Jump to content

Neka razmišljanja


Rade

Preporučeni Komentari

i od plastike - ove moje manje JBL su plasticne. One jako velike su od metala.

a da otvoris novi topik i sve to lepo prebacis tamo (a mozda mogu i moderatori da urade, ako nisu polegali)jedini komentar koji imam laicki je da su mi sumnjive te lamele od furnira, to ce da se trese pri vecem SPL i da pravi dodatne difrakcije samo tako. nisu dzabe to ameri i japanci pravili od metala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 24
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pa moze sto da ne?.nece da se trese sigurno to je kazem domaci blek-en-dekeri postoje distanceri izmedju za koje sam prvo popizdeo dok sam ih iseckaood onog drveta za tiplove, a posle i postavio izmedju lamelai jos bi trebalo prelakirati nekim akrilnim mat lak sprejemzbog lakseg ciscenja prasine prvenstvenoa to ce ih jos sigurno dodatno ucvrstiti...A mislim da koliko se secam mada mozda tripujem, da su te original metalne vise zvonile?plastika je isto dobra sigurnodovoljno je to sto je membrana metalna...ha...ha

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Low i mid sa Lowther DX2/4, a visokotonac još ne znam. Tu ima 2-3 pod-varijante, zavisno ko šta misli koliko dobro Lowther pokriva do koje frekvencije. Ja bih verovatno kastrirao trubicu, i išao sa nekim visokim od oko 98-99 dB eff. koji bi pokrivao područje od 3,5-5 kHz (zavisno od slušanja i merenja), pa naviše. Lowther od 20 cm bez trubice cenim da dobro svira do max. 3,5-4 kHz.

Zašto ne Lowther .......Italijani imaju uzrečicu' kratak pokrivač ' , koji znači da ako se pokriješ po glavi onda ti noge zebu , a ako se pokriješ po nogama onda je glava otkrivena .... analogija koja poprilično odslikava mogućnosti većine širokopojasnih zvučnika .......kako reče jedan , ti zvučnici nisu kratki pokrivač , oni su poštanska marka :mda: . Po meni cela magija oko tih i sličnih zvučnika se ogleda u tome da nemaju skretnicu i samim tim i svih problema koji su vezani za to .Bez obzira što imaju poprilično nelinearne odzive , sama činjenica da se akustične faze rotiraju paralelno ,i bez obzira na njihov ružan izgled , pomaže da se stvori utisak da to dobro radi . Sama konstrukcija zvučnika gde je membrana podložna kojekavim lomovima , onemogućava upotrebu kao čist srednjetonac . Imamo vrlo nelinerni opseg , akustična faza ne liči ni na šta i vrlo je teško uraditi neki korektan rez na naznačenoj frekfenciji .....može ali je vrlo komlikovao . Inače samo rezanje širokopojasnih zvučnika je problematično ....kao da imate logaritamsku špagu gde bi virtualno stavili prst na reznu frekfenciju i potisnuli špagu prema dole a ona odmah iza prsta odskoči na mesto gde je i bila .....nije dovoljan jedan prst , trebaju svi prsti i obe noge da se špaga potisne prema dole iza rezne frekfencije :hot: . U nekoj kombinacji gde bi Lowther radio pun opseg prema gore , dakle anulirao prethodno navedene probleme , se može pričati ali to nije tema . Sa druge strane su porilično skupi , ajde šdedi se na kutijama koje su za njih obično skuplje od njih samim ali i dalje skupi . To sa sečenjem trubice nije loša ideja , pošto mi je pala na pamet kod posmatranja Sonido-vih zvučnika a i nije potrebno seći već samo kod naručivanja naglasiti da je ne lepi . Eventualno dodatno ukrućivanje membrane bi dosta pomoglo da se odziv smiri .....nešto sam radio sa karbonskim vlaknima na papirnim membranama i to izgleda da funkcioniše ......i na kraju krajeva sve radiš da uradiš neki zvučnik po želji a takav već negde postoji , posao po malo i bespotreban . Inače u svetlu nekih novih informacija gde recimo dva suba u band-passu , pravilno raspoređena i pod aktivom sa mogućnošu štelovanja delay-a , rade skoro kao horna , gde se na rad prvenstveno misli na kvalitet , pitanje je koja kombinacija treba za Lowther da bi se spustio ispod ili oko 100 hz .Nešto kasnije kad pripremim fotke sa dva sajta , pokazaću kako u principu funkcioniše sistem po kojem važi da nije bitno u kakvoj je kutiji zvučnik nego kako se spušta prema dole ....dakle dva basa od kojih jedan radi klasičan odziv kompresione kutije a drugi izigrava odziv klasičnog bas reflex otvora ......interesantno , nešto kao 2.5 visoka efikasnost
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...