Jump to content

Srećkove Zavrzlame


Srecko

Preporučeni Komentari

Ih, bre Srećko...!? Što bre SMSL... Kamo neki Cambridge, Arcam, Rega, [emoji3]
Još malo engleske :wizard:...:cheers:
Nikada nisam voleo da komparativno slušam uređaje. Stoga ne znam kako moj SMSL M8A DSD DAC zvuči u odnosu na neke druge "dobre".
Meni se čini da je veoma pristojan-dobar zvučno.
Kupio sam ga na osnovu recenzija koje su bile odlične a nije bio ni jeftin, sa linearnim napajanjem nešto više od 450 USD kada se pojavio.
Da u pravu ste, razmišljam o novom DAC.
Ako kupim Naim Supernait 2, onda će to biti Chord Qutest.
Kažu da je odličan svi, stim što mu poneki zameraju da je previše analitičan što opet kažu da sa toplijim i malo zatvorenijim Naimom dođe kao odlična kombinacija.
Dakle ipak su velike šanse da bude Englez na Engleza[emoji16].
@crni. je čuo moj SMSL M8A. On je čuo i mnogo drugih i dobrih i loših DAC-ova pa daleko bolje od mene moze reci kako zvuči.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Srecko said:

Nikada nisam voleo da komparativno slušam uređaje. Stoga ne znam kako moj SMSL M8A DSD DAC zvuči u odnosu na neke druge "dobre".
Meni se čini da je veoma pristojan-dobar zvučno.
Kupio sam ga na osnovu recenzija koje su bile odlične a nije bio ni jeftin, sa linearnim napajanjem nešto više od 450 USD kada se pojavio.
Da u pravu ste, razmišljam o novom DAC.
Ako kupim Naim Supernait 2, onda će to biti Chord Qutest.
Kažu da je odličan svi, stim što mu poneki zameraju da je previše analitičan što opet kažu da sa toplijim i malo zatvorenijim Naimom dođe kao odlična kombinacija.
Dakle ipak su velike šanse da bude Englez na Englezaemoji16.png.
@crni. je čuo moj SMSL M8A. On je čuo i mnogo drugih i dobrih i loših DAC-ova pa daleko bolje od mene moze reci kako zvuči.

kod tebe svira fenomenalno, ali bih svakako trebao da uporedim sa mojim audialom pa da vidimo ko traktor vozi a ko kapiju otvara :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li su nabavljeni NACA5 gajtani kako bi se "zaokružila priča" ? [emoji4]
Vi znate da ja kao i Vi jako držim do R&D firmi i njihovog mišljenja prvenstveno i zbog sopstvenog iskustva iz raznih razvoja koje sam vodio ili u kojima sam učestvovao.
Dakle oni ne bi bili to što jesu (Naim.......) da da iza toga ne stoji jako ozbiljan pristup (davno bi propali) .
Jedino što im se može prigoviriti su cene a to je ipak u domenu izbora svakog od nas.
Zoran, moj drugar čiji je Supernait 2, kupio je sebi kablove znatno skuplje od Naim NACA5.
Ja razmišljam ipak drugačije.
Ono što sam ja pročitao je da zbog njihove konstrukcije samih njihovih pojačavača oni su skloni da: proosciluju, pregreju se i čak zapale ako je neadekvatna poduzna kapacitivnost kabla (neznam koliko i na šta električne karakteristike kabla utiču u pojačavaču ali sobzirom da Naim govoreći o tom kablu ne kaže da će pojačavač zbog njega bolje zvučati već da će biti električno bezbedan nema razloga da sumnjam da električne osobine kabla mogu uticati na pojačavač).
Zato ću ja (kao što biste i Vi) ako kupim Supernait 2, bolje je možda reći kad ga kupim[emoji16], naručiti iz GB kabl (kažu da ovde nije baš sigurno da ćete kupiti originalni kabl), najjeftiniji koji Naim preporučuje a to je upravo NACA 5.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

30 minutes ago, Srecko said:

Vi znate da ja kao i Vi jako držim do R&D firmi i njihovog mišljenja prvenstveno i zbog sopstvenog iskustva iz raznih razvoja koje sam vodio ili u kojima sam učestvovao.
Dakle oni ne bi bili to što jesu (Naim.......) da da iza toga ne stoji jako ozbiljan pristup (davno bi propali) .
Jedino što im se može prigoviriti su cene a to je ipak u domenu izbora svakog od nas.
Zoran, moj drugar čiji je Supernait 2, kupio je sebi kablove znatno skuplje od Naim NACA5.
Ja razmišljam ipak drugačije.
Ono što sam ja pročitao je da zbog njihove konstrukcije samih njihovih pojačavača oni su skloni da: proosciluju, pregreju se i čak zapale ako je neadekvatna poduzna kapacitivnost kabla (neznam koliko i na šta električne karakteristike kabla utiču u pojačavaču ali sobzirom da Naim govoreći o tom kablu ne kaže da će pojačavač zbog njega bolje zvučati već da će biti električno bezbedan nema razloga da sumnjam da električne osobine kabla mogu uticati na pojačavač).
Zato ću ja (kao što biste i Vi) ako kupim Supernait 2, bolje je možda reći kad ga kupimemoji16.png, naručiti iz GB kabl (kažu da ovde nije baš sigurno da ćete kupiti originalni kabl), najjeftiniji koji Naim preporučuje a to je upravo NACA 5.

Dakle oni ne bi bili to što jesu (Naim.......) da da iza toga ne stoji jako ozbiljan pristup (davno bi propali) .

davno bi oni propali, nego ima ko da kupuje njihovu maglu.

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zene, izvinjavam se što Vam napravih posao (napravio sam ogroman off).
Stvarno mi nije bila namera.
Znate da sam prvo bio kupio Revox B261, pa sam probao i A76 (pozajmio Vaš) ali su mi svi u polici delovali ogromno a ostale stvari nisam mogao da smestim.
Postovao sam ovaj Študer A764 samo da kažem da je "Marko konačno našao kapu" [emoji16] tj. da sam konačno našao Revox mali po veličini.
Ostvario sam želju da imam Revox tjuner a da može da mi pored njega u policu ipak stane još nešto.
Izvinjavam Vam se još jednom a i kolegama sa foruma naravno, zbog ove neprijatnosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle oni ne bi bili to što jesu (Naim.......) da da iza toga ne stoji jako ozbiljan pristup (davno bi propali) .

davno bi oni propali, nego ima ko da kupuje njihovu maglu.

Nisam još kupio Naim pa ovo sto ću reći ne može biti protumačeno kao da sam se već učlanio u "Naim sektu" [emoji16].

- Dakle, da ponovim da taj zvuk Naim verovatno ima sijaset mana (kao što neko pomenu engleska magla) ali je MENI (izgleda i ne samo meni[emoji16]) veoma pitak, slušljiv, zabavan, nepretenciozan, ne zamarajući....i to sve iz kutije od oko13kg.

- Da li je skup Supernait 2, jeste (skupi su svi Naim generalno).

- Da li ću ga kupiti, gotovo izvesno.

- Pa zašto ga kupujem ako je skup i sa zvukom koji je verovatno inferioran u svakoj ozbiljnoj usporedbi sa pojačavačima slične cene? Pa zato što mi se ceo taj paket Naim Supernait 2 uključujući i zvuk jakoooo dopao i čini me srećnim[emoji16] (sve vreme me svi vi sa foruma "učite" da upravo treba da sprave biram samo po tome da li me čine srećnim).

Inače gospodine Brko ne odričem se ja novca tako lako.

Ovi bogatiji od mene još teže[emoji16].

Ne bi bilo ovih koji ga kupuju da su oni baš prevaranti.

Za kutiju sam stručan[emoji16] i mogu Vam reći da Ja do sada nisam video bolje urađenu i zaštićenu kutiju.

Skupo jeste ali već rekoh svako od nas vaga da li je to vredno tolikog iznosa i nalazi razloge za i protiv; ali siguran sam da se niko od nas ne razbacuje parama, naprotiv ovi sto ih više imaju (kupci Naim[emoji16]) su znatno škrtiji od onih koji te pare nemaju.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 53 minuta, Srecko reče


Ono što sam ja pročitao je da zbog njihove konstrukcije samih njihovih pojačavača oni su skloni da: proosciluju, pregreju se i čak zapale ako je neadekvatna poduzna kapacitivnost kabla (neznam koliko i na šta električne karakteristike kabla utiču u pojačavaču ali sobzirom da Naim govoreći o tom kablu ne kaže da će pojačavač zbog njega bolje zvučati već da će biti električno bezbedan nema razloga da sumnjam da električne osobine kabla mogu uticati na pojačavač).
Zato ću ja (kao što biste i Vi) ako kupim Supernait 2, bolje je možda reći kad ga kupimemoji16.png, naručiti iz GB kabl (kažu da ovde nije baš sigurno da ćete kupiti originalni kabl), najjeftiniji koji Naim preporučuje a to je upravo NACA 5.

Naim nema tzv Zobel network kod svojih pojacivaca:

https://en.wikipedia.org/wiki/Zobel_network

elektricni parametri Naim zvucnickog kabla min duzine od 3,5m obezbedjuju potrebne elektricne parametre Zobel filtracije...mozes kupiti bilo koji drugi kabl,kome su elektricni parametri identicni fabrickom/Naim zvucnickom...mozes se igrati dalje i duze-krace,ali opet treba da dobijes minimalnu optimalnu vrednost fabrickog kabla kad je on u duzini od 3,5-5m,po kanalu..

  • Love 1
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ipak bi trebalo razmotriti "ozbiljan pristup" i neke "tamne zvuke".

Pojacalo ne treba da farba zvuk na takav nacin, jerbo je to znak loseg rada u visokim opsezima, loseg energetskog transfera na visim frekvencijama, to nije vise sladunjavost drugog harmonika i sl...

Moze to masa da proglasi za divotu i benefit, ali je to prica ranga kica i sunda.

Drugo je odusevljenje kupovinom itd itd...i neopisiva radost kupovine neke komponente, i pricanje price o ozbiljnom pristupu, postavlja se pitanje cemu se to ozbiljno pristupilo...

I to je ono sto strci na diskusiji u svajserskom forumu, ne treba imati hobi, vec treba sta?

Podleci pod trziste, marketing i sve ono sto se pravi spakovati u kantu, jerbo mu nedostaje carobno i prepostovano (englesko) ime :) 

Koje bi mu dalo trzisnu dimenziju i kada nije tehnicki perfektno, eto nudi nekakvu caroliju velikih prica i "ozbiljnog pristupa", koji je u hobiju npr neprskani promasaj... 

Jedno je odusevljenje i slepa ljubav...ali... :) 

  • Love 1
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, paja959 said:

elektricni parametri Naim zvucnickog kabla min duzine od 3,5m obezbedjuju potrebne elektricne parametre Zobel filtracije

Pa jel ima ili nema kompenzaciju ... :D 

Nije poenta da fizicki cuci ili ne RC clan, vec da je pojacalo tako uradjeno da ne osciluje, cemu i sluzi Zobel, odnosno kao lako i optimalno resenje, protiv oscilovanja.

Nudi se skupo i neoptimalno resenje, ali i dalje postoji trend oscilovanja pojacala...

Otprilike se vidi kako radi HIEND marketing :D 

  • Love 1
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, vladd said:

......odusevljenje i slepa ljubav...ali... :) 

upravo to treba da bude jedino merodavno, ovo je ipak hobi (bar za vecinu)

e sad, dobro je kad je kombinovano sa upucenoscu (ali i ne mora)

greska je jedino kad neko svoje licno odusevljenje i slepu ljubav krene proglasavati za svima merodavno, e to je onda sektasenje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, vladd said:

Pa ipak bi trebalo razmotriti "ozbiljan pristup" i neke "tamne zvuke".

Pojacalo ne treba da farba zvuk na takav nacin, jerbo je to znak loseg rada u visokim opsezima, loseg energetskog transfera na visim frekvencijama, to nije vise sladunjavost drugog harmonika i sl...

Moze to masa da proglasi za divotu i benefit, ali je to prica ranga kica i sunda.

Drugo je odusevljenje kupovinom itd itd...i neopisiva radost kupovine neke komponente, i pricanje price o ozbiljnom pristupu, postavlja se pitanje cemu se to ozbiljno pristupilo...

I to je ono sto strci na diskusiji u svajserskom forumu, ne treba imati hobi, vec treba sta?

Podleci pod trziste, marketing i sve ono sto se pravi spakovati u kantu, jerbo mu nedostaje carobno i prepostovano (englesko) ime :) 

Koje bi mu dalo trzisnu dimenziju i kada nije tehnicki perfektno, eto nudi nekakvu caroliju velikih prica i "ozbiljnog pristupa", koji je u hobiju npr neprskani promasaj... 

Jedno je odusevljenje i slepa ljubav...ali... :) 

tebi je bolje da se ne uključuješ u ovaj deo foruma o hifi, jer ništa korisno nisi rekao osim opljuvavanja...to je jedno od rešenja

drugo je da mika i zen ukinu podforum o hifiju i onda može diskusija samo o šajsovanju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 23 minuta, vladd reče

Pa jel ima ili nema kompenzaciju ... :D 

Nije poenta da fizicki cuci ili ne RC clan, vec da je pojacalo tako uradjeno da ne osciluje, cemu i sluzi Zobel, odnosno kao lako i optimalno resenje, protiv oscilovanja.

Nudi se skupo i neoptimalno resenje, ali i dalje postoji trend oscilovanja pojacala...

Otprilike se vidi kako radi HIEND marketing :D 

@vladd:sa adekvatnim kablom se kompenzira nepostojanje tog Zobel kruga...da li je optimalno,ili nije kako Naim preporucuje je danas neka druga prica...taj fabricki kabl je jednostavan bakarni,nekad je bio medj najjeftinim kablovima koji se mogao kupiti na slobodnom trzistu...slicnu pricu su dugo vozili i neki drugi proizvodjaci sa ostrva (Exposure,ion itd.,cak ako se dobro secam i Linn je imao neka slicna resenja svojevremeno,i imali su i oni "svoj" kabl za svoje sprave)..danas ima masa jeftinijih sa kojima se moze iskupiti,ono sto treba pronaci koji su parametri Naim kabla,pa traziti adekvatne zamenske,na osnovu potrebnih parametara i shodno parametrima krojiti potrebnu duzinu tih zamenskih kablova...naravno ko nece da komplikuje sebi zivot,i hoce da ide na sigurno,kupi fabricki.....sema je jasna,ako si imo para za majmuna,imaj para i za banane da ga hranis :D

svidelo se to nama ili ne,danas marketing prodaje 99% robe oko nas,rade se vestacke nivelacije cena,da bi svi lebdeli negde iznad povrsine vode i sa time se obezbedjuje neki prividni mir,nebitno jer se radilo o elektronici,auto industriji,prehrambenim proizvodima,sportska oprema itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naim nema tzv Zobel network kod svojih pojacivaca: https://en.wikipedia.org/wiki/Zobel_network elektricni parametri Naim zvucnickog kabla min duzine od 3,5m obezbedjuju potrebne elektricne parametre Zobel filtracije...mozes kupiti bilo koji drugi kabl,kome su elektricni parametri identicni fabrickom/Naim zvucnickom...mozes se igrati dalje i duze-krace,ali opet treba da dobijes minimalnu optimalnu vrednost fabrickog kabla kad je on u duzini od 3,5-5m,po kanalu..

 

 

@paja959 sada slušam Naim Supernait 2 sa kablovima "Oehlbach RatleSnake 2X4mm kvadratna". Prvo sam naravno, pitao mog druga Zorana (vlasnika Supernait 2) da li mogu da koristim te moje kablove da slučajno nešto ne naudim pojačavaču; upravo zbog toga što sam pročitao ono što sam u prethodnom postu napisao.Moj drugar mi je rekao da naravno da mogu i da neće biti problema.

I pored toga ja sam nazvao mog dobrog poznanika koji je do skora bio i serviser Naim da ga pitam za to i on mi je potvrdio upravo ono što sam pročitao i da je imao prilike i da vidi izgorele Naimove zbog kablova. Dodao je da ću, bez merenja (lično ne posedujem merne uređaje a da zovem nekog drugara zbog toga tek mi je blesavo), najlakše proveriti da li je kapacitivnost poduzna kabla bliska Naim preporuci tako što ću tokom slušanja proveravati da li se Naim greje više od uobičajenog grejanja.

Prvi dan sam upravo samo to radio, držao ruku na pojačavaču[emoji16].

Ispostavilo se da je za glasnoću kojom slušam, Naim ladan kao testiče[emoji16].[mention=653]paja959[/mention] verovatno da bih mogao da nađem specifikaciju Naim NACA5 kabla na netu ali ja nisam pro i ne znam gde bih uopšte mogao ovde kod nas da kupim korektan kabl pogotovo sa tim traženim performansama.

Pa ovde kad mi neko kaže dobar dan ja se okrenem da vidim da li je stvarno dan.

Pre nego mi je jedan drugar doneo iz Nemačke ovaj Oehlbach kabl tri puta sam kupovao kablove sa jedinim zahtevom da su bakarni (ništa OFC ništa vudu samo bakarni koga je u doba J. Broza bilo na svakom ćošku) i tri puta sam kupio neku leguru bakra i aluminijuma iako se svi prodavci kunu da je čist bakar (iznervirao sam se pa odneo na posao da mi urade analizu sastava, zato i znam).

Dakle meni je najlakše da odem u Player i kupim Naim NACA5 kabl ako ga imaju (mislim da ga čak nemaju) ili da mi sin pošalje kabl iz Londona.

Dakle ja nisam dizajner Naim Supernait 2 i ne znam (kao firma) šta su sve "zeznuli" topologija je ipak stara (ako sam dobro shvatio) i racionalno gledano nije zgoreg poslušati proizvođača (možda je i garancija vezana uz taj uslov, ne znam) pogotovo što je to najviše 4 puta skuplje u odnosu na svaki kvalitetan kabl što u apsolutnoj vrednosti ipak nije nepodnošljivo.

Da sam[mention=1908]vladd[/mention] naravno da bih odabrao i jeftiniji a verujem i bolji kabl ali nisam[emoji16].

Lično mi je mnogo lakše pa i jeftinije da kupim Naim NACA5 kabl (i zbog gubitka vremena i maltretiranja drugih.... koji bi trebali da mi pomognu da utvrdim koji to kabl treba da jurim.....) nego da kupim 2X5 metara Naim NACA kabla sa Chord terminacijom za 250 evra; ako mi uopšte bude trebao[emoji16].

Nije prijatno tražiti uslugu ni od drugara, lakše je mnogo kupiti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, crni. said:

tebi je bolje da se ne uključuješ u ovaj deo foruma o hifi, jer ništa korisno nisi rekao osim opljuvavanja

NAravno da je nekorisno onima koji pojma nemaju o komponenticama elektronike i dave se u brendovima i modi. Ne ocekuj korist kada se ne bavis svajsovanjem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je naravno sve što napišete jako korisno, razumljivo zbog vašeg znanja.
Svestan sam da ovo nema veze sa DIY pa je možda bolje da prekinemo diskusiju o ovome da se neko ne daj Bože ne sporečka sa nekim.
Stvarno, ovo nije vredno toga.
Volim da razmenjujem mišljenja sa kolegama sa foruma no pošto sam laik mislim da je primereno da diskutujem samo o temama tipa: Covid-19, kupovine i sl.[emoji16] i baš se trudim da u stručnim Diy temama se zadržim samo na lajkovima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, paja959 said:

kako Naim preporucuje je danas neka druga prica...taj fabricki kabl je jednostavan bakarni

MAlo je sramota za Naim da se bavi i tom vrstom bakaluka. Postoje proizvodjaci kablova, neka koriste sta hoce, ali je sve to deo jednog otuznog marketinga. Tih 50-350pF kabla, a pride vrlo mocnog kondenzatora ce zaustaviti oscilacije, ali cemu prica...mislim imamo turbo ali u gepeku, motor nije za njega... :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...