Jump to content

Jamo zvucnici


laky_va

Preporučeni Komentari

Eto prodje novogodisnja noc, jebeno tuzno..Ako ikada neko pomisli da kupi Jamo zvucnik, neka u istom trenutku odustane..2 model koristim i 2 put stradaju zvucnici..Na pojacalu od 2x70w a zvucnici su po 100w sinusne snage..Jamo studio 180, koliko ih pre ishvalise neko je pomislio da su dobri, npr ja..Uglavnom, sto dalje od Jamo-a..Stradao je isti srednjo(e)tonac koji sam vec jednom popravljao, i po prvi put jubilarno visokotonac, samo zato sto sam odvrnuo potenciometar na 6, i svirali su pola sati i pljas..Nema mi druge, na popravku opet pa na prodaju.. Povezano sve po JUS-u, sve perfektno odradjeno, i malo vise snage i ode..Da ne duzim.. Sto dalje od Jamo zvucnika..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 26
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Sve mi se cini da je tu problem. Koje pojacalo je u pitanju?

Sony TA-FE330Rhttp://213.198.120.103/shop2/audioamps/sony_tafe330r.htm
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moguće je da je pojačalo klipovalo (upalo u klipping - clipping; http://en.wikipedia.org/wiki/Clipping_%28audio%29 )"Clipping is a form of waveform distortion that occurs when an amplifier is overdriven and attempts to deliver an output voltage or current beyond its maximum capability. Driving an amplifier into clipping may cause it to output power in excess of its published ratings.""In power amplifiers, the signal from an amplifier operating in clipping has two characteristics that could damage a connected loudspeaker: *Difference between clipped and maximum unclipped waveforms Because the clipped waveform has more area underneath it than the smaller maximum unclipped waveform, the amplifier produces more output power. (See the waveform to the right for an example.) This extra power can cause damage to loudspeaker components, including the woofer, tweeter, or crossover, via overheating. * In the frequency domain, clipping produces harmonics at higher frequencies than the unclipped signal. This additional high frequency energy has the potential to damage a loudspeaker's tweeter via overheating.Other effects of clipping include: * Music which is clipped experiences amplitude compression, whereby all notes begin to sound equally loud because loud notes are being clipped to the same output level as softer notes."Svodi se na to da se klipovanjem pojačala mogu pregrejati zavojnice zvučnika što dovodi do oštećenja. To se uvek dešava onda kada je pojačalo slabije od zvučnika i ne može da isporuči dovoljno snage.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko vidim iz manuala, pojačalo je STK4201MK2... 60W...

Stein mislite da je snaga 60w po izlazu? Ja sam u specifikacijama nasao da je 70w..Ikaro 4-8 oma, bar tako pise.. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein mislite da je snaga 60w po izlazu? Ja sam u specifikacijama nasao da je 70w..

Ikaro 4-8 oma, bar tako pise.. :)

Datasheet za STK4201MK2 tako kaže...

Još je davno u SAM svoj majstor-u lepo opisano kako je lakše spržiti zvučnik od 100W sa pojačalom od 30W nego pojačalom od 300W... Ne bih se previše pravio pametan, ali u najkraćem, pojačalo daje sinusoidalni signal na izlazu, a napon je ograničen parametrima kao što su npr napon napajanja i pojačanje sklopa. Kada pojačalo pokuša da zbog većeg ulaznog napona da izda veći izlazni napon, nastupa zaravnavanje vrhova izlazne sinusoide i u tim trenucima (veći naponski swing, vaća sinusoida = duže vreme trajanja zaravnjenja) i tu praktično izlazi jednosmerni napon koji je u toj formi štetan jer samo greje zavojnicu. Pojačalo, laički objašnjeno, pokušava da izda snagu veću nego što ograničenja dozvoljavaju i snagu koju ne može da stvori, "izmisli" i pregreva zavojnice. Na slici/diagramu, crvena linija je deo koji predstavlja period u kome pojačalo ima zaravnjeni izlaz ...

Postavljena slika

Što to duže traje, sve se više greje žica u zavojnici a pošto ona ne može da oda više toplote u prostor nego koliko može, onda negde prsne. Ili se otopi lak pa zvučnik dođe u kratak spoj, ili se lepljenje zavojnice popusti pa se ona raspadne ili sklizne sa tela (špulne) ili se žica istopi i pukne... Ako je srednjotonac nisko rezan, amplitude kretanja su povelike, ali nema dovoljno hlađenja i kvrc...

Sve ovo ne mora da bude slučaj, ali je verovatnije to nego da je Jamo baš toliko loš proizvođač...

Visokotonci sa ferofluidom su upravo izmišljeni da bi zavojnica lakše odavala višak toplote...

Ne bih da budem zajedljiv, ali ova kombinacija, taj Sony prvenstveno, nije pojačalo za žurke, konstantno glasno slušanje... Posebno ako mu se na ulaz dovode veliki signali, lako može da bude problema...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko vidim iz manuala, pojačalo je STK4201MK2... 60W...

Dakle, potpuni krsh - djubre neopevano, spalio je taj zvucnika vise nego sto smo ih mi videli...Lakyva, ne kukaj rode na Jamo, vec gledaj da nabavis pojacalo (taj STK chip nije pojacalo, to je samo jadna imitacija elektricnog uredjaja koji ima neosnovane pretenzije da bude nazvan pojacalom...)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle, potpuni krsh - djubre neopevano, spalio je taj zvucnika vise nego sto smo ih mi videli...

:rofl: :rofl: :rofl:

(taj STK chip nije pojacalo, to je samo jadna imitacija elektricnog uredjaja koji ima neosnovane pretenzije da bude nazvan pojacalom...)

:rofl: :rofl: :rofl:Ne komentarišem kao serviser već kao korisnik audio uređaja zadnjih 35-6 godinaNikad za nikad kupovat pojačalo sa STK kolomSavjet za dočeke nove godine - iznajmiti opremu i ćer dokle možep.s.Inače mi je žao radi eksidentai jedan savjet provjeri pletenice na drajverima može bit da se koja otkačila pa da nije havarija
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:rofl: :rofl: :rofl::rofl: :rofl: :rofl:Ne komentarišem kao serviser već kao korisnik audio uređaja zadnjih 35-6 godinaNikad za nikad kupovat pojačalo sa STK kolomSavjet za dočeke nove godine - iznajmiti opremu i ćer dokle možep.s.Inače mi je žao radi eksidentai jedan savjet provjeri pletenice na drajverima može bit da se koja otkačila pa da nije havarija

A u pm, ko ce ga znati vise..Ma proverio sam sve je uredu, crko' sredji opet..Kad smo vec kod Jamo-a i Sony-a, srednji na njima je otisao prosli put na Technics-u..Ne znam, nisam pametan vise :dash1:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jesu li to ovi zvučnici:

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

nije čudo da su izgoreli... hifi zvučnici po pravili nisu dizajnirani za dugotrajno opterećenje, pogotovo mass market junk kao što je ovo... bez ljutnje...

još ako je pojačalo klipovalo... :help::baklja:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jesu li to ovi zvučnici:

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

nije čudo da su izgoreli... hifi zvučnici po pravili nisu dizajnirani za dugotrajno opterećenje, pogotovo mass market junk kao što je ovo... bez ljutnje...

još ako je pojačalo klipovalo... :help::baklja:

Da to su ti zvucnici..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A u pm, ko ce ga znati vise..Ma proverio sam sve je uredu, crko' sredji opet..Kad smo vec kod Jamo-a i Sony-a, srednji na njima je otisao prosli put na Technics-u..Ne znam, nisam pametan vise :dash1:

ondak ti klipuje pojačaloili ti zabenavi i počne puštat nekontrolisane stuje iz tri razloga loš trafo, STK /koji eto radi sve samo ne ono što treba/ i mali damping faktor na ampu kad se sve to sklopi + malo veća membrana basa koju treba kontrolisat
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta dovede do klipovanja, sam los sklop pojacala ili i tako los sklop sa nekim drugim zvucnikom radi ok?Kako cujete, prepoznajete klipovanje?Na lampama se to cuje, ne znam je li to klipovanje ili neka druga distorzija, ali cuje se jasno zasicenje. (bar na ovim koje sam ja imao prilike da slusam)Stein je napisao da pojacalo zarad klipinga dobije veci ulazni napon, sto ce reci nema veze sa zvucnikom, ne?P.S. Srecna nova godina svima, sve najlepse u 2011.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta dovede do klipovanja, sam los sklop pojacala ili i tako los sklop sa nekim drugim zvucnikom radi ok?Kako cujete, prepoznajete klipovanje?Na lampama se to cuje, ne znam je li to klipovanje ili neka druga distorzija, ali cuje se jasno zasicenje. (bar na ovim koje sam ja imao prilike da slusam)Stein je napisao da pojacalo zarad klipinga dobije veci ulazni napon, sto ce reci nema veze sa zvucnikom, ne?P.S. Srecna nova godina svima, sve najlepse u 2011.

Da ti pokušam odgovoriti na osnovu onoga što sam za ovih godina pročitao i iskusio koristeći audio uređaje.Ima pozvanijih koji će to neuporedivo bolje objasniti sa tehničke strane ali nije zgoreg ni ovoLoš sklop pojačala da. Znači loš trafo /manje snage radi uštede/Neadekvatni elektroliti u napajanju Izlazni stepen pojačala u maksimalnom režimu rada mislim na tranzistorepreslabo hlađenje pojačala mali hladnjaci i loša ventilacijaLoš damping faktor pojačalapa još dodati na to neadekvatni zvučnici sa prevelikim membranama koje valja držat mirno da rade kao što treba da rade a ne da osciluju i prave haos pojačalu/povratne struje/ili prostije kad kupuješ pojačalo pored toga što gledaš proizvođača gledaš i ono seljački da je teže a to ti vuče trafo težinu, pa ga otvoriš pa ako u napajanju ima elektrolite ka sise od kokoške odnak to ne valja pa kad ga upališ i poslije uru se ugrije gornji poklopac da ga ne moš dirat to ne valja jerbum mu je ili premali hladnjak ili si ga metnuo neđe da nema ventilacije ili su trandže izlazne u takvom režimu rada da ih bog ne može oladit i sad kad nategneš pojačalo da radi sa preko 60% snage pa mu naleti duži signal jače dinamike pa mu zatreba struje a nema je jer su šteđeli na trafou i kondovima a i tranzistori su u ful režimu rad pa još loš damping faktor pa mu zvučnik vrati struju koju pojačalo ne može kompenzovat e to ti je po seljački kliping jer bum ondak sve pobenavi u njemu i ništa ne radi kako je trebalo da radi i ondak se pojavi bijeli oblačić ili iz pojačala ili iz zvučnikaili još bolje to ti dođe kao ti trčiš na sto metara sa flasterom na ustima i začepljenom jednom nozdrvom a oćeš da oboriš svetski rekord pa te strefi srčka e to ti je to ovako po seljački kliping a ga objasnih :msn-rofl: :msn-rofl: :msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Kako cujete, prepoznajete klipovanje?....

To je jos jedna prica iz fioke audifilskih praznoverica... :rolleyes:Cliiping, odnosno "odsecanje" vrsnih vrednosti signala je jako neprijatan vid distorzije koji se cuje na kilometar.Evo kako do njega dolazi:Na primer, tvoje pojacalo sa pobudom od 1V na ulazu daje 30V na izlazu i to je maksimalni napon koji moze da isporuci (jer je takvo napravljeno - toliki mu je napon napajanja i topologija). Kada na ulaz dovedes 2V, posto pojacalo ima pojacanje od 30 puta, ono ce teziti da na izlazu isporuci 60V, sto zbog konstrukcionih osobina nije u stanju i tada se javlja pomenuti kliping. Naravno muzicki signal nije konstantne vrednosti, pa cesto samo u nekim, intenzivnijim muzickim deonicama dolazi do klipinga, ali se to i te kako cuje. Dakle cim primetis da se javlja izoblicenje, smanji glasnocu i stvar u redu - nije kliping nevidljivi fantom koji jede zvucnike...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta dovede do klipovanja, sam los sklop pojacala ili i tako los sklop sa nekim drugim zvucnikom radi ok?Kako cujete, prepoznajete klipovanje?

Klipping je zapravo "zakucavanje" izlaznog napona u granicu do koje mu osnovni radni parametri dozvoljavaju da izdaje snagu. Kao što već rekoh, napon napajanja je jedan od limita. Teoretski, izlazni napon ka zvučniku ne može biti veći od polovine napona napajanja, a ako sklop ima recimo pojačanje X puta, i zadatu nominalnu osetljivost za punu snagu, pri datom pojačanju, uvođenjem većeg ulaznog napona, dolazi do ograničenja pre odvrtanja potenciometra do kraja. Svodi se na to da se to manifestuje distorzijom, praktično, pojačalo pogura membranu zvučnika napred i drži je "zakucanu" sve dok se ona crvena (u ovom slučaju nepostojeća) zaobljena gornja/donja polovina sinusoide ne vrati unutar ograničenja već opisanih. To bi otprilike bio isti efekat kao da na vršnom izlaznom naponu guramo DC napon na zvučnik...Da se izbegne klipping, jedino racionalno rešenje je ili ograničiti nivo ulaznog signala (što niko ne radi) ili baciti preslabo pojačalo u stranu i zameniti ga pojačalom koje je sposobno da bez klipovanja izda potrebnu snagu ka zvučnicima. Može se uz slabije pojačalo uzeti i osetljiviji zvučnik sa dovoljno velikim nivoom pritiska (SPL?) da se apetiti za dovoljnom glasnoćom zadovolje... Cevaš sa 8 ili 10W lako nahrani horne osetljivosti reda 94dB, a za mrcine osetljivosti 84 ili 86dB treba adekvatan amp. Za svaka 3dB, snaga mora da raste x2... Udaljimo li se po metar, za svaki metar pritisak opada za 3dB... Dakle, bitno je za adekvatne želje/namene/potrebe odabrati adekvatan par, pojačalo i zvučnike... Žurke i slavlja sa mnogo ljudi jednostavno za ovakve komponente kao što je ovaj Sony i Jamo znače smrt...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....Da se izbegne klipping, jedino racionalno rešenje je ....

Jedino racionalno resenje je biti kod kuce kad je amp odsrafljen do koske, jer ne postoji drugi nacin da onaj ko ima bar 20% funkcionionalno culo sluha, ne cuje klipovanje signala...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedino racionalno resenje je biti kod kuce kad je amp odsrafljen do koske, jer ne postoji drugi nacin da onaj ko ima bar 20% funkcionionalno culo sluha, ne cuje klipovanje signala...

Na žurkama, ni to ne pomaže... Vlasnik pojačala ode da otvori vrata novim gostima (ili prati nekoga kući) za to vreme neka pijana budala ili neko ko nosi dupe umesto glave i ima čmar umesto bubne opne odšrafi amp, i eto belaja... been there, done that... Srećom, ja kada primetim da amp mora da zaklipuje da bi mi duša bila zadovoljena glasnoćom, veoma brzo odlučujem da jedna od dve komponente mora da se menja. I ne pravim žurke...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...