Jump to content

Pozicioniranje subwoofera


COOLic

Preporučeni Komentari

Posto meni bassa nikad dosta, posebno onih najnizih tonova, moracu u sistem da ubacim i subwoofer :) Ici ce preko DIY pojacala snage 2x200w@4 ohms (posto je woofer 2x4 ohms) i bice u aktivnoj izvedbi. Moje pitanje je gde treba da "gleda" zvucnik, a gde bass reflex otvor kada se radi kucna varijanta. Zapreminu kutije znam kolika treba biti, duzina porta ce biti odredjena metodom seckanja vodovodne cevi dok se ne dodje do one prave frekvencije koja meni prija, ali ne znam kako da odradim kutiju i gde idu zvucnik a gde otvor. Ako treba, poslacu i sliku sobe da vidite gde ce woofer da bude smesten pa shodno tome da se da pravi odgovor?Anybody???

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 14
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Usually, people place the subwoofer in the corner of their room. The placement of a sub isn't critical because the bass is so deep that the listener shouldn't be able to determine what direction it is coming from. This is why it is necessary to get a good deep bass subwoofer. Although the corner of the room works fine in most cases, a sub can be placed anywhere in the room. Let your ears be the judge.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako hoces da bas bas ubija u cosak je odlicno. Ako me secanje ne vara pomocu teorije ogledala , gde se pored osnovne jedinice kreiraju i odrazi kao u ogledalu u odnosu na velike povrsine , pod, zid pored , zvucnik je u 1/8 prostoru sto dodaje +6dB. Naravno sve ima svoje prednosti i mane , subjektivno kvantitet nije uvek i kvalitet :)

Ajmo samograditelji, mala pomoc pa da se prione na pravljenje kutije, nestrpljiv sam :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima i onaj trik: Stavis subwoofer u fotelju ili gde ces vec sedeti/slusati muziku, pustis da svira, pa na kolena! I tako puzis okolo po sobi dok ne nadjes mesto gde se bass najbolje cuje. E, tu onda stavis subwoofer a ti na fotelju :)p.s. Preporucljivo je da se ovo radi kad si sam u kuci, tj. bez svedoka, moze im izgledati malo vise nego cudno :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ocigledno me ne razumete, ja u sobi imam jedno jedino mesto gde ce woofer biti pozicioniran, a to je ugao sobe. I da hocu ne mogu ga smestiti na drugo mesto. Moje pitanje je gde u kutiji treba da gleda zvucnik a gde reflex otvor? U kolima mi je najepse sviralo kada zvucnik gleda u kabinu a BR cev prema gepeku, ali sto se tice home hifi tu sam laik do bola. Da li da zvucnik gleda prema podu a cev ka sobi ili oba prema podu ili woofer prema sobi a otvor pozadi... To je moje pitanje :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne pametujem oko necega sto sam procitao na webu, dobri stari "google" ce ti dati sve odgovore.Ukucaj u search "diy subwoofer" i dobices sve odgovore.http://www.google.com/search?q=DIY%20subwoofer&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&source=hp&channel=npSrecno googlanje! :pardon:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naime zasto sam postavio ovo pitanje... U kolima sam do sada promenio ne znam ni ja vise koliko woofera i razlicitih kutija. Ista kutija se ne cuje isto u autu u vise navrata. Kod mene npr. se uvek najglasnije i meni najbolje culo kada woofer gleda u kabinu a BR prema gepeku. Okrenem kutiju da BR gleda u kabinu a zvucnik ka gepeku, NISTA, katastrofalno losije u svakom pogledu, a kod ortaka u autu potpuno kontra nego kod mene na istom pojacalu, da ne dodje do zabune. Kada su BR i zvucnik na istoj strani, i kada su okrenuti prema kabini, 0 zvuk i snaga, kad su okrenuti ka gepeku odlicno se culo. Varijante sa BR otvorom na stranu nisam isprobavao. I sad, ja ne znam kako je to kad je kucni hifi u pitanju i zbog toga ovo pitanje jer hocu da kutija i lepo izgleda estetski a ne samo da svira, pa da ne bih naknadno okretao kutiju u cosku sobe da trazim idealan zvuk, mislio sam da se to zna otprilike kako ide. Ako napravim da zvucnik i BR budu na istoj strani sto ce najverovatnije i biti, gde treba da gledaju zvucnik i BR, ka podu, ka nekom od zidova ili ka sobi, jel se neko igrao sa time?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

duga prica - uradi kako ti odgovorismosoba je jedan sistem/prostorauto je nesto drugo - imas kabinu i imas gepek , i slozenu interakciju u funcionalnosti izmedju ta dva pprostora i samog subane okreci reflex ni zv ni na pod ni u cosak jer ces dobiti razliven bas , ako ces smestati sub u cosak prostorije

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aha, ok. Znaci woofer i BR da gledaju prema sobi. Evo par slika moje sobe i gde ce biti smesten sub, cisto da vidite jer je kod mene to komplikovana zato sto sam sa prostorom toliko tanak da je to strasno...

Postavljena slika Postavljena slika Postavljena slika

Naravno, ovi diskovi i ov e gluposti lete odatle :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni Sub ( Rel - Storm ) stoji u cosku sobe koji je akusticki obradjen i mislim da bi na to morao da obratis paznju zbog bas repova koje akusticki neodradjeni coskovi sobe hoce da naprave .Bas drver bi trebalo da je okrenut u pod kao i bas reflex otvor, tako je bar kod mog Rel - a , mozda to nije najidalnije resenje ali ako ovako ozbiljna firma tako radi zasto ne bi i tiPozdravljam ideju za ubacivanje aktivnog Sub - a u sistem, ali to mora da bude ozbiljan projekat i da se ozbiljno uradi da bi se lepo integrisao u zv ... sliku. Poenta je da imas Sub koji se ne cuje i ne izlazi iz zv... slike sa svojim extremima koji mnogo puta znaju da naprave vise problema nego koristi :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...