Jump to content

Ploca kao najvaznija karika sistema


Aoxomoxoa

Preporučeni Komentari

Uredjaji visoke i najvise klase nisu tema ovog posta.Srednja klasa celokupnog sistema,odnos ulozeno/dobijenog...jeste.

Imam sistem srednje klase.Pustim plocu,dobro zvuci,ali da li moze bolje? Naravno da moze.Probam drugi strujni kabl,drugi interkonekt,drugi zvucnicki...ima razlike.Koliko vredi ta razlika,pitam sebe...10,20,30% sistema? Kablova koliko hoces,cene nekih ko zvucnici.

Bolja baza,bolja rucica,bolja glava...boli glava od kombinacija.To finansije ne dozvoljavaju.

I onda pustim Court and spark(prvo englesko izdanje) i kazem sebi: to je to,nista bolje mi ne treba(to finansije vicu na sav glas).Pa pustim Surrealistic pillow (italijansko reizdanje iz 1982.g.) ...kakvo sr**e od zvuka.

I tu presecem...nema vise A/B testova uredjaja i periferije,samo kvalitetno snimljene ploce.Pravim kolekciju sa maksimalno 400-500 ploca,i gledacu da sve budu pod a)prva izdanja,pod b)reizdanja proverenih etiketa ( Music on Vinyl, Sundazed, Mobile Fidelity...

Naravno da cu odstupiti od svega navedenog u iznimnim slucajevima.Ploca koja za mene ima sentimentalnu iliti nostalgicnu vrednost,moze biti u bilo kakvom nabavljivom stanju.Odstupicu i ako je ploca za mene nedostupna finansijski(mogao bih da kupim Sarah Vaughan w Clifford Brown ,stanje VG+,prvo US izdanje...100e...trenutno neizvodljivo).Za takve situacije postoji sekundarni izvor zvuka - CD.

P.S Sve navedeno vazi i za cd. Dok ovo kuckam,vrti se The Four Seasons, japanski HDCD 24K Gold Disc...malo je reci da sam fasciniran zvukom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 11 časa, Aoxomoxoa reče

Pa pustim Surrealistic pillow (italijansko reizdanje iz 1982.g.) ...kakvo sr**e od zvuka.

i gledacu da sve budu pod a)prva izdanja,pod b)reizdanja proverenih etiketa ( Music on Vinyl, Sundazed, Mobile Fidelity...

Surrealistic pillow,jbte bas si upro prstom u g...o :D..to mozes arciti do besvesti,oko presinga,revolucija ne verujem da ce se desiti,imam neko,rano UK izdanje istog,koje dobro zvuci,al dobro zvuci samo pod navodnicima...i jos ,ajd da kazem da je bolje snimljen nego recimo "Volunteers"..ne znam sta su radili tonci kod snimanja nekih RCA legendarnih snimaka kako Jeffersona,tako recimo Lou Reed,ili David Bowie-a..ili su se fiksirali sa izvodjacima,pa im je bilo sve bas ruzicasto ko u Whire rabbit,ko i izvodjacima,ali neki od tih snimaka su teske kante,ili su imali-koristili monster JBL-e,sa nekim McIntoshima,pa su rezultati snimaka,kontraproduktivne,onome sto se tad culo po studijma kad se to snimalo....elem,u zadnje vreme cesto slusam Radio Paradise,pre neki dan je isla bas numera "Good shepherd" sa Volunteers-a,iako imam prvo americko izdanje,nesto se bas nisam pretrgao na sonicni kvalitet istog LP-a,imao sam i vise primeraka tog na CD,ne zna se koje je gore od CD,ukljucujuci i americko izdanje istog..mozda MFSL izdanja su ta koja treba izvijati,nisam pametan..elem da se malo vrnemo na Radio Paradise/"Good shepherd"...kad sam cuo prve taktove.....uh lbte jerbo,puniji zvuk (stisnuto loudness dugme?),monogo vise detalja,sve cisce,transparentnije...medjutim,posle prvih odusevljenja,poceo mi se javljati neki svrabez:previse detalja,sve rasparcano,postavljeno na zilet,nekako mi se cinilo da se izgubila celina,solo gitara je bila bas dobro izdignuta,i jako gurnuta u prvi plan...sa hifisticke tacke gledano,tu na strani izvora nista extra:laptop i jedan Audioquest Dragonfly Red...nemam predstavu kakavi su na MFSL-u,ili kakvi bi mogli biti....

Soundazed izadnje (ili izdanja) sto sam imao,ja sam prodao,bolji su mi MOV od njih...

kezes nema hifa veze sa svim ovim,ima,samo treba naci zvucnjak adekvatne velicine koji mozes progurati kroz okvir vrata,i sve ce da se resi...

:jamaica:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Doktor said:

Ploča nije najvažnija karika sistema. 

Mozda i nije.

Ali pre bih odabrao kombinaciju odlicno snimljena ploca + sistem srednje vrednosti, nego lose snimljena ploca + vrhunski sistem.

Kombinaciju odlicno snimljena ploca + vrhunski sistem nisam uzimao u razmatranje zbog finansijskih razloga.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cim se pokusa pojednostavljenje formule srece i zadovoljstva, upadne se u gresku.

Sistem treba da izvuce iz ploce maksimum, na realan nacin, nisu neophodne vrhunske perverzije, za njih ploce nisu ni pravljene, ali ni losa izrada ploce ne treba da ocajava slusaoca, vec samo da se konstatuje ili zaobidje, nije obaveza muciti se. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja samo pokusavam da nadjem svoj mir.Za ovih pedesetak godina mnogo sam uredjaja promenio,mnogo ploca odslusao,pa resih sada pod stare dane,kada novca nije mnogo,a nece ga ni biti vise,razresim sta su mi prioriteti.

Dosta je bilo zamena uredjaja i ostalih pratecih im benefita.Sada ulazem samo u dobra izdanja ploca.I to ne veliki broj,vise kao odabrana kolekcija,da imam cime da se zanimam.

Muzika se slusa i sa cd-a,kompa.

Trenutno se vrti Extrapolation,prvo americko izdanje...brutalno...koliko moj sistem moze da iznese...ja prezadovoljan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa da, svako trazi svoj mir, uzivanje i nirvanu i na svoj nacin.

Ali ne treba presecati nepotrebnim odlukama, proglasavati na silu neke tvrdnje, kopirati tudje recepture srece, fokusirati se na nebitne detalje...

Sustina je da je zivot solidno kratak, da bi se izbegavala esencija i zamlacivalo nebitnostima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema ovde uticaja sa strane,samo moje poimanje zadovoljstva.

A zadovoljstvo je pripremati teren,traziti razne izvore,pa kada u ruke dodje ploca sa dobrim,tvrdim omotom,sa predivnim otiskom...nije meni zadovoljstvo da narucim sve primerke koji mi fale,ono je pojacano pripremom realizacije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...