема и ствари.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...