Jump to content

Kako puniti baterije etc.


 krvimozak

Preporučeni Komentari

Well, kako je zapoceta tema nestala u web dimu iz unknown reasons, ajd' da je zapocenmo ponovo.Nadam se da ce prica o baterijama svima biti zanimljiva jer ih koristimo svuda okolo...Dakle, iznesite svoja iskustva. Da vas podsetim, pocetak price je bio o tome da foto aparat sa punjivim baterijama posle nekog vremena odbija da radi iako su one formalno pune (tj. daju struju) ali im je napon nesto opao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 48
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

elem kako nam se dogodio eksident sa temom a kao sam je ja počeo zahvljujem kolegi Krvimozak što je ponovo otvorio.Znači postoji itresovanje.Dakle kod NI-MH bateri iako se smatralo da ne postoji, stvara se takozvani memory effect.To se meni desilo.Imam tri tipa baterija sanyo AA H3-3U 2300-1,2Vhome AA 2300mah-1,2Vpanasonic HHR-3XGE 2600mah - 1,2vpunjač Hama duo 2/4snage 7w, 3v dc 215-245mA 1,44VAkupljen sa sanyo baterijama.problem nastaje što se baterije sanyo i home iako nisu starije od 2 godine i nemaju više od po 20-30 punjenja godišnje čudno ponašaju u foto aparatu.Aparat detektuje naročito poslije zumiranja da je baterija praznaponekad i ugasi aparat.kada se baterije stave u baterijsku lampu rade i po 3-4 sata na instrument daju dobru voltažu 1,2v i jačeproizvođač aparata u ovom slučaju fuji pominje memory effect i savjetuje da se baterija par puta isprazni i ponovo napuni da bi s poništio efekat.To se preporučuje i na određenim sajtovima koji se bave baterijama da bi se poništio memory effect.fuji takođe savjetuje da se na punjač stavlja samo jedan tip baterijapretpostavljam 4 iste a da nema veze ako se tri različita kompleta pune na istom punjačupočeli smo priču o eventualnom pravljenju kvalitetnog punjačadedin predlog prije eksidenta.http://www.angelfire.com/electronic/hayles/charge1.htmlu međuvremenu sam guglao po netu i pronašao da su najbolji punjačiAnsmannhttp://www.thomasdistributing.com/ansmann_battery_charger_5407022.htmPreturio sam i ponudu u PodgoriciIma par zanimljivih punjača stim što mislim da je kodak K 620 E-C sa 4 baterije od 2100mah za 16eura dobra ponuda Isti taj kod vas u BGD je oko 12 eura.eto toliko pa da nastavimops Upravo sam u fazi punjenja i pražnjenja sanyo i home baterija pa ću javiti šta se dešava

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

fuji takođe savjetuje da se na punjač stavlja samo jedan tip baterija

pretpostavljam 4 iste a da nema veze ako se tri različita kompleta pune na istom punjaču

http://www.thomasdistributing.com/ansmann_battery_charger_5407022.htm

Prosto ne mogu da verujem koliko je ovaj punjac pametan. Sve sam zna...

Svaki prozivodjac baterija napise dugacak spisak napomena tipa "Sta se ne sme..."

Ne bi bilo lose da ovde malo prodiskutujemo sta je sve od toga istina.

Moja dugogodisnja iskustva su sledeca

1. Ne mesati razlicite tipove baterija!

Ovo nije prazna prica. Sustina je u tome da razliciti tipovi baterija (pazite, isto vazi i za isti tip akumulatorskih bateirja koje nisu podjednako napunjene!!) imaju razlicit pad napona pri istoj struji ako su redno vezane. Pri tome baterija koja se prva isprazni, nastavlja da se u tom kolu puni ali sa SUPROTNIM POLARITETOM. Posle toga, baterija je uglavnom pokojna...

Ja se bas ne pridrzavam uvek ovog principa. U prirucnoj lampi imam dve ni-cd i dve ni-mh redno vezane ali povermeno proverim pad napona na njima dok su opterecene. Par koji popusti ide na punjenje.

2. Kvalitet baterije zavisi od firme koja ih pravi.

U principu tacno, ali da ponovim: imam 4 IBG baterije koje su stare preko 15 godina. Jedna je crkla, jedna je pred smrt a dve rade ko nove.

Punjenje su broj im se ne zna puta. Istovremeno, par nekih francuskih baterija nije izdrzao ni par godina.

Imam digitalni sat Ei koji se napaja sa 1,5V plus posebna baterija od 9V za svetlo i alarm. Prva baterija, nepoznate marke od 1,5V u njemu je izdrzala 14 godina bez zamene.

Dva pitanja:

- Baterije se u svetu recikliraju. Da li se neko kod nas bavi time?

- Akumulator za auto se sada pravi sa napomenom "Bez odrzavanja." Zna li neko da li to stvarno znaci da nema potrebe da se doliva vodica? Po mom iskustvu, ipak vremenom pada nivo elektrolita i mora da se dolije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. Ne mesati razlicite tipove baterija!

2. Kvalitet baterije zavisi od firme koja ih pravi.

slažem se

nastavak priče

pražnjenjem na dvije baterijske lampe do 0,8v, to je otprilike kad puna baterija poslije jedno 3-4 sata dođe da jedva tinja,i punjenjem na punjaču hama delta solid 2/4 , i to dva puta sve četiri Home baterija vraćene u život.

Više u foto aparatu ne pokazuju da su prazne.

Maltretirao sam i aparat i njih jedno sat vremena ispuco tonu fotki sa i bez blica i nije se pojavila greška koja se ranije pojavljivala.

zaključak

postoji memory effect kod NI-MH baterija

rješenje

puniti i prazniti bateriju 2-3 puta ali ne da padne ispod 0,9 v kako sam našao na nekom sajtu

sa sanyo drugi problem

pošto nisam mogo da sovim cijelu noć i da ih pratim napunim ih i stavim u batrijske lampe i ostavim preko noći da se prazne.

ujutro obadvije lampe ugašene

kad sam izmjerio napone

u jednom paru svaka pokazivala napon 0.2 v

u drugom paru 0,7v

kao su različito ispražnjene pokušao da ih punim dvije po dvije napune se oba para pokažu 1,3v poslije punjenaja

jedan par radi u lampi drugi par u drugoj lampi najn

Začljučak crkle

što im je nemam pojma

sad pokušavam te dvije daljim punjenjem i pražnjenjem da vrati mu život.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zaključak

postoji memory effect kod NI-MH baterija

rješenje

puniti i prazniti bateriju 2-3 puta ali ne da padne ispod 0,9 v kako sam našao na nekom sajtu

Imam 4 kom MINWA 2000mAh made in PRC i 4 kom Energizer 2500mAh made in Japan koje su imale sa foto aparatom isti problem kao tvoje.

Oprobacu tu tehniku da vidimo da li ce pomoci.

Inace, te baterije u ostalim uredjajima (lampe, igracke, automobili na daljinski) sasvim lepo funkcioniraju.

Primetio sam jos jednu pojavu - baterije koje imaju veci kapacitet imaju i vecu sklonost ka samopraznjenju.

Ove moje od 2500mAh imaju pad napona posle desetak dana cak i kada ih ne koristim.

Ni-cd ne pate od toga ali im je kapacitet mali - samo 500mAh.

Jos nesto - ne bacajte baterije od mobilnih kada im dodje vreme za zamenu. Motoroline stare baterije se lako rasture i rade odlicno u lampama i igrackama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u jednom paru svaka pokazivala napon 0.2 vu drugom paru 0,7vZačljučak crkle što im je nemam pojmasad pokušavam te dvije daljim punjenjem i pražnjenjem da vrati mu život.

Ne mora da znaci da su crkle. I meni se desavalo da baterije dodju skoro do nula V ali se posle 2-3 punjenja oporave
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ima ih u svim foto radnjama. uvozi ga Refot iz Beograda. imaju maloprodaju u Vuka Karadzica. Ja ih imam vec 3 godine. Stoje mi po nekoliko meseci i onda ih stavim u aparat a one i dalje pune. Dobro se ponasaju i na niskim i na visokim temperaturama. Imaju i punjace, 3 razlicita modela, obicni, brzi i usb. http://www.refot.com/prodaja/grad.php?category_id=1&groups_id=5

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Praznim 4 kom vec 27 sati sa opterecenjem od 70mA. Stigle su do 1.15V Cekam 0.9V...

Jel neka kvaka u pražnjenju na taj načinJa ih praznio po seljački - u baterijskoj lampi jedna sa sijalicom 2,4 v 0,7A a druga 2,4v 0,5ATo mu dođe isto jel tako?Mada se meni tako isprazne za 3-5 sati - kao koje.Ako je baterija Eneloop 400din to je 4,25e x 4 kom = 17eonda je najbolja kupovina u AXELFOTO jer za 21e odnosno za 4 dodatna eura dobiješ i punjač Sanyo http://www.axelfoto.com/sr/index1.php?page=foto-specifikacija&kategorija=ostala%20foto%20oprema&proizvodjac=baterije&id_proizvoda=540Samo što ne vidim jeli baterija od 2000mAh.Može bit i jača?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel neka kvaka u pražnjenju na taj način

Ma jok, imam prirucnu lampu koja jedina u kuci prima 4 kom odjednom, a led diode trose vrlo malo struje.Mada ozbiljni autori tvrde da baterije vole polako da se pune.Kao sto rekoh u onoj obrisanoj temi: baterije su kao zene - nikada ne znas na kakvu ces da naletis ( a ima jos slicnosti...)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle, iznesite svoja iskustva. Da vas podsetim, pocetak price je bio o tome da foto aparat sa punjivim baterijama posle nekog vremena odbija da radi iako su one formalno pune (tj. daju struju) ali im je napon nesto opao.

Nisam čitao sve iz teme, ali evo moja iskustva...Dugo vremena sam koristio punjive NiMh akumulatore i zasmetalo mi da čak i kada ispoštujem pravilo da se baterija mora isprazniti do kraja pre ponovnog punjenja jer ima neku vrst "memorije" koja se navodno "resetuje" tek pražnjenjem, kada napunim osam komada, 4 u aparat i 4 u torbicu, dok ispraznim one u aparatu, i one 4 u rezervi izdahnu... Onda su se pojavile famozne "RE-CYKO" akumulatorske baterije koje kada napunim, ako ih ne koristim, ne gube kapacitet. Nakon signala iz aparata da je vreme da zamenim baterije, one 4 u torbici imaju puni potencijal za rad. Sve stare sam lepo odneo u obdanište u reciklažu a ove evo korstim oko godinu dana i još uvek nema znakova malaksalosti, gubitka kapaciteta ili bilo šta slično.Preporučujem i nemam šta više da dodam. Od kada koristim ove, zaboravio sam na probleme...http://www.gprecyko.com/en/Edit: Veoma je važno odabrati adekvatan foto-aparat ako se želi dobar odnos vremena punjenja i pražnjenja. Ja nemam mnogo iskustva, ali dobro mi se pokazao Fuji S5600, 4 komada baterija, bio veoma štedljiv, zamenio sam ga zbog zrnastih slika, Canon A460 je proždrljiv, u njega idu dve, i menjaju se često, Canon S3 je takođe veoma štedljiv i idu u njega 4 baterije. S3 sam kupio polovan ali očuvan, za 200€ sam dobio sve što mi treba. Minolta DImage323 koju sam imao pre Fuji-ja je takođe trošila dve i bila štedljiva, ali je mehanizam za pomeranje objektiva cvrko pa sam ga morao dati u đubre...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...