Jump to content

HD Audio CD?


stein

Preporučeni Komentari

Verujem, za nekog glupo pitanje, ali ajd...Audio CD je to što jeste, recimo da ću da ga uporedim sa dvd-om za filmove. Kvalitet je takav kakav jeste i to je to. Za filmove/video su se pojavili novi formati, poimence, taj famozni HD i palo mi na pamet da li za audio postoji pandan, dakle, neki takav neki, da ga nazovem, "HD" audio koji bi se mogao snimiti i reprodukovati na Audio CD plejeru... Znam da postoje vinil ripovi i DTS (višekanalni šit) ali to radi samo na kompu i specijalizovanim mašinama... Ima li takvo šta a da se može reprodukovati na recimo, "klasičnom" CD plejeru... Novije generacije sada već veoma često koriste iste čitače/transporte koji se koriste u dvd plejerima ili računarima pa...Dovoljno je da me se uputi nekim linkom gde se o tome pisalo razumljivim jezikom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 12
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Hm...izgleda da i obicni CD planiraju da sahrane, a HD CD su vec odavno otpisali...MP3 ce biti format koji ce se koristiti u buducnosti, zato sto se lako "spakuje" i prodaje... CD ce koristiti "tamo neki cudni likovi koji se zovu audiofili, ali njih ionako niko ne sisa, posto su u manjini..."Sve to tako dok se Sunce ne naljuti pa pocne da bljuje Magnetnu Buru, i kaze : A vi slusate MP3, sunce vam vase... :buehehe:p.s. izvini na ispadu u tvojoj temi, ovo sto sam napisao spada u laprdanje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh, nekako te ne razumem baš najbolje, ti hoćeš da pitaš postoji li neki format koji je više od 16b / 44kHz a da može da se ubaci u običan CD player i reprodukuje? Nisam siguran da je to moguće, u firmwareu svakog CDa je upisan standard tj format koji čta. I to je to.I kada bi zamenio taj čip ostaju laseri koji su kalibrisani pitanje kako i kavu bi gustinu zapisa mogli da pročitaju, za koje brzine okretanja su predviđeni motori itd.Druga, mnogo bitnija stvar je to što je audio CD već sada "super - mega - HD", odnosno, kao što smo mnogo puta već diskutovali, 16b / 44kHz je nešto više nego što su uvo i mozak u stanju da registruju. Tako da koliko god "rezolucije" da dodaješ, nećeš ništa dobiti. Jedino više kanala, ali to si već spomenuo i to je neka druga priča.Sa druge strane, DVD format videa je bio "supalj" na sve strane, jako niska rezolucija, samo 24 / 30 fps itd. Eto vidimo uveden je taj 1080p koji dosta poboljšava rezoluciju, ali opet može mnogo bolje, zamisli da gledaš 50" TV sa metar ipo, što je moguča situacija, opet bi ti 1080p bilo malo. Zato ima onaj 2160p standard koji ne znam ni da li se koristi, ali u svakom slučaju ima dovoljnu rezoluciju da gledaš 80" TV sa metar ipo. Mislim da je to više nego što možeš da sagledaš sa te daljine a da ne okrećeš glavu, tako da bi se za taj 2160p moglo reći da je malo više rezolucije nego što će ikada biti potrebno za ljudske oči, znači nešto kao pandan za 16b / 44kHz kod audio CDa.Kod videa ostaje još pitanje broj frejmova u sekundi, vidimo da je i 1080p ostao na bednih 24 fps. Kod 3d igara smo videli da je to malo i da je za skroz tečno igranje potrebno nekih 60 fps ili još malo više. Tako da tu još ima prostora za poboljšanje videa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh, nekako te ne razumem baš najbolje, ti hoćeš da pitaš postoji li neki format koji je više od 16b / 44kHz a da može da se ubaci u običan CD player i reprodukuje? Nisam siguran da je to moguće, u firmwareu svakog CDa je upisan standard tj format koji čta. I to je to.I kada bi zamenio taj čip ostaju laseri koji su kalibrisani pitanje kako i kavu bi gustinu zapisa mogli da pročitaju, za koje brzine okretanja su predviđeni motori itd.Druga, mnogo bitnija stvar je to što je audio CD već sada "super - mega - HD", odnosno, kao što smo mnogo puta već diskutovali, 16b / 44kHz je nešto više nego što su uvo i mozak u stanju da registruju. Tako da koliko god "rezolucije" da dodaješ, nećeš ništa dobiti. Jedino više kanala, ali to si već spomenuo i to je neka druga priča.

Pitam čisto onako, pošto vidim da ima da se nađe ponešto reda veličine cca 900MB-1G a u pitanju je jedan album koji u nekom FLAC ili APE kontejneru bude oko polovine zauzeća prostora. Pošto na mom CD plejeru piše 24Bits/192KHz, nije mi baš najjasnije what is the point of all that ako je snimak urađen na 16b/44KHz. Od kile brašna samo toliko leba može da se ispeče. Može pekar da pravi kifle pa više da zaradi od kile brašna, ali kila brašna je kila brašna, samo se toliko najedeš koliko se najedeš... (dodavanje kobasice i slanine sada nije opcija) Elem, ako je izvorni snimak 16/44 a moj plejer ima natpis 24/192, onda ne znam da li će da primi snimak koji je rađen u originalu (ili remasterovan) da bude 24/192 ili od izvornog 16/44 "lažira" (upsempluje - tako se kaže, jel?) tih 24/192... Ali avaj, to ne može da se smesti na klasičan CDR od maksimum, recimo 800Mb...Teoretski, ostaje mi da uzmem jedan prazan DVDR, skinem neki "HQ-HR" snimak koji je recimo 1G i snimim na prazan DVDR kao "AudioCD" i turim u mašinu i ... šta bude... Ili da prištedim sebi taj prazan disk i sačuvam za nešto pametnije?Pričam o ovakvim stvarima: http://avaxhome.ws/music/blues/ericclaptonjustonenight_japvinyl.html
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tvoj CD player može čitati samo čisti CD zapis (poneki i MP3) i tu je kraj priče. Ostalo ne trebaš ni pokušavati. 24/192 upsampling nije stvar "bez veze" jer pomaže da se bolje reproducira 16/44 signal. Nije smisao u "lažiranju" zapisa već u lakšem radu pri konverziji normalnog zapisa. To se događa jer se prebacivanjem na visoku rezoluciju bolje radi filtracija digitalnog nusprodukta konverzije, pa je konačni rezultat bolji (sjeti se logike kojom je radio dolby na kazetofonima). Drugi načini su oversampling, bitstream konverzija itd. no ništa od svega toga nije neki epohalni izum......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tvoj CD player može čitati samo čisti CD zapis (poneki i MP3) i tu je kraj priče. Ostalo ne trebaš ni pokušavati......

Dobro, ne bih da zalazim u vodu preko grla objašnjavajući kako ja nisam mislio reći da je upsampling bezveze kada sam rekao ovo ili ono... Poanta je da na audio CD plejer ne računam ako želim da reprodukujem neki materijal koji nije namenjen za 16/44 rezoluciju... Samim tim, pošto mi je trenutačno CD plejer jedini digitalni izvor (a biće to, i u budućnosti) nema se smisla baviti skidanjem HQ ripova vinila u 24/96 varijantama...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

CD je 16/44. Ako hoćeš 24/96 ili više moraš neki drugi izvor. PC---- AV receiver, Media player, DAC (24 bitni), DVD A ......

1001. put: no PC... PC mi ubija uživanje u slušanju. Ritual brate, ritual, kao motanje duvana u papir ili trpanje istog u lulu... Zato, ove zime, vreme posvećujemo drevnim japanskim veštinama ručnog sklapanja ručice za granafor... Inače, u Subotici sada ima dućan gde se mogu kupiti original stranjski CD-i po normalnim cenama... Prvi sledeći je CODA od Zeppelina...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro, ne bih da zalazim u vodu preko grla objašnjavajući kako ja nisam mislio reći da je upsampling bezveze kada sam rekao ovo ili ono... Poanta je da na audio CD plejer ne računam ako želim da reprodukujem neki materijal koji nije namenjen za 16/44 rezoluciju... Samim tim, pošto mi je trenutačno CD plejer jedini digitalni izvor (a biće to, i u budućnosti) nema se smisla baviti skidanjem HQ ripova vinila u 24/96 varijantama...

Tako je.Ovdje se može nabaviti Pioneer DV-610 po cijeni nešto preko 80 eura, novi. Taj vrlo solidno (HI-FI) reproducira do 24/192 DVD-ove, zatim SACD (upgradeom firmwarea i presnimljene SACD-ove), čita presnimljeni kodirani DVD-Audio, ima odličnu sliku, čita Divix-e ,ima USB (preko kojeg ne čita wav i flac, nažalost) itd.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koristim iskljucivo PC, nemam nikakav CD player niti nista slično, cdove sam pobacao pre nekih 3-4 godine, ostali samo originali jer mi žao da ih bacim :DAko išta drugo budem ikad nabavljao, to će biti kasetni dek, čisto zbog nostalgije, ali sumnjam da će se i to desiti, koji će mi džaba da pravi đubre ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je.Ovdje se može nabaviti Pioneer DV-610 po cijeni nešto preko 80 eura, novi. Taj vrlo solidno (HI-FI) reproducira do 24/192 DVD-ove, zatim SACD (upgradeom firmwarea i presnimljene SACD-ove), čita presnimljeni kodirani DVD-Audio, ima odličnu sliku, čita Divix-e ,ima USB (preko kojeg ne čita wav i flac, nažalost) itd.

Sve tačno što si napisao, imam ga, update-ovan firmware odavno. I ovde je slična cena.Fina makina za te pare, upravo danas razmišljam kako da ga prevarim da čita neki audio-loseless format sa USB-a ili kartice, izgleda da neće da može.@SteinSvi mi iz starije generacije smo navikli na ritualno slušanje muzike, vizuelni efekat je jako bitan, poseban osećaj manipulacije sa vinilom, posebne vezanosti za neke raritete koje imamo!Medjutim, ne treba se odricati tekovina moderne civilizacije, komp u najmanju ruku, može da bude jedan od izvora zvuka, sa itekakvim prednostima. Ima mnogo albuma koji nisu za slušanje u celini, tek numera - dve, bezgranične mogućnosti kreiranja tematskih play lista po ukusu, u loseless formatu naravno!što se mene tiče, dobar reel to reel će da se vrati u sistem kad tad, nema žešće erotike od velikih koturova koji se vrte! :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na žalost, kod mene je "slobodno" vreme za "slušanje" krajnje ograničeno. Nije da ne slušam muziku sa kompa. Imam dva mala Behringera (MS16) pored monitora i to mi svirulja - mnogo bolje nego bilo šta namenjeno za PC u klasi cene - daleko ispod onog kvalitativno/cenovnog nivoa koji dostiže kombinacija elektrostatika i OB subwoofera. Komp mi je prvenstveno namenjen za rad i komunikaciju itd, nikako nije pogodan da bude bešumni izvor muzike. To je tako, i na žalost, tako mora biti. Muziku retko stignem da konzumiram onako kako stvarno volim, najčešće to bude uključen radio u kolima ili na poslu, a kući tuner ni nemam. (ne žalim se, lična odluka) Najviše vremena provedem ne slušajući muziku... Ono malo vremena što sebi odvojim da sednem i baš slušam, to bude ritual u kome uživam, kao i svaki ovisnik. Na kompu imam oko 600G muzike u lossless formatu, a čeka me i nekih 300+ CD naslova iz kolekcije koje sam planirao da izripujem zarad arhiviranja, stari se CD-i polako osipaju i raspadaju... Kada uđem u folder sa svom tom muzikom, obično se zakačim za neki album koji pustim pa mi to svirulja. Pravljenje play-liste mi je smor... šta ću, takav sam po celom telu... Smoren... Kada pokrenem ovaj moj SW, excel i Corel i bauljam između tri programa sa kalkulacijama i krenem da radim, ne dam se smesti kopanjem po muzičkoj kolekciji pa mi je naprosto lakše da i ne počinjem...Neka, dobro je i ovako, ništa mi ne fali, temu sam načeo samo da saznam nešto što nisam baš razumeo... Sada mi je mnogo jasnije. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...