Jump to content

Помоћ око подешавања појачала


Дане

Preporučeni Komentari

Ako imaš samo jedan, pokušaj na dva krajnja izvoda - ne zaboravi da probojni napon na kondenzatoru mora biti veći od sveukupnog napona koji se nalazi na izvodima sekundara, dakle, bar 100 ili više V... Ako pak imaš dva, možeš staviti između pojedinačnog krajnjeg izvoda i referentne nule (srednji izvod) a ako ih imaš tri, možeš odraditi sa tri, kombinacijom dve predložene opcije. Možda pomogne neka od kombinacija, ali možda i ne, ne možeš znati dok ne probaš :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Имам више ових кондензатора, 100Волти су, ознака 2A153J.

Значи, да залемим 4 комада овако:

први између 45 и 0 на првом секундару

други између 0 и 45 на првом секундару

трећи између 45 и 0 на другом секундару

четврти између 0 и 45 на другом секундару?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

лемио сам као у мом претходном посту и ништа није променило.

Мада мислим да ти кондензатори и немају везе са променом мирне струје? Кад смањим мирну струју на 0mV не зуји, како појачавам мирну струју тако све више зуји.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ма, вероватно се само трафо раззујао, импрегнација није била свемогућа. Кад будем био у ситуацији да издвојим 100ак еура за нови трафо испробаћу да ли је до овог трафоа или има нека друга звечка.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav !

Trafo može da zuji i zbog jednosmerne komponente u električnim mrežama, što prouzrokuje offset fluksa u nekim transformatorima.

Pouzdano znam, jer mi je jedna radionica u petrovaradinu motala dva toroidna trafoa za zloglasni Giesberts hexfet amp, i jedan od njih se isto tako ponaša. Kad se pojavi zujanje (znači ne uvek), znam da će za ručak biti pečeno pile, ili kolači. Znači, u kuhinji je uključena rerna, koja kao veći termički potrošač unosi jednosmernu komponentu. Postoji rešenje za eliminaciju iste, na primer pomoću dva kondenzatora većeg kapaciteta, (10000uF) i četiri diode u antiparaleli. Postoje varijacije na tu temu, na primer:

http://www.lcaudio.com/index.php?page=316

http://sound.westhost.com/articles/xfmr-dc.htm

Nisam ih nikad probao, amp mi je već godinama privremeno rešenje. :mellow:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Хвала Рошко57 на савету и добродошао на форум.

Ја ту једносмерну компоненту могу и да измерим, ако је има, инструментом, јел тако? Ево, измерио сам, и инструмент показује 000VAC и 221DCV.

Ако имаш воље, објасни ми укратко везу мирне струје и оптерећења трансформатора (да не кажем зујања).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta tema je i ovde (na ovom forumu) naširoko prežvakana - ja sam tražio DC komponentu u kući (svaki put kad bi se veš mašina ili pumpa u bunaru uključila a meni trafo poludi), međutim, nije bila kriva DC komponenta, nego jednostavno nevaljan transformator, nizak napon, loše uzemljenje uređaja, you name it... Kada je u pitanju DC komponenta, onda se na istom vodu i drugi audio pojačivači isto ponašaju (ako su osetljiv) ali, kako razumeh situaciju, kod Daneta se ne ponašaju svi pojačivači isto, samo ovaj Sony trafo se sprda sa strpljenjem kolege nam... Osim toga, ta problematika je skoro pa nepostojeća kod transformatora motanih na EI limovima, toroidni trafoi su tu mnogo osetljiviji, elem:

 

http://www.diyaudio.rs/topic/1031-dc-block/

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=6713

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pravio sam ja taj DC blok, i kada sam ga stavljao na Aleph pojacalo malo je smanjivao zujanje koje je dolazilo od DC komponente ( npr. kad upalim fen trafo pocne da zuji ) smanjivalo je zujanje ali je u isto vrijeme za nijansu ubijalo mikro dinamiku u zvuku, ne mnogo ali na A B testu se culo. Interesantno je to da mi je na dacu  donijelo malo mirnoce u zvuku...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein je u pravu, EI limovi ne bi smeli glasno da negoduju zbog DC. Ako dizanjem mirne struje ostali parametri ostaju stabilni a trafo te baš nervira i nakon zalivanja, ostaje zamena istog. Ja bih još probao da ga zatvorim u metalnu kutiju, i dampirati sve dodirne tačke, ili eventualno skutijati eksterno napajanje, koje se može dobro umiriti. Ovo već, naravno nije po svačijem ukusu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...