Jump to content

Dijagnostika DC motora (za gramofon)


stein

Preporučeni Komentari

Konačno mi dopao šaka motor kakvog mi je kolega opisao kao super-duper rešenje za veliki, težak i masivan tanjir: dugačak, debeo, ne baš tanka osovina, tih i tako...

Pretraga po internetu (fascinantno mesto prepuno pogrešnih i irelevantnih informacija) rezultirala je prvo saznanjem da je Allied u međuvremenu postala vlasnik kompanije Hathaway koja je potpisana na deklaraciji motora i tu sam se oprostio od mogućnosti da nađem tačne podatke pa ću morati da radim retro-ustanovljivanje podataka. Što bi se reklo, "reverse engineering". Elem, evo kako to izgleda na ebay-u:

post-13-0-88075200-1372221654_thumb.jpg

Motor je identičan ovome na slici, jedina je razlika što je prodavac pogrešno očitao PN broj koji je 9925103 a ne 9925193 kako je u oglasu. Ili je moj motor neki drugi. Mindeđ, svakako ga nisam kupio sa ebay-a nego kod nas. Ako koga interesuje, ima ih još, manje košta i ne plaća se carina :)

Elem, toliko sam probao motor da sam ga sa kablovima spojio na 12V akumulator od auta tako kako je naznačeno na izvodima i tih je, biće da ne troši puno struje (nije zavarničilo kod pokretanja - probao više puta) i vrti se u željenom smeru, CW. Dužina tela motora je 100/105mm (105mm @ Fi 52mm), osovina viri 13mm i prečnika je 6mm. Osovina je u kugličnim ležajevima i nema reduktora (dakle, to što viri sa gornje strane jeste osovina) i okreće se prilično sporo pri 12VDC. Kad dođem kući s posla, probaćemo da izmerimo potrošnju ove zverčice a posle ne znam. Trebaće mi malo pomoći oko najjednostavnijeg metoda da ustanovim broj obrtaja jer nije naznačen na motoru.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 20
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ako je tvoj za 12 volti onda nije kao onaj sa ebaya koji je deklarisan na 36v.

opet, ako je isti tj za 36v  a probao si ga na 12 taj test tek ne valja :)

 

Ja samo probao da li je ispravan i na koju stranu vrti. Motor je za 36VDC, nominalno. Vizualno jeste isti kao onaj na ebayu. Dakle, za sada sam konstatovao da motor jeste ispravan i da mi odgovara smer okretanja osovine, tj rotora... Trenutačno nemam nikakav ispravljač koji bi davao 36VDC.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako se vidi omski otpor kao isti u obe strane i ako je tako a onda promenom polariteta vrti u drugu stranu... to je plain motor, najobičniji

pa ćeš onda morati da spregneš  taho sa malko elektronike da bi ga držao na željenoj brzini

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam probao da obrnem polaritet da ne bih rizikovao ... zna se, paljevinu. Ima od dole par šarafčića pa ću radije odatle da pogledam ima li kakve dodatne elemente... Mada, mislim da je običan motor. Malo veći, malo jači od kasetofonskih, ali ništa posebno komplikovano.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pravi smer obrtaja se lako utvrdjuje cujno - cetkice se vise cuju u "nepravom" smeru obrtaja

 

jos nisam cuo da cetkicar motor rikne kad mu se okrene polaritet

 

naravno , kad je motor klot , bez regulacija ( o kojoj sad nije rec )

 

ako su cetkice montirane na kraju lisnate opruge (obicno onda budu sinter tipa ) , motor ima jedan projektovani smer

 

ako su u vodjici ( plastika , metal ) , pritisnute spiralnom ili lisnatom oprugom , onda motor nema definisan projektovan smer , nego se moze vrteti u oba ; tada svaka razlika zvuka cetkica izmedju smerova rotacije potice samo od forme cetkica prouzrokovane prethodnom eksploatacijom ; zamenom cetkica novima ili okretanjem istih po poduznoj osi za 180 stepeni se dobija polozaj za kontra smer ......... ukoliko neces da koristenjem dodje do istog prilagodjenja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja ti reko -ommetrom se vidi kakogod okreneš pipalice ako je isti otpor, onda je običan motor.

 

 

 da ima ikakvu elektroniku pitanje je da li bi to sve ferceralo na samo 12 volti (ako se već busaju da je 36v)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na motoru je nedvosmisleno naznačen polaritet pa sam se time i rukovodio. Sad sam malko u firmi a motor kod kuće pa će svako daljnje ispitivanje morati malo kanda da popričeka do iza 15h... Elem, pošto mi motor vrti na onu stranu koja mi odgovara, nisam ni razmišljao da isprobavam vrti li u suprotnom smeru...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne znam zasto imam utisak da taj motor nece biti nista bolji od onoga koji vec imas ...... i od onih za koje sam ti rekao da dodjes i biras ........

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam hoće li ili ne. Za sada znam jako malo, ono što mi uliva nadu je, kako mi se čini, prilično mali broj obrtaja pri 12V a pri tom, koliko sam mogao onako "odokativno" da probam, izuzetno velika snaga motora na trećini nominalnog napona. U najgorem slučaju, uvek može da se iskoristi za nešto drugo, pa makar i da vrti neki roštilj :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zar nije bolje koristiti neki bldc motor za pogon gramofona? Ima ih u video rekorderima na tone i imaju u sebi i taho i drajver i besumni su i nema varnicenja na cetkicama.....itd.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zar nije bolje koristiti neki bldc motor za pogon gramofona? Ima ih u video rekorderima na tone i imaju u sebi i taho i drajver i besumni su i nema varnicenja na cetkicama.....itd.

 

Tanjir je 7.6kg sa osovinom od 20mm... Teoretski može ali...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, ako vibracije koje nastaju u nekom mehanickom prenosniku (zubcastom, lancanom, ili kaisnom) uvek mozes da rasteretis motor time. Ne preporucujem ti zupcasti par, kao ni lancani, ali dobro proracunat kaisni (remeni) par ti moze zavrsiti posao.

 

Da ti olaksam jos malo, obrati paznju na mesoreznice za mesare. Igrom slucaja sam servisirao 10ak komada jer mi matorci rade u Neoplantaj mesari. U njima se nalzi dobar motor (230VAC) ne velikih dimenzija sa prenosnikom sa zupcastim kaisom. Nozevi na njima trpe veliki otpor a nisu ni laki, jos stoje vertikalno, prdpostavljam da znas o cemu ti pricam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen to si ti rekao. Stein ne slusaj ga, nije on masinac.

 

Ovi banderasi, pardon elektri /oni/ cari misle da je njohova nauka preca od nase. A nikako da se zapitaju kako bi imali bandere (jedan od najbitnijih delova u elektronici) da im nije nas masinaca. 

:PacMan:

 

:msn-rofl: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...