Jump to content

"curenje" kondezatora


Preporučeni Komentari

Tražio sam u pretrazi ovog foruma ali nisam našao sličnu temu,ako sam nešto previdjeo molim vas neka me neko upututi na štivo u kojem je pisano o ovom problemu: Uradio sam jedno pojačalo,i kad je došao trenutak da se "roba proba" desilo mi se nešto što do sad nikad nije-pri kratko spojenom ulazu/ulazu bez signala na desnom kanalu se čulo nasumično šuškanje,tiho i bez ikakvog reda i rasporeda. Pošto nisam uspio doći ni do kakvog konkretnog zaključka ni savjeta krenem "na mišiće" da tražim kvar tako što sam vadio jednu komponentu za drugom dok nisam došao do tog kritičnog silver-mica crnog kondezatora od 68pF 500V. Kad sam njega zamjenio sa keramičkim istog kapaciteta šuškanje je nestalo. Pretpostavljam da je u pitanju bilo "curenje" tog kondezatora,pa se pitam da li postoji neki sistem za ispitivanje takvih pojava koristeći osjetljivi ampermetar ili voltmetar i slično? Pokušao bi sa rednom vezom tog kondezatora i voltmetra na mjernom opsegu DC200V(što veći omski otpor unimera) a kao izvor bi koristio PSU od 130VDC i pratio da li postoji povremeno poskakivanje napona na voltmetru,ali me eto interesuje da li postoji neki već ustaljen i utvrđen način da se ovakve stvari ispitaju? Unapred hvala na po kojem korisnom i uputnom slovcetu! Veliki pozdrav svima!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 11
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Moze ovako:post-20-0-04028100-1312496650_thumb.gifMeri se napon na R1 (1k)Ako izmeris bilo sta vece od 0V, kondenzator curi (u stranoj literaturi naci ces izraz "capacitor leakage").Recimo, izmeris 10mV na 1k, znaci struja curenja je 10uA.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK Sipi,skroz jasno. Pogledaću još i šta google kaže po tom pitanju. Ova šema koju si postavio je puno bolja od moje zamisli jer se može koristiti mnogo veća osjetljivost voltmetra pa se samim tim ima i mnogo veća "rezolucija" eventualnog curenja. Pošto većina ovde ima baš dobrog i velikog iskustva po pitanju ...ali baš svega,kažite mi koliko je "normalna" i česta pojava curenja kondezatora,i koji najčešće cure? Postoje li tu neka "pravila" ili se podjednako dešava sa svim vrstama kondezatora?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Curenje (leakage) ima razne uzroke - los kvalitet proizvodnog procesa, zamor materijala/starenje, izlaganje neadekvatnim uslovima koriscenja, itd...Neka mala curenja se mogu toleristai kod filterskih kondova u napajanju a u obradi signala ne.Najpodlozniji ovoj pojavi su elektrolitski kondovi a nijedan tip nije imun na nju. U principu ne desava se bas cesto, ali se ipak desava...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najpodlozniji ovoj pojavi su elektrolitski kondovi a nijedan tip nije imun na nju. U principu ne desava se bas cesto, ali se ipak desava...

Da, svojevremeno, kao klinac, čerupao sam stare TV šasije i skidao one zelene i crvene cilindrične blok kondenzatore... Nakupio sam punu kutiju od cipela i posle sam sve pobacao jer najveći deo istih više nije bio upotrebljiv, baš zbog zamora materijala...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Curenje (leakage) ima razne uzroke - los kvalitet proizvodnog procesa, zamor materijala/starenje, izlaganje neadekvatnim uslovima koriscenja, itd...

Prvo najvjerovatnije,drugo ne jer je bilo novo-nekorišteno,a treće jedino ako ga nisu zračili nekakvim x-y-z-zrakama dok je putovalo preko pola svijeta-to bi mi bilo najvjerovatnije

Neka mala curenja se mogu toleristai kod filterskih kondova u napajanju a u obradi signala ne.

Heh,meni se baš desilo na putu signala...

Najpodlozniji ovoj pojavi su elektrolitski kondovi a nijedan tip nije imun na nju. U principu ne desava se bas cesto, ali se ipak desava...

Zato i nisam toliko upućen u te stvari,tek prije neki dan sam pročitao čini mi se da je stein pisao da je imao sličan problem u nekom cd-plejeru... Sad znam nešto više o tome,i kad budem imao vremena (tj. u nedelju) ću se baš malo pozabaviti sa mjerenjem i testiranjem ovog što mi je bio problematičan. Svakako,mnogo vam hvala na odgovorima,mnogo ste mi svi pomogli,uputili me gdje treba i usmjerili kako da razmišljam.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Мала, неважна и небитна опаска.

Каже се (чита и пише): КОНДЕНЗАТОР.

E vala, nek si mu rekao! :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Мала, неважна и небитна опаска.

Каже се (чита и пише): КОНДЕНЗАТОР.

Da znaš da sam zastao kad sam pisao,i naravno (Marfi...) odlučio se za pogrešnu opciju. I sam mrzim kad ovakve greške prave drugi,a naročito ja sam. Sugestija na mjestu!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da znaš da sam zastao kad sam pisao,i naravno (Marfi...) odlučio se za pogrešnu opciju. I sam mrzim kad ovakve greške prave drugi,a naročito ja sam. Sugestija na mjestu!

Mislim da je ono bilo za ovo: http://www.diyaudio.rs/topic/4163-curenje-kondezatora/page__view__findpost__p__90200
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedini pravi nacin je da se meri struja curenja,znaci na red sa izvorom i kondenzatorom ubaciti mikroampermetar sa nekim preklopnikom gde je u jednoj poziciji direktno mikroampermetar,bar 10 mikro a u drugoj ukljucujes sent koji odaberes tako da struja bude reda 10 miliampera i to je pocetna pozicija kod ukljucivanja kola.kada struja padne na neku nominalnu prebacis na mikro opseg i procitas vrednost.promenom napona izvora mozes i da vidis kako se struja curenja povecava sa povecanjem napona i to nije linearna funkcija...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...