02:56 posle ponoći.
Stan u polumraku.
Na stolu otvoren DAC od 2400 evra.
Oko njega stoje trojica muškaraca od po 40+ godina i gledaju u ploču kao hirurzi oko otvorenog grudnog koša.
Jedan drži lemilicu.
Drugi lampu.
Treći ćuti i povremeno govori:
“Ne sviđa mi se napon ovde.”
Na stolu pored:
hladna kafa,
Kutija “Wurth” kontakta,
kesice iz Mouser-a,
četiri Sparkos opampa,
dva mrtva OPA2134,
i jedna kesica šrafova za koju više niko ne zna odakle je ispa
Samo čovek. Kauč. Televizor. I beskrajna tišina Atlantika koja šušti kao stari CRT kad izgubi signal.
Možda je prvo nestao internet.
Pa struja.
Pa država.
I nekako. . . ima dostojanstva u tome.
Jer realno, ceo život su nas spremali za ovo.
Sedi.
Gledaj ekran.
Ćuti.
Ne talasaj.
Konzumiraj sadržaj dok svet polako tone.
Samo niko nije očekivao da će metafora jednog dana postati dokumentarac.
Najjezivije je što scena deluje mirno.
Kao
U Srbiji će uskoro zakonom biti zabranjeno :
• da policija sarađuje sa kriminalcima
• da tender dobije kum koji “nema veze sa firmom”
• da se državna funkcija koristi kao porodična firma
• da se asfalt pere pred dolazak kamera
• da se mrtvi prijavljuju kao sigurni glasovi
• da se navijači vode kao sektor za logistiku
• da se prisluškuju novinari, opozicija i rođena tetka jer je lajkovala nešto pogrešno
• da se javni dug troši kao kafanski ceh u 4 ujutru
• da se diplome štamp
Šta ima Tatatatirci?
Jeste li legli da nunate? Niste još?
Ajde mlekce pa u krevetac.
Nego, šta ste lepo radili danas?
Jeste li ručkali kelerabu i spanać da porastu veliki mišići?
Ili makar jedan mišić. Čisto da imate čime da otvorite tiket.
Jer, deco moja, ko je sa Kockicom odrastao. . .taj se kocki(ci) vraća.
Nekad nas učili da brojimo jabuke i kruške, danas brojimo kvote, prelaze i “sigurice” iz Mozzarta koje padaju u 93. minutu jer golman iz Surdulice odlučio da postane Nej
Beograd. Ovo nije nevreme. Ovo je kazna.
Braćo i sestre, vreme je da priznamo: nećemo preživeti. Nema spasavanja. Nema skloništa. Nema „malo će da duva pa će proći“. Došao je kraj, jer smo grešni. Svi. I to duboko. Apokalipsa, ako-ko-lipsa.
Prema rečima brata meteorologa iz RHMZ-a, nad Srbiju se spušta „Superćelijska oluja – Božja metla“, koja će počistiti sve što smo zgrešili. Neki krive klimu na 16 stepeni, neki bacanje hleba, neki što su flaše vraćali tek kad je kaucija poskupela. Jed