Jump to content

Srećkove Zavrzlame


Srecko

Preporučeni Komentari

Naravno da moze da se izračuna (ko zna).
Može i da se izmeri (npr. "zvučni" natpritisak u poziciji slušaoca baš u toj prostoriji i sa tom foteljom[emoji16]) pa i da se proveri računica (to sam merio doduse za 2 ranga veličine veće vrednosti[emoji16] i iz drugog razloga[emoji16]).
Ne sumnjam da Vi i znate šta prikazuju pik metri, razumem i što nećete da decidno kažete zašto na snimku "glasnoća" za nas gledaoce kada pojačavač šalje 700W subjektivno izgleda tiše nego pri reprodukciji sonate Korelija sa 28W; bar su sad informacije i knjige dostupne pa ko hoće da zna nek uči.
Pošteno!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

47 minutes ago, Srecko said:

Kao po običaju ništa niste rekli osim da znate kolika je brzina zvuka u vazduhuemoji16.png.

Pa i to je cudo za takvog poznavaoca fizike.

Po mom iskustvu, i znanju, ja mogu da poverujem(a da i mada nemam neposredne dokaze) da se rukovodilo nekom ekipom R&D inzenjera, koji znaju posao i ciji rad je sef potpisao. 

Ali je sada sef sam i bez onih koji znaju i mogu da misle. ;) 

Pa je neka brojka koje je moguca brzina vazduha u nekim uslovima ozbiljan napredak u saznanju...:P

Za koju godinu zabave i mazenja po forumu  mozda i stignemo do sabiranja zvucnih pritisaka nekorelisanih izvora...;)

Ali sve to nije ni vazno ni bitno, neki su radili ozbiljan R&D, neki i sada rade, vreme tece i palme nicu oko nas.:D

 

Ono sto je sustina je da je poenta razmazenosti dominantna nad poentom razmisljanja i obrade cinjenica, a narocito nad onim podacima van domena interesovanja, i to je cista i jasna stvar slobodnog izbora, pa je savet oko slusanja, uzivanja i kupovine engleskih gadgeta u stvari jako dobar savet.

A pride je i tu ekstra dobar majstor i poznavalac koji moze da se brine o igrackama, i tu je stavljena tacka na sve opcije srece. :) 

 

Ali je besmisleno previse se busati u tom camcu, prema onima koji plove camcima tehnike i saznanja, to su odvojeni camci i odvojeni brzaci...... :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 minutes ago, Srecko said:

Naravno da moze da se izračuna (ko zna).
Može i da se izmeri (npr. "zvučni" natpritisak u poziciji slušaoca baš u toj prostoriji i sa tom foteljomemoji16.png) pa i da se proveri računica (to sam merio doduse za 2 ranga veličine veće vrednostiemoji16.png i iz drugog razlogaemoji16.png).
Ne sumnjam da Vi i znate šta prikazuju pik metri, razumem i što nećete da decidno kažete zašto na snimku "glasnoća" za nas gledaoce kada pojačavač šalje 700W subjektivno izgleda tiše nego pri reprodukciji sonate Korelija sa 28W; bar su sad informacije i knjige dostupne pa ko hoće da zna nek uči.
Pošteno!

Da moze u 3 recenice, napisao bih.

Da li da potrosim ceo vikend na racunicu i postove, ili da radim nesto pametnije? Mislim da cu ovo drugo. Pri tome i ti rezultati racuna su samo za jedan konkretan slucaj. I opet je daleko od toga da se zaista razumeju svi procesi.

A ovo 700W i 28W je zato sto je nas subjektivni osecaj glasnoce vezan za srednjetonsko podrucje gde je sluh osetljiviji, dok se velika snaga isporucuje na niskim frekvencijama. I to na metru je kratkotrajno, ali je skala namestena da ostane duze, da bi se videlo. Odnos snage na 20 Hz i 100 Hz za isti SPL je 25x, a energija 125x (jer jedna perioda 20 Hz 5x duze traje neko jedna na 100 Hz). 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gospodine@BokiTokiVoki zahvaljujem na odgovoru, kratkom, jasnom i svima razumljivom.
Čak je i meni[emoji16] potpuno jasno ovo sto ste napisali u vezi sa subjektivnim poimanjem glasnosti različitih frekventnih područja i kao što rekoh zahvaljujem Vam.
Naravno da i dalje imam nedoumica u vezi sa onim klipom tipa zašto tako visoka snaga izaziva jako male ekskurzije membrane i verujem da i to ima takođe jednostavno naučno objašnjenje i da bi ste i to veoma kratko i precizno (kao prethodno) mogli da objasnite (verujem ne samo meni) no potpuno ste u pravu bila bi ogromna glupost da dragoceno vreme potrošite na nešto što je stvarno beznačajno poput ovoga čak i meni koji sam to potencirao.
I sam se ponašam kao Vi.
Neki dan me je Zen "poslao na teniski teren" (kad sam dokon, previše zanovetao i trošio i svoje dragoceno vreme a i vreme drugih) i poslušao sam naravno[emoji16].
Toliko stvari dnevno, koje su mu u tom trenutku nejasne, svako od nas uoči; i potpuno ste u pravu izuzetna je glupost iscrpljivati se time.
Još jednom zahvaljujem na briljantnom objašnjenju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa i to je cudo za takvog poznavaoca fizike.
Po mom iskustvu, i znanju, ja mogu da poverujem(a da i mada nemam neposredne dokaze) da se rukovodilo nekom ekipom R&D inzenjera, koji znaju posao i ciji rad je sef potpisao. 
Ali je sada sef sam i bez onih koji znaju i mogu da misle. [emoji6] 
Pa je neka brojka koje je moguca brzina vazduha u nekim uslovima ozbiljan napredak u saznanju...[emoji14]
Za koju godinu zabave i mazenja po forumu  mozda i stignemo do sabiranja zvucnih pritisaka nekorelisanih izvora...[emoji6]
Ali sve to nije ni vazno ni bitno, neki su radili ozbiljan R&D, neki i sada rade, vreme tece i palme nicu oko nas.[emoji3]
 
Ono sto je sustina je da je poenta razmazenosti dominantna nad poentom razmisljanja i obrade cinjenica, a narocito nad onim podacima van domena interesovanja, i to je cista i jasna stvar slobodnog izbora, pa je savet oko slusanja, uzivanja i kupovine engleskih gadgeta u stvari jako dobar savet.
A pride je i tu ekstra dobar majstor i poznavalac koji moze da se brine o igrackama, i tu je stavljena tacka na sve opcije srece. [emoji4] 
 
Ali je besmisleno previse se busati u tom camcu, prema onima koji plove camcima tehnike i saznanja, to su odvojeni camci i odvojeni brzaci...... [emoji3] 
Gospodine@vladd, na moju veliku žalost, stvarno ne bih imao šta da dodam (još uvek[emoji16]), onome što sam već napisao; ni posle ovog Vašeg poslednjeg posta.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, Srecko said:

...
Naravno da i dalje imam nedoumica u vezi sa onim klipom tipa zašto tako visoka snaga izaziva jako male ekskurzije membrane i verujem da i to ima takođe jednostavno naučno objašnjenje .......

Srecko,koncentracija :

  

21 hours ago, Zen Mod said:

 

.........

ako elektrodinamickom pretvaracu privedemo signal koji on nije sposoban da pretvori u akusticki, logicno je da se ceo taj elektricni signal pretvara u toplotu, bez obzira koliko kratko ili dugo traje

.....

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gospodine[mention=54]BokiTokiVoki[/mention] zahvaljujem na odgovoru, kratkom, jasnom i svima razumljivom.
Čak je i meni[emoji16] potpuno jasno ovo sto ste napisali u vezi sa subjektivnim poimanjem glasnosti različitih frekventnih područja i kao što rekoh zahvaljujem Vam.
Naravno da i dalje imam nedoumica u vezi sa onim klipom tipa zašto tako visoka snaga izaziva jako male ekskurzije membrane i verujem da i to ima takođe jednostavno naučno objašnjenje i da bi ste i to veoma kratko i precizno (kao prethodno) mogli da objasnite (verujem ne samo meni) no potpuno ste u pravu bila bi ogromna glupost da dragoceno vreme potrošite na nešto što je stvarno beznačajno poput ovoga čak i meni koji sam to potencirao.
I sam se ponašam kao Vi.
Neki dan me je Zen "poslao na teniski teren" (kad sam dokon, previše zanovetao i trošio i svoje dragoceno vreme a i vreme drugih) i poslušao sam naravno[emoji16].
Toliko stvari dnevno, koje su mu u tom trenutku nejasne, svako od nas uoči; i potpuno ste u pravu izuzetna je glupost iscrpljivati se time.
Još jednom zahvaljujem na briljantnom objašnjenju.
Taj hod membrane zavisi od kutije, koncepta kako je odradjen za dati drajver. Ali da ne ulazim ja u tu pricu, boki ce da ti to objasni malo bolje.
Kod mene SS se skoro uopste ne pomera sa A3, samo svira [emoji854]
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema potrebe za objašnjenjem nikakvim. Stvarno mi to uopšte nije bitno.
Da mi je bitno pitao bih bez ustručavanja.
@shonne slučajno imam te kutije Harbeth M40.1 i naravno čitao sam dosta o njima.
Glavna osobina im je (neki kritikuju a neki hvale) kako oni kažu tzv. BBC koncept kabineta (tanki paneli koji vibriraju) i shodno tome prednjica (baffle) i zadnjica na vijke a sve zbog proračuna BBC kada je dizajniran monitor 5/8.
Dakle samo sam posumnjao da ekskurzija membrana takve koncepcije kutije može biti mala što je potpuno: nevažno, nebitno ne verujem da ikoga i zanima (BTW. za moj ukus, u mojoj sobi, sa ovim što imam one prelepo sviraju, što mi je jedino bitno ne vidim ni kolika im je ekskurzija membrana[emoji16]).

@Zen Mod u jednom od prvih postova u vezi sa klipom (možete i pogledati, potpuno nebitno) i sam sam napisao da je verovatno sva ta ogromna energija (700W) utrošena na toplotu i našalio se da možda unutra drajver tinja samo mi ne vidimo.
Naravno da to znam jedino što sam očito pogrešno pretpostavio da je tih 700W toliko velika energija da bi trebalo trenutno bolje reći relativno brzo da izazove neku štetu (zapali drajver npr.).
A zašto svo ovo pisanje i zbog čega ono nije bitno za mene.
Ja sam svoje obavio, pokupovao komponenata u triplikatu[emoji16]. Više mi ništa ne treba i stvarno ništa ne pisem zbog sebe.
Suština je da me nervira pristup što kada neko pita kolika mu je snaga pojačavača ORJENTACIONO potrebna za njegov sistem (za početnika veoma logično i razumljivo pitanje) a to se na raznim forumima dešava na dnevnom nivou odgovori su:
1. Bup neka cifra npr. 100W (koja je u 99% slučajeva iskustveno korektna na bazi ulaznih podataka postavljača pitanja) ,
a onda se javi njih bar 10 još i počne licitiranje.
2. Super je to samo bolje ti je da uzmeš ovaj od 300W, znaš elektronske muzika....
I tako u nedogled.

Verujem a to je i@BokiTokiVoki i potvrdio da se za date uslove (šta god to značilo) može dimenzionisati pojačavač (izračunati ORJENTACIONO optimalno potrebna snaga za neke uslove slušanja) i da onda nema price znaš bolje bi bilo sa ovim od 5000W[emoji16].
Uslede analogije sa automobilima, rezervom snage za preticanje; da se povrati.
Naravno da ce uvek biti ljudi koji će želeti, hteti i moći da kupe automobile i od preko 1000KW i li pojačavače enormnih snaga ali to uopšte ne znači da su ti izbori optimalni u konkretnom slučaju.
YouTube video o kom pricamo, ja bih napravio ako želim da prodam konkretni pojačavač jer on posredno kaže pojačavač manje snage ti nece reprodukovati ovo sto ste čuli a sve prikazano ne sadrži ni jedan argument osim prikaza da konkretni pojačavač to može.
Argument bi bio da pokažu da 50-150W pojačavač iz preporuke Harbeth to ne može.
Lično (dimenzionisane snage pojačavača) to rešavam, rešavao sam i rešavaću isključivo na bazi preporuka iz Owners ili Service Manual zvučnika koje posedujem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Srecko, predlozio bih vam da u skladu sa interesovanjem i raspolozivim vremenom iscitate tekstove sa sajta

http://www.audiologs.com/ozrenbilan/sitemap.htm

Naci cete odgovore na mnoga pitanja i dobiti informacije na akademskom a opet popularnom i pitkom nivou.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam za sajt i dosta sam toga i čitao sa njega.
Čak sam i pravio sam neke kablove napojne (Zen da ne poverujete, doduše ne da ih koristim sam[emoji16]) i rade.
Npr. TV jednog drugara koji je stalno imao neke smetnje kad smo ga priključili tim kablom, smetnje su nestale. Naravno da je kabl još uvek kod drugara[emoji16].
Potpuno ste u pravu gospodin Bilan je jako interesantno i na "pitak" način obradio niz interesantnih tema.
U svakom slučaju zahvaljujem na želji da pomognete.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kaže se da je potrebno uložiti bar 10000 sati (iskustvo) u nešto-neku oblast da bi čovek mogao da kompetentno nešto nauči-uradi-oceni-proceni......
Upravo počinjem[emoji16].
Ovo do sada je sve bilo ne oficijelno i samim tim ne važi se[emoji16].

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Srecko said:

Kaže se da je potrebno uložiti bar 10000 sati (iskustvo) u nešto-neku oblast da bi čovek mogao da kompetentno nešto nauči-uradi-oceni-proceni......

Ima sâti i ima sâti. Srećno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Potreban mi je savet.
Kako da kupim 8m kabla "Naim NAC A5", sobzirom na situaciju u vezi sa pandemijom?
Ima li neko iskustva koja firma drži te kablove a hoće da pošalje u Srbiju, ili postoji i neki drugi način za nabavku?
Hvala unapred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...