Jump to content

Kalibracija monitora - ima li neko nas tu zvrcku?


stefaca

Preporučeni Komentari

Kao sto i sam naslov kaze :) Da li neko nas ima onu zvrcku za kalibraciju monitora? Uzeo jos jedan, da kazemo isti po oznaci, ali ipak malo boje drugacije. Za pocetak cu videti graficku dal da uzimam (mada smatram da mi ne treba) jer jedan je na VGA a drugi na DVI. Stariji monitori, ali meni dobri DELL U2312HM. Cak i kada obrnem kablove opet je jedan vise u belo a drugi u plavo sto znaci nije ni do kablova koliko je do samih panela. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 22
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

A cacnuo nesto i ne uspevam bas. Za pocetak nekako cu morati da saznam dal su paneli isti. To sto monitor ima identicne oznake do u slovo ne mora da znaci da su paneli isti. Onda mogu da se slikam samo ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, vladd said:

Na 26-oj strani kazu da su razlicita podesavanja boja za VGA DVI-D i video podmenije.

Probaj da im izmenis ulaze, pa vidi kako se odazivaju podesavanja i paneli.

Najgore je sto dok menjas kablove ti i ne vidis nesto razliku dok nisu oba upaljena. Sto je bas sranje majku mu :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probao da se jebavam malko. Na Linuxu sam pa je malo nauka sve tu, ali ... Ne znam ni sam. Posle kraceg razmisljanja ode monitor na oglase. Pa ako se i ne proda kontam ponovice se moji :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A vidi, ovaj mi je skroz vrh. Kontam za cef od 2 monitora mora pljunem 500+ evra sto mi bas i ne treba. Iskreno, sam sam sebi posao pravio nepotrebno. Sto si se reklo strucno: jedem ... i ja :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, Koja said:

Idi samo u menu monitora i podesi temperaturu boja dok bele ne budu iste

Verovatno taj koji bije u plavo, njemu treba da smanjiš temperaturu, nešto manje kelvina i to je to

Ili "gama" korekcija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mozes da klikces koliko ti dusa iste, ali boje nece biti nikada iste. Paneli su jednostavno razliciti. Mozes ti istom farbom da mazes jasen u bukvu. Uvek ce ispasti razlicita nijansa jer je drvo drugacije. Tako i ovo. Ili se upucavati kalibracijama pa gledati da to bude sto je moguce slicnije. Mada monitor ode u oglase. Ako mi bude zatrebao bas sirok monitor uzecu wide lepo i znam da je ista boja :) OCD je ipak nadjacao. 

A na sve to, pola menija je zakljucano kada si na VGA zakacen. Jednostavno standardi su drugaciji. Za zajebanciju ovog tipa moram da uzmem neku graficku, 2xDVI. Gledao oglase i sve normalno je tipa 50-80e, 99.99% njih mi je reklo maltene isto: pa ne mogu da garantujem, ali mislim da je bila u rig-u. Pa sta ce mi nesto sto je zujalo par godina bez prestanka? Da si pravim posao posle i ventilatore da menjam. 

Tako da ode u oglase. Ako se proda OK, ako ne vec vidim da ce moji dobiti veci monitor ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni mnogo odgovara to što imam dva drugačije kalibrisana monitora, mogu da pogledam dizajn iz bar dva ugla. Jedan je na profilu monitora koji je na bazi AdobeRGB (Aoc) a drugi sRGB (neki stari Asus). I lepo, prošetam dizajn na oba ekrana, ako na oba izgleda kako treba - ide u export.

Očekivano je da milioni korisnika širom sveta imaju hiljade različito kalibrisanih monitora, dal su prčkali po opcijama ili kalibrisali... treba svakome da izgleda user-friendly.

Koliko znam, kalibracija monitora se radi za datu štamparsku mašinu/štampač, da bi operater znao da ono što vidi na monitoru, biće i na papiru. Naravno, setuje se i papir kada se crta, itd itd...

Za ostalo... nema potrebe, sem ako nije za merak,

a merak nema cenu :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

43 minutes ago, stefaca said:

Ako se proda OK, ako ne vec vidim da ce moji dobiti veci monitor ;)

Nekako, da iskreno priznam, navijam za „moje“... Posebno što razumem, više, to godišnje dôba...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...