Jump to content

vodjang

Član
  • Broj sadržaja

    60
  • Na DiyAudio.rs od

  • Poslednja poseta

Reputacija aktivnosti

  1. Love
    vodjang je reagovao/la na zocky u Firstwatt F5 clone   
    Ovog leta je na tenane sklopljen i drugi F5.
    Sada već davne 2008. beše F5 u modi te sam i ja početkom 2009. napravio "probni" primerak, uveseljavao me do leta te godine kada je sklopljen Aleph A5 a ovaj naprasno otišao u penziju.
    Vremenom se na momente, tu i tamo, javljala ideja da lepo upakujem ovu malu "peticu" ali voljni momenat nikako da bude dovoljno jak da se to i desi, vazda' neki novi projekti... Prošlog leta, sasvim slučajno ponudih jednom ovdašnjem drugaru-audiofilu da ga posluša i uporedi sa njegovim Musical Fidelity A1 kog sam modifikovao po "Zen Mod receptu" ... ostade F5 kod drugara 4-5 meseci, baš mu se dopao i kao posledica tog događaja nastao je novi First Watt F5 klon.
     
    Par detalja o elektronici ampa: dual mono koncept napajanja, torus 150VA, 4x33mF i po 50uF Icar Ecofill u svakoj grani, sa dva greca po kanalu, moje PSU V4 pločice. Izlazi su na Impulsovim pločicama - PRP i Mills otpornici, ZTX i FQA19N20/12P20 tranzistori.
     
    Probni amp: 
     
     
     
     
    Sva elektronika izuzev male pločice sa soft-start i taster logikom je već postojala (ovo sa slike iznad), "C" trafoi su u nekom  momentu zamenjeni torusima, ne sećam se više kada i zbog čega, trebalo je smisliti neko lepo kućište koje će se uklopiti u budžet ovog projekta (400 evra) i to je bio znak za start "grickanja" mog crva koji me tera da sve što radim uradim maksimalno koliko mogu ( fotke će objasniti na šta sam ovim mislio )
     
    Galerija hronološkim redom:
     
     
     
    Ovo je "sirovo" kućište, prvo šrafljenje posle ukrajanja delova. Nema zavarenih delova, sve je ušrafljeno, osim poklopaca sve je od aluminijuma - front 10mm, zadnja i "vezivne" ploče 5mm, "šasija" je debljine 3mm.
    Sledeći korak je CNC obrada i eloksiranje, fotografije su OVDE.
     
    Krajnji izgled sklopljenog kućišta:
     
     
     
    Još fotki iz ove faze - OVDE.
     
    Izrada ovog kućišta je baš potrajala jer sam morao da čekam na slobodne termine za CNC kod prijatelja, obrada je išla u tri navrata jer je zadnji deo graviran posle eloksiranja... nabavka crnih zavrtnja je posebna priča koju preskačem
    Konačno sklapanje ampa je u odnosu na prethodne korake išlo relativno brzo:
     

     
     

     
     
    Još tuce fotki u GALERIJI
     
    Svako ko je kretao nešto da pravi od početka, iz gomilice sirovog materijala zna koliko rešavanje detalja odnosi vremena - draž je upravo u detaljima i fotografije ma koliko dobre bile ne mogu preneti taj "momenat" na putu do finiša:
     
     
     
     

     
     
    Vredelo je, fino utrošeno slobodno vreme na zaista zabavan način... Detalji u makrou - OVDE
     
    I za kraj, kako to svira... Odličan amp, lepo zvuči, ono u čemu ga je pre par godina potukao Aleph A5, srednje i visokotonsko područje, izgleda da je ubacivanjem motor run kondova u napajanju u priličnoj meri poboljšano. Nisam ga direktno poredio sa A5 jer je taj amp "zaglavio" kod ortaka dok ne popravim njegov nesretnim slučajem spaljen MF A5.
    Bilo je direktnog poređenja sa Electrocompaniet ECI4 na Dynaudio Contour s1.4 zvučnicima a signal je dolazio sa McIntosh-a MCD201 ...
     

     
    Evo još par sličica ovde.
     
    Rezultat je sledeći:
    - u poređenju F5 i Electrocompaniet-a preko njegovog integrisanog preampa (signal uzet sa pre out-a preko RCA kablova) nije bilo neke uočljive razlike u zvuku.
    - u poređenju F5 u sklopu sa cevnim preampom (12B4A lampe) vs Electrocompaniet kao integralac, F5 je očigledno bolje zvučao.
     
    Disclamer:
    vlasnik sistema je imao na raspolaganju cevni preamp 10-ak dana, poredio je njegov zvuk sa zvukom preampa iz Electrocompaniet-a i zaključio da su razlike u zvuku vrlo male pa je zaključak da je F5 kao izlazni stepen bolji od ECI4 izlaznog stepena.
    Generalno, domaćinov sistem sa prisutnim uređajima i kablovima koji su upotrebljeni (mnogo skupe neke žice!) zvuči vrlo lepo po svakom pitanju, da nisam ovoliko zagrižen za DIY bez problema bih sa tim zvukom mogao u audiofilsku penziju. Ubacivanje ovog F5 podržanog lampama u pre-sekciji bilo bi čujno unapređenje zvuka sistema - boja instrumenata odnosno kompletan zvuk je prirodniji, to je jednoglasan zaključak tročlanog panela posle nekih 4-5 sati preslušavanja različitih kombinacija u sistemu sa različitim muzičkim materijalom.
     
    Primećeno je da na momente pri vrlo glasnom slušanju sistema F5-ici malo zafali energije da pojedine udare u bas području odsvira onako upečatljivo kako to radi na nekim normalnijim nivoima jačine zvuka ali to je posledica ograničenja koje pruža napon napajanja ampa odnosno izlazak iz zone deklarisane snage ampa.
    Svestan sam koliko ovakva vrsta testa može da bude nemerodavna zbog nemogućnosti da se ispoštuju precizni uslovi koje bi pružio kvalitetan "slepi test" pred većim panelom i zbog toga ispred navedeno treba uzeti sa dozom rezerve. No, stoji da se ovaj F5 nije obrukao i to je sasvim dovoljno meni kao graditelju sprave i nadam se da će budućem vlasniku pružiti puno uživanja u slušanju muzike a verovatno će i vizuelni deo ove priče biti na prihvatljivom nivou
     
     
  • Trenutno na sajtu   0 članova, 0 Skrivenih, 29 Gosta (Pogledaj celu listu)

    • There are no registered users currently online
  • Forumska statistika

    8.9k
    Ukupan broj tema
    434.5k
    Ukupan broj objava
  • Statistika članovȃ

    2862
    Svi članovi
    3371
    Najviše na sajtu
    Bingo
    Najnoviji član
    Bingo
    se pridružio
×
×
  • Kreiraj novo...