Jump to content

Srećkove Zavrzlame


Srecko

Preporučeni Komentari

Naručio bih Sorbothane iz USA (ebay).
Zvučnik mi je težak (masa mu je) 34 kg.
Ploče Sirbothane koje bih moga da kupim su 150x150x6 mm ili 3 mm debljine.
Koliko bi se Sorbothane deformisao ako ga pritisnem mojom kutijom pomenute težine?
Ima li neko uopšte iskustva sa Sorbothane?
Želja mi je da zazor između kutije i postolja (ispunjen Sorbothane) bude što manji.
Dakle voleo bih da kupim Sorbothane debljine 3 mm a ne onaj debeo 6 mm.
Da li bi mi taj Sorbothane debljine 3 mm “izolovao” postolje od vibracija kutije, to jest da li bi bio spljeskan ili bi bio deformisan 10-15% debljine?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vibracije ćeš teško da eliminišeš tankim slojem elastičnog materijala. Stalci su izuzetno lagani, te vitke cevčice lako vibriraju na nižim frekvencijama od prethodnih,  znatno krućih stalaka. U principu, taj stalak bi trebalo da odvede vibracije u pod. Ako još imaš stare stalke, pokušaj da čuje kakve su razlike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 hours ago, prophet said:

Druga stvar, sam koncept bas kutije zahteva uzemljenje. Vec sa podloskom ispod spajka se gubi deo toga. Sa filcom jos mnogo vise.

 

2 minutes ago, NIXIE said:

Vibracije ćeš teško da eliminišeš tankim slojem elastičnog materijala. Stalci su izuzetno lagani, te vitke cevčice lako vibriraju na nižim frekvencijama od prethodnih,  znatno krućih stalaka. U principu, taj stalak bi trebalo da odvede vibracije u pod.

Da, nije jedina svrha stalaka da budu ukras.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vibracije ćeš teško da eliminišeš tankim slojem elastičnog materijala. Stalci su izuzetno lagani, te vitke cevčice lako vibriraju na nižim frekvencijama od prethodnih,  znatno krućih stalaka. U principu, taj stalak bi trebalo da odvede vibracije u pod. Ako još imaš stare stalke, pokušaj da čuje kakve su razlike.

Inženjeri smo@NIXIE.
Nemoguće je vibracije eliminisati u potpunosti (niti to želim).
Koliko sam čitao i veoma tanki slojevi Sorbothane eliminišu i preko 90 vibracija (veće debljine blizu 98%).
Takođe sam pročitao da se Sorbothane, u zavisnosti od tvrdoće izražene u Shore, deformiše 2-10 % debljine.
PITAM DA LI JE OVA POSLEDNJA TVRDNJA ISKUSTVENO ORJENTACIONO OK?
To bi značilo da mi 3 mm debeo Sorbothane idealno odgovara!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vibracije ćeš teško da eliminišeš tankim slojem elastičnog materijala. Stalci su izuzetno lagani, te vitke cevčice lako vibriraju na nižim frekvencijama od prethodnih,  znatno krućih stalaka. U principu, taj stalak bi trebalo da odvede vibracije u pod. Ako još imaš stare stalke, pokušaj da čuje kakve su razlike.

1. Značajno mi se više dopada zvuk sa novim stalcima, što sam već i pomenuo.
2. Stalci uopšte nisu laki (pun profil) i masa im je nešto veća od 10 kg po komadu.
3. Serbothane bih kupio da probam (dokon pop i jariće krštava[emoji16]).
Vibracijama-oscilacijama …. sam se bavio profesionalno i rekao bih da sam još uvek bar kompetentan.
Svakakvih sam se smešnih izjava, preporuka i iskustava načitao (upoređujući ih sa onim što teorijski znam), čak i od poznatih konstruktora.
Ako su stručnjaci Cambridgea davno (ne bi trebalo ipak sumnjati u njihovo znanje fizike[emoji16]) napravili “BBC LS5/8” monitor sa tankim zidom (nedampiran) i dozvolili kabinetu da vibrira, da li je neko pomislio da možda ne treba ni postolje sprečavati da vibrira.
Nije problem to izmodelirati (meni izračunati) no ne znam šta bih sa računicom (kako bih je povezao sa onim dopada mi se ili ne POSLE SVAKOG MERENJA-računice što mi Zen ponavlja od jada sam ga upoznao).
Dakle kupiću Sorbothane da probam da li mi se sviđa sa njim ili ne (Zen nek preskoči ovu rečenicu) a neću da računam niti merim išta (lakše mi je, jeftinije, racionalnije i PAMETNIJE mnogo da kupim drugo postolje[emoji16].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3mm sorbotana će upiti značajno više vibracija nego većina drugih materijala na koje smo navikli. Sorbotan je i razvijan da transformiše što više vibracija u toplotu i to radi sjajno. Neće se ni deformisati koliko mislite. 

Hvala na iskustvu (u vezi sa primenom Sorbothane) koje ste podelili samnom i drugima na forumu.
Kažu (ako ne lažu) da se deformiše u proizvodnom dijapazonu tvrdoća 2-10 % debljine.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, nije jedina svrha stalaka da budu ukras.

Ova Vam tvrdnja ne stoji[emoji16].
Kako čujem (nisam 5 godina već bio na sistematskom i proveravao sluh) verujem da je u mom slučaju upravo izgled jedina bitna svrha stalka jer vid svakodnevno proveravam[emoji16][emoji16][emoji16] (da se našalim na sopstveni račun).
Znate ono u svakoj šali ima i šale.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Срећко, тај тип сталка боље "звучи" од оних са пуном горњом плочом.
Ти колико сам разумео желиш да покријеш сарботаном ту шупљину испод самог звучника?
Зашто не пробаш спајкове?
Имаш и овакве столарске обележиваче:
https://www.prodavnicaalata.rs/proizvodi/kategorije/obelezivaci/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Srecko said:


Hvala na iskustvu (u vezi sa primenom Sorbothane) koje ste podelili samnom i drugima na forumu.
Kažu (ako ne lažu) da se deformiše u proizvodnom dijapazonu tvrdoća 2-10 % debljine.

Pa za suzbijanje vibracija, trebao bi, za neku suptilno vecu tezinu zvucnika, opcija 70 "mekih" 00 Sora. No nebitno da li je 40, 60 ili 70 predlazem group buy.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Срећко, тај тип сталка боље "звучи" од оних са пуном горњом плочом.
Ти колико сам разумео желиш да покријеш сарботаном ту шупљину испод самог звучника?
Зашто не пробаш спајкове?
Имаш и овакве столарске обележиваче:
https://www.prodavnicaalata.rs/proizvodi/kategorije/obelezivaci/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Naravno, pitanje vam je ispravno i opravdano i moguće je da je to bolje rešenje.

1. Suština je da ja ne težim “najboljem” zvuku već nivou zvuka koji mene zadovoljava (nisam probirljiv[emoji16], više me nerviraju loši snimci-materijali nego “finese”).
2. Ni sada mi ne smeta ništa (ne osećam na zvuku ništa sto kada stavim ruku na šipku postolja osetim finu vibraciju).
3. Sorbothane je neki tip sintetičke gume i neće mi oštetiti furnir na Harbeth-ima, koji bi se izgrebao kada bih kutiju stavio direktno na čelik postolja.
4. Rekoh da je Allan Shaw objasnio da je vibracija kutije verovatno ono što daje šmek zvuku zašto kupci vole zvuk BBC monitora pa sam pomislio da se meni možda uopšte neće svideti kad gotovo “ubijem” tu finu vibraciju postolja; a skinuti Sorbothane je bar lako i postaviti ponovo nešto manje umrtvljujuće.

Možda je ovakav način razmišljanja nekome smešan (glup) ali to je my way.

Ne znam da li sam uspeo da odgovorim na Vaše pitanje, izvinjavam se ako nisam.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima


Gospodine@paja959, hvala mnogo za link.
Sa uživanjem ću pogledati.
Biću slobodan da razumem da se u ovome materijalu na neki način nalazi i Vaša preporuka što mi je posebno drago.
Zahvaljujem još jednom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Odustao sam od nabavke Sorbothane (za između kabineta i stalka) jer sam u kontaktu sa prodavcem dobio informaciju da iz Sorbothane se tokom vremena izdvajajaju neka jedinjenja koja su invazivna na boje i lakove, te mogu oštetiti furnir kabineta.
Stoga je on predložio da se uzmeđu Sorbothane i kabineta stavi filc.
Ovo poslednje mi se nije dopalo jer je koeficijent trenja filca i lakiranog furnira mali (“grip” kutije loš) te sam zbog svega odustao od Sirbothane rekoh.

Posle nekoliko eksperimenata “šac” metodom opredelio sam se za sendvič dve vrste gume sa spojem od dvostruko samolepive armirane trake.

1. Prvi sloj gume do stalka (takođe zalepljen pomenutom dvostruko samolepivom trakom) je 2 mm debela penasta guma čija je tvrdoća ne veća od desetak šora (nisam našao podatak a prodavac nije znao ni šta sam ga pitao) a čija je funkcija da bude glavni “upijač” i absorber vibracija-energije kabineta usmerene na stalke (poznato je da kabinet BBC monitora znacajno vibrira)

2. Drugi sloj gume do kabineta je 3 mm debela guma (“obična” guna za “podove”) čvrstoće 50-70 šora (opet nemam egzaktan podatak) čiji je zadatak da odličnim koeficijentom trenja sa lakiranim furnirom kabineta obezbedi odličan “grip”-držanje kabineta na postolju i naravno da delimično apsorbuje vibracije-energiju iz kabineta usmerenu ka postolju i naravno da neabsorbovani deo prenese na penastu gumu.

I ovaj sendvič guma radi.
Kada uhvatim rukom postolje (i pri veoma glasnoj svirci-basu) ne osećam vibracije na stalcima-postoljima.
Da li je zvuk bolji?
Ko je spreman (dovoljno “lud” da poveruje mojim čulima[emoji16]), jeste.

Zašto sendvič od ovih guma?
Prodavac mi je potvrdio da su vulkanizacijom zavrseni svi procesi u gumama i da nisu u normalnim kućnim uslovima korišćenja gume invazivne (pa ni prema lakiranom furniru).
Takođe, pomenuh, sendvič od ovih guma mi je obezbedio ono što sam hteo:
1. Eliminisao malu vibraciju stalaka kabineta.
2. Obezbedio dobar “grip”-držanje kabineti-stalci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...