Jump to content

philips f4234, zbrka sa naponima, ic PC1225H, pregoreo osigurac i izlazni tranzistor


milesrb

Preporučeni Komentari

jedan par izlaznih tranzistora je pregoreo sigurno, a jedan je ostao citav.

izlazni su BD911 i BD912 , pobudni bc557 bc558, i oni su ostali citavi po instrumentu

na izlazne tranzsitore izmedju C-B treba doci napon od nekih 40V max po datasheet, a dolazi oko 80VDC!

izmereni su ovi naponi na mestu tranzistora:

BD911

BC = 80V

CE = -43V

BE = 40V

BD912

BC = -2.4V

CE = 43V

BE = 40V

samo sa tim jednim ispravnim parom tranzistora bilo je zvuka na izlazu, ali puca! Sa drugim parom tranzistora izbaci osigurac i oni pregore! Osiguraci su oni mali okrugli 4A, nisam imao takve pa sam nekako nabudzio obicne staklene F2.5A

posle greca izlazi nekih 40V, i toliko je na kondezatorima.

na IC mPC1225H izmedju tacaka 1 i 9, ili 2 i 10 je napon oko 80V, ti pinovi su Vcc i -Vcc

evo sve na slikama, obelezeni naponi, oznake, izvod iz datasheet i ostalo.. verovatno su ova 2 IC kola riknula, ali cekam neku potvrdu toga pa da vadim sta se moze iskoristiti, makar trafo i potenciometri :)

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 4
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Kolko ja ovako nepismen za elektroniku kapiram:1. Shema ti nije korektna jer u tablici pise jedno a na dijagramu drugo2. Napajanje je simetricno +/-40V a ne 40 V kako ti kazes3. Ako je neki od izlaznih crkao i to tako da je u kratkom spoju, normalno je da ti se javi 80V jer ti onda meris napon izmedju +40V i - 40V a ne prema masi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolko ja ovako nepismen za elektroniku kapiram:

1. Shema ti nije korektna jer u tablici pise jedno a na dijagramu drugo

2. Napajanje je simetricno +/-40V a ne 40 V kako ti kazes

3. Ako je neki od izlaznih crkao i to tako da je u kratkom spoju, normalno je da ti se javi 80V jer ti onda meris napon izmedju +40V i - 40V a ne prema masi.

obelezio sam i napisao za -40, a i sva merenja su bila sa skinutim izlaznim tranzistorima, ne smem nista da prikljucujem dok napon ne bude normalan

evo ponovo slika izmerenih vrednosti

Postavljena slika

a evo iz naponi iz datashet

Postavljena slika

ako nesto znaci evo i blok diagram tog dela

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

obicno se sve meri u odnosu na jednu referencu , sto ce reci masu - u ovom slucaju.

zakaci krokodilkom crnu pipalicu na masu i operisi samo crvenom

kuciste je plasticno masa je izvedena sa nekim zicama i nekom provodnom folijom na dnu, pa je moguce da nije imalo lep kontakt.

Ovo su sad merenja sa zakacenom crnom pipalicom na masu odmah pored kondezatora

Postavljena slika

i koliko sad vidim to je sve u redu ? ali nije mi jasno sto jedan par tranzistora pregori i izbaci osigurac, dal BD911/BD912 ne moze izdrzati taj napon , u originalu su bili tranzsitori BDT95 BDT95A BDT96 BDT96

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...