Jump to content

Srećkove Zavrzlame


Srecko

Preporučeni Komentari

Naravno da ste u pravu gospodine@Delija.
Siguran sam u to.
Vi to dalekoooooo bolje poznajete (da ne govorimo o vašoj stručnosti) i iskustveno ste toliko toga probali i izvukli zaključke da je jako malo ljudi koji sa Vama uopšte mogu polemisati na temu HiFi, pogotovo to nisam ja.
Moj je slučaj upravo kao i naziv same teme (Zen ili Mika su je izvanredno odabrali) specifičan.
Stalke sam napravio od čeličnog profila ne da bih uticao na zvuk već da u sklopu enterijera dnevne sobe ne “odskaču”.
Naravno da nisam potpuni kreten i da nisam stalke “Skylan” (nimalo jeftine) zamenio idiotski već sam pokušao da što je moguće razumnije izvršim tu promenu.
Moji kabineti “Harbeth M40.1” su suštinski Allan Shaw varijanta “BBC Monitor LS5/8” i pošto oni nemaju fabričke stalke niti je Allan Shaw ikada preporučio neke stalke (šta više ima stav kao da i nisu previše od uticaja) to sam se opredelio da po dimenzijama mojih kabineta napravim stalke “slične” stalcima “Graham Audio” verzije “BBC Monitor LS5/8”.
Rezonovao sam da oni sigurno za svoje najbolje kabinete nisu osmislili loše stalke zvučno.

Pominjao sam više puta da kabineti “BBC Monitor LS5/8” značajno vibriraju i da te vibracije kažu i daju šmek zvuku koji mnogi jako vole.
Dakle postavlja se pitanje da li za LS5/8 uopšte treba stalke dizajnirati kao za uobičajene “mrtvije” kutije ili ne.
Naravno da ja nemam odgovor na to pitanje a da budem iskren nije mi ni bilo na pameti (sigurno ne bih to mogao da analiziran ni približno dobro kao Graham Audio) da uprilicim neko istrazivanje u vezi sa tim već sam prostački, kao što rekoh” oslonio se na zaključke kompanije Graham Audio i napravio stalke poput njihovih.

Da li Graham Audio stavlja nešto između kabineta i stalaka ne znam. Nisam preterano ni bio radoznao jer neki zaljubljenici, zarad zvuka, oslanjaju kabinete i na spajkove direktno.
Ja nisam ljubitelj HiFi tog nivoa i mnogo bi mi više smetalo da mi stalci izgrebu kabinete.
Otud to moje rešenje sa sendvič gumama, koji je ispunio ono sto sam želeo:
1. Odličan koeficijent trenja stalak-sendvič-kabineti, zbog “držanja” kutije na stalku.
2. Nisam želeo da se vibracije kabineta prenose na stalak u punom obimu već minimalno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

ja iz principa izbegavam nesto sa takvim odnosom cene i kolicine materijala

ako braca Kinezi mogu da prave gadgete koji su 20 puta povoljniji, nema razloga da razmisljam o tome

a, ako cemo pravo, nije ni Lamborgini ni Ferrari ni RR, da ga kupujes sa daleko drugacijim pristupom

 

ignorisati cinjenicu da ja i nemam para za DAC takve cene

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Saglasan sam u potpunosti sa tim sto ste kazali, pogotovo što je gradijent unapređenja DAC-ova takav da sve to kroz nekoliko godina postaje elektronski otpad; te je besmisleno davati velike svote novca za DAC-ove.
Ne znam da li se sećate ja upravo sada imam DAC “SMSL M8A DSD” i imam baš za njega napravljeno linearno napajanje “SMSL P2”; sa kojim sam prezadovoljan.
DAC (drugi) planiram da kupim da bih zaokružio (pristojno) “A” i “B” sistem (koji mi je želja da za koji mesec aktiviram).
Problem je sto su i kineski DAC-ovi postali prilično skupi (razmišljao sam o “Toping D70” ili “Toping D90”.
Ovaj drugi je po ceni skoro kao “Chord Qutest”[emoji16] a bazirali su ga, zbog požara u Japanu u fabrici čipova, na “rezervnom” čipu ES9038 Pro (imam ga baš u “SMSL M8A DSD”).
Zašto sam razmišljao o Chord generalno.
Chord je kompletno “svoj” (ne koristi gotov čip-“black box”). Koristi FPGA i sopstveni software, pa sam pomislio da njihov zvuk najvećim delom zavisi upravo od tog njihovog “software” te da bi kroz neku godinu Chord mogao da se “doseti” da ga upgrade-ju (naravno za visoku cenu kako to Briti najbolje znaju) te da bi Chord DAC-s verovatno mogli duže trajati pre nego postanu elektronski otpad.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislite ovaj “SMSL Sanskrit 10th MKII HiFi Audio DAC USB AK4493 DSD512 XMOS” od 130 evra?
Nikad nisam čuo ništa slično (jeftino sto naravno nije odrednica za kvalitet), priznajem; a nisam razmišljao o Kinezima (imam jednog) po principu dosadila mi crnka hocu malo plavušu[emoji16].
U pravu ste, ne treba ništa odbacivati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

meni licno je sve to luk i voda .......... ogromna vecina tih uredjaja, bez obzira na cenu, imaju analogni stepen posle DA chipa uradjen by the book ........ i sve to manje vise ispada na isto - razlika ima ali meni ne opravdavaju razliku u ceni

ono sto se vredi zamlacivati je ili uzmi pa napravi ili plati nesto sto je radjeno u malim serijama ....... rezultujuci u znacajnim zvucnim razlikama koje proisticu iz znacajnih konceptualnih razlika, u odnosu na mainstream

ukratko - ako mainstream - jeftinije je mnogo bolje od skupog, bang for the buck

 

edit-  da - to je jedini sanskrit na KP, na njega mislim

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moze da se uradi nesto kao sto je Mikum uradio sa D10, ali prvo i logicnije i pristupacnije je - ako ne nameravas da se bavis razvalinama- kupi ga i uzivaj u takvom

tek za mnooooogo vece novce ce skupis nesto znacajno bolje

ili za neke manje novce, a da se ulozi znacajna kolicina rada u sastavljanju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima dobar primer opensourca https://github.com/dilshan/max2-audio-dac gde moze da se nauci kako programirati cpld, odatle su proistekli svi oni silni hatovi za rpi. Vidjao sam i primere ekualajzera za i2s, stvarno mnogo toga bi moglo da se uradi sa fpga, konverzije kojekakve, buducnost buducih dac-ova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam (bolje reći znao sam-imam iskustva[emoji16]) da isprogramiram FPGA ali ništa ne znam o DAC-ovima i ostalom tako da je to Nemoguća misija[emoji16].
Nauka je to i neozbiljno bi bilo, PRESKUPO i trajalo bi godinamaaaaaa[emoji16] da se uopšte stigne do nekog rezultata.
Bila bi mrtva trka da li bih pre riknuo ili napravio DAC[emoji16].

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu treba prvo razumeti kako konvertovati na primer pcm u dsd ili dsd u pcm, prvo na softverskom nivou razumeti da bi se upustilo u hardversku konverziju, tesko je naci na netu neki opensource osnovni primer, pa konverzija pcm iz 48k u 192k na primer, i tako dalje, tek nakon razumevanja moze dalji korak. TI sad novi fpga i cpld sa puno mesta za programski kod i nenormalnih perfomansi pa to ce da bude vrlo zanimljivo za godinu-dve.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu treba prvo razumeti kako konvertovati na primer pcm u dsd ili dsd u pcm, prvo na softverskom nivou razumeti da bi se upustilo u hardversku konverziju, tesko je naci na netu neki opensource osnovni primer, pa konverzija pcm iz 48k u 192k na primer, i tako dalje, tek nakon razumevanja moze dalji korak. TI sad novi fpga i cpld sa puno mesta za programski kod i nenormalnih perfomansi pa to ce da bude vrlo zanimljivo za godinu-dve.

Naravno.
Upravo sam to i istakao.
To je jakoooooo ozbiljan posao, za celu karijeru, da bi od toga ispalo nešto da valja.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Treba ti dobar multi-skill u programskim jezicima za buducu digitaliju, sve ide ka digitaliji. Kad se savlada konverzija ostalo nije veliki problem za savladati. A i mora negde da procuri neki dobar opensourc! Ja na primer trazim i trazim neki opensourc baziran na xmos u208, jos uvek nema jer je sada pomama za tim i nece niko da okaci na net dok se ne prevazidje i izadje nesto jos bolje, tek onda ce moci da se vidi source kod i te silne konverzije iz formata u format i razumeti.

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve lici na to da ce sve ovo kada dostigne jedan nivo gde ne moze dalje da ce da bude u jednom fpga gde nece trebati niti dac niti analogija nego ce sve pulsno da ide direktno na neko XX class pojacalo snage mada i to je moguce da ce i pojacalo i sve ovo da bude na nekom buducem fpga, zivi bili pa videli. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...