Jump to content

kako uvezati DC zaštitni sklop na pojačalu


stein

Preporučeni Komentari

Nešto čačkam pa sam zapeo. Pojačalo ima na sebi sve kontakte veoma jasno obeležene što se tiče tačaka gde se dovodi signal, napajanje i izlaz na zvučnik. Na pločici se nalazi i jedna tačka koja preko diode dovodi napon na sklop za kašnjenje/zaštitu od DC napona na izlazu. Tamo je vod skroz tanak i ima samo oznaka "AC" znači da se tamo dovodi neki naizmenični napon. Pošto je naznačeni napon na releu 12VDC, probao sam da dovedem 15VAC na već spomenutu tačku i ništa. Potom sam povećao napon na 30VAC i opet ništa, rele neće da klikne. Pojačalo se inače napaja sa nominalnih +/-34VDC ali je odstranjeno sa hladnjaka tako da ne smem da ga spojim na napajanje a prvo bih da rešim pokretanje relea koji seče izlaz na zvučnik. Šemu, naravno nemam a ako niko nema neku posebno dobru ideju, pokušaću da nekako ispipam šemu sklopa. Inače, 15VAC i 30VAC sam doveo sa malog 10VA trafoa, tako što sam jedan kraj vezao na tu obeleženu tačku, a drugi kraj spojio na tačku gde se veže 0V. Uglavnom, ništa... Nezgodacija mi je što je pločica malo dvostrana i nezgodna za ispipavanje jer se oznake na 6 komada tranzistora ne mogu pročitati zbog položaja kućišta tranzistora. Reč je o TO92 kućištu, a na dva mi se čini da piše C1845 i A992...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 10
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

izmesao si sve u prezentaciji ;1 .da li je DC zastita posebna p[locica 2. koje kontakte imas na toj plocici ? pretpostavljam U+ , GND , AC , LSin , LSout ?

Sve je na jednoj pločici. Na jednoj strani su ulazni + i - za signal, to mi je jasno. Potom, ima + i GND prema zvučniku. Posebno ima tri tačke za napajanje DC naponom (nisam dobio trafo ali piše da je +34V, GND i -34V, i ima posebno jedan kontakt gde samo piše AC. E sad, nešto sam ispipavao...posle kontakta malo ASCII...ide dioda pa 47k i potom 68k koji se spaja sa vodom od +34V a na istom vodu se nalazi i špulna relea koja je premoštena diodom tipa 1N4148, samim tim pretpostavljam da rele i neće kliknuti dok mu ne dam glavno napajanje za pojačalo. Ostaje samo pitanje čemu kog mog služi redni spoj od 34VDC preko 68+47k+dioda na čijem se kraju nalazi oznaka AC. Taj vod ne vodi nigde drugde. Ispipao sam ga redovno (e da žena zna šta ja pipam u deset uveče umesto...) bilo bi :punk:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

aj se akaj - jeste Aleph 5 - daj sliku da ne tupimo prste

+ i - za signal ..... :punk:

inace AC je vodeci napon za antiklik pri gasenju - kad nestane AC , iskljucuje se rele ;

sto ce reci - momentalno , a ne kad se isprazne kondovi u napajanju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

aj se akaj - jeste Aleph 5 - daj sliku da ne tupimo prste

+ i - za signal ..... :punk:

inace AC je vodeci napon za antiklik pri gasenju - kad nestane AC , iskljucuje se rele ;

sto ce reci - momentalno , a ne kad se isprazne kondovi u napajanju

Koji AC? AC signala? Jok. AC sa mreže? sumnjam...

Eve ti slika...

post-13-12572818317_thumb.jpg

edit: Našao sam principijelnu šemu i objašnjenje na Eliotovom sajtu...

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

+34 , Ground , -34 - sve to sa napajanja za sam amp

AC dovodis sa jedne strane sekundara glavnog trafoa pre graetz-a , ali i to samo pod uslovom da imas Ground sa CT trafoa ......

ako si radio kako je sad moderno kod nas - dva nezavisna sekundara , pa dva graetz-a , pa gnd tek posle dva graetz-a ...... onda imas problem - moras obezbediti mali trafic za za AC sense ;

jedan kraj sekundara na Ground pojacala , drugi izvod sekundara na AC zastite

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

+34 , Ground , -34 - sve to sa napajanja za sam amp

AC dovodis sa jedne strane sekundara glavnog trafoa pre graetz-a , ali i to samo pod uslovom da imas Ground sa CT trafoa ......

ako si radio kako je sad moderno kod nas - dva nezavisna sekundara , pa dva graetz-a , pa gnd tek posle dva graetz-a ...... onda imas problem - moras obezbediti mali trafic za za AC sense ;

jedan kraj sekundara na Ground pojacala , drugi izvod sekundara na AC zastite

Kao da sam znao... Ali sam probao naopako... :punk:

Svaki kanal će imati po jedan trafo sa sekundarom koji ima zajednički izvod a grec je 4 komada MUR20100 po kanalu. Na oba trafoa ima po jedan dodatni namotaj od 13VAC, male struje pošto sam svakako planirao da dodam neku vrstu sklopa za kašnjenje a pošto nisam tačno znao šta će biti, napon je onako, odokativno ispao 13V... U prvoj varijanti, trebalo je da bude Krell klon... ovako, nije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dakle - reseno ;nista dok ne sastavis sve , pa ce ti i proraditi .sto se tice AC prikljucne tacke - tu dovedi vod sa polovine sekundara glavnog namotaja .napravljeno je da radi tako

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dakle - reseno ;nista dok ne sastavis sve , pa ce ti i proraditi .sto se tice AC prikljucne tacke - tu dovedi vod sa polovine sekundara glavnog namotaja .napravljeno je da radi tako

O-ket!:character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...