Jump to content

Srećkove Zavrzlame


Srecko

Preporučeni Komentari

@vladd
misliš li da bi ikakav korak ka boljem bilo kad bih pri sklapanju novog PC-a investirao i u neku od HI-FI USB PCI kartica?
Ima ih i sa vanjskim napajanjem i sa odvojnim trafoom. Možda bi tako bar onaj dio priče o nečistoj struju koja nosi signale za nula i jedan našao svoje rješenje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

[mention=1908]vladd 
misliš li da bi ikakav korak ka boljem bilo kad bih pri sklapanju novog PC-a investirao i u neku od HI-FI USB PCI kartica?
Ima ih i sa vanjskim napajanjem i sa odvojnim trafoom. Možda bi tako bar onaj dio priče o nečistoj struju koja nosi signale za nula i jedan našao svoje rješenje?
možda bi bilo bolje investirati u streamer - player; čistunci će reći da je i to nekakav PC - jeste, ali ipak je hardversko - softverski projektovan za audio.. i njime ne može da se surfuje (gubi vreme na netu dok je muzika u pozadini)

već 10 godina nemam PC u audio sistemu
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

57 minutes ago, zerowaf said:

@vladd
misliš li da bi ikakav korak ka boljem bilo kad bih pri sklapanju novog PC-a investirao i u neku od HI-FI USB PCI kartica?
Ima ih i sa vanjskim napajanjem i sa odvojnim trafoom. Možda bi tako bar onaj dio priče o nečistoj struju koja nosi signale za nula i jedan našao svoje rješenje?

Sta god da radimo je na nasu zabavu i unutrasnji mir. Pravi napredak ce biti kada se zategne cela filozofija oko digitalizacije signala pa do stabilno kvalitetnog transporta digitalnog zapisa.

Shanon Nikvist ne vazi za audio, vazi za prediktivne signale, a ne za stohsticke, i aproksimativno stohasticke signale

Bukvalno je bila situacija, ma moze da posluzi...ionako se ide na pojeftinjenje i pojednostavljenja manipulacije sa materijalom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, vladd said:

Shanon Nikvist ne vazi za audio, vazi za prediktivne signale, a ne za stohsticke, i aproksimativno stohasticke signale

Malo preoštro. 'Ajde da stavim, dâvni, rad Tiborovog učenika, da ne bih odlazio predaleko, sâmo kao nagoveštaj:

http://www.stat.tugraz.at/AJS/ausg071/071Drascic.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa i tu prakticno pise da ne vazi, pride je 70-godisnja praksa pokazala da je za arbitrarne signale neophodan oversampling.

Cudi me da se zadrzavaju samo na matematicarima i matematickom napadu na problem, da ne spominju ni Hurevica ni Belaeva, ni Tsypkina sa zakasnelom ZED transformacijom.

Poenta je da audio signal nije matematicki povoljan signal, ogranicen zeljenim parametrom, ili aproksimativno umanjenih komplikacija, vec neocekivani slozen signal razlicitog nagiba i amplitude.Nije ni repetitivno stohasticki, tipa radarskog, da bi bio povoljan. Lepo bi bilo da svaki song ima matematicki model, ali nema.

Takav signal se ne treba usanciti u "slusnih" 20kHz, pa mu dodeliti duplo vecu frekvenciju za sempl, pa zbog obilja sempl-hold vremena uvecavati kolicinu bita za opis podatka...pa posto su preskupi elipticni filteri i prakticno neizvodljivi da budu "brick wall", vec imaju prostu envelopu, pomerati sempl na 48kHz...

A sto se bangavo rodi...ceo zivot copa..

Nebitno je koliko ja gresim ili sam preostar, to je samo okvirno formiralo moj stav da ne treba previse peziti i titrati oko digitalije(nesumnjivo lake i prakticne za rukovanje), priustiti joj u razumnoj dozi tehnologiju, i... slusati muziku. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu ja ne vidim da mozemo nesto da doprinesemo, mozemo samo da odaberemo vise ili manje novca u fondu za igracke. :D 

Postaviti sebi marginu i drzati se postavke.

Ja recimo biram PC maderborde ili zvucne karte da budu od kvalitetnije fele srednje klase, odredjen nivo paznje za oko 100-150 evra po ploci...brza komunikacija sa "magacinom" :) , dobar striming, ova Aorus elite npr ima lan optimizer, pa daje prioritete strimingu, gejmingu ili je u normalnom modu ...ima neke specijalne "audiofilske" kondove za miran san, istina i dobar sild za audio, i mocnog integralca za audio...

Sumnjam da bi sa usb-a izaslo nesto upotrebljivo bolje, pa da vredi nekog eksternog dac-a

Lan.thumb.png.b9db46f5a8bb5f8b4c5009c3928de719.png

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

55 minutes ago, vladd said:

Pa i tu prakticno pise da ne vazi, pride je 70-godisnja praksa pokazala da je za arbitrarne signale neophodan oversampling.

Cudi me da se zadrzavaju samo na matematicarima i matematickom napadu na problem, da ne spominju ni Hurevica ni Belaeva, ni Tsypkina sa zakasnelom ZED transformacijom.

Poenta je da audio signal nije matematicki povoljan signal, ogranicen zeljenim parametrom, ili aproksimativno umanjenih komplikacija, vec neocekivani slozen signal razlicitog nagiba i amplitude.Nije ni repetitivno stohasticki, tipa radarskog, da bi bio povoljan. Lepo bi bilo da svaki song ima matematicki model, ali nema.

Takav signal se ne treba usanciti u "slusnih" 20kHz, pa mu dodeliti duplo vecu frekvenciju za sempl, pa zbog obilja sempl-hold vremena uvecavati kolicinu bita za opis podatka...pa posto su preskupi elipticni filteri i prakticno neizvodljivi da budu "brick wall", vec imaju prostu envelopu, pomerati sempl na 48kHz...

A sto se bangavo rodi...ceo zivot copa..

Nebitno je koliko ja gresim ili sam preostar, to je samo okvirno formiralo moj stav da ne treba previse peziti i titrati oko digitalije(nesumnjivo lake i prakticne za rukovanje), priustiti joj u razumnoj dozi tehnologiju, i... slusati muziku. :) 

;)

Ples kojem dobro poznajem korake. Шија<>Врат...

U ovom slučaju, Vi to zovete „oversampling“ a ja „pogrešno ocenjena širina Fouruer-a, ako je konačna, uopšte“...

Nema tu nesporazuma, samo drugačijeg pristupa objašnjavanju i rešavanju onoga na stolu... Been there, done that...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šalio sam se!
Sto se tiče NUC-a oduševljen sam.
Ovako mali rođen je da izgleda kao audio komponenta[emoji16].
Intel NUC kit naravno nije deo Nucleus streamera ali Roon smatra da su Intel NUC-ovi kao optimizovani za instaliranje njihovog Rock-a i moram da priznam da ako su njima dobri (da bi mogli da prodaju svoje proizvode tipa Rock a da pri tome ne ispada da prodaju maglu) smešno bi bilo da meni ne odgovara.
Slušam Intel NUC evo već 2 dana i moram reći najtoplija preporuka od mene.
Ja inače volim računar, DAC i npr. NAS odvojene iako računar-sada Intel NUC koristim iskljucivo za slušanje muzike.
Sada još da oživi Bokijeva tema-LPS za Intel NUC pa da uživanje bude zaokruženo[emoji16].

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, vladd said:

Sumnjam da bi sa usb-a izaslo nesto upotrebljivo bolje, pa da vredi nekog eksternog dac-a

Pa ima gejmerskih MB-ova sa posebnim "DAC-UP" USB portovima namenjenim upravo za kačenje na DAC-ove:

3p8jJpPhFWmTpmlFlwcV4u-o7_KSGA2UGN0d6h_2

 

2 hours ago, Woland said:

možda bi bilo bolje investirati u streamer - player; čistunci će reći da je i to nekakav PC - jeste, ali ipak je hardversko - softverski projektovan za audio.. i njime ne može da se surfuje (gubi vreme na netu dok je muzika u pozadini)

već 10 godina nemam PC u audio sistemu

Ja sam godinama bio više nego zadovoljan sa MacMini-jem, ali sam ipak želeo da imam "pravu" hifi komponentu u polici sa uređajima.

Uzimao sam na probu razne strimere, ali nijedan me nije ubedio. Na kraju sam uzeo na probu i Cocktail Audio x50d i on mi se kao sprava najviše svideo i bio sam na ivici da ga kupim, ali je onda na KP naleteo polovan Intel NUC (hvala Zexx!). Pošto je Roon Nucleus strimer u stvari običan NUC u fensi kućištu, odavno me je intrigirao, pa sam rešio da okušam sreću.

I to je bilo to! Cocktail Audio x50d je ispao iz igre, na policu je uleteo polovan NUC za 8x manje novca a uporedivog kvaliteta zvuka.

Na kraju krajeva i strimeri su u suštini kompjuteri, tako da se i PC može konfigurisati da radi kao hifi komponenta, bez surfovanja internetom i igranja igrica. Ovaj moj NUC radi headless, nema ni miša ni tastature, pali se i gasi kao i svaka komponenta na dugme, instaliran je ogoljen i za audio otimizovan custom Linux sa realtime kernelom, kontroliše se putem Android aplikacije na tabletu.

 

21 hours ago, Srecko said:

2. Sve je utegnutije naročito bas (na Lenovo na pojedinim albumima npr. Amy Winehouse bas je bio na granici da “mulja”).

To je upravo karakteristika kvalitetnijeg prenosa signala. Bilo da se radi o kompjuterima, audio interfejsima ili kablovima.

Mnogi povezuju jitter sa oštrinom i "digititisom" u zvuku, dok su moja iskustva sasvim suprotna - mnogi kompjuteri koje sam probao su (u manjoj ili većoj meri) imali taj neki mutan, zamrljan, tup, dosadan, siv i mrtav zvuk, dok su jedino MacMini i sada NUC imali čistoću, živost i prirodnost.

Isto je bilo i sa SPDIF kablovima koje sam probao - lošiji kablovi su, kao što @Srecko kaže, "muljali", dok su dobri davali čvrst, precizan i čist bas.

E sada pitanje je da li je bolje stvarno bolje... :) Rađen je davno slepi test tokom kojeg je postepeno povećavana količina jitter-a. Na iznenađenje priređivača testa, dobar deo učesnika se opredelio za setup sa više jitter-a, zato što je zvuk bio umekšan i "topliji". ;) :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

39 minutes ago, Srecko said:

Intel NUC kit naravno nije deo Nucleus streamera

Roon Nucleus je standardni Intel NUC prepakovan u fensi kućište koje mu omogućava pasivno hlađenje.

 

Ovo je aktuelni model Nucleusa u većem kućištu :

https://www.stereo.net.au/forums/topic/300079-new-roon-nucleus-and-nucleus/

20200118_130924_resized.thumb.jpg.f3798e

 

A ovo je stariji model u manjem:

Roon_Nucleus_Inside_2__83464.1542471099.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znao sam da nešto koriste od Intela ali ne mogu da verujem da uzimaju Intel kit, pakuju ga u kutiju i prodaju po daleko višoj ceni.
I dalje ne verujem (to bi po meni bio neverovatan blam) iako stvarno izgleda upravo tako kako kažete.
Strašno!
Kako god ja da ne procitah Vašu temu o : NUC, Logitech Media Server i Squeezelite; ne bih ni kupio ovu sjajnu igračkicu.
Inače sam u poslednje vreme dosta čitao i nađoh da su USB 3.0 i 3.1 u odnosu na USB 2.0 bolje oklopljeni i zaštićeni generalno portovi (naravno zbog vecih brzina prenosa) i da bi stoga trebalo da budu i pogodniji i za Audio, a meni se jao i Vama više dopada zvuk sa USB 2.0.
Možda je isti razlog kao i jiter[emoji16].

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Srecko said:

I dalje ne verujem (to bi po meni bio neverovatan blam) iako stvarno izgleda upravo tako kako kažete.

Ako ne verujete svojim očima :) , evo i sam Roon kaže da koriste NUC:

https://cdn11.bigcommerce.com/s-c2jb8p2u1p/content/pdf/migrated//r/o/roon-nucleus-whitepaper-1.pdf

PLATFORM: THE INTEL NUC

The optimal hardware platform for Roon is one which provides a small number of high-speed CPUcores. To provide the best possible user experience, Roon is designed to take advantage of ahigh-speed dual-core CPU, fast RAM, and a fast SSD.Many media servers and other connected devices use low-power embedded hardware platformsdesigned for long product life (up to ten years in some cases). These platforms have the advantage ofbeing reliable and cost-effective, but they’re often supplied by small manufacturers with limitedsoftware engineering resources, so the driver updates and security patches required to keep amodern Linux operating system up to date are unavailable.An alternative is to use widely available consumer platforms like those found in modern PCs. The cost of those platforms is low and software support is generally very good, but product cycles are as short as six months in many cases. That means that physical form factor can change from one product cycle to the next, and it’s often necessary to build a new operating system kernel for each generation of the platform, which is costly in terms of development, testing, and maintenance. With Nucleus, we have taken a completely different (and somewhat unconventional) approach. Rather than using an embedded or consumer platform, or investing resources in a custom motherboard, we’ve partnered with Intel to build Nucleus around their NUC platform. This allows us to leverage a stable and well-supported family of computing components that behave consistently from one generation to the next, share a form factor, and are released on a regular schedule within apredictable price structure.Working with a company that has Intel’s resources, commercial focus, and engineering capability has been invaluable for us. We’ve had the opportunity to collaborate with their engineering teams on topics like power management and thermal design in order to deliver an extremely impressive amount of computing power in a compact, fanless appliance. Intel’s NUC platform gives us stability while future-proofing our development efforts, due in largepart to the consistency in form factor, BIOS, chipsets, and board layout across the product generations. It also means that every revision of Nucleus takes advantage of the latest and greatest hardware Intel has to offer. For example, most of the development work for Nucleus took place using 5th and 6th generation NUC hardware, while the first production Nucleus units use a 7th generation NUC. Had we chosen an embedded platform at the traditional point in the product development process, Nucleus would have been two years out of date by the time it arrived on store shelves. Using the NUC allows us to focus our investment on aspects of the product that will be longer-lived than a single hardware revision: industrial design, thermal management, mechanical engineering, Roon OS, and the Roon software itself. Whenever newer, faster NUCs become available, we’ll be ableto update the Nucleus product line with minimal additional design and development effort.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Srecko said:

ne mogu da verujem da uzimaju Intel kit, pakuju ga u kutiju i prodaju po daleko višoj ceni

Sasvim legitimna akcija, i bez da traze rojaliti od Intela. Em mocno em na poseban nacin aranzirano, em lepo dizajnirano, a pride pogodno za servis...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako ne verujete svojim očima [emoji4] , evo i sam Roon kaže da koriste NUC:

Nisam mislio stvarno. Naravno da ni trenutak nisam sumnjao u to sto ste napisali.
Hteo sam da kažem da je blam, jer im to neće biti preporuka (preprodavci[emoji16]).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sasvim legitimna akcija, i bez da traze rojaliti od Intela. Em mocno em na poseban nacin aranzirano, em lepo dizajnirano, a pride pogodno za servis...

Naravno, dok ima onih koji će da kupuju po takvoj ceni.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, Srecko said:

Inače sam u poslednje vreme dosta čitao i nađoh da su USB 3.0 i 3.1 u odnosu na USB 2.0 bolje oklopljeni i zaštićeni generalno portovi (naravno zbog vecih brzina prenosa) i da bi stoga trebalo da budu i pogodniji i za Audio, a meni se jao i Vama više dopada zvuk sa USB 2.0.
Možda je isti razlog kao i jiteremoji16.png.

Ja sam isključio USB 3.0 prvenstveno zato što su smetnje bile toliko jake da je zvuk seckao. Do kvaliteta zvuka nisam bio ni stigao. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, zika said:

pogrešno ocenjena širina Fouruer-a, ako je konačna, uopšte

Pa to, vise je neka konvencija kumovala, sto ga ne pustise znacajno sire, neka pokrije i sedmi ili deveti harmonik, nize frekvencije bi bile detaljnije, definisanije semplovane i preciznije reprodukovane.

Jedna je prica da to rade iz potrebe samog signala, a druga da bute u odnosu sa profitom, namenjeno masprodukciji. Masprodukcija je i definisala standarde. Pa kada je vec za mase, zasto im dodeljivati nepristajacu ekstravaganciju.

Postoje druge opcije digitalizacije signala, kod osciloskopa npr,  ali nije za siroke narodne mase...i nije profitno opravdavajuce. A morali bi i neke standarde da ustanove

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne poznajem lično gospodina Zexx, ali mu to nije smetalo da mi u nekoliko navrata pomogne, detaljno i posvećeno kako on to već ume.
Neverovatno je koliko ozbiljno pristupa svemu u vezi sa HiFi-em, kakav je znalac i koliko energije ima.
Olakšavajuća mu je okolnost sto je se bavio muzikom (ako sam dobro zaključio svira gitaru) [emoji16].

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam isključio USB 3.0 prvenstveno zato što su smetnje bile toliko jake da je zvuk seckao. Do kvaliteta zvuka nisam bio ni stigao. [emoji3]

Kad pomenuste smetnje, hoce li biti nešto od LPS za naše NUC-ove[emoji16]?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

USB 3.0 vs USB 2.0 na Roon forumu:

https://community.roonlabs.com/t/roon-nucleus-rev-b-usb-sound-quality-of-internal-usb-sockets/155689/3

Up to now I was using the USB connectors on the back of the Nucleus. But when I installed an internal SSD I saw that the board also offers USB2 ports which are not brought out to the back panel to be easily accessible.

After connecting my DAC cable to the internal USB2 port I was surprized to note that the sound quality was (for my ears) significantly improved compared to before when the signal was taken from the backpanel USB3 ports.

...

I read in several places that USB3 is less recommended for audio than USB2. The reason would be that it would be noisier. I don’t know if it’s true, I haven’t tested.

Naim forum...

https://community.naimaudio.com/t/usb3-vs-usb-2/6170

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...