Jump to content

Pozicioniranje OB subwoofera


stein

Preporučeni Komentari

Nešto sam razmišljao o (re)pozicioniranju subwoofera. Do nekih 150Hz pozicioniranje nije uopšte kritično, ali šta ako bas sekcija ide višlje, recimo do 350HZ-a? Trenutačno mi zvučnici stoje "in-line" a razmišljao sam da basove stavim iza elektrostatika. Nekako mi se ne dopada ideja da bas direktno pikira na membranu panela pa mi palo na pamet da bas panele okrenem za 90 stepeni u odnosu na srednje-visokotonski opseg i to tako da basovi stoje iza panela i formiraju (od gore gledano) naopako postavljeno slovo "T"

Talasna dužina tona od 350Hz je nekih 98cm a svi niži tonovi imaju veće talasne dužine. U pokušaju da nađem odgovor na pitanje šta se dešava nađoh ovo: http://telekomunikacije.etf.bg.ac.rs/predmeti/te4e/Akustika_05_Slozeni_zvucni_izvori.pdf što je štivo vredno za sačuvati ali nisam iz dokumenta uspeo da izvučem odgovor na ono što me zanima...

U svakom slučaju, probaću pa ću da vidim a možda i čujem...

Ako neko ima nešto da prokomentariše, sav sam se pretvorio u uvo... Ideja o pomeranju subwoofera IZA panela dolazi od činjenice da sada jedan od woofer panela stoji skoro uz sam zid a drugi je na otvorenom... Iza samih panela imam više nego dovoljno mesta a mislim da bih na taj način dobio uniformnije zračenje iz basa ali i manje direktne informacije... Ne znam koliko te informacije između 150 i 350Hz počinje da biva toliko usmereno da mu se gubi kvalitet ako je van osi slušanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 0
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...