Jump to content

Srećkove Zavrzlame


Srecko

Preporučeni Komentari

Vi ste @Zen Mod priča-klasa za sebe.

Dozvoljavam da sam pristrasan ali i sa ogromnim iskustvom u timskom radu i procenjivanju ljudi.

 

Žao mi je sto ne mogu da Vas upoznam sa mojim dobrim drugarom Zvonkom Vucom, slika i prilika Vas.

Kao i Vi (iz samo Vama znanog razloga) nije završio sa svojim formalnim obrazovanjem.

Godinama radeći na sebi postao je bolji inženjer od bilo kog drugog mog saradnika iz oblasti koju pokriva; baš moja "desna ruka" .

Neverovatan kreativac i znalac.

 

Nisam ja jedini koji imam takva iskustva.

Takvi slučajevi su mnogo češći nego što ljudi misle.

Navešću samo neke svima ekstra poznate primere: Stiv Džobs, Bil Gejts, pa i Nele je fizičar ako ne grešim[emoji16], Kalašnjikov, .......

Naravno, ne mislim da ste Vi i moj drugar Zvonko ta klasa ali ste, odgovorno tvrdim, izuzetni knženjeri i imate kvalitet koji se stiče formalnim obrazovanjem; samo ste do njega došli na dalekooooo teži način (samoobrazovanjem, mazohistički [emoji16]).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

RAAL je definitivno primer vrhunske originalnosti i inovativnosti, mada mi laici najverovatnije i nismo svesni detalja koji pokazuju u kolikoj je to meri

no pored RAAL , imas nasih proizvodjaca/manufaktura koji se bave oblastima u kojima je teze postici taj nivo originalnosti , bar naoko ......... za precizniju ocenu bi trebalo preciznije i poznavati konstrukcije ........ ali evo:

Trafomatic Audio

Auris Audio

(pomalo i Leov) Soulines 

 

ono , ima sigurno jos ima , ali i ovo je dovoljno za pocetak ....... za njih i vrapci znaju

 

ako to sto navedeni rade ne shvatas ozbiljnim trudom na polju R&D, onda je upitno sta ti smatras pod R&D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NAT iz Kragujevca - pogledajte na web sajtu sa kakvim cevima rade - za to je potreban bar minimum istrazivanja i dizajna, mislim da to ne moze da se radi "iz glave" ili "iz knjige" i slicno.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posmatramo drugacije. Ako neki proizvod nije komercijalizovan ne mora da znaci da iza njegove izrade ne stoji ozbiljan R&D. Ima puno svetlih primera sa obe strane komercijalnog. Pored Ace koji pravi izvanredne ribon drajvere i koje sam slusao u nekoliko iteracija naveo bih i NAT izlazne cevne pojacavace, Tatic 10y cevne izlaze ...

 

Posebno cenim[mention=47]InSides[/mention]-ov dizajn gramofona from scratch, uratke Dimovskog...

 

Eto samo deo onoga sto sam konkretno slusao, diskutovao sa konstruktorima, bio u prilici da blize pratim razvoj, ucestvujem u slusnim sesijama...

 

Primera svakako ima jos.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

 

 

 

Srećko i Prophet,možda R&D shvatamo drugačije.... 

 

Ovo je izvesno! Kada se pomene R&D ljudi odmah pomisle na proizvod "od A do Š nov".

Suštinski u svetu se na to gleda potpuno drugačije. R&D obuhvata sve što menja neki proizvod od sitnih: tehnoloških, konstrukcionih, ergonomski, dizajnerskih..... poboljšanja pa čak i kopiranja poznatog rešenja tržišno dostupnim materijalima sve do kapitalnih dostignuća.

Naravno, manji doprinosi su karakteristika manjih firmi-manufaktura prvenstveno zbog obima ulaganja.

Što se konkretnog pitanja tiče (iako nisam veliki poznavalac naše audio scene nadam se da se nećete naljutiti što ću pomenuti neka).

1. Sami ste pomenuli Acu njegove ribone, slušalice, zvučnike...

2. Branko Bin i njegovi drugari, novi široko pojasni zvučnik za koji su osvojene membrane od nekoliko vrsta materijala i čitav niz drugih komponenta,

3. Aleksandar Prodanović: Iron Pumpkin, SissySIT, sve iteracije First Wat I Pass pojačavača (koliko sam shvatio čitajući Big Diy forum, koji je u ovom sportu nešto poput časopisa IEEE, moglo bi se reći da su ta rešenja prošla i objektivnu proveru i evaluaciju izvan Srbije),.

4. Šolaja (Sedre, TVC,....)

5. Macola (Bato MM...)

6. Acoustic Invader (J Fet Preamp, Phono preamp)

7. Korato (čitav niz stvari....)

8. Soulines (gama gramofona)

9. Savo Velikinac (demagnetizer,....)

10. Gramofonska ručica (ne znam ime firme)

11.Dimovski (DAC-ovi.....)

12. Auris

13. Trafomatic

14. NAT

15. Dajens

16. Mir Audio

...........

Ovo je verovatno samo vrh ledenog brega.

Naravno redosled je potpuno nebitan i ničim određen.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svaki R&D mora da ima inicijalno postavljene cijeve (ili zadatke kako Sreckovi vojaci vole da kazu, TTZ), pa svako unapredjenje postojeceg ima iza sebe odredjeno manje ili vece istrazivanje, i napredak u konstrukciji.

Meni je nesto drugo privuklo paznju, osim da se setimo domacih konstruktora pri nabrajanju. Domaci dizajneri su uglavnom pogonjeni entuzijazmom i nekom ljubavlju, profit je na kraju liste, trziste je objektivno siromasno, ulozeno je sigurno vise znanja, vestina i pameti, ali kada je trziste to i takvo u pitanju, i korisnici sprava, cini mi se da je nekako masovnija pojava da se okrecu inostranim brendovima, makar u tim proizvodima bilo vise marketinga i trgovacke marze.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aleksandar Prodanović (izabrao sam ga kao primer jer mislim da se neće naljutiti i jer sam daveći ga naravno puno toga i saznao) je realizujući razvoj uređaja koje sam delimično pomenuo: Iteracije First Watt i Pass Labs, SissySIT, Iron Pumpkin.... (ne znam sta je sve još radio), apsolutno na isti način razmišljao i postupao kao i mi u VTI; samo što nije formalizovao ta dokumenta i faze razvoja (PA, PR, PP, PKP, SNO, SRBS... ) prirodno jer niko mu ih nije ni tražio.

Takođe nije mu ni neko autorizaciono telo formalno okvalifikovalo uspešnost razvoja poput TOC u VS (ovde bi to bio potencijalni veliki kupac) jer ni nema velikog kupca.

Sa druge strane prošao je internacionalnu proveru prodajući na Big Diy svoje proizvode što bi u VS i drugim vojskama odgovaralo kovanici Combat Improved, koja je takođe legitiman način "prijema" PP završenog razvoja.

U odnosu na ono što sam ja radio (žao mi je sto ne mogu da pokačim slike, posle svega što sam za AV napisao kojekude jedva bi dočekali da im okopavam kukuruz u padinjaku) jedina kapitalna razlika (govorim o poredivim elektronskim sklopovima npr. PCB pojačavača I PCB računara za vođenje) je u broju komada i načinu provere kvaliteta i ponovljivosti kroz environmental testing ispitivanja (ispitivanja sa razaranjem najčešće); u kojima bude uništena cela PP čiji broj komada zavisi od složenosti i cene proizvoda koji se proverava.

Zato je formalizovani R&D skupo igranje koji niko normalan ne sprovodi sam za sebe već isključivo po zahtevu i ako je u izgledu (gotovo sigurna) velika serija.

Naravno za pojedinacnu prodaju i proizvodnju potpuno je dovoljna i verifikacija renomiranih časopisa (recenzije koji mnogi od nas nepravedno dovodimo u pitanje a ne bi trebalo bez dokaza) i naravno realizacija na otvorenom - internacionalnom tržištu kroz sajtove poput Big Diy.

Što se tiče prodaje ovog tipa proizvoda na našem tržištu mislim da ona nije i neće biti ni laka ni izvesna.

Rekao bih da je naše tržište mnogo nepogodnije od internacionalnog za njih.

Razlog je struktura potencijalnih kupaca i ekonomska situacija.

U Srbiji još uvek nije završena prvobitna akomulacija kapitala[emoji16] a država je usvojila najgori mogući tip liberalnog kapitalizma koji je oformio armiju ljudi sa veoma skromnom kupovinom moći i odabranu malu grupu ekstremno bogatih.

Dakle u Srbiji gotovo da uopšte nema srednje klase koja bi trebalo da bude kupac ovakvih proizvoda dok je na Zapadu, iako i sama devastirana, srednja klasa ipak u značajno boljoj finansijskoj poziciji i može sebi bez ikakvih problema da priušti ove proizvode.

Kada se na sve doda vaspitanjem već genetski usadena osobina da se bira kvalitet a ne brend (za razliku od Srbije gde su ljudima oči gladne onoga što vide na TV) postaje jasno da su u Srbiji konzumenti ovakvih proizvoda samo istinski zaljubljenici-audiofili a njih je nažalost jako mali broj.

 

Reći ću još nešto posle čega će me mnogi od pomenutih sa spiska proizvođača verovatno anatemisati.

Stekao sam utisak (možda i neopravdan) da postoji značajan animozitet između mnogih od njih, potpuno nepotreban i štetan po zajedničke ciljeve tj. saradnju po svim mogućim osnovama u cilju povećanja profita.

Naravno ne bi to bio čarobni štapić ali sam siguran da bi dogovor, saradnja omogućio užu specijalizaciju u proizvodnji koja bi morala da da rezultat kroz pojeftinjenje razvoja a time i povećanje profita.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji sujeta. Sujeta preovladava jer ne postoji sistem. Deluje se individualno.

Iluzorno je bazirati se na domace trziste. Niti je finansijski sposobno niti je edukovano. Cast izuzecima. Bez te baze tesko je odskociti u svet. Ima onih koji su u tome uspeli. Skidam kapu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ah, konacno je Srecko blicnuo i nagovestio kakav bi to mogao biti puni sjaj :D 

7 hours ago, Srecko said:

(recenzije koji mnogi od nas nepravedno dovodimo u pitanje a ne bi trebalo bez dokaza)

Nije bas bas bez dokaza. 

Casopisi su raznoliki, i zurnali i strucni, s tim sto je komplet medijsko informisanje otislo dodjavola.

Pa se u zurnalima pojavljuju naruceni afirmativni tekstovi ili recenzije, u strucnim se pojavljuju predatorski casopisi koji sluze za stancovanje faktora znacaja, ocigledna je zloupotreba informacija i potreba za odredjenim verifikacijama poslova, i to bez obzira sto u strucnom domenu nalaze i referiji.

I onda postaje ocigledno da je borba za precicama imperativ prema borbi za korektnim info i evaluacijom. A prevara dominantno oruzje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@vladd mislim da me niste razumeli.
Pošto se bavimo našim malim firmama koje apsolutno nemaju novca za plaćene rivjue po časopisima (za razliku od brendova) čak i kada se desi da neki časopis objavi pozitivno mišljenje o nekom domaćem proizvodu (Aca ribon je možda najbolji primer za to jer i u Srbiji se već razume da je on postao internacionalno ime) zbog takvog generalnog pristupa mnogi neupućeni u Srbiji pouceni sistemskom korupcijom u zemlji, odmah pomisle da je i to plaćeni rivju, potpuno neopravdano.
Plaćeni rivjui nisu karakteristični za našu audio branšu te ih nema potrebe ni potencirati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prostakluk li se to zove, pljuvati po inzenjeru a tehnickom forumu, npr...stari dobri balkan mentalitet, kako sebi dati znacaj... :D  

Valjda se tako neuki osecaju bolje i meritornije, a posle im, najsmesnije, smetaju na vlasti isti takvi, isti kao i oni, neuki a opasno meritorni.

Ali bezanje u primitivizam je argument za one koji beze od saznanja, ili omalovazavanje, do nivoa "pa sta"...sto je nesto vec svima poznato.:)

Mene uvek odusevi trud, kao gubljenje vremena je upoznavanje sprava, a potreba cega je ovakvo boravljenje na forumu?

Poslodavci uvek vole vise sujetnog, za razliku od tegleceg magareta, sujetnog ne treba ni hraniti, sam se pogoni... :)  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije prostakluk nego činjenično stanje. 

Inače radim sa inženjerima u zadnjih 20godina, pa mogu vrlo lako prepoznati ko je kakav. Odvojim folirante od pravih i časnih ljudi. 

Uživaj u gledanju uređaja:happy64: i piskaranju po forumu.

To je ipak privilegija, zar ne! 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...