Jump to content

Gainclone bruji


Koja

Preporučeni Komentari

Pozdrav, kupih pre dva dana Renkforce e-sa9 pojačalo, 2x12W, skoro novo http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=sv&u=http://195.84.101.101/~goranl/shack/acc_renkforce_esa9/&ei=3mqDTsiqM8b1sga47cSDDg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=14&ved=0CHYQ7gEwDQ&prev=/search%3Fq%3DRenkforce%2Be-sa9%26hl%3Den%26safe%3Doff%26client%3Dopera%26hs%3DGRf%26rls%3Den%26channel%3Dsuggest%26prmd%3Dimvns Pojačalo radi odlično međutim imam jedan problem: u zvučnicima se čuje brujanje uvek kada je pojačalo uključeno. Probao sam i druge zvučnike i drugi kabl (to bi kao pomoglo :D) i drugi šteker za struju, međutim uvek isto. Brujanje je naravno tiho, na 2 metra od zvučnika je granica čujnosti, ali kako se približavam čuje se sve osetnije. Na 60 cm na koliko meni stoje zvučnici za komp brujanje je baš primetno. Na mom Sony 530ES pojačalu i na još jednom jeftinom Sony pojačalu pa i nekom starom nemačkom, toga nema. Tj ima, ali je jako tiho, čuje se kao blagi šum baš kada se približi uvo uz zvučnik i to je to.Naravno kad se pušta muzika nemoguče je čuti taj brum osim na nekim tihim deonicama, ali meni pojačalo i zvučnici često stoje na idle-u, tj pauziram muziku zbog nečega pa kasnije pustim, tako da mi smeta. Pitanja:1. Da li je pojačalo neispravno ili takav gainclone i slična pojačala u stvari treba da budu?2. Da li postoji nešto što bih mogao da dodam, neko dodatno kolo negde, ili da zamenim neke elemente, da bi taj šum-brum nestao tj smanjio se na nivo kao kod Sony-ja.3. Ako već treba nešto da dodajem, koliko je komplikovano dodati i kolo za "odloženo paljenje" tj da zvučnici dobiju signal par sekundi posle paljenja pojačala da bi se izbegao onaj "bum" pri paljenju i gašenju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 24
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Welcome to the nightmare... Otvori kutiju, pogledaj kako je šta od mase i uzemljenja spojeno. Napravi slike ako možeš i dodaj opis šta je gde spojeno... Prvenstveno tu mislim na spojeve tonske mase i uzemljenja. Pre svega. Ako otkačiš ulazne kablove i stišaš na potenciometru, da li onda ima brujanja? Ako nema, da li ima brujanja bez kabela sa odvrnutim potenciometrom? Ako nema bruma ni u prvom ni u drugom slučaju, onda to znači da je pojačalo ok i da se brum ne generiše unutar pojačala nego u interakciji sa komponentom koja se kači na ulaz. Ali prvo da idemo redom. Probaj i javi šta se dešava u gore opisana dva slučaja, dakle, bez ulaznih kablova...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@stein & tadija:Zaboravih da napisem to, mislio sam da se podrazumeva :PDakle brum se javlja uvek, i kada ulaz nije ni povezan, i kada je volume skroz na minimumu, bilo u kom položaju da je selektor za ulaz itd. Znaci uvek sem kad je pojačalo ugašeno :D Stein, sada ću da proverim masu i uzemljenje iako nisam siguran šta tačno da gledam :D Zeon, misliš li na onaj veliki torus, ili na neku elektroniku oko njega?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zeon, misliš li na onaj veliki torus, ili na neku elektroniku oko njega?

Мислим на сам торус. Две суботе уназад на Бубањ Потоку било је тих појачавача на гомиле, нових не отпакованих. Колега Профет је био са мном и нисмо могли да се начудимо одакле толико комада!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovako, masa od strune mreže ide isključivo u torus i nigde drugde. Faza ide kroz prekidač za paljenje pa i ona u torus. Ni sa čim više nemaju dodira. Na torusu pise 230V.Iz torusa idu kablići u štampanu ploču, lemovi su ok. Mase i zvučnika i ulaza idu u štampanu ploču. Sve deluje ok.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Zeon E bedaka, stvarno torus ne deluje nešto kvalitetno, ali je pedantno odrađen. Prečnik je 7cm a dubok je 5cm

Видим да си из Београда па не би било лоше ако имаш времена да га понесеш и дођеш код мене да видимо шта је у питању. Наравно ако можеш премери секундарне напоне да би евентуално у међувремену потражио сличан трансформатор. :oke:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo slika: http://imgur.com/a/ncfpy Ovo je originalni link bez prevoda, u dnu stranice imaju sheme: http://195.84.101.101/~goranl/shack/acc_renkforce_esa9/ @Zeon: može, jedino sam u frci sa vremenom sada, ali naći ću vremena.Sekundarni naponi su ono na izlazu iz torusa jel tako, dve žute žice su struje a jedna crna je masa?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Uzajmio sam bratu gainclone dok on ne sredi njegovo pojacalo. On je izmerio DC napone na izlazu i na jednom kanalu je 2mV, međutim na drugom je 2.8V...Da li je to možda razlog brujanju tj da je otišla neka elektronika?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Auuu, hvala puno, mada ja ne znam šta ovde da gledam, pošto se ne razumem puno u pojačala.P.S. Zeone nisam zaboravio onaj poziv da vidimo šta je u pitanju, mada vidiš da mi se ne žuri :) a i sad je pojačalce kod brata

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Izvadio sam trafo van kutije i problem zujanja je u potpunosti nestao.

U stvari, nisam ga izvadio, već sam ga samo odshrafio i zarotirao koliko su kratke žice dozvoljavale. U praksi je ispalo kao da sam ga samo podigao 5 cm i to je sve. Glasno brujanje je potpuno nestalo tj svelo sa na normalan nivo kao i kod ostalih firmiranih pojačala.

Sad ću da vidim da li ima negde da se nadje limena kutija visine 5cm i širine i visine po 8 cm.

Bambi za Zeona.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvadio sam trafo van kutije i problem zujanja je u potpunosti nestao.

U stvari, nisam ga izvadio, već sam ga samo odshrafio i zarotirao koliko su kratke žice dozvoljavale. U praksi je ispalo kao da sam ga samo podigao 5 cm i to je sve. Glasno brujanje je potpuno nestalo tj svelo sa na normalan nivo kao i kod ostalih firmiranih pojačala.

Sad ću da vidim da li ima negde da se nadje limena kutija visine 5cm i širine i visine po 8 cm.

Bambi za Zeona.

Pravac prodavnica, obići rafove sa konzervama. Ima ih raznih veličina :wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pravac prodavnica, obići rafove sa konzervama. Ima ih raznih veličina :wink2:

Pogledao sam već ove Tune što imam u špajzu. širina idealna ali visina kratka za 1 cm :Dšalu na stranu, ipak će neka četvrtasta kutija morati, treba staviti dva konektora za struju itd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...