Jump to content

Srećkove Zavrzlame


Srecko

Preporučeni Komentari

pre 2 časa, Zen Mod reče

ja tvrdnje ovog tipa nikad nisam uspeo da razumem

a i kosi se sa opstim tvrdnjama da mali zvucnik svira jednako dobro kao veliki :Viannen_loungelizard:

Jednostavno ne vidim razlog da se u malu sobu stave veći zvučnici, zbog prostora. Mala soba i onako nije pogodna za jako niske fekvencije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. Dynaco ST-70 na "klupu za rezervne igrače" ( Quad na Quad-ove, NAIM na Harberth-e )
2. ispoštovati vintage priču - Dynaco PAS 3 ( eventualno Hafler DH110, ali uz prethodnu probu, u prevodu : čisto individualno, tj. Dynaco PAS 3 je no brainer u kombinaciji sa ST-35 & ST-70 )
3. Linn Adikt def. ( naravno, ovo je entry lvl ) kako bi se kompletirao Linn sistem, iako je Adikt svega 200 pF ( [mention=1908]vladd[/mention]-ov predlog za separatnu RIAA-u ovde "pije vodu" )
4. nemam odgovor, kao ni savet,  jerbo me digitalija interesuje samo u domenu prvih 50 minuta muzičke seanse. Čisto da opgore cevi u snagašu. [emoji4]

Gospodine@Doktor, u pravu ste potpuno ovaj “Quad 405-2” Zenova modifikacija je stvarno sa ESL-ima odličan (tu je on u ormanu).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dynaco PAS3 je ........ ma ne bi ga ni ukljucio

sto se tice Hafler DH110........ to mu jos dodje i ponajbolje od jeftinih preampica, kad se sredi malo mehanicki i kad je osvezen unutra

sad se setih, imam negde jedan na policama, vec i zaboravih na njega :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mnogo je lakse resiti problem sa dipolima nego sa nekim drugim principom basova u bilo kojoj prostoriji. Bez obzira na velicinu bas drajvera glede pozicioniranja, veci drajveri donose druge benefite. Ali nema problema sa smestajem i dipola sa velikim membranama.

Dakle ti Quadovi se mogu lepo smestiti u datom prostoru.

Koliko pamtim Srecko ima druge prioritete te adekvatno pozicioniranje ne moze da bude ispostovano.

Moj savet je oduvek da se napravi mobilan sistem koji bi se u periodu slusanja sa lakocom izvlacio na optimalnu poziciju slusanja a potom po zavrsetku vracao do zadnjeg zida kako ne bi smetao.

Takva resenja kao sto vidimo proizvodjaci ne nude.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

55 minutes ago, NIXIE said:

Jednostavno ne vidim razlog da se u malu sobu stave veći zvučnici, zbog prostora. Mala soba i onako nije pogodna za jako niske fekvencije.

Nema u principu veličina zvučnika veze toliko sa time koliko nisko idu. Ima PA 15ki koje idu pliće od bookshelfova iz radnje.

Samo će taj bookshelf od 85db nikad da ima lifelike dinamiku kao visokoosetljivi zvučnici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Srećko, bez ikakve zle namere, iznosim svoje mišljenje o stavljanju elektrostatskih ili bilo kakvih sličnih dipolnih zvučnika u tako malu sobu. 

Gospodine@NIXIE, membrane elektrostatika, uprkos površini, zbog malih pomeraja ne ostvaruju Bog zna kakav pritisak (zvučni) te upravo zbog toga upravo oni imaju zahtev da soba ne bude nikako prevelika da biste ih mogli koliko toliko glasno da slušate.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 minuta, Srecko reče


Gospodine@NIXIE, membrane elektrostatika, uprkos površini, zbog malih pomeraja ne ostvaruju Bog zna kakav pritisak (zvučni) te upravo zbog toga upravo oni imaju zahtev da soba ne bude nikako prevelika da biste ih mogli koliko toliko glasno da slušate.

Niska efikasnost nije problem, ti i onako ne slušaš glasno. Problem je u tome, da za lepu 3D prezentaciju sa pristojnom dubinom zvučne slike svaki zvučnik treba odmaći dosta od zidova. Bez toga muzika ne zvuči realistično, fali cela jedna dimenzija. Sa panelnim zvučnicima to je još kritičnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jednostavno ne vidim razlog da se u malu sobu stave veći zvučnici, zbog prostora. Mala soba i onako nije pogodna za jako niske fekvencije.

Razlog je po mom iskustvu veoma prost. Veliki zvuk.
Pomenuo sam Vam ogromne RCA Zenove u ne može biti manjoj sobi (naravno i sve ostalo vrh) a neko drugi pomenu Najdine-Zzz kutije takođe u ne velikoj sobi.
Allan Shaw (Harbeth) kada govori o poziciji kutija u odnosu na zidove ni jednog momenta ne specificira koja je kutija u pitanju.
282568bf18957323f954c6fa5e90d16a.jpg
Evo njegove skice.
Naravno radi se o “tipičnoj” poziciji.
Dobar konstruktor sve to ima u vidu kada projektuje kabinet budite sigurni.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi Srecko, slusas sprave koje imas u stanu kojem zivis. Ne pravi se studio ili audiofilska hala za seanse, vec prostor za svakodnevni zivot i uzivanje

Ako zelis da isprobas korekcije modova i refleksija prostora, uzme se sprava

https://dbxpro.com/en/products/driverack-pa2

svakako je jeftinija od pomagala koje parcijalno odrade posao uz more preduslova, i uvek se moze lako izbaciti iz sistema, bez kabastih radova. 

Pride sprava nudi vise zabave nego osrednji dac. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Niska efikasnost nije problem, ti i onako ne slušaš glasno. Problem je u tome, da za lepu 3D prezentaciju sa pristojnom dubinom zvučne slike svaki zvučnik treba odmaći dosta od zidova. Bez toga muzika ne zvuči realistično, fali cela jedna dimenzija. Sa panelnim zvučnicima to je još kritičnije.

Da u pravu ste, to su sve načelne stvari ali neko lepo primeti da još nisu postavljene “zavese” na prozore u mojoj sobi.
To naravno utiče jako na zvuk moguće čak koliko i udaljenost od zidova.
Siguran sam da Vi i ja ne bismo odabrali iste udaljenosti od zidova za moje ESL ako bi nam kriterijum bio šta nam se dopada-kako zvuče, što je i normalno. Vi ste Vi a ja sam ja.
Naravno da je jedini ispravan pristup sagraditi slušaonicu (jer je lošu geometriju nemoguće popraviti osim room cirrection sistemom koji kao sto znamo mnogi ne vole s pravom) pa u njoj rasporediti sistem i onda kroz niz merenja, za definisane postavke, dodavanjem različitih materijala (tepisi, zavese, slike ….) dobiti željeni zvuk.
Tako se radilo nekada (kada sam bio klinac i čitao da je vlasnik SME uložio u sređivanje sobe-slušaonice tada 3 miliona funti) a i sada ne može drugačije osim ako se zadovoljimo sa room cortection sistemom koji su definitivno jako napredovali.
Zato sam i zamolio da ne pokrecemo pitanje sobe i naravno ako bih želeo da sredim sobu ne bi mi pao na pamet “građevinski pristup” već iskljucivo upravo room correction sistem.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi Srecko, slusas sprave koje imas u stanu kojem zivis. Ne pravi se studio ili audiofilska hala za seanse, vec prostor za svakodnevni zivot i uzivanje
Ako zelis da isprobas korekcije modova i refleksija prostora, uzme se sprava
https://dbxpro.com/en/products/driverack-pa2
svakako je jeftinija od pomagala koje parcijalno odrade posao uz more preduslova, i uvek se moze lako izbaciti iz sistema, bez kabastih radova. 
Pride sprava nudi vise zabave nego osrednji dac. [emoji4] 

Naravno.
Uvek pre tako nego “građevinski”.
Za sada stvarno ne osećam potrebu da ne kažem da svaki slobodan trenutak pokušavam da igram tenis[emoji16].
Ovo su samo početna razmišljanja za zimski period kad ne budem mogao da igram tenis (ne igram u balonima zbog nad pritiska) čime bih se zabavljao.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Srecko said:

vlasnik SME uložio u sređivanje sobe-slušaonice tada 3 miliona funti

Jeste i ja setam kao duh naokolo i pricam o tom prostoru-sobi i dalje ne nalazim slike na internetu :D 

Secam se da je plafon bio 12 tona, da je imao dva tehniksa 10, u velikim skrinjama napunjenih peskom, i brdo naslaganih ESL-ova uz par ogromnih sabvufera, ali me cudi da tih slika nema na internetu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema u principu veličina zvučnika veze toliko sa time koliko nisko idu. Ima PA 15ki koje idu pliće od bookshelfova iz radnje.
Samo će taj bookshelf od 85db nikad da ima lifelike dinamiku kao visokoosetljivi zvučnici.
Tacno. Plus sto ce zahtevati snazniji (citaj gabaritniji) pojacavac koji takodje zauzima prostor i tezak je za manevrisanje. I ne manje vazno nece biti ni priblizno dobar na nizim nivoima glasnoce, a tako slusamo 99% vremena.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste i ja setam kao duh naokolo i pricam o tom prostoru-sobi i dalje ne nalazim slike na internetu [emoji3] 
Secam se da je plafon bio 12 tona, da je imao dva tehniksa 10, u velikim skrinjama napunjenih peskom, i brdo naslaganih ESL-ova uz par ogromnih sabvufera, ali me cudi da tih slika nema na internetu
Ima. Postavio sam na hifiles forumu pre neku godinu. Radi se o Dragovicevim tekstovima, odnosno fotografisanim stranicama tog casopisa. Pokusajte da pronadjete, ja trenutno nisam u mogucnosti.

Da pokusam:


https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/32929-Saving-the-world-from-Ordinary#entry693806
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Niska efikasnost nije problem, ti i onako ne slušaš glasno. Problem je u tome, da za lepu 3D prezentaciju sa pristojnom dubinom zvučne slike svaki zvučnik treba odmaći dosta od zidova. Bez toga muzika ne zvuči realistično, fali cela jedna dimenzija. Sa panelnim zvučnicima to je još kritičnije.

Gospodine@NIXIE, cela ova gimnastika i jeste zbog toga da bih umesto police id 2250 mm, koja zauzima ceo zid u sobi malte ne, napravio novu upola nižu policu dužine 1400 mm (konačno sam rešio da oenzionišem staru[emoji16]) i tih skoro po pola metra po kutiji da iskoristim i odmaknem ih od zidova.
Naravno morao sam nešto i da “dam” kao ustupak supruzi (tu će biti cveće što može i da bude korisno za zvuk[emoji16]).
Ne može se sve dobiti, a i zvuk stvarno ne treba da bude optimalan[emoji16].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima. Postavio sam na hifiles forumu pre neku godinu. Radi se o Dragovicevim tekstovima, odnosno fotografisanim stranicama tog casopisa. Pokusajte da pronadjete, ja trenutno nisam u mogucnosti.

Da pokusam:


https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/32929-Saving-the-world-from-Ordinary&do=findComment&comment=693806

Nadam se da ste saglasni da to nisu rešenja za nas već upravo za sure profesionalce.
Mi živimo u tim prostorima.
Ne znam kako bih dremnuo u toj sobi, imajući u vidu da smo trusno područje, znajući da mi je 12 tona nad glavom (to ne bi bila dremka nego noćna mora)[emoji16].
“Građevinska” rešenja su za neki drugi soj ljudi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Srecko said:


Nadam se da ste saglasni da to nisu rešenja za nas već upravo za sure profesionalce.
Mi živimo u tim prostorima.
Ne znam kako bih dremnuo u toj sobi, imajući u vidu da smo trusno područje, znajući da mi je 12 tona nad glavom (to ne bi bila dremka nego noćna mora)emoji16.png.
“Građevinska” rešenja su za neki drugi soj ljudi.

To je @vladd -ova preporuka:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...