Jump to content
  • unosa
    0
  • komentara
    0
  • pregledâ
    1627

O blogu

Prica o firmi Electrococmpaniet pocinje davne 1973 kada je mladi inzinjer Mati Otala pristupio projektovanju pojacala a da je pri tome uzeo nesavrsenost ljudskog organa sluha i napravio sasvim drukciji pristup celoj prici. Pri tome je ispostovao nekoliko pravila u cilju sto boljeg rezultata:

-          Uveo je jaku lokalnu povratnu spregu na svakom stepenu i time smanjio potrebu za globalnom povratnom spregom i povecao linearnost sklopa

-          Koristio je kompletno DC spregnut sklop i time izbegao potrebe za spreznim kondenzatorima koji unose izoblicenja

-          Sve stepene je radio u potpuno simetricnom obliku radi sto manjih izoblicenja i time povecao linearnost na visokim frekvencijama gde su obicno harmonici izvor izoblicenja

-          Sve stepene sem izlaznog je radio u A klasi a ceo amp radi do 3W u A klasi pa je izbegnuto izoblicenje na paljenju tranzistora u prolasku kroz nulu

I tako dalje, detalje mozete pronaci u dokumentu OtalaLohstrompaper.

 

lohstroh pp.pdf

Sve u svemu jedan napredan dizajn je ipak cekao koju godinu dok se nije nasla firma koja bi to pustila na trziste i srecka je pala na Abrahamsena i Borju i njihovu firmu Electrocompaniet. Tada se Electrocompaniet proizvodio u Engleskoj pa se prvo njihovo pojacalo The 2 Channel Audio Power Amplifier I predpojacalo sa slicnim nazivom tamo proizvelo.

 

The-2ch-amp-0-e1480433102722-900x600.jpg.d61886de4c3eabab713e4a2474dc6d84.jpg

Nakon tog prvenca nastali su Ampliwire II, pa Ampliwire IIa pa AW65, AW100 i nadalje do danasnjih modela. Od prve seme do danas nema mnogo izmena u dizajnu, uglavnom su sitnice menjane po pravilu: ne menjaj konja koji pobedjuje.

 

 

649317413_large_d3bc8ff7a809d4626dde0c98caa34bd9.jpg.6d9323d30002e5185e5b65dd8f6999e8.jpg

Moj prvi ozbiljniji susret sa Electrocompaniet firmom je bio 1982 kada je prijatelj kupio Ampliwire IIa. Tada jos mlad i zelen zapalo mi je samo za oko da se jako grejao a imao jako malo wati. Nakon toga dugi niz decenija pauze a onda mi je stigao na sto AW100 sa problemom brujanja. Vreme i temperatura su ucinili svoje i kondenzatori u napajanju su ispustili dusu. Laka zamena, zamena par crknutih tranzistora na stabilizaciji i gotovo. Vrednost delova pedesetak evra i ponovo smo u sedlu. Ovog puta razjarenog bika.

Stalni problem godinama sa Electrocompaniet firmom je bio sto je pojacavac zbog dc sprege jako osetljiv na promenu impedanse izvora cime se remeti linearnost ulaznog sklopa. Ovo je na jacim modelima reseno sa balansiranom vezom i takoreci nema problema. Iako je svaki njihov amp uradjen da moze da ima i balansirano vezu na starijim modelima to nije izvedeno nego je baza drugog tranzistora u ulaznom diferencijalnom paru spojena preko otpornika na masu a kod jos starijih direktno na masu. Ovde i nastaje problem kada se dovodi nebalansirani signal. Poznata je izreka vlasnika Electrocompaniet pojacala da se ne sme vaditi chinch iz ulaza dok je pojacalo ukljuceno iako je utisano jer ce izleteti zvucnik. Ovo je upravo zbog promene impedanse na ulazu. Electrocompaniet je to resio tako sto je na bazu ulaznog tranzistora stavio 1k prema masi pa potreba za strujno sposobnim preampom je bila sasvim jasna a i ulazni kond se morao izbeci zbog prenosne karakteristike na ovom 1k otporniku. Tako je i njihov 2 channel preampilifier bio savrsen match za njihov amp.

 

5a72df6fb82c1_AW65input.thumb.jpg.57543f3837e29737976aefe4d9b828cc.jpg

Posto sam hteo da izbegnem ovaj problem i unapredim amp stavio sam umesto 1k, 47k na ulaz i dobio vec u stanju mirovanja 18V na izlazu, jednosmernog napona. Koja ludnica, na svu srecu samo na test otporniku.

Ideje za resenje ovog problema su svakodnevno pokusavale da izadju negde iz coska mozga pa sam pokusao resenje sa spreznim kondovima na ulazu na obe tranzistora u dif paru ali je to strasno degradiralo zvuk. Onda sam uveo DC sklop za korekciju ali je to opet predugo trajalo. Sve u svemu trebalo je smanjiti struju baze na ulaznom diferencijalnom paru i na kraju je sinula ideja sa jfetom na ulazu. Tako je i Electrocompaniet razmisljao pokusavao resiti svoj problem pa najnoviji modeli imaju jfet na ulazu.

 

5a72e0d0922f2_aw120input.jpg.66afabd78cf6f14de07b5ae04d5373f6.jpg

Sem jfeta na ulazu vec od sredine osamdesetih godina svaki njihov pojacavac  je imao dc sklop i zastitu za zvucnike.

 

5a72e136133ea_awservo.jpg.ad81656a2b822d910cd36d7cd81891bf.jpg

Primerak koji je kod mene stigao je jedan od prvih modela koji je jos bio prosirena verzija AW65 modela samo na sto vati. Koncepcja unutrasnjosti je ista, raspored hladnjaka kod svih modela skoro isti jedino sto primerak koji sam radio nije imao ni dc servo ni zastitu za zvucnike ni jfet na ulazu a nije bio ni balansirani pa je bio sa jako malom ulaznom impedansom i dobrano tezak za preampe.

 

20180201_095915_resized.thumb.jpg.95040b6cb05e04a0194adf694fa055d9.jpg

20180201_095951_resized.thumb.jpg.ddfdb744e0c859fd8fb24819ce0c2d6b.jpg

Primena jfet-a na ulazu je malo komplikovanija na ovom starom modelu jer je diferencijalni ulazni par pnp tipa pa je i jfet morao biti tesko nabavljivi p tip. hvala starim zalihama pa je i ovaj problem resen. Mala improvizacija sa par otpornika, zenericom, blok kondenzatorom na postojecoj plocici i prepravka je uradjena tako da samo skidanjem jednog kratkospojnika ulazni deo prelazi u puni balansirani ulaz. Ovim je dobijeno da jako mala struja ide kroz ulazne konektore i nema promene ofseta na izlazu usled vadjenja i vracanja rca ili xlr kabla. Resen jedan problem.

Sledeci problem je bio DC servo kojeg ovde nije bilo i kojim bi se uvek korigovao izlaz ampa na nulu. Jednostavno prekopirano kolo sa drugih Electrocompaniet sema i onda glavobolja. Na starijim verzijama ampa op za korekciju ofseta LF411 sa otpornicima od 22k na napajanju je nekad hteo da radi ali najcesce pri ukljucenju zakucavao amp u jedan napon i iz tog nije mogao da izadje. Trazenje gde sam pogresio je samo donelo nervozu jer mi je sve izgledalo dobro a ipak ne radi. Dobro poznato pravilo da seme sa neta bas i ne rade uvek, dok nisam uspeo snimiti sta se desava prilikom ukljucenja i ustanovio da izlaz op-a toliko povuce struje pri ukljucenju da obori napon sopstvenog napajanja preko otpornika 22k. To je promenjeno kao na semi tri slike iznad na 5k6 i sklop za dc servo je proradio. Drugi problem resen.

Sledece sto je uradjeno, s obzirom da je kod mene stigao takav da je amp vec bio popravljan i da se naslo unutra od tranzistora sta se izgleda zateklo u fioci pristupio sam zameni tranzistora da na oba kanala budu identicni pa su u najvecem broju upali unutra 2sa970, 2sa1358 i 2sc3421. Par njih koji su bili identicni su zadrzani poput BDC01d, BDC02D i 2sa949 i 2sc2229. Stari ROE kondenzatori sa 2,7 oma esr i 2,1 posto gubitaka su vec bili jednom nogom u (grobu) kanti pa su ih zamenili Nichiconi PW serije. Stampa je prelemljena na kriticnim mestima i oprana ali i isecena na par mesta i prekrojena na delu kod simetricnog diferencijalnog para izlaznog dela da bi bilo prilagodjeno DC servu, posto je prethodno taj deo bio na masi. Treci problem resen.

Osnovni problem zbog kod je amp i stigao su losi kondenzatori u napajanju i crknuta stabilizacija ulaznog dela. Stari ROE 10000uF/40V su zamenjeni novim Panasonic TS-UP 10000uF/50V i stabilizatorski tranzistori zamenjeni odgovarajucim.

Problem ovakvih intervencija je stalno slusanje i poredjenje sa prethodnim. Sve vreme su intervencije radjene samo na jednom kanalu da se ne izgubi originalni karakter zvuka. To je i postignuto. Ono sto je jos postignuto iako je tonski karakter ostao isti, dobio se nijansu popunjeniji prostor, nijansu vise basa ali i dalje miran i uravnotezen ton. Znatno je napredovalo cistoca tonova. Velika je razlika u cistoci novo sredjenog kanala i istog sa starim tranzistorima koji su imali poprilicno zamuljan i nerazumljiv ton kad se uporede jedan na jedan. Ja licno sam zadovoljan dobijenim zvucnim rezultatom ali vrlo nezadovoljan utrosenim vremenom za izvodjenje svih intervencija. Prijatelji su mi rekli da sam za utroseno vreme mogao kupiti novi primerak, ali i taj bi trebalo dodatno korigovati jer sam i sopstvenog ECI4 morao da popravim jer komercijala iz Stavangera nista ne unapredjuje vec samo menja dizajn i cenu.

Na kraju je ostalo da se smesti protektor za zvucnike u samo kuciste pojacala sto bas i nije jednostavno pored cetiri velika hladnjaka visokih skoro do poklopca i velikog torusnog trafoa.

Izmena u ovom blogu

No blog entries have been created

×
×
  • Kreiraj novo...