Jump to content

Obrtanje polariteta zvucnika


milovan1963

Preporučeni Komentari

Jedno mi nije jasno...Poznat konstruktor i majstor za zvucnike (da ga ne imenujem,jer ga ne zelim predstaviti u losem kontekstu-nije sa foruma...)mi je nedavno,onako iz glave bez ikakvog proracuna nacrtao za 2min.,skretnicu za trosistemsku kutiju na kojoj je na srednjotoncu obrnut polaritet (d-54),s pricom sto je na plusu skretnice ide na minus i obrnuto i tek tada ce kutija "propevati"...Je li to normalna stvar ? Sta time dobijam,naravno valjda ne izgoreli srednjetonac...To me buni jer i AResearch obrce fazu u pojacalima...Znam da nije isto,ali da li se to radi i zasto?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 10
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Jedno mi nije jasno...Poznat konstruktor i majstor za zvucnike (da ga ne imenujem,jer ga ne zelim predstaviti u losem kontekstu-nije sa foruma...)mi je nedavno,onako iz glave bez ikakvog proracuna nacrtao za 2min.,skretnicu za trosistemsku kutiju na kojoj je na srednjotoncu obrnut polaritet (d-54),s pricom sto je na plusu skretnice ide na minus i obrnuto i tek tada ce kutija "propevati"...Je li to normalna stvar ?

Najnormalnija!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako ne zelis da savladjujes kompletnu problematiku konstrukcije zvucnih kutija , ukljucujuci i skretnice - ne lupaj glavu sa tima ako zelis - onda nabavi Vance Dickason-ovu knjigu - Loudspeaker Design Cookbook ima negde na avax biblioteci

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Milovane, skretnica sadrzi reaktivne elemente (kondenzatori, kalemovi) koji imaju osobinu da uticu na fazu signala, te ako je konkretna skretnica okrenula fazu signala za 180 stepeni, logicno je i da taj zvucnik prikljucimo sa obrnutim polaritetom kako bi se fazni odziv poravnao. To je uproscen odgovor, a ako te zanima vise od toga - Google is your friend...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iliti, ako je skretnica sva 6dB/oct, ništa ne diraš, ako raste strmina reza, npr na 12dB/oct, srednjotonac će u iole pristojnoj skretnici imati četiri elementa ispred sebe, dva za niski, dva za visoki propust i onda se dešava što je Sipi rekao, obrtanje faze i onda je normalno da se srednjotoncu zarad korektnog faznog odziva obrnu kontakti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...