Jump to content

Više drajvera, manja distorzija. Ili ne?


Koja

Preporučeni Komentari

Na više mesta na netu sam pročitao da korišćenje više drajvera smanjuje distorziju jer se povećava površina preko koje zvučnik svira, pa ga je samim tim dovoljno pustiti tiše pa će i distorzija biti manja. Ovo je jedan od glavnih razloga zašto ljudi prave line array-e od drajvera.Razmišljao sam malo na ovu temu i došao do zaključka da je ovo razmišljanje potpuno pogrešno. Mislim, nekog dobitka ima ali ne takvog i to ću objasniti na kraju.Primer: uzmemo neki kvalitetan zvučnik od 8 oma kod koga je nivo nelinearne distorzije -50 db u odnosu na signal, i pretpostavimo da je takav u manje više celom korisnom opsegu (radi jednostavnosti, a takvi drajveri stvarno postoje).Želimo da slušamo muziku na 90 db. Ok, uzmemo jedan drajver i pustimo ga da svira sa 90 db. Nivo nelinearne distorzije je tada 40 db.Hajde sad da probamo 2 drajvera, vežemo ih paralelno, smanjili smo otpor sa 8 na 4 oma. Svaki zvučnik će raditi sa 90db, znači kad se sabiru to daje 96 db za signal i 46 db za distorziju. Smanjimo snagu na pojačalu i opet smo na istom, 90 db i 40 db!Možemo njima da dodamo i još 2 takva zvučnika ali ovoga puta redno. Pošto će u zbiru svi zajedno svirati sa 90 db, svaki par će svirati u stvari na 84 db. Svaki par će svirati i distorziju i to 34 db. Kada to saberemo, opet izađe 40 db distorzije. Tu smo gde smo.E sad šta se dobija ovime, efektivno više nemamo jedan drajver koji svira na 90 db nego 4 komada od kojih svaki svira na 78 db. Poznato je da drajveri imaju veću distorziju kada sviraju na većoj snazi, tj što se kalem više kreće u procepu veća je relativna distorzija. Međutim ni to nije tako jednostavno, jer te stvari su značajne tek kada se približavamo maksimalnim granicama zvučnika, dok za obično, sobno slušanje gotovo i da nema razlike.Dakle, dobitak u distorziji kada se koristi više drajvera je samo ako ih slušate na vrlo velikim snagama. Za obično sobno slušanje gotovo da nema razlike, a samo ulazite u probleme sa polarnim odzivima.Prokomentarišite. Da li je ova računica ok? Da li ljudi koji pišu po netu znaju nešto što ja ne znam, ili jednostavno ne znaju da računaju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 13
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

O'ma .....distorzije treba zaboraviti sve dok se koriste jeftini zvučnici . Pod dva ...distorziju kod skupih zvučnika nemoj da ispitujete jer se možete razočarati .... Pod tri ZVUČNIK IMA IZOBLIČENJA samo ako se čuje , ako se ne čuje nema veze . Pod 4 ......imati šansu da se čuju izobličenja može da dovede do tog da nikad ne spalite ni jedan zvučnik u životu . Pod 5 .....ako se može detektovati izobličenje onda vam nikad ne treba podatak o snazi zvučnika i pojačala , kao ni snaga na kojem oni rade .on matematika ......ako jedan zvučnik ima izobličenje -40 db za jedan w onda to znači da ili će za taj jedan vat dva zvučnika imati manje izobličenja jer dobijaju pola od 1 vat ili će za isto izobličenje imati povećan pritisak ......... Pod 6 relativno skupi / 300 evrića / mid basovi ispod 100 hz izobličavaju naveliko , i retko kad rade na tih 1 vat , obično mnogo više i shodno tome mnogo više izobličuju . Pod 7.... b&w 805 diamond na 90 db ceo opseg do 1000hz ima 1-2% sa pikovima i do 5 % na 100 db prosečno u tom opsegu ima 10% sa pikovima i iznad 20% TND-a .Pod 8 ..... glupo je dati 4-5000 evrića za nešto što tako glamorouzno izobličava ........a ne radi tako loše ako niste audiofanatic podataka o izobličenju .....Pod 9 .....čak i da se metodom merenja nešto utvrdi ...to je po meni po malo kasno jer je zvučnik već u kući .....Pod 10 ......u momentu kad imaš dva mid basa i dva visokotonca sa 4 različita odziva , gde umesto jedan filter moraš da praviš za svaki posebno .....izobličenja umeju da budu i nebitna . U jednoj rečenici .....na ovom stepenu akustične pismenosti na kojoj se trenutno nalazi forum .....izobličenja treba da budu poslednja stvar o kojoj se raspravlja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepo rečeno.Jedino se ne slažem za ono pod 1, ima itekako dobrih jeftinih drajvera. Samo treba probrati u moru đubreta.Ipak, treba raspravljati i o ovakvim stvarima, ima na forumu ljudi različitih nivoa znanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rade, uglavnom se slazem ali pre godinu dana sam naisao na netu na neki test: isti fajl slusas dva puta, jednom je original a drugi put je sa izoblicenjima. Na svakom novom nivou se izoblicenja smanjuju a slusalac pogadja koji fajl je original a koji tainted. Moja zenetina (inace pomalo nagluva) pala tek na poslednjem nivou a ja ih bez greske prosao sve. Koristili smo sennheiser hd450 slusalice.Ipak se cuju, jbg...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

od svih problema koji postoje sa zvucnicima, ti se dovatio najapstraknijeg i najnebitnijeg. ja bih mnogo vise voleo da vidim kako projektujes skretnicu da ti svi drajveri sve vreme budu maksimalno precizno ufazirani nego da se bavis pitanjem koliko izblicije komad 'artije, gume, plastike, keramike, aluminijuma ili kevlara koji se trese dok kroz njega ide struja....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

od svih problema koji postoje sa zvucnicima, ti se dovatio najapstraknijeg i najnebitnijeg. ja bih mnogo vise voleo da vidim kako projektujes skretnicu da ti svi drajveri sve vreme budu maksimalno precizno ufazirani nego da se bavis pitanjem koliko izblicije komad 'artije, gume, plastike, keramike, aluminijuma ili kevlara koji se trese dok kroz njega ide struja....

Polako, biće tema i za to :) Ali samo aktiva, ja žicu više ne motam....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Ja bih sad rado komentarisao, ali nema svrhe, sve je već rečeno a nemam nameru da se suočavam sa neistomišljenicima i da ulazim u rasprave. Imao sam jedan lep set OB zvučnika, po 8 komada od 6.5" i o tome bih mogao da drobim do zore, a jedini razlog zašto sam ih zamenio sa po 2x2 komada 15" je onaj deo koji manji zvučnici nisu mogli da odrade bez izobličenja a pretpostavljam da je sasvim jasno da je reč o fundamentalnom donjem delu spektra. Da sam one pređašnje 6.5" strpavao u kutiju/kutije, morao bih da idem na BR što mi se nije htelo da ne ubijem karakter koji dipoli imaju a uparivanje BR-a sa dipol elektrostaticima mi nikada nije mirisalo kao parfem nego... eto, kao kaka jer nisam imao zvučnike te klase cene i kvaliteta sa kojima se može napraviti BR a da se to odmah i ne čuje... Daklem, trpanje mnogo zvučnika umesto jednog ima svoje prednosti ali pokušaji da se paušalno proceni/oceni/iskalkuliše sa nekim ciframa ne vode daleko ako se primer ne konkretizuje. Ono što verovatno važi za jedne, ne mora da važi i za druge zvučničke jedinice. Na kraju se svodi na notornu činjenicu da je dobro urađen sistem dobar, a loše odrađen, samo to - loš, i ništa više, i ništa manje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ali pokušaji da se paušalno proceni/oceni/iskalkuliše sa nekim ciframa ne vode daleko ako se primer ne konkretizuje.

ma ovi u klippelu to sve rade samo zato što im je dosadno i da se prave važni. :lol: ....a i matori Linkwitz....mislim...stvarno...svi ti proračuni...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@steinDobro si to rekao za tvoj OB sa peerlessima.Problem kod niskih frekvencija je pre svega u tome kako ljudsko uvo čuje, tj najosetljivije je na 3-4 kHz, a vrlo malo osetljivo na krajevima spektra tj jako niskim i jako visokim frekvencijama. I sad kada treba da se čuje recimo 50 Hz, tu ljudski sluh da bi imao priblizno istu glasnoću mora da ima lupam 15-20 db jači signal. A tu onda pravi npr treći harmonik na 150 Hz gde je uvo već mnogo osetljivije, i ta distorzija dosta menja zvuk.Kod visokotonaca (ili FR) je sa druge strane distorzija gotovo nebitna preko nekih 4-5 kHz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma ovi u klippelu to sve rade samo zato što im je dosadno i da se prave važni. :lol: ....a i matori Linkwitz....mislim...stvarno...svi ti proračuni...

Rekoh lepo, ne vredi paušalno procenjivati... Jest, zakoni fizike i elektroakustike važe jednako za sve, ali oni moji Peerless-i ne mogu da se mere i direktno upoređuju sa recimo drajverima koji koštaju po desetak puta više. Proračuni se mogu izvesti ako imaš cifre, tj bar određeni broj poznatih u formuli... Uvođenje OB koncepta na zvučnik za koji je preporučena kompresija ili BR totalno remeti sve parametre za proračun jer se tu u igru uvodi i prostorija, pa čak i nagib krovne kosine koja je iza zvučnika... Ja nisam (da budem iskren) uopšte ništa računao, ali su slušno, malci bili odlični, međutim, nije bilo onoga što sam dobio sa Alfama od 15"... I naravno, sva matematika, ipak treba na kraju da se i merno potvrdi... Samo sam to hteo da kažem...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...