Jump to content

Montaža zvučničke jedinice u kutiju...


Zvu

Preporučeni Komentari

Došlo je vreme da odnesem prednje ploče na sečenje, CNC bušenje i obradu rupa. Prvo sam imao na umu nešto ovakvo...Warning: Nije u razmeri crtano već je napravljeno tako da se vidi koja mera je gde potrebna. Nemojte to zameriti jer sam radio u Paintu pola sata pred spavanje, a mrzi me da crtam opet.post-117-0-58466500-1292101684_thumb.jpgDakle, kome nije jasno, da pojasnim... Slika sa leve strane je pogled spreda, a sa desne je uzdužni poprečni presek. Jedina kota koja je izmenjena je ova koja označava debljinu materijala koja je 28mm, a ne 22mm. U slučaju da predam ovu verziju na CNC bušenje i izradu, ostalo bi nekih 12mm materijala u koji bi mogao da se ušrafi midbas. Naravno ne bih šrafio u tako tanak materijal, već bi iza mesta gde se šrafi midbas, bila dodata još jedna ploča debljine 22mm. Dakle upuštanje od 16mm kako bi midbas bio u ravni sa prednjom pločom kada se pogleda sa strane.Dobra strana je što je ova opcija estetski prihvatljiva i lako izvodljiva. Stavio bih sa zadnje strane tiplove za mašinske šrafove i problem rešen. Međutim javlja se taj "problem" da će postojati izvestan time delay između midbasa i visokotonca. Druga verzija (bolja sa te strane) bi bila sledeća...post-117-0-75174400-1292103248_thumb.jpgU ovom slučaju se midbas šrafi sa zadnje strane. U tom slučaju bi kalemovi midbasa i kompresionog drajvera bili u istoj osi vertikalno (oba drajvera se nalaze na sredini prednje ploče) i horizontalno (oba kalema se nalaze na istoj razdaljini od slušaoca). Dakle dolazi do potpunog time alignment-a između drajvera u jednoj kutiji. Ja sam za opciju broj dva ali postoji problem montaže midbasa na prednju ploču kvalitetno, a opet da bude estetski prihvatljivo odnosno bez rizika da se od šrafljenja kroz 8 rupa ošteti spuštena ivica (pogledati drugu sliku pažljivije). Padaju mi na pamet one kandže za montažu ali pronađoh samo one plastične u Elementi koje služe za montažu zvučničkih mrežica na kutiju...Neki pametan predlog bi dobro došao pre nego odnesem na izradu, pa ako je ko voljan da pročakulamo oko ovako "zanimljive" materije :buehehe: tu sam. Otvoren za predloge i kritike :)..........a možda i ja malo mlatim praznu slamu, ko zna... :connie_nutzo:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 27
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

a da napravimo jednog robota pauka da ti pridrzava-pritiska bassic iznutra kutije, ali samo dok slusas..posle lepo izadje da se odmori, da cugne koju casicu ulja i da procakulate... Dve buhe odjednom: dobio si novog drugara-ljubimca, po zelji i kafe-kuharicu, a da ne pominjem mogucnost faznog raskladjivanja radi razbijanja monotonije, dakle kada pozelis da se prisetis koliko su ti dobri uradakovi : dok slusas, robi pocne da mrda basic i da ti predocava koliko je prethodno, predvidjeni fiksiran polozaj mesta basica zaista prava stvar? :eek::crkavanje:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

'Ajde 'ajde, ne babonjaj :blum3: . Rešenje do kog dođem sam ili uz pomoć nekog će i tebi koristiti jer ti i ne možeš drugačije šrafiti zvučnik nego sa unutrašnje strane kutije :dash1: A jeb'ga, znam i ja da je teranje maka na konac ali hoću da uradim jednom ali kako treba, a ne na brzinu pa da se razmišljam posle da li je moglo nešto bolje ili ne. Čisto da se ne razmišljam da li je ili ne isceđen maksimum iz ponuđenih drajvera. Svakako neće biti beskompromisna kutija ali da te kompromise svedem na minimum. :robots000_2: Što se tiče kutije ispratio sam razmak između centara drajvera u odnosu na reznu frekvenciju, broj unutrašnjih ojačanja, potrebnu litražu, BR sa prednje strane.... Jedino nisam širinu prednje ploče u odnosu na reznu frekvenciju, a ishod čega ću kasnije dobiti merenjem i zaobljene ivice. Zašto da ne uradim i ovo ako mogu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imaju one ubacoke sa 5 ili 6mm unutrasnjim masinskim navojem , a spoljni navoj (za drvo) od nekih 15mmvidljive u FFL temi - tako je montirao Tannoye- sad - gde ih ima ........ snalazite se u Prestonici - trazite dobru prodavnicu opreme i alata za obradu drveta

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

post-9-0-36800200-1292111167_thumb.jpgImas ih u bolje snabdevenim radnjama koje prodaju okov i ostale andrmolje za izradu kuhinja/namestaja od plocastog materijala.Preporuka je da rupu u MDF-u u koju navijas ove matice namackas slojem lepka za drvo kako bi dobio malo 'cvrsci' materijal i ujednosprecio maticu da se odvije iz MDF-a. Drugo resenje jeste T matica ("vampir" - ima cetri zuba, ubada se u materijal) a koristis ih kada srafis sa suprotne strane. Tvoj drugi predlog moras doobro (siroko) da zaoblis, onako ravno ili samo blago oborene ivice ne smeju da ostanu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tvoj drugi predlog moras doobro (siroko) da zaoblis, onako ravno ili samo blago oborene ivice ne smeju da ostanu.

T matica (ili kandža) je OK za varijantu broj jedan (na koju bih išao samo ukoliko podbaci ostalo)Za varijantu br.2 moram da odredim tačan radijus pre nego što odnesem na izradu, a to barem nije problem. Ovi "tiplovi za MDF sa mašinskim navojem" (kako ih ja zovem), a koje ste mi predložili ti i Zen su mi poznati od ranije ali nisam bio siguran u izdržljivost istih. Iskreno govoreći, nisam obratio pažnju na način pričvršćivanja FFL-ovih tannoy-a dok mi ne ukazaste na to. Kada izdrže 15" Tannoy, izdržaće i moje 12" drajvere. Što se tiče radijusa zakrivljenja, imao sam ovako nešto na umu...post-117-0-28973600-1292116110_thumb.jpgSavet za lepak u rupu za tipl je :ok: Inače, gotovo sam siguran da će mi kutije, kada ih završim, biti sive... :)post-117-0-34213800-1292117663_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prednju plocu biK ja pod obavezno radio dvostruko. Nadjoh fin primer - jednostavno resenje, bez mnogo obrade.'T' matica sasvim dovoljna i postizes (priblizno) zeljeni vizuelni efekat - zvucnik u ravni ploce . Moze i sa trio (dvostrukom) maticom sada sa zadnje strane - ali je potrebna preciznost rupa, u p.m. (been there, done that :) ) Primer za pricvrscenje, inace neki sub u pitanju, nebitno.post-9-0-13190200-1292140966_thumb.jpgpost-9-0-14972400-1292141026_thumb.jpg post-9-0-74849600-1292141052_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Đole, lepo je to urađeno ali nije meni estetika najbitnija. Bitniji mi je time alignment koji je najbolji kada je midbas montiran sa zadnje strane ploče pa sam zato i otvorio temu da vidim ima li pristojnog rešenja. Evo slike kako bi to trebalo da izgleda ... post-117-0-28319600-1292148038_thumb.jpgRadio bih kao što je urađeno na prvoj slici u postu br.11 . I na drugoj je midbas montiran sa zadnje strane ali je ivica samo malo spuštena za razliku od prve gde je radijus veći...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Deltalite treba da bude nešto više od 25mm iza Selenium/waveguide kombinacije. Zilč kaže da je sasvim dovoljno i 25mm (kolika je debljina ploče koju on koristi). Igrom slučajeva ću prednju raditi od 28mm pa se taman lepo poklopilo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hey Beat :) Sudeći po merenjima koja su radili, nije problem. Nije problem čak ni kada se ne zaobli nego se ostavi oštra ivica. Zaoblio bih zbog estetike, onoliko koliko mi debljina materijala dozvoljava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... Bitniji mi je time alignment koji je najbolji kada je midbas montiran sa zadnje strane ploče ...

Potpuno jasna namena - fazno uskladjivanje drajvera, 'time alignament'. Al' sto kaze Zen da li im znas akusticke centre. Ako je OK montaza mid/bas drajvera a sa zadnje strane (tvoja slika) sad zamisli jos jednu plocu MDF-a preko prve i imas cvrstinu i fazno poravnanje. Sada bi u toj ploci trebalo falcovati za dubinu obruca zvucnika. Ali obavezno dvostruka bafl.Za frekvencije koje ovaj zvucni(ja)k :) pokriva, nastala hornica ne bi trebalo da ima negativnog efekta. Moze da ima negative posledice ako ostavis ravne ivice: tada si dobio vazdusni valjak koji membrana gura (treba da savlada) ispred sebe - kratka cev.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Potpuno jasna namena - fazno uskladjivanje drajvera, 'time alignament'. Al' sto kaze Zen da li im znas akusticke centre.

Ako je OK montaza mid/bas drajvera a sa zadnje strane (tvoja slika) sad zamisli jos jednu plocu MDF-a preko prve i imas

cvrstinu i fazno poravnanje. Sada bi u toj ploci trebalo falcovati za dubinu obruca zvucnika. Ali obavezno dvostruka bafl.

Za frekvencije koje ovaj zvucni(ja)k :) pokriva, nastala hornica ne bi trebalo da ima negativnog efekta. Moze da ima negative

posledice ako ostavis ravne ivice: tada si dobio vazdusni valjak koji membrana gura (treba da savlada) ispred sebe - kratka cev.

Znam :) Akustički centar za Deltalite je pri flush montaži oba drajvera (visokotonskog i midbasa) pomeren u minus nešto preko 25mm za kombinaciju koju ću ja koristiti :)

Na Audiokarmi i TechTalk forumu je rađeno merenje za sve kombinacije midbaseva (Kappalite, Kappalite HO, Deltalite, Dayton...) i kompresionih drajvera (Selenium d220ti i B&C DE250-8) u kombinaciji sa waveguide-ovima (JBL PTWG, QSC-152i i Pyle PH612)...

Sad ... i fazno usklađivanje se može raditi skretnicom ali je meni nekako lakše da uradim fizički nego da budem primoran da trpam više komponenata na skretnicu. Passive Crossover Designer za to služi, a finetuning na uvce :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

ajd sad, brzije to malo da sklepas, da cujemo utiske...

Ako ubrzam, sklepat ću ga :D Kako sam po prirodi nervčik, bolje da čekam i radim jednu po jednu stvar onda kada sam cool, nego da ubrzavam nešto.EDIT: Zaboravih. Materijal je 28mm MDF (ako je to kome uopće interesantno)...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...