Jump to content

K: Original BD 911/912 ( dva para)


Nino

Preporučeni Komentari

Mojom glupom greškom su crkla ova dva tranzistora koja su radila godinama kao izlaz u Hiragi. To su bili upareni SGS tranzistori i radili su lepo sve ove godine na preko 2A mirne struje..

Da li neko ima dva para ovih originalnih tranzistora na prodaju pošto ne verujem da ću ih naći u prodavnicama u Beogradu,, verovatno su sve same kineske kopije..

Tišina mi je u kući, pomagajte ljudi :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 16
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

BD911/912 bi bili osrednji tranzistori kad bi bili duplo bolji nego sto jesu. Takve, jeftine, zastarele i odavno prevazidjene tranzistore niko ne falsuje - imas ih i u Kelco i u Mikroprincu po 60-ak dinara/komad.Inace, "original" (prvi proizvodjac) je Philips koji ih je izbacio na trziste pre vise od 30 godina - sve drugo su "kopije"... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da sam na vasem mestu, ja bih se vise plasio neuparenosti pomenutih tranzistoranego neoriginalnosti.Puno sam ih koristio prilikom popravki pojacala manjih snaga, ali kao sto rekoh, mnogo mi je vise smetala velika razlika u hfe izmedju PNP i NPN nego proizvodjac.Tih tranzistora ima na "svakom cosku" pa zato prvo pogledajte ako vam neko omoguci da proberete dva para sa sto slicnijim strujnim pojacanjima a manje obracajte paznju na proizvodjaca.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno, uparivanje treba vrsiti na onoj struji na kojoj ce i raditi (Ic=2A) mada ni to nece doneti bog-zna-sta jer kad se pogleda na hfe/Ic karakteristiku, ta dva tranzistora su toliko razlicita da je nazvati ih komplementarnim parom u stvari sala. Ja bih razmislio o boljim, modernim tranzistorima umesto njih...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno, uparivanje treba vrsiti na onoj struji na kojoj ce i raditi (Ic=2A) mada ni to nece doneti bog-zna-sta jer kad se pogleda na hfe/Ic karakteristiku, ta dva tranzistora su toliko razlicita da je nazvati ih komplementarnim parom u stvari sala. Ja bih razmislio o boljim, modernim tranzistorima umesto njih...

Pa dajte mi predloge, možda 2sc 5200/ 2sa 1943? Ne znam šta bih stavio za pobudu, sad imam bd 139/140 ..Da li neko na forumu možda ima višak istih na prodaju?Hvala na savetima?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako su te toliko godina sluzili ti BD-ejci i bio si zadovoljanmozda bi mogao da nastavis sa njima. Imaju dve veoma dobre osobine:nisu skupi i ima ih svuda , pa ako i izgore nije neka velika steta.Mislim da oni imaju malo vece pojacanje nego ovi 2SC/2SA o kojima razmisljas.Ne znam kako bi se uklopili u postojecu koncepciju bez nekih prepravki.ps. Bilo ih je u piletovoj zaovstavstini ali ja i Zeljkor smo ih kupili.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hiraga je krepala i sto bi Zika rek'o:"ko zna zasto je to dobro..."Verujem da imas dobre hladnjake, trafo i elektrolite, pa bi zavisno od napona napajanja koje vec imas, kao i zvucnika koje koristis, mogao da se ponovis novim, boljim pojacalom (elektronika pojacavaca je ionako najjeftinija) ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hiraga je krepala i sto bi Zika rek'o:"ko zna zasto je to dobro..."Verujem da imas dobre hladnjake, trafo i elektrolite, pa bi zavisno od napona napajanja koje vec imas, kao i zvucnika koje koristis, mogao da se ponovis novim, boljim pojacalom (elektronika pojacavaca je ionako najjeftinija) ?

Krepala je jer sam greškom spojio kratkospojeni kabl od zvučnika na izlaz :) Brzina.... A prezadovoljan sam sa njenim zvukom i zato sam hteo što bezbolnije da nastavim dalje.. Napajanje je +-25V koliko se sećam....A znam i da BD tranzistora ima na svakoj trafici ali pitanje da li oni mogu da trpe preko 2A mirne struje satima dnevno jer su lošeg kvaliteta..Mislio sam da neko od vas ima negde u nekoj fioci stare dobre BD tranzistore pa da ih samo zamenim i teram dalje :)Pa na kraju i lampe su stare ali to ne znači da ih trebamo menjati ?Pozdrav
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesu lampe stare ali nisu sve i uvek bile jednako dobre - nadji neku triodu iz 1923. pa je uporedi sa odgovarajucom naslednicom iz 1965. pa ces videti razliku kao i kod starih i novih tipova tranzistora...Stavi ti ove BD911/2 od 60 dinara, pa ako crknu - i nije neka steta, a ako ispadne dobro (sto je verovatnije, zilava je to komponenta, to joj i jeste jedina pozitivna osobina) - Bog te vid'o ! ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesu lampe stare ali nisu sve i uvek bile jednako dobre - nadji neku triodu iz 1923. pa je uporedi sa odgovarajucom naslednicom iz 1965. pa ces videti razliku kao i kod starih i novih tipova tranzistora...Stavi ti ove BD911/2 od 60 dinara, pa ako crknu - i nije neka steta, a ako ispadne dobro (sto je verovatnije, zilava je to komponenta, to joj i jeste jedina pozitivna osobina) - Bog te vid'o ! ;)

Gde bas pogodi 65-tu. Tada se sve pravilo dobro. Hehehe.... izmedju ostalog i moja malenkost.BTW, lepo ti Sipi kaze a i ja sam ti vec nesto slicno rekao. Proba te nece skupo kostati pa samo napred.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...