Jump to content

Restauracija starih kutija - help


pera

Preporučeni Komentari

Cini mi se da je ovo pravo mesto za pitanje koje imam: u pitanju su fabricki proizvedene dvosistemske zvucne kutije stare 10-15 godina koriscene intenzivno kod coveka od kojeg sam ih dobio. Problem su visoki tonovi koji ponekad postaju preostri tj.izobliceni. Na akusticnoj muzici se to ne primeti cesto ali na "elektricnoj" svakako da. Bass mi zvuci OK. On mi je dao neke preporuke o popravci ali mislim da je pametnije da pitam ovde. Moze li se ovo resiti menjanjem kondezatora na skretnici ili se moraju menjati visokotonci (na prvi pogled deluju OK)? Ako mislite da je potrebno menjati kondenzatore preporucite koje da stavim i gde da ih nabavim.Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 18
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Slike trenutno nemoguce.Problem je jednostavno opisati: najcesce ih slusam na maloj snazi (nikad ih nisam probao jako glasno, "preko 12"), visoki su preostri ("smetaju uhu","reze", posebno u rock muzici). Vizuelno zvucnici deluju OK. Kako (i kojim redosledom) utvrditi moguci uzrok?Ako treba koje (cije) kondenzatore staviti? Gde ih mogu kupiti?Hvala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kondenzatori: covek od kojeg sam dobio kutije preporucio je da zamenim polipropilene na skretnici istim. Cije uzeti i gde ih kupiti?Visokotonci nisu piezo vec tzv. metal-dome stari 10-15 godina. Nadao sam se da je ovo neka vrsta standardnog problema koji je neko od vas vec uspesno resio u proslosti.Hvala jos jednom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

razloga moze biti hiljadu , stoga moras malo vise da kazes o zvucnicima ;ako nema fotki OK _ ali stvarno treba da znamo drivereako su kutije nedirane fabricke - onda je mozda kvar ;ako je iko ikadf dirao skretnicu - mozda je postavljena preniska rezna frekvencija za visoke , pa pri iole vecoj snazi dobijas utisak cvrcanja ...... jer jadnici luduju na rezonantnoj frekvencijiprevise varijabli , a ti nisi nista konkretizovao .dakle - bar navedi drivere ...... i snadji se nekako za fotkoparat , jer je evidentno iz tvog pisanja da bi skidanje seme skretnice bio prevelik zalogaj .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kazes razloga moze biti hiljadu a ja mislio da ce mi odgovor na pitanje moze li generalno zamena kondenzatora na skretnici novim (kao sto mi je preporuceno) resiti problem sa prenaglasenim cak i izoblicenim visokim tonovima.Koliko vidim nista mi konkretno ne mozete reci dok ne otvorim kutije.Ipak mnogo hvala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kazes razloga moze biti hiljadu a ja mislio da ce mi odgovor na pitanje moze li generalno zamena kondenzatora na skretnici novim (kao sto mi je preporuceno) resiti problem sa prenaglasenim cak i izoblicenim visokim tonovima.Koliko vidim nista mi konkretno ne mozete reci dok ne otvorim kutije.Ipak mnogo hvala.

Jesu li to racunarski zvucnici velicine 10cm ili veliki podnostojeci zvucnici visine 2m i 100 kg? Ukoliko si ocekivao odgovor u jednom postu onda bi to bilo ovo: za dvestotinak evra mozes da kupis solidne polovne visokotonce i da stavis neke malo bolje polipropilene na red sa njima radi boljeg zvuka. Ovde imas dobru firmu za kondenzatore http://www.audionote.co.uk/comp/cap_paper.shtml pa mozes videti i cene.Ako mislis da se podsmevam, samo ti se cini. Kakvo pitanje takav odgovor. Lepo su ti clanovi hteli pomoci. Ako nemas aparat mogao si bar da napises o kojim kutijama se radi kad su fabricke.Ili da uporedim tvoje postavljeno pitanje sa ovim: nesto mi moj auto lose radi. rekli su mi da treba da stavim nove svecice. Da li ce to popraviti rad i koje da uzmem?... i nakon 20 izmenjenih postova mi saznamo da je tvoj auto dizel. A kutiju jos nismo saznali koja je u pitanju. Jos nije doslo do 20 postova.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kazes razloga moze biti hiljadu a ja mislio da ce mi odgovor na pitanje moze li generalno zamena kondenzatora na skretnici novim (kao sto mi je preporuceno) resiti problem sa prenaglasenim cak i izoblicenim visokim tonovima.Koliko vidim nista mi konkretno ne mozete reci dok ne otvorim kutije.Ipak mnogo hvala.

Као што је Зен написао: Баш тако!Мораћеш да отвориш кутије.И не би било лоше да напишеш у свом профилу одакле си, већ по ко зна који пут морам да напишем:Можда смо комшије а дописујемо се!

Ili da uporedim tvoje postavljeno pitanje sa ovim: nesto mi moj auto lose radi. rekli su mi da treba da stavim nove svecice. Da li ce to popraviti rad i koje da uzmem?... i nakon 20 izmenjenih postova mi saznamo da je tvoj auto dizel. A kutiju jos nismo saznali koja je u pitanju. Jos nije doslo do 20 postova.

Нису му ваљда кутије "Дизел" ?  :buehehe:дискО_Сту
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...И не би било лоше да напишеш у свом профилу одакле си, већ по ко зна који пут морам да напишем:Можда смо комшије а дописујемо се!....

Ovo bi stvarno trebalo usvojiti - eto predloga za Miku:stavi polje "Location" kao obavezno prilikom upisa novih clanova a starima prilikom sledeceg logovanja. To bi svima pomogolo :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih preporučio malo strpljenja... Strpljen, spašen. Uostalom, možda treba i kablove menjati kada se menjaju svećice. Zen je po meni najbliže suštini problema slutnjom da je možda reč o nisko postavljenoj reznoj frekvenciji, na to bih dodao da metalne kalote u odnosu na tekstilne i inače imaju tendenciju zvrndanja, crvčanja i prenaglašavanja određenih frekvencija, osobito se čuje u kombinaciji sa niskim rezom. Međutim, nizak rez se isto tako čuje i sa akustičnom muzikom, ženskim vokalima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda su i neki kvalitetniji bookshelf-ovi koji se pojačavaju preko mere pa krče visokotonci. Možda je pojačalo loše. Koji model kutija, ako su fabričke? Ako su hand made kutije, neće pomoći ni vađenje drajvera iz kutije jer, ukoliko ne piše model ili firma, što je čest slučaj, dobićemo zvučnike poznatog svetskog brenda "woofer 8 Ohm"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...