Jump to content

Srećkove Zavrzlame


Srecko

Preporučeni Komentari

Šta da zalepim na postolje (pretpostavljam neku gumu) da mi kutija ne sklizne sa postolja- da je “drži” koeficijent trenja gund[emoji16] (mada nije verovatno nema male dece u stanu) a istovremeno da je “izolujem” od postolja jer svi BBC monitori pa i ovaj vibriraju?
Negde čuh za Sirbothan, gde to može da se kupi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam bas siguran u te arhaicne zahvate proizvodjaca, tesko razlikujem kada su apgrejd a kada nova roba za musterije.

Orijentacioni kalkulator

https://www.daycounter.com/Calculators/LC-Resonance-Calculator.phtml

Za 680mH M20 i recimo ukupna kapacitivnost oko 100pF ce proizvesti pik na 20kHz, uz dodatnih 220 to silazi na oko 11kHz...pa bi doslo do tog obaranja na 20k..

Sa 400pF je pik na 9,65kHz...i to je vec blizu gde ne treba, a oni bas zele tu da izdizu, svakako ce biti potiskivano sve preko 15k sa blagim rolofom. Sumnjam da bi linija bila ravna u toj zoni oko 10k...ali ako brinu o tim gornjim srednjim na granici bazicnih frekvencija instrumenata, to je to. Mislim da su grafici pokazni, sematski objasnjavaju ideju, a ne realnu situaciju.

Da stvar bude komplikovanija, to je zvucnica visoke komplijanse, a malog izlaznog napona na standardnom opterecenju, a opterecenje utice i ponasa se kao varijabilni otpor kretanju generatora...pa je bas igranjac u pitanju.

Vrlo specifican pikap.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Srecko said:

Šta da zalepim na postolje (pretpostavljam neku gumu) da mi kutija ne sklizne sa postolja- da je “drži” koeficijent trenja gundemoji16.png (mada nije verovatno nema male dece u stanu) a istovremeno da je “izolujem” od postolja jer svi BBC monitori pa i ovaj vibriraju?
Negde čuh za Sirbothan, gde to može da se kupi.

Postoje trake za prozore od ultrameke gume, postoje flekice za namestaj sa postojecim lepkom, od meke i srednje meke gume(ima i filcanih ako zatreba), sitnih i krupnih krugova, vrlo korisno za imati..

Radnje okov, uradi sam...

 

1630697332597.jpg

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 časa, Srecko reče

ime će zvučne kutije dobiti znatno više prostora., da mogu da pridišuemoji16.png

 

pre 1 sat, Srecko reče

zbog klizanja-vižnje po parketu i izvlačenja napred

Konačno pravi potezi. :oke:

Pozicioniranje zvučnika ti je najbitnije, a ja bih i maske skinuo. Nemaš sitnu decu, mačiće, kučiće da se nešto ošteti, dobićeš više detalja i čistiji zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konačno pravi potezi. :oke:
Pozicioniranje zvučnika ti je najbitnije, a ja bih i maske skinuo. Nemaš sitnu decu, mačiće, kučiće da se nešto ošteti, dobićeš više detalja i čistiji zvuk.

Kad Vi budete došli (kad postavim sve sto sam planirao) skidam i maske.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, NIXIE said:

 

Pozicioniranje zvučnika ti je najbitnije, a ja bih i maske skinuo. Nemaš sitnu decu, mačiće, kučiće da se nešto ošteti, dobićeš više detalja i čistiji zvuk.

Ne mora nuzno da znaci. Harbeth preporucuje slusanje sa gilovima,koji imaju...zaboravio sam sta.

Ja sam moje P3ers probao sa i bez...grilovi ostali.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo sada, Aoxomoxoa reče

Ja sam moje P3ers probao sa i bez...grilovi ostali.

Ja sam ranije svoje DIY zvučnike podešavao sa maskama, ali sam polako odustao od toga, uvek čistije zvuče bez maski i bolja je dubina zvučne slike. Maske osim prigušenja visokih frekvencija unose i dodatne interferencije. U principu treba probati, pa ostaviti kako je bolje.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Srecko, za izolaciju kutija koje vibriraju sorbotan nije loš, ali im ne dozvoljava da “žive” dovoljno - probao na malim klonovima Boenicke W5 koje isto cele sviraju.

Mnogo bolje su mi se pokazale loptice za squash u aluminijumskim šoljicama. Mogu da se stave i ovako i obrnuto, treba probati šta bolje sviri

image.png.fccbf73f5a46c89c5b030afe39e127ce.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kažu da svi BBC zvucnici pa i moj koji je izveden od BBC LS5/8 monitora imaju nedampirane kutije (tankih strana) koje vibriraju sto kako Allan Shaw kaže im i daje takav zvuk.
Dakle već sam stavio zaptivnu gumu za zaptivanje prozora (tanka veoma samolepiva profilisana) koju je verujem moja kutija teška 34 kg sabila na 0,5 mm i manje i koja odlicno trenjem drži kutiju da ne kliza sa postolja ali nije u potpunosti otkuplovala kutiju od postolja.
Kada uhvatim šipku postolja osetim malu vibraciju pa pitam šta da stavim na postolje ispod kutije da je otkuplujem id postolja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, ZZZ said:

Pajo nikako ne lemiti taj "C" na toj poziciji blizu pinova zvucnice. Jednostavno nikakvo grejanje pinova, i nikakavo petlajnje oko zvucnice.

nema tamo nikakvog lemljenja,i ne treba da se lemi,to se jednostavno uglavi medju pinove...i moze se bilo kad izvaditi.,i ponovo vratiti po potrebi/zelji,i verovatno je upotrebljivo iskljucivo kod M20 i (fizicki) dimenzionisano za upotrebu sa tom zvucnicom...

IMG_3813.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, vladd said:

 

Da stvar bude komplikovanija, to je zvucnica visoke komplijanse, a malog izlaznog napona na standardnom opterecenju, a opterecenje utice i ponasa se kao varijabilni otpor kretanju generatora...pa je bas igranjac u pitanju.

Vrlo specifican pikap.

@vladd: mali izlazni napon ? 4mV na 5cm/s...specifikacija koju si gledao je verovatno na 1cm/s,a ne na 5cm/s..."FL Super" (fine line) varijanta te zvucnice je komplijanse 20,"E Super" (elipticna) varijanta,je komplijanse 40..

da je vrlo specifican pickup,potpisujem,jedan od redjih Ortofon proizvoda sto volem,bilo u FL,bilo E varijanti,cak sta vise preferiram varijantu sa elipticnom iglom u odnosu na fine line :lol:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

48 minutes ago, paja959 said:

nema tamo nikakvog lemljenja,i ne treba da se lemi,to se jednostavno uglavi medju pinove...i moze se bilo kad izvaditi.,i ponovo vratiti po potrebi/zelji,i verovatno je upotrebljivo iskljucivo kod M20 i (fizicki) dimenzionisano za upotrebu sa tom zvucnicom...

IMG_3813.JPG

U tom slucaju to je mnog bolje fizicko resenje. (Primetio sam neke tragove kalaja ne uvecanoj fotografiji gore u temi i to me je navelo da pomislim da se lemi)

Ali sve ovo drugo u vezi sa dodatnim kapacitivnostima je tacno. Taj dodatak je potreban eventualno samo kod preampa sa bufferom. U drugim slucajevima - ne. Vrlo mali broj preampa je tako koncipiran. Ili ako je riaa filter nelinearan i obara niske pa da se eventualno na uvo i bez konkretnih da ne kazem prostijih merenja da tom C karkteristika dovede u neko balans. Na tom mestu stvara kompleksniji filter pi tipa sa C-L-C-R. posto kablovi i konektori imaju i neku induktivnost. Ako se

Poenta je da od glave do ulaza u preamp vec ima dovoljno, u nekim slucajevima i previse kapacitivnosti. A da firme ne daju set up merenja i ne racunaju sa dinamickim kapacitivnostima ulaza vec samo daju apstrakno 47K opterecenje.

Prave rezultate ces imati ako izmeris kapacitivnost svih kablova od zvucnice do ulaza u preamp. i ako izmeris induktivnost pojedinacnih vodova kanala.

Sa tim podacima, sa podacima o glavi i sa podacima o pojacanju i unutrasnjim kapacitivnostima ulaznog dela moze da se komotno izvede optimalno i sa nekim smislom. Ovo sve drugo dodavanje na slepo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, paja959 said:

 mali izlazni napon ? 4mV na 5cm/s...specifikacija koju si gledao je verovatno na 1cm/s,a ne na 5cm/s.

I to i mali u odnosu na natprosečnu induktivnost, ako se posmatra da veca induktivnost daje veci napon. Ipak je taj maleni milivolt prakticno 2 (1,94)dB, i oko 60% u energiji.

Ali definitivno specifična igračka.

No to Srećku nije bitno, imaće sa savremenim mm takozvani svetliji zvuk, izdignute visoke, a to može i da se svidi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...