Jump to content

OC - what is it good for?


stein

Preporučeni Komentari

Stein...nisam se lepo odrazio, OC ti je nepotreban jer tvoj procesor nishta bolje necje raditi zahtevne stvari recimo konverzija ili render. Pritom mozhe da ti se desi frame skip ili frame loss zbog OC-a procesora i onda nishta nisi uradio. Bolje kupi polovan dvoglavi proc nego da muchish tog sempronaLELE posebno shto nisi obratio pazhnju na voltage CPU-a koji nikako ne sme ostati default prilikom OC-a na +10% i vishe . Mada jeste zanimljiva igracka :confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 73
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

CPU je nestabilan na brzinama većim od 233x11 pa sam ga sada ostavio na 233MHz. Memorija po defaultu stajala na 200MHz mada je 800MHz nominalno, množitelj je 2 pa sam stavio na 400MHz osnovni takt. Kada se vratimo sa treninga karatea, skidam program za testiranje.Probao sam da idem do 250MHz sa CPU ali posle me sledovalo resetovanje matične... :confused1:Videću kako će da bude sa parama, dobio sam preporukuMB: MSI 770-C45RAM: 2G 1333MHzCPU: AMD Athlon X2 II250GC: ATI Radeon 4550 (512MB)iznos: 19.900Dodatno (jača opcija) AMD Phenom II X2 555 (+4400 RSD) i GF9600GT 1G GS (+4.300RSD)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nece ni svaki R0 na 400FSB, ja imam E5300 R0 i jedan od boljih kulera. Ide do 4.2GHz ali je onda gladan napona, tako da stoji na 333x11.5 (3.83GHz) otkako je kupljen na blago podignutom naponu. Za FSB 400+ treba imati srece.

Koji bi proc meni preporučio za budućnost, ako ne menjam ploču (Asus P5K/EPU sa P35), da se max. nafrlji FSB i klok sa coolerom OCZ Vendetta 2 ?Da li misliš da bi eventualni E8400 nasviran na 450x9 mogao da bude usko grlo za dve HD 5770 u CF ? Sada sam E5200 na 330x10 i jednom 5770.P.S. Malo me ubija što je cena AMD X2 550 BE + ploča sa 785G iste cene kao samo proc E8400, a performanse u igrama su tu negde.P.P.S. Stein, izvini za mali off.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

P.P.S. Stein, izvini za mali off.

Izvinjavam se :confused1:Upravo sam se lepo ispričao sa kolezi od foruma i shvatio da možda rešim novi komp i bez novaca i overklokovanja. U oglasima imam nešto što može da se zameni za računar za koji nemam para a te pare bih verovatno utuckao u novu mašinu... ili neku drugu budalaštinu... :heh:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

CPU je nestabilan na brzinama većim od 233x11 pa sam ga sada ostavio na 233MHz. Memorija po defaultu stajala na 200MHz mada je 800MHz nominalno, množitelj je 2 pa sam stavio na 400MHz osnovni takt. Kada se vratimo sa treninga karatea, skidam program za testiranje.

Probao sam da idem do 250MHz sa CPU ali posle me sledovalo resetovanje matične... :confused1:

Videću kako će da bude sa parama, dobio sam preporuku

MB: MSI 770-C45

RAM: 2G 1333MHz

CPU: AMD Athlon X2 II250

GC: ATI Radeon 4550 (512MB)

iznos: 19.900

Dodatno (jača opcija) AMD Phenom II X2 555 (+4400 RSD) i GF9600GT 1G GS (+4.300RSD)

Ako je bitna teorija, nije procesor nestabilan, ploca je u pitanju. Kod ove generecije AMD koristi se ta HTT magistrala (vrlo slicno kao FSB). CPU frekvencija je HTTxmnozilac, ali i sama ploca ima mnozilac za izracunavanje kojom frekvencijom radi veza izmedju procesora i graficke/PCI kartica/HDD... Na linku ispod je test gde su se isto zaglavili na HTT~230MHz, bas zbog toga sto ne moze da se obori HTT mnozilac za plocu.

http://ixbtlabs.com/articles2/mainboard/foxconn-a690gm2ma-690g.html

Navedena kombinacija mi se i ne svidja, narocito sto je u igri MSI ploca. Tu sam vrlo iskljuciv, mada ih prodavci stavljaju svuda redom, valjda ih je najlakse i najjeftinije nabaviti. Mada, za AMD je komlikovano zato sto je malo vrhunskih ploca, nije kao za Intel kada kupis skuplji ASUS i zavrsio si posao. Ako zahtevne isge nisu zahtev, zasto uopste ici na zasebnu graficku? Narocito kod AMDa koji ima pristojne integrisane 785G koje pustaju HD sadrzaj, cesto imaju HDMI, DVI, a svakako ni ponudjeni 4550 je nedovoljan za bilo kakve novije igre (a kosta skoro kao duplo bolja polovna graficka).

Taj AMD X2 II 250 je solidan procesor, mogu da se raspitam za bolju plocu za njega ako AMD varijanta ima prednost. Takodje, moze da se odabere i procesor koji mozda moze da se i otkljuca, svako jezgro vise je dobrodoslo :heh:. Za brz kucni racunar za multimediju i nezahtevne igre, ja dajem prednost AMDu zbog odnosa cena/kvalitet.

Koji bi proc meni preporučio za budućnost, ako ne menjam ploču (Asus P5K/EPU sa P35), da se max. nafrlji FSB i klok sa coolerom OCZ Vendetta 2 ?

Da li misliš da bi eventualni E8400 nasviran na 450x9 mogao da bude usko grlo za dve HD 5770 u CF ? Sada sam E5200 na 330x10 i jednom 5770.

P.S. Malo me ubija što je cena AMD X2 550 BE + ploča sa 785G iste cene kao samo proc E8400, a performanse u igrama su tu negde.

P.P.S. Stein, izvini za mali off.

Ne bih ja ulagao u tu platformu vise. I ja sam lovio polovan E8300/E8400, bilo ih je za 90-100e, ali na kraju sam kupio E5300 nov za 50e. Premale su to razlike da bi se dodavalo toliko para, taj E8x00 procesor ne ide dole sa cenom, a verovatno i nece nikad - kome bas treba, on ce ga i kupiti, to je valjda neka logika Intela. Mnogo veci napredak bi se video u igrama kupovinom bolje graficke, a dosta manje bi se ulozilo. A kasnije, novi socket, DDR3 memorija i sve tako redom...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:confused1: Moja zena zastupa tezu da muskarci nikad ne odrastu nego im samo igracke postanu vece i skuplje

Zaboravio si (-la je) da se doda faktor težine... Teže na kilažu i teže za oprostiti se od, i teže za prodati kada dosadi :heh:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih ja ulagao u tu platformu vise. I ja sam lovio polovan E8300/E8400, bilo ih je za 90-100e, ali na kraju sam kupio E5300 nov za 50e. Premale su to razlike da bi se dodavalo toliko para, taj E8x00 procesor ne ide dole sa cenom, a verovatno i nece nikad - kome bas treba, on ce ga i kupiti, to je valjda neka logika Intela. Mnogo veci napredak bi se video u igrama kupovinom bolje graficke, a dosta manje bi se ulozilo. A kasnije, novi socket, DDR3 memorija i sve tako redom...

Ne znam, jesam li spomenuo igre, a ako nisam, razlog je prost: nemam ni inspiracije, a baš ni vremena. Poslednja igra koja me je bila u stanju zadržati duže od deset minuta je bio Diablo 2 a za godinu dve ili tri kada se pojavi Diablo 3, ko zna šta će mi se motati po glavi. Sva ideja da overklokujem mašinu je potekla od činjenice da pokušam da bez finansijskih ulaganja izvučem iz mašine nešto više nego do sada. Uradio sam jedan mali tweak, videću da li je to išta promenilo a nova mašina mi svakako ne gine, pre ili kasnije... :confused1:Već sam se navikao da svake dve do tri godine osetim kako me crv buši gde sam najtanji pa od jedne mašine postane neka druga. Pre ove, imao sam Bartona 2500+ i kada sam odlučio da je zamenim, jedini stvarni zahtev je bio da se nova mašina ne pregreva i ne galami. LE-1600 je doneo dovoljno brzine, tišine i mira u kuću. Zadatak je obavljen... :heh: Sada mi je mašina postala malkice spora za neke nove zahteve i prohteve ali neće ići na bubanj nego kod ćerkice. Za njene potrebe će biti dovoljna u još narednih nekoliko godina. :heh:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam, jesam li spomenuo igre, a ako nisam, razlog je prost: nemam ni inspiracije, a baš ni vremena. Poslednja igra koja me je bila u stanju zadržati duže od deset minuta je bio Diablo 2 a za godinu dve ili tri kada se pojavi Diablo 3, ko zna šta će mi se motati po glavi. Sva ideja da overklokujem mašinu je potekla od činjenice da pokušam da bez finansijskih ulaganja izvučem iz mašine nešto više nego do sada. Uradio sam jedan mali tweak, videću da li je to išta promenilo a nova mašina mi svakako ne gine, pre ili kasnije... :confused1:Već sam se navikao da svake dve do tri godine osetim kako me crv buši gde sam najtanji pa od jedne mašine postane neka druga. Pre ove, imao sam Bartona 2500+ i kada sam odlučio da je zamenim, jedini stvarni zahtev je bio da se nova mašina ne pregreva i ne galami. LE-1600 je doneo dovoljno brzine, tišine i mira u kuću. Zadatak je obavljen... :heh: Sada mi je mašina postala malkice spora za neke nove zahteve i prohteve ali neće ići na bubanj nego kod ćerkice. Za njene potrebe će biti dovoljna u još narednih nekoliko godina. :heh:

Poslednji pasus se odnosio na Bokija i na njegovo pitanje u vezi zamene procesora i ostalog.Ostatak poruke je vezan za temu i predlozenu kombinaciju CPU-MB-VGA.Poenta je samo se ne zaletati pri izboru komponenti, mada ja savrseno razumem kako je kada nisi u materiji, a zelis sto bolju informaciju. Ja sam se posteno zagrejao da napravim svoje prvo pojacalo, a sve sto vise citam shvatam na koliko stvari treba obratiti paznju, gde se sve moze pogresiti. Sto vise citam samo vise spoznajem koliko nista zapravo ne znam :heh:Kod hardvera je, makar meni, lakse sve to pohvatati. Evo na primeru, umesto:MB: MSI 770-C45GC: ATI Radeon 4550 (512MB)~ 8860 dinarauzeti npr:MB: M4A785TD-V EVO~ 8530 dinaraOva Asus ploca sa integrisanom grafickom je bolja od MSI modela kako god okrenes, od filtracije napona za CPU, preko ponudjenih konektora (sve sto covek moze da pozeli - DVI, HDMI, optical SPDIF, eSATA, FireWire...), a verujem i kvaliteta izrade. Ima i svojih 128MB, pa ne "krade" od sistemskog RAMa. Treba procitati i neki test i iskustva po forumima, ali na papiru je odlicna. Uvek moze i da se doda zasebna graficka, ali stvarno mislim da nece biti potrebe.Samo pazljivo pri izboru, ne znam ni ja sve, ali znam gde da trazim i da pitam. Stojim na raspolaganju ako treba.Pozdrav
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo pazljivo pri izboru, ne znam ni ja sve, ali znam gde da trazim i da pitam. Stojim na raspolaganju ako treba.Pozdrav

Pa eto, ja u oglasima imam garnituru delova za pojačalo u A klasi, baš sam sad dodao opciju u oglas, menjam to za ovo :confused1: Ostali detalji u oglasima...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih se slozhio sa kolegom glede Asus matichne ploche.Pomenuti MSI je definitvno bestbuy u klasi, bolja filtracija znachi samo kada se koriste napredne funkcije procesora (autodownclock) radi stabilizacije prilikom naglih skokova u naponu. Opshte poznato je da SVE ali SVE napredne funkcije tog tipa MORAJU da budu iskljuchene ako se zheli zaista siguran rad rachunara. Posedujem vishe rachunara od kojih ni jedan nema 12phase napajanje pa sam opet postigo 24/7 3.6 q6600 sa Vendetom2 24/7 4.2 E8200 sa tuniq-omi 3.6 sa e2160 sa GeminiII i sve to na plochama srednje kategorije.Ne oslanjajte se na reklamne slogane firmi, bios je osnova vasheg sistema i zbog vechnih nedostataka firmvera (da ne ulazim sad u zalopojku o plochama) koristite samo neophodne stvari. Ko voli da mu sve funkcionishe na default nek plati 12k za plochu i mirna bachka isto to mozhe da postigne sa pazhljivim biranjem i tweakom za duplo manje.Edit: Ja lichno sam fan EVGA i u nedostatku istih Gigabyte-a koji je ok sada a pre par godina bio blagi uzhas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih se slozhio sa kolegom glede Asus matichne ploche.Pomenuti MSI je definitvno bestbuy u klasi, bolja filtracija znachi samo kada se koriste napredne funkcije procesora (autodownclock) radi stabilizacije prilikom naglih skokova u naponu. Opshte poznato je da SVE ali SVE napredne funkcije tog tipa MORAJU da budu iskljuchene ako se zheli zaista siguran rad rachunara. Posedujem vishe rachunara od kojih ni jedan nema 12phase napajanje pa sam opet postigo 24/7 3.6 q6600 sa Vendetom2 24/7 4.2 E8200 sa tuniq-omi 3.6 sa e2160 sa GeminiII i sve to na plochama srednje kategorije.Ne oslanjajte se na reklamne slogane firmi, bios je osnova vasheg sistema i zbog vechnih nedostataka firmvera (da ne ulazim sad u zalopojku o plochama) koristite samo neophodne stvari. Ko voli da mu sve funkcionishe na default nek plati 12k za plochu i mirna bachka isto to mozhe da postigne sa pazhljivim biranjem i tweakom za duplo manje.Edit: Ja lichno sam fan EVGA i u nedostatku istih Gigabyte-a koji je ok sada a pre par godina bio blagi uzhas.

Nisam pucao na to da je navedeni Asus neko cudo, ali kosta manje nego MSI i 4550, po meni je bolji izbor za slicni novac. A predimenzionisana naponska dobro dodje ako bi se procesor eventualno otkljucao ili bi se u startu koristio X4. Postoje i Gigabyte 985G alternative koje su jeftinije, ovaj Asus sam uzeo kao primer jedne od najboljih. Realno, za Intel tesko moze da se nadje takva ploca za 85e, P5Q Pro drzi cenu od 100e jako dugo, a ploca je prilicno stara.Npr., ja imam problema zbog lose naponske jedinice, napon u idle i pod oterecenjem se znatno razlikuje i podesavanje napona u BIOSu ne ide linearno za oba rezima. Npr. podignem za tri koraka napon, pod opterecenjem ostane isti napon, a u idle rezimu se napon povecava. DFI P35 BloodIron, C1E i EIST naravno iskljuceni...EVGA je super, njih od skoro ima i kod nas. Ja dugo imam DFI, ali DFI cesto ima mnogo bubica. Gornja klasa Asusa je isto siguran izbor. Svako ima svoje favorite, meni MSI nije ni na jednoj listi, eventualno njihove graficke gledam. A i ne navijam za Partizan :confused1:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam uz Bartona imao Asus ploču. Tada je još bilo jako važno koja ploča i koji procesor treba upariti. Sada, kažu, nije uopšte kritično. Meni je to dovoljno :confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima razlika u detaljima. Npr. cipset koji se nalazi na toj Foxconn ploci omogucava da proizvodjac stavi HDMI, a takodje da se kroz BIOS menja mnozilac za HTT magistralu. Ali, eto, Foxconn je resio da to ne uradi. Neki proizvodjac je resio da to sve stavi i naplati ~10e vise. Ali ako korisnik ima analogni monitor i ne planira da cacka po BIOSu, njemu je tih 10e u dzepu, a obe ploce rade posao korektno. Kako ko voli i kako kome treba :confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja nazhalost sa asusom imam tragichna iskustva i to redom ploche vrh segmenta (p5n-t deluxe, p5n-e sli deluxe, p5 wi fi pack) nazhalost koshtalo me zhivaca i novaca... u moj rachunar Asus vishe ne ulazi a klijentima ugradjujem SAMO po izrichitom zahtevu jer razumem da i drugi imaju iskustva poput mene sa drugim firmama samo sumnjam tolko gorke i skupe :confused1:DFI nikad ne pegla bios lepo, a ni Asus i zato sam prestao da ga koristim... Favoriti u upeglanosti biosa definitvno su EVGA i GB u ovom trenutku... dodushe niko nije savrshen... Mogli mi mi da otvorimo sad teshku diskusiju ali ja sam uvek protiv integrisanog reshenja ako nizbogchega drugog onda do problema sa temperaturama na plochi i unutar rachunara... ne volim pasivno hladjenje pa ni u prichi a poshto menjanje stock hladjenja voiduje garanciju onda si stuck sa tim shto ti je dato.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja nazhalost sa asusom imam tragichna iskustva i to redom ploche vrh segmenta (p5n-t deluxe, p5n-e sli deluxe, p5 wi fi pack) nazhalost koshtalo me zhivaca i novaca... u moj rachunar Asus vishe ne 

Чуди ме колега?!Ја Асуса само трошим али за АМД процесоре и све су биле Делукс.Имао сам лоша искуства са МСИ плочама.Е сад у чему је квака, појма немам!дискО_Сту
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Asus zna da zabrlja sa nekim modelima ploca za AMD, za Intel su vec bolji (ne racunam najjeftinije modele). A za grejanje pasivnih hladnjaka se slazemo. Meni je naleteo Thermalright HR05 za chipset povoljno, pa sam se odrekao garancije koja je ionako isticala i montirao ga. I dalje je to pasivno, ali je i 12-15c manje.Moze se i plasticnim vezicama na hladnjak montirati neki 40mm ventilator povezan na 5V, garancija ostaje neponistena, nece praviti buku, oborice temperaturu sigurno. Doduse, sve su to improvizacije, jeste bezveze sto se toliko greje "out of the box", slazem se...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...