Jump to content

Monacor SP-200x


laky_va

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 34
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Laki, opsti je neki konsenzus da je deblji shper (oko20mm) najsrecnije resenje za kutije , medijapan i iverica rezonuju (mumlaju i pevaju) na nizim frekvencijama koje je teze prigusiti , a i sama muzika nasi najvise energije bas u basu . Vokali i violine ce samo da zagolicaju materijal kutije, a bass ce bas propisno da ritne, pa je bolje da rezonantna frekvencija ploca za kutiju bude visa... tako nekako. Nazalost, dobra sperka je skuplja. Ja najradije ne bih radio od punog drveta, Narocito bukve, na glasu je da godinama "radi", a i skupo je. Ako dodjes do kvalitetne i suve gradje i umes sa drvetom, udri. Oraj, ili hrast...Visokotonac mozes kako hoces, u prednju plocu upusteno, ili odozgo, najvazniji je razmak visokotonca i Monacora... Mozes da pustis Monacor full, o da visokotonac dodje na 9-10 kHz, dovoljan je samo neki mali kond na red sa visokotoncem (najprostija skretnica 1 reda). Sacekaj malo , reci ce ti ovde iskusniji koji je razmak drajvera i koji visokotonac i koji kond... Ja sam u slicnoj situaciji ko i ti sada, nabavio sam slicne drajvere, takodje full i premisljam se vec mesecima... :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi Laki, napravi ti prvo kutije, a o visokotoncu razmisljaj kasnije, ako ti uopste bude falilo visokih... Uvek mozes da ga kasnije dodas, natakaris ga odozgo, kao taj Fostex koji si video i gotovo. Najbolje je da odaberes neki od projekata koji su vec isprobani, npr BiB ili ovu nemacku hornu, Svabe su namenski razvile i doterale taj dizajn za tvoj drajver, i ovo zakeralo, Troels, negde pominje da taj Monacor ima kultni status u nekim nemackim DIY krugovima... TQWT na osnovu onog calculatora trazi da se uradi i vise simulacija za vise itaracija (takva je situacija...) , pa kad se odabere najbolja verzija, onda bi trebalo napraviti pravu kutiju, pa je onda fino tjunirati i podesavati damping, sigrati se sa portom, itd .Uradi kutiju prvo, pa onda misli o tweeter-helperu . Nema veze sto su dzinovske, neki ovde misle da ne vredi praviti zvucnik,ako ne mogu da se sa'rane u njemu... :rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.hornlautsprecher.de/Imas u meniju levo Projekte, pa nadji primere i planove za Monacor...Izgleda slicno (samo prosireno) kao ta horna sa Fostexom koja ti se dopala...

http://www.einklang-audio.com/bauplan/sp200x.pdfMislim da je to to..Koliko vidim ovde se uglavnom radilo od medijapana, tako da nista ne bi falio furnirani medijapan. Ne kazem da je toliko bitan estetski faktor al sto da ne :Viannen_loungelizard:Ili taj deblji sper..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.einklang-audio.com/bauplan/sp200x.pdf

Mislim da je to to..

Koliko vidim ovde se uglavnom radilo od medijapana, tako da nista ne bi falio furnirani medijapan. Ne kazem da je toliko bitan estetski faktor al sto da ne :Viannen_loungelizard:

Ili taj deblji sper..

man`s se tog spera, skup je, mnogo je skup...za te kutije, visestruko skuplji od samih zvucnika...zasto ne napravis test varijantu od neke budj iverice, barem jednu kutiju, pa onda, kada utvrdis da je to ono sto ti se dopada, ne ides sa medijapanom? dzaba da se zaletis i sprcas pare u kutije, pogotovo, ako ces mozda posle izvesnog vremena da sve menjas..

a to rekoh, jer je i meni bitna estetika.. :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma furniranog medijapana imam vec na lageru to nije problem :sporty095_2: A sto se tice visokog bas kao sto kazes prvo da vidim da li ce mi trebati uopste u tim kutijama :DJos nesto, sem lepka (silikona, akrila) smem li da koristim i srafove, kapiram da ce to biti cvrsce i bolje, nisam video ni u jednom projektu srafove pa pitam. Kao i terminal, planiram da ga stavim pozadi a ne kao ovaj da provlacim direktno :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jos nesto, sem lepka (silikona, akrila) smem li da koristim i srafove, kapiram da ce to biti cvrsce i bolje, nisam video ni u jednom projektu srafove pa pitam. Kao i terminal, planiram da ga stavim pozadi a ne kao ovaj da provlacim direktno :Viannen_loungelizard:

Možeš da ih koristiš. Ako želiš, možeš ih izvaditi ali i ostaviti. Neće biti apsolutno nikakve razlike u zvuku. Pre nego što kreneš da zavrćeš šrafove, zabuši rupu burgijom od 3mm u MDF kako se ne bi počeo raslojavati, a onda proširi malo sam početak rupe većom burgijom (par milimetara je dovoljno) da lepo upadne konusna glava šrafa za drvo. Ako ih budeš vadio, uradiš ovako kao što je napisao Zen, s tim što bi bilo poželjno da kupiš drvene klinove i da zabušiš, na mesto gde je bio zavrnut šraf, rupu za drveni klin. Štrc, lepak u rupu i ukucaš klin gumenim čekićem ili jako pažljivo običnim.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...