Jump to content

kako izracunati snagu zvucnika?


ika1994

Preporučeni Komentari

Cao, ovde sam novi.  Zanima me kako da izracunam snagu zvucnika, ako na njima nista ne pise,  Znam da zvucnik nema svoju snagu vec trpi snagu pojacala, kako da izracunam koliku snagu moze da podnese bez ostecenja pretpostavljam da snaga zvucnika zavisi od magneta, precnika zice i spulne, 

mora da ima neka formula ya raciunanje pasivne snage zvucnika Unapred zahvalan

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 11
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

a kako mogu da znam koliki napon je na navojima?mora da zavisi od debljine zice, i obima spulne, a i verovatnu neku ulogi tu ima i magnet osim stalnog polja

Napon na zavojnici/šupulni je jednak naponu na izlazu pojačala minus pad napona na kablovima koji je u ovom slučaju zanemarljivo mali. Dakle, voltmetar nakačiti na klemne zvučnika i tako nema gubitaka.

 

Ovo me podsetilo na stari majstorsko-šegrtski zez: majstore, koliko jako mogu da zatežem ovaj šaraf? - Zateži dok ne pukne, e, onda vrati četvrt kruga unazad...

 

Mnogo precizniji metod (ali i kompleksniji za merenje) je opisan ovde: http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=228722

 

Dakle, treba uz zvučnik i kutija u kojoj se isti meri. Negdašnji Ei zvučnici su uglavnom mereni u kutiji zatvorenog tipa, V=20dm3

 

Ja se time ne bih opterećivao jer je cela stvar mnogo kompleksnija nego što je potrebno. Po meni, ako želiš da se baviš merenjima, mnogo je svrsishodnije odrediti prenosni opseg i osetljivost što se mnogo lakše može izvesti a o zvučniku govori mnogo više nego podatak o maksimalnoj snazi koju može da otrpi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moze i osetljivost, ako ce da mi da priblizne podatke o snazi zvucnika, i onako u kutiju stavljam zastitumeni treba da znam koliko namotaja zice i koje debljine mi treba za recimo npr. 50w RMSa spulna mi je 24mm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jel ima neko da zna formulu/e racunanja snage koju zvucnik moze da istrpi, a nema ostecenja zvucnika?

 

Ja u klin, on u ploču. Da to postoji, ne bi se niko od proizvođača ni trudio da vrši merenja. Njima su barem poznati parametri svih ugrađenih delova... Elementary, my dear Watson...

Teoretski može da se izračuna. Izmeriš presek žice i debljinu laka, potražiš karakteristike laka na žici zavojnice i računaš koeficijent porasta temperature žice u zazoru pri maksimalnoj struji koju žica trpi pa to uporediš sa temperaturom topljenja laka na žici. Potom izračunaš protok vazduha oko zavojnice i vrtložna strujanja pri datoj brzini oscilacije pri maksimalnom hodu membrane te izračunaš faktor hlađenja koji dobijaš i porast temperature okoline u datim uslovima... Kad dobiješ sve te vrednosti i poslažeš u formulu, dobiješ teoretsku vrednost snage koju zvučnik trpi u nekim proračunatim uslovima.

Nadam se da sada već shvataš koliko je ceo sklop kompleksan i da je jedini način da dobiješ približno tačne vrednosti merenje, merenje, merenje...

Mnogo je realnije da izvršiš merenje. Uzmeš generator šuma, staviš zvučnik u kutiju, mikrofon i postepeno povećavaš snagu koju dovodiš na zvučnik. Tog trenutka kada na mikrofonu dobiješ izobličenja reda 10%, zaustaviš povećavanje snage i očitaš vrednosti. Sve preko toga će veoma izvesno ubrzo dovesti do oštećenja zvučnika... Sa špulnom od 24mm računaj da na 4 Ohma možeš da kratkotrajno opteretiš zvučnik do max cca 100W u zatvorenoj kutiji. U praksi, to je bliže 50-60W konstantnog opterećivanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolko je zvucnik snazan mozes utvrditi tako sto ga poneses u teretanu, pa kolko tegova moze da digne magnetom :lol:

Mozes i da dovedes ljude raznik tezina pa da staju na zvucnik pa kolko izdrzi izmeris coveka :angry27:  :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...