Jump to content

Pitanje u vezi samogradnje AX84p gitarskog pojacala


Nitro

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima na forumu ;)

 

Krenuo sam sa izradom AX84p pojacala po ovoj semi http://www.ax84.com/static/p1/AX84_P1_101004.pdf i trenutno sam u fazi prikupljanja komponenata (fali mi jos izlazni trafo).

 

Pre par dana sam dobio mrezni trafo iz Trafco pa sam primetio da na njemu u sekundaru imam 190-0-380  dok je na semi trazeno 180-0-180. Pitanje je mozda malo glupo, ali posto nemam iskustva sa ovim stvarima, interesu je me da li je za pojacalo dovoljno koristiti ovaj jedan izlaz koji je 190V, a da ovaj od 380V jednostavno ignorisem, ili je bas striktno potrebno da imam dva izlaza sa 180V?

 

Ukoliko je od pomoci, ovo je skica transformatora koji sam dobio:

161zw2g.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 4
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

napon je ok ali si izlaze pobrkao, to gde ti je 190 je sredina namotaja,

znači 190-0-190.

sama vrednost napona je naravno u funkciji mrežnog napona i opterećenja tako da ako je viši napon

a npr piše ti 2x180 OPT , opt je skraćeno od opterećen (traženom strujom) tako da ako ti je mrežni napon viši

ili meriš bez ikakvog opterećenja,

ovo je sve ok

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav druže, a da nisi možda merio tih 380V između dve crvene?

 

Zdravo Radisa, hvala ti na javljanju. Jos uvek nisam nista merio, za sada pricam samo na osnovu procitanih vrednosti sa trafoa. Ali provericu sve merenjem, da ne bih komplikovao stvari. Izgleda da su mi ljudi sve napravili po semi da samo povezem, a ja samo bespotrebno analiziram :)

 

EDIT: U medjuvremenu sam video i Gujin odgovor, znaci sve je u redu. Hvala puno momci, sve najbolje!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav svima na forumu ;)

 

Krenuo sam sa izradom AX84p pojacala po ovoj semi http://www.ax84.com/static/p1/AX84_P1_101004.pdf i trenutno sam u fazi prikupljanja komponenata (fali mi jos izlazni trafo).

 

Pre par dana sam dobio mrezni trafo iz Trafco pa sam primetio da na njemu u sekundaru imam 190-0-380  dok je na semi trazeno 180-0-180. Pitanje je mozda malo glupo, ali posto nemam iskustva sa ovim stvarima, interesu je me da li je za pojacalo dovoljno koristiti ovaj jedan izlaz koji je 190V, a da ovaj od 380V jednostavno ignorisem, ili je bas striktno potrebno da imam dva izlaza sa 180V?

 

Ukoliko je od pomoci, ovo je skica transformatora koji sam dobio:

161zw2g.jpg

Na šemi AX84 je nešto veći napon 2x214V što daje 266V DC. Bez obzira, amp će da ti radi i sa 2x190V. U zavisnosti od karakteristika trafoa možda ćeš morati da povećaš bias odnosno da smanjiš sva tri katodna otpora. SE guitar ampovi jako prijatno sviraju ali prava je šteta što gotovo za iste pare nisi radio push-pull sa dve EL84. Skoro svi ozbiljniji legendarni ampovi Marshall, Fender itd su push-pull ampovi. Inače šema je dobra za solo i ritam. Pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...