Jump to content

Proračunavanje litraže za bas refleks kutiju


Zvu

Preporučeni Komentari

Accuton c173-6-191e i P220. Može da se ide i sa po 2 komada po kutiji, tada je PR*2 i Vb*2.

 

Kutija 10 L netto, vrlo malo dampinga, dodatih 25 grama, -3 dB je na 40 Hz (slično se dobije i sa BR. u ovom slučaju je slična veličina kutije i slična dubina bass-a, sa tog stanovišta se ništa nije dobilo)

 

Inače, raditi "ultimativne" projekte sa malo znanja o materiji ne bih baš preporučio. Mnogo je stavki koje unapred treba osmisliti.

 

post-54-0-41689500-1451692631_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bolje prvo pročitaj i prostudiraj to sve napisano...

 

Praviti zvučnike bez znanja je bacanje para, i od jeftinih drajvera, a pogotovu od skupih...

Znanja nemam toliko o ovakvim konstrukcijama zato i trazim vase misljenje, bolje i to nego se praviti pametan pa napraviti glupost.

S obzirom da ima nekoliko teorija i niti jedna ne garantira uspjeh bolje je sakupiti sto vise informacija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da izlagao sam na sajmu i to dosta uspjesno. To ne znaci da sve znam, a da ne govorim da nemam iskustva sa ovakvim driverima i konstrukciji sa nekoliko njih u jednoj kutiji.

Po tome bi na sajmu trebali izlagati samo oni koji su doktorirali određenu tematiku, treba imati hrabrosti i pojaviti se sa necim sto mislis da dobro svira...

Projekat koji je bio izlozen na sajmu je dosta jednostavan, Fostex velike membrane koji je stavljen u relativno kratku transmisiju (trebalo je biti kao OB ali ovako je bolje ispalo, i to nakon nekoliko proba tj privremenih kutija)

Bas driver je bio laksa prica jer je bilo lako izracunati volumen i onda se samo poigrati sa duzinom BR cijevi do zeljenog rezultata. Sve je bilo povezano sa Phonic aktivnom skretnicom gdje je trebalo samo nastimati gornju granicu bas drivera...

Eto projekat je bio po mnogima uspjesan a meni znacajno iskustvo.

Prije toga sam radio nekoliko projekata sa sirokopojasnim driverima i vec prokusanim kutijama. Također sam radio oko 10 tak raznih kutija prema poznatim nacrtima a između ostalog i Visaton Expirience V20 ali sa skretnicom od vrlo kvalitetnih dijelova, pletenim zavojnicama i sl. ( skretnica je kostala oko 700€)

Sto se tice sakupljenog teoretskog znanja, nekada sam par puta procitao Jelinicevu knjigu "Zvucnici" , ali vrlo malo je ostalo u glavi nakon 10 god.

Trazim samo pomoc oko novih projekata i vasa misljenja na osnovu vasih iskustava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Accuton c173-6-191e i P220. Može da se ide i sa po 2 komada po kutiji, tada je PR*2 i Vb*2.

 

Kutija 10 L netto, vrlo malo dampinga, dodatih 25 grama, -3 dB je na 40 Hz (slično se dobije i sa BR. u ovom slučaju je slična veličina kutije i slična dubina bass-a, sa tog stanovišta se ništa nije dobilo)

 

Inače, raditi "ultimativne" projekte sa malo znanja o materiji ne bih baš preporučio. Mnogo je stavki koje unapred treba osmisliti.

Po tome ispada da bi to stvarno male kutije bile.

Sto je sa onom teorijom ako idu dva bas drivera volumen kutije se mnozi x4. Dakle ovdje bi bilo 40 litara za 2 drivera zajedno!?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

S obzirom da ima nekoliko teorija i niti jedna ne garantira uspjeh bolje je sakupiti sto vise informacija.

 

 

Po tome ispada da bi to stvarno male kutije bile.

Sto je sa onom teorijom ako idu dva bas drivera volumen kutije se mnozi x4. Dakle ovdje bi bilo 40 litara za 2 drivera zajedno!?

 

 

 

Više različitih "teorija" najčešće potiču od ljudi koji ne znaju dovoljno o materiji, ali vole da se pokažu. To su oni koji na raznim stranama kupe tzv. brza i laka rešenja, tragaju za upustvom za izradu vrhunskih zvučnika u obliku slikovnice, ali ne preobimne, da ne opterete vijuge. Čuvajte se onih koji pogrešno naučeni teže druge podučavati. To su najveće štetočine.

Najviše i najčešće se na forumima sukobljavaju oni koji imaju pogrešne dakle različite teorije. Van foruma, kada se sretnete sa nekim ko se razume u materiju, konkretna rešenja su jedna i jednoznačna, pa sukobljavanja i nema. One koji iznose svoje neuke neutemeljene "rule of the tumb" teorije zaobidjete ko kamen na putu. 

Toliko puta sam ponovio, pa hajd' još jednom - treba krenuti od početka, i učiti fundamentalne nauke, pa preko toga akustiku. Inače se neće razumeti procesi i dešavanja. Šta se kako i zbog čega dešava, ili kako osmisliti unapred (pre izbora zv. jedinica) sve da bi se ponašalo na traženi/očekivani način. Ja sam napravio peamp i snagaš koji rade dobro, pa ne mislim da o tome znam ko zna šta. Realno, skoro da nemam pojma.

 

U konkretnom slučaju je sve x2. Evo šta bi se dobilo da se ide na 40 L. Osim freq. odziva, odoše do djavola i faza i group delay, veći su hodovi membrana, itd.

 

P.S. Ne biste verovali koliko (% mnogo) komercijalnih zvučnika je loše isprojektovano i loše realizovano. Očigledno su za uspeh najvažniji: izgled (vizuleni dizajn i vrhunski finiš), reklama i "žvaka" o svemirskim rešenjima koja niko drugi nema.

post-54-0-70889200-1451746719_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...