Jump to content

AR8BX popravi i unapredi


bora

Preporučeni Komentari

Kutije iz naslova, do 75W RMS, 87dB/W/m, 9.8l interno (moj racun kaze 9.43l), 62Hz (-3dB) svasta pisu na tarabe...

Srecan u pizd (pardon) kad sam ih kupio 1987. u Emilijana Josijevica (kod doma JNA tada), valjda "Kontaktor" iako sam

morao da sipcim do drugog kraja Bgd (magacin) i da dam 65% haraca na tadasnjih 92 Lstg.

Dobro, tipican komercijalan proizvod, napravljen da svira, recimo pristojno i ne ubije renome proizvodjaca, da pokupi

kojekakve hvalospeve i nagrade za tu i tu godinu od WHF i slicnih, a da u proizvodnji kosta nista - sto znaci u ovom

slucaju: jeftina iverica, mid/bas pusten da se muci bez ikakvog reza (bice da je "samoprigusujuci" iznad ??Hz - cvrc),

na visokotoncu kond i jedan pripadnik otpora (3mikroF i 1.5Ohm 10W redno) - jel' to rez na 6.6 kHz il' sam ja zalutao?

Napunjeno sintetickom vunom i to je to za te pare (a sta bi ste Vi!?), tj. ja?

Dobro, slusalo se to, prosle bogami godine, 6"polipropilena je kao nov, vesanje super (jednom zamenjeno - normalno)

ali tweeteri su out. Prvo su goreli (svakakva pojacala, a ovamo 6dB/oct), pa su popravljani (sta je tu bilo sa ferofluidom ne znam),

onda je jedan dokusurio moj klinac dok je odrastao (prsticem posred ...), pa je plasticna maska ispucala i konacno sam

saznao da je to neki pitajboga tw, koje su nabavljali u AR ko zna gde i konacno - izgubio sam volju za njih.

Nije bilo para ni vremena, pri ruci su bili "cuveni" SAL DTF12, malo sam "obrezao" kutije i umuvao ih u iste sa 4.7 mikro,

onako napamet, bez atenuacije (odnosno otporasa) - tek da svira "dok nesto ne uradim"). Dobro, prethodno sam

ih otvorio i ugurao tampon (he), tek da pokusam da malo smirim divljanje.

Posto je mojim usima pun klinac svega, a iste su u dobrim odnosima sa mentalnim delom od ja, trebalo bi resavati stvari.

Pre svega, vrlo verovatno je da cu raditi nesto od FR zvucnika (sad horna ili BR, otom potom).

To def. nije razlog da ne pokusam izvuci neki maksum koje mogu dati moji AR basici, sad u ovoj (mozda modif. kutiji

ili novoj...), pa bi moje pitanje bilo sledece:

- koje TW da ugradim umesto SAL (mrzim ostrinu i siktanje, posebno cujno na cinelama - kao MP3 snimak na FM-u:angry7:)

- sta sa kutijom?

- nikakve parametre za mid/bas nisam uspeo da iskopam na netu, (a i ne znam sta bih s njima), vise trebaju vama da bi ste

dali savet ili misljenje, ali mozda neko vec ima iskustva sa istima ...

- skretnica ?

Pokusao bih da uradim najbolje moguce od ovoga sto imam, pa makar radio i drugu kutiju.

Pitam se zasto je AR radio izrazito plitke kutije, a opet mnogo sire nego sto je potrebno zvunim jedinicama?

Imam i fotke, ali mi ZM i Stein jos ne javljaju kako da ih postavim - neko drugi?

Pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 4
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Boro

Iskreno zaboravi AR.

Razlozi:

[*]jeftina iverica

[*]vesanje super (jednom zamenjeno - normalno)

[*]tweeteri su out

Nema tu više ni A od AR

Daj klincu da se igra ako hoće.

Bolje ti je vrijeme, pare i rad što bi uložio u njih uložiti u novi projekat FR ili BR.

Pozdrav i sve najbolje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala revox, jasno mi je da tu nema nista od AR-a (nije ni bilo, jer ova serija nije ni imala mnogo zajednickog sa zvukom tipicnim za AR i nikad nije bila nesto cenjena, cak ni od strane zagrizenih za AR)

Ali, zar je moguce da smatras da su mid/bas jedinice toliko bezvredne, da se ne isplati upariti ih sa dobrim visokotoncima i poraditi na skretnici / kutiji / ozicenju / dampingu?

Oni zaista jesu u odlicnom stanju, a zamenjeno vesanje je prvoklasno uradjeno i identicno originalnom. Ako ima nekog iskustva sa ovim jedinicama, molio bih...

Usput, ovo ne utice na moju odluku da uradim FR, vec sam objasnio zasto u postu o ampu.

Ipak, hvala na misljenju.

Pozdrav, bora

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam,

Govorim iz ličnog iskustva.

Imao sam AR zvučnike bas drajvere i visokotonce kupljene u servisu Kontaktora, pred zatvaranje predstavništva.

Mislim da su bili za model ar 25.

Kutiju je po originalnim dimenzijama pravi stolar.

Drveni furnir, sa stalcima, ludilo, bajcovano i lakirano bezbojnim lakom.

Skretnicu je pravio Nenad koji danas drži NN Acustic po AR-ovoj skretnici.

I to je radilo par godina ludilo dok se sunđerasti ovjes bas membrane nije prosuo u prah i pepeo.

Normalno promjenjen je sa gumenim pošto se sunđerasti nije mogao naći.

I nikad više to nije bio taj zvučnik.

Naravno prodat je i završio je u nekoj mehani.

Najdobronamjernije i ništa više.

Pozdrav.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobronamernost je ocigledna, makar i samim tim sto trosis svoje vreme na necije dileme i (cesto glupa) pitanja.Inace, ova vesanja jesu poznata po starenju i propadanju (kao da istrule). Moja su zamenjena identicnim i odlicna su.Dobro, videcemo...Hvala!Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...