Jump to content

Da zapakujem ili ćete ovde?


stein

Preporučeni Komentari

Ne mislim da je nešto jako važno, ali pošto komunikacija putem interneta nešto ne jenjava a o veličini fajlova smo već izneli svoje stavove, ponekad nije loše znati da se može mejlom poslati i fajl od 413MB za svega nekoliko ili desetak sekundi. Baš je trebalo da "prebacim" nešto nekompresovanog video materijala do prijatelja, pa se jako mislim kako da to izvedem. 18 sekundi, 800x600 30fps, 413MB... A ja ne mogu da nakačim u jedan mejl više nego maximalno 2mega... Ajd, rekoh, da ga zapakujem... Zapakujem ja njega u zip, što eto, svako sigurno ima na mašini, i lepo on meni na max kompresiji smanji fajl na nekih 90 i kusur mega. I to mi je puno, pa se setim da ima i onaj što mi jednom trebao za neku muziku što su mi zapakovali u radnji... 7zip... Ajd, da vidim šta ume, na kraju krajeva, sve manje je bolje od 90 mega... Khm... Da pravimo nagradnu igru pogađanja? Nikada ne biste pogodili (osim ako već koristite ovo rešenje) koliko je smanjio originalnu veličinu... 773KB! Oćete slovima? Sedam stotina i sedamdeset i tri KiloBajta... Naravno, već kompresovane stvari kao pujpuj empetri i jpg slike neće nešto stisnuti, ali toliko velika razlika... Zarad neke usporedbe, morao sam da probam i winrar. 12.6MB u rar formatu. Dakle, pravac http://www.7-zip.org i skine se 1MB instalacija, pa pakovanje! Šteta što nemogu i stvari za letovanje tako... ceo šleper peškira u koferče za plažu... Nadam se da sam ovim bar nekome pomogao. :hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 18
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Hm...dolazim do zakljucka da zene imaju nesto zajednicko s'mp3 i jpg. Dok bi mi mogli sve da zapakujemo u ranac pa na more, zenama treba 2+3 kofera, i tesko je bilo sta tu izbaciti..(ni 7zip tu ne pomaze) :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da zip algoritam ne moze nista ni jpg ni mp3. Radi se naime o kompresiji tipa looseless gde se ne gube informacije, dok se kod jpg, mp3, mp4, mpg i slicnim formatima se radi sa tzv. lossy kompresiji gde se informacije gube, ali zbog nesavrsenosti ljudskih cula to se ne primecuje. Ako nekog zanima ugrubo kako radi algoritam mp3 i slicnih kompresija, nek pita pa cu napisem. Razlika izmedju zip formata i mp3 formata je sto zipovan fajl mozete da rekonstruisete do poslednjeg bita i da dobijete polazni originalni fajl, dok kod lossy kompresije to nije moguce.Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mejlom poslati i fajl od 413MB za svega nekoliko ili desetak sekundi. .....je smanjio originalnu veličinu... 773KB! Oćete slovima? Sedam stotina i sedamdeset i tri KiloBajta...

Nadam se da sam ovim bar nekome pomogao. :hi:

.......ovo mora da je greska.........koji video format je tacno u pitanju ? :wave:

a jesi pokusao da odpakujes fajl od 773KB nazad na 413 MB i sve da ti radi OK ???? :heh:

nemoguce je mnogo kompresovati mp3, mp4, mpeg , jpeg, png itd..... iz prostog razloga zato sto su vec kompresovani.........:no:

da je ovo moguce ne bi nam trebale brzine na netu od preko 1 megabit - jer bi ceo net bio kompresovan i svi bi se vratili

na hard diskove od 100 mega......

najvecu kompresiju za arhiviranje fajlova moguce je postici sa .txt (cistim tekstualnim formatom koji sadrzi u sebi tekst)

ja sam par godina malo proucavao arhivere i najbolju kompresiju (za vec kompresovane formate) ima PAQ8 ;)

KGB (GUI za PAQ) arhiver koristi PAQ6 i PAQ7 : http://kgbarchiver.net/

ovde je kao primer arhiviranjje JPG formata: http://www.maximumco...om/data/jpg.php

najveci compress ratio je 24.37 % (za JPG) :

Postavljena slika

ako neko napravi algoritam za arhiver da ima compress ratio veci od 40% za jpg - dobija Nobelovu nagradu.....

videti:

http://www.maximumco....com/index.html

(ovde se moze saznati sve o kompresiji i teoriji - koga naravno to zanima)

:hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

........ovo mora da je greska :wave:a jesi pokusao da odpakujes fajl od 773KB nazad na 413 MB i sve da ti radi OK ???? :heh:nemoguce je kompresovati mp3, mp4, mpeg , avi, jpeg, png itd..... iz prostog razloga zato sto su vec kompresovani.........:no:

Miko, ja volim da se šalim, ali ne započinjem neku temu zato da zamajavam narod. Uostalom, da nisam probao, i da se nije desilo, ne bih to ni spominjao. Dakle, spremio sam jednu kratku "studiju pokreta", tačnije, kratak video prikaz kako se sklapa-rasklapa jedan jednostavan mehanički sklop. Nekoliko cevčica, šarafa, zglobova... Odlučio sam se za potpuno nekompresovanu verziju videa, rekoh, posle uvek mogu da ga kompresujem u DivX, Mpeg ili slično. Direktno kompresovanje tokom kreiranja animacije ne dozvoljava tu vrstu kontrole nad materijalom kao naknadna obrada, a nekompresovani materijal uvek ostaje kao referenca i može se probati ponovo, sve dok se ne dobije rezultat koji zadovoljava i rezolucijom, i detaljima i veličinom prostora na mediju. Prvi pokušaj je bio kompresovani video, 10fps, 640x480p, 36sec. 1.2M fajl, ali katastrofa po pitanju izgleda. Ovo je urađeno da vidim kako se rendering odvija i koliko mi vremena treba da se uradi. Pošto sam konstatovao da nije bilo problema, odlučio sam da povećam malo rezoluciju na 800x600, povećam broj frejmova na 30fps i snimim video bez ikakve kompresije. Jedino što sam umesto 36 sekundi, uradio samo 18, dakle samo operaciju rasklapanja sklopa. I dobio sam mnogo lepši, jasniji i čistiji video sa kudikamo "tečnijim" pomeranjem elemenata, ali i veličinu fajla od 413MB - zauzeće od 416MB na disku.Posle već opisanih pokušaja arhiviranja zip i rar pakerima, dobio sam manje veličine (92M/zip, 12M/rar) što je u obe varijante previše za single file a pošto mejlom ne mogu da zaljem više nego samo 2M u jednom zahvatu, moram da seckam ili da idem na upload ne neki od share servera. Pokušao sam sa 7zip-om i isto sam reagovao kada sam video veličinu. Prva reakcija je bila da sam pomislio da je tokom arhiviranja proces negde "pukao" pa sam zbrisao arhivu i ponovio proceduru. Kada sam i drugi put dobio istu veličinu (uz uključenu "test archive" opciju), onda sam prekopirao fajl na drugu lokaciju i tamo je raspakovao. Dobio sam istu veličinu fajla i nakon pokretanja odgledao video... Došlo mi da padnem u nesvest... Nekadašnji pokušaji da recimo *.bmp sliku zapakujem nikada nisu smanjili veličinu arhive na toliko malo koliko se dobija konverzijom u *.png ili *.jpg pa sam nekako uzeo zdravo za gotovo da se neke stvari mogu smanjiti do neke mere i da je to, jednostavno to, take it or leave it. Međutim, neke stvari izgleda da ipak mogu bolje. Sada samo ostaje da se ova informacija iskoristi na najbolji mogući način, dakle, ako neko pakuje nešto, nije zgoreg da proba isto da zapakuje sa više raznih arhivera i sam proceni gde se dobija najbolji odnos... Meni je važno da znam, da sada teoretski, mogu da spremim nekoliko minuta video materijala i zapakujem ga na prihvatljivo malu zapreminu i pošaljem i da će primalac da ga nakon otpakivanja dobiti odličan kvalitet video zapisa a neće na to morati čekati satima da se dowloaduje... Moram da napomenem da video ne sadrži nikakakav audio zapis.Nisam se bavio pokušajima da arhiviram i neke druge stvari, ali pretpostavljam da mnogi nekompresovani fajlovi mogu da se sasvim pristojno spakuju...Da sve bude zanimljivije, za dodatnu usporedbu, uzeo sam album Gwen Stefani koji je izripovan u wav.Rezultati:album.wav - 525MBalbum.7z - 487MBalbum.rar - 409MBalbum.zip - 502MBDakle, nije isti odnos sa drugom vrstom fajla. Šteta :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlučio sam se za potpuno nekompresovanu verziju videa, rekoh, posle uvek mogu da ga kompresujem u DivX, Mpeg ili slično. zauzeće od 416MB na disku.

ako smem da pitam - koji je nekompresovani video format u pitanju ?to sto nema zvuk nije mi bitno - bas bih voleo da znam :Viannen_loungelizard:PAQ bi ga smanjio za 20% vise - mada i ne mora da znaci........:to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... i dok sam ja odgovarano, miko je editovao post pa sam ja citirao nešto što ne postoji... Internet je čudo, posebno kad si administrator... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako smem da pitam - koji je nekompresovani video format u pitanju ?to sto nema zvuk nije mi bitno - bas bih voleo da znam :Viannen_loungelizard:PAQ bi ga smanjio za 20% vise - mada i ne mora da znaci........:to_become_senile:

Pa nema ništa posebno podataka, imam u programu tri opcije, kompresovani AVI, nekompresovani AVI i još nešto u čega se ne upuštam jer je reč o nizu BMP ili TIFF slika. U slučaju da se izabere kompresija, onda ima nekoliko vrsta podešavanja u koje se opet, ne razumem. Dakle, nekompresovani (pretpostavljam, Mikrosoft Video Codec?) a jedino što sam našao u "file properties" je "bitrate" 345600kbps koji je isti i za Data i Total bitrate...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa nema ništa posebno podataka, imam u programu tri opcije, kompresovani AVI, nekompresovani AVI i još nešto u čega se ne upuštam jer je reč o nizu BMP ili TIFF slika. U slučaju da se izabere kompresija, onda ima nekoliko vrsta podešavanja u koje se opet, ne razumem. Dakle, nekompresovani (pretpostavljam, Mikrosoft Video Codec?) a jedino što sam našao u "file properties" je "bitrate" 345600kbps koji je isti i za Data i Total bitrate...

ajde da skratimo - prikaci taj fajl ovde ako nije nesto poverljivo - pa da ga proucavam :scratch_head:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miko, ja volim da se šalim, ali ne započinjem neku temu zato da zamajavam narod. Uostalom, da nisam probao, i da se nije desilo, ne bih to ni spominjao. Pokušao sam sa 7zip-om i isto sam reagovao kada sam video veličinu. Prva reakcija je bila da sam pomislio da je tokom arhiviranja proces negde "pukao" pa sam zbrisao arhivu i ponovio proceduru. Kada sam i drugi put dobio istu veličinu (uz uključenu "test archive" opciju), onda sam prekopirao fajl na drugu lokaciju i tamo je raspakovao. Dobio sam istu veličinu fajla i nakon pokretanja odgledao video... Došlo mi da padnem u nesvest... Nekadašnji pokušaji da recimo *.bmp sliku zapakujem nikada nisu smanjili veličinu arhive na toliko malo koliko se dobija konverzijom u *.png ili *.jpg pa sam nekako uzeo zdravo za gotovo da se neke stvari mogu smanjiti do neke mere i da je to, jednostavno to, take it or leave it. Međutim, neke stvari izgleda da ipak mogu bolje.

nisam nigde rekao da zamajavas narod...... nego mislim da informacija itekako nije nevazna, a pogotovoda mi nije interesantna za proucavanje......:crazyrocker:koji program koristis za ovo !?sta tacno radis u njemu ?ako su poverljive fotografije - probaj isto da ponovis sa nekim drugim fotografijama pa kompresuj i zakaci ovde......bilo bi lepo kad bi niz BMP ili TIFF slika koji je tezak 400MB i vise mogao da se zapakuje na 700KB na bilo koji nacin .....p.s.mozes mi poslati odgovor i na PP :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad smo vec kod maximalnih kompresija - par godina sam pokusavao da zgusnem .ISO format - a i kolege na boot-land.net......Nekog velikog napredka nema (ovo je jako bitno za razne distribucije - bootabilne projekte - cak i za instalaciju windowsa) - MagicISO radi slicno praveci UIF image.........P.S. Zvuci kao SF ali zamislite kad bi .ISO fajl od 400 i vise megabajta mogao da se zapakuje u fajl od 700KB na bilo koji nacin .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miko pa ti pucas na Nobelovu nagradu iz racunalne znanosti! Jebote!!! Inace imas kompresovane imidze ali se ne postize mnogo veliki stepen kompresije, jer se kompresija radi (i mora da se radi) lossyless oce reci bez gubitka... Recimo jedan od njih je squashfs kojeg koristi Knoppix u svojoj distribuciji... Teoretski gledano tesko da ce se pojaviti kompresija koja ce moci da komprimuje fajl (normalan popunjen ne nulama) vise od 30 do 40% sto je ipak dosta. Lossy kompresija postize znacajno bolje rezultate ali je neprimenljiva u datotekama gde se mora ocuvati originalni sadrzaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vise od 30 do 40%

ma kakva nagrada vise od 30% se ne moze :buehehe:

mislim da je odlican CSO format za datoteke : http://en.wikipedia.org/wiki/.cso

mada pri vecim kompresijama dolazi do lag-a u igrama.....

nego sad me vise zanimaju faze kroz koje je prosao Stein da u programu za video obradu dodje do nekompresovanih 400 MB a pre toga

je imao fajl od 10fps, 640x480p, 36sec. 1.2M kompresovan......:JC_moon:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo, sad sam baš napravio malo bolji kvalitet videa, 30FPS, 30 sekundi, 1024x768, u nekompresovanom formatu sa ekstenzijom AVI. 2.03G na disku, WindowsMedia player crkne, ne može da ga otvori :buehehe:Ali zato otvara ga GOM player, malo se zagrcne na otvaranju dok radi bufferovanje, ali posle ide tečno, savršeno. Tretman sa 7zip-om, neću mnogo ni da vam pričam... evo slike... Ako laže koza...post-13-070832400 1281011759_thumb.jpg :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dodao bih da nemam fotošop na kompljuteru, pa nisam te cifre sam smišljao. Možda bi ipak trebalo da nađem neki jednostavan a besplatan kompresor da ovoliki AVI fajl malo stisne... Mada, posle ko zna koliko veliko će da bude ako ga zipujem, ili "sedmiciram"... : :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto smo sve isproveravali, došli smo do zaključka da je forma avi fajla toliko nekompresovana da samo zauzima prostor na disku a ne doprinosi nekom kvalitativnom pomaku, pa se prišlo kompresovanju u Mpeg. Veličina dobijenog Mpeg fajla je veoma slična veličini kompresovane arhive tako da... ...Ma ko zna koji je klovn pisao algoritam za kreiranje avi fajla... :character13:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...koji je klovn pisao algoritam za kreiranje avi fajla... :character13:

Nema Stajne ni klovna ni algoritma - prosto, imao si raw, sirov binarni zapis:

1024*768 (rezolucija) puta 3 bajta (24b rezolucija boje) puta 30 FPS puta 30 sec = 2GB

Dakle, .avi je bio samo genericki container file....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...