Jump to content

predlog za kutije


drVelinov

Preporučeni Komentari

Potrebna mi je pomoc oko pravljenja kutija. Hocu da napravim podnostojece kutije koje cu koristiti kao zadnje iliti saraund u kucnom bioskopu. Imam dve osmice nepoznate marke, koje su imale ravna sundjerasta vesanja koja su propala, pa sam ja zamenio i stavio gumena vesanja i 2 sirokopojasna Ei od 6,5 inca koji su svega 6w, inace svi su 4 oma. imao sam ideju  da basove stavim sa strane da bi kutije bile uze.Interesuje me koja zapremina za srednjovisokotonac, a koja za bas, kako cu manje pogresiti, sa kompresijom ili bas refleksom. Znam da trebaju parametri al eto posto ce raditi kao efekt zvucnici ne bi trebalo da bude problem. I otprilike kako resiti skretnicu?

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 16
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

kako si i rekao - sve otprilike

 

kutija - da stanu zvucnici a da budu na visini na kojoj trebaju :rofl: , onda bas i visoki stisnuti jedna do drugog , rez na 500-600Hz

 

za skretnicu - 12db/oct LR

 

"visoki" da ima svoj box od 3-4L

 

http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/

 

kompresija , 30-ak L  i neka ti je Manitu u pomoci .......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas si me nasmejao, znaci moraju bas i sirokopojasni da budu stisnuti, a moze li da se isece vislje pa da zanesem :blackeye:  bas na bocnu stranu kutije 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo slika drajvera, a za kutiju samo nesto sracunao da bude siroka oko 19cm, visoka 95cm i duboka oko 30cm. Za sirokopojasni komora oko 4L, iima mesta za skretnicu.

pozdrav 

post-1259-0-42903900-1379969067_thumb.jp

post-1259-0-88701900-1379969114_thumb.jp

post-1259-0-49040900-1379969171_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Ako sam dobro razumeo za skretnicu treba mi ona 2nd order LR, u kalkulatoru kaze da mi trebaju zavojnice od 2,12 mH i kondenzatori od 33.17mf. E sad da ne bih motao toliko velike zavojnice, kako da preracunam i gde da nadjem ferit da bi mi zavojnice bile manje, i mora li ferit, to jest moze li na obicnom gvozdju?

pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Ja sam mislio da će Zvu da se angažuje, jbga... Što se tiče tih većih zavojnica, napravi špulnu a dimenzioniraj je prema nekim gabaritnijim "I" limovima nekog odbačenog trafoa koje uspeš da nađeš. Ne znam šta ćeš naći pa samim tim nema matematike po kojoj bi mogao da unapred znaš kolika će vrednost biti kad staviš špulnu na jezgro.. Jedini valjan način je da namotaš tri ili četiri reda pa izmeriš. Ako je puno, dodaj još žice pa kad imaš tačan broj navojaka za željenu vrednost, onda namotaš ispočetka sa jednim nekrpljenim komadom žice. Ako je puno, a ti samo odmotaj malo - koliko treba, malo odmotaš pa meriš. Drugačije ne ide. Potrudi se da se navojci lepo slažu jedan do drugoga inače ti je sve džaba, onda dobijena vrednost ne znači ništa, isti broj navojaka na isom jezgru lepo i neuredno namotano daće različite vrednosti. Preporučujem da možda povećaš inicijalnu vrednost elemenata da pomeriš rez da ne bi dobio peakčinu na mestu gde se zvučnici ukrštaju. Lako je kasnije odvaditi tj smanjiti ako ne štima na sluh.

Ah, skoro da zaboravim. Nije loše ako je paket od limova kvadratnog preseka - dakle da debljina paketa bude ista ili skoro ista kao širina lima..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koristim feritna jezgra za brze promene vrednosti zavojnica... 
Na vazduhu L=0.43mH... fiCul=0.95mm
post-44-0-36024900-1382531002_thumb.jpg 
(fi x l =16mm, telo za motanje)
Sa kratkim feritom dobaci L=1.2mH...
post-44-0-55755800-1382531023_thumb.jpg 
Sa duzim feritom bude L=2mH... 
post-44-0-06109000-1382531032_thumb.jpg
Sa jezgrom od VN trafoa do L=2mH... 
post-44-0-72910700-1382531046_thumb.jpg 
Dimenzije ferita: 
post-44-0-06516700-1382531065_thumb.jpg
 
Ove adrese prikazao google: 
 
pozdraV
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A moze li se iskoristiti ferit iz zavojnica od PC napajanja, jer to mogu da nadjem lako i u dovoljnoj kolicini, mogu li da stavim 2-3 komada u neku plasticnu cevcicu pa da motam preko toga? Ili da ne komplikujem i kupim neki od ovih ferita sa sajta koji je Vladac dao, mada mi merenje ne gine.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Merenje ti definitivno ne gine. Mislim da imam jedan par ovih gvožđurija iz SAL skretnica ako hoćeš. Možda čak imam i plastične kalemove.

Oce reci imam za dve zavojnice samo jos dve i zavrsio sam :-), ja imam kuci neke zavojnice pa cu daprostis da uguram ferite u njih i da izmeri. Ocu ove gvozdjurijue- kad se resi slanje cd plejera ako je jos uvek meni namenjen :-), mogu i gvozdjurije s njim.

Pozdrav i veliko hvala na pomoci

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto bi rekli Crnogorci vidje ja to odavno al sjekiracija je sto su 4 zavojnice 40 eura, a ja hocu da prodjem sto jeftinije, a da usput malo nesto i naucim.

pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...