Jump to content

Srećkove Zavrzlame


Srecko

Preporučeni Komentari

Onda je tako, ako taj programčić ne laže. Ja sam vrlo skeptičan prema tim igračkama. Moguće je da u toku same numere postoje periodi tišine pa se to onda tako i manifestuje. Probaj da napraviš snimak sa dve različite glasnoće, ako je ista razlika od 40dB to je to. U koncertnoj sali valjda može biti i 60dB dinamike, negde sam pročitao (valjda sam tačno upamtio podatak).
Sama app je verovatno dobra jer ju je preporučio Delija sa onog drugog foruma pa sam je probao ustvari.
Probao sam je na Volcano zato što mi se subjektivno učinilo da je dinamika izuzetna i tako i ispade.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, Srecko said:

Sama app je verovatno dobra jer ju je preporučio Delija sa onog drugog foruma pa sam je probao ustvari.
Probao sam je na Volcano zato što mi se subjektivno učinilo da je dinamika izuzetna i tako i ispade.

Probaj ako imas:  Carmina Burana, O Fortuna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja mogu za svaki fajl da utvrdim dinamiku, osciloskop mi pokaže min. i max. napon signala pa se izračuna dinamika, ali to kad prođe kroz pojačalo pa zvučnike pa sobu i na kraju mikrofon i telefon, ima da odstupa još barem +-5dB a verovatno i više.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

 

telefon, ima da odstupa još barem +-5dB a verovatno i više.

Ovi sto su napisali aplikaciju kazu da posle kalibrisanja mikrofona odstupanje je maksimalno plus/minus 3db.

Inace ja sam samo hteo da vidim da li je 50W iz owners manual (doduše minimum jer ove kutije mogu biti i u mnogo većoj sobi) koliko Harbeth (Allan Shaw) kaže da je potrebno za "Harbeth Domestic Monitor M40.1" stvarno toliko ili laže.

I konstatovah da jeste a za: moju sobu (oko 20 kvadrata), moje uši, preferiranu glasnost slušanja i poziciju sedenja, verovatno i 35W je dovoljno pod pretpostavkom da greška merenja ove aplikacije nije baš velika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije meni baš jasno kako kalibrišu mikrofon u toj aplikaciji? Za to treba da imaš neku tačnu referencu, recimo nešto što proizvodi odgovarajuću jačini zvuka (recimo 90db) na nekoliko različitih frekvencija u mernom opsegu. Bez toga nema kalibracije. Ili da pustiš  recimo ton generator, ali da imaš uporedo neki kalibrisan merni uređaj pa da kalibrišeš taj telefonski.

PS

Evo jedne od igračaka, ne znam koliko je to baš tačno ali nije skupo.

https://www.aliexpress.com/item/2039932294.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1dd14da8pv0798&algo_pvid=1adab03c-fd04-47af-a44a-c436298f7d3f&algo_expid=1adab03c-fd04-47af-a44a-c436298f7d3f-0&btsid=0bb0623d16009395625512270e7a91&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Ima i kalibrator za mikrofon

https://www.aliexpress.com/item/32895270965.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1dd14da8pv0798&algo_pvid=1adab03c-fd04-47af-a44a-c436298f7d3f&algo_expid=1adab03c-fd04-47af-a44a-c436298f7d3f-15&btsid=0bb0623d16009395625512270e7a91&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad smo već počeli diskusiju na temu “Koliko snažan pojačavač ja stvarno trebam?”[emoji3],
pogledajte ovaj YouTube video.
Meni se ova njihova objašnjenja malo “razlikuju” od fizike koju sam učio[emoji3].
Iako mi ovo nije “field of interest” daleko od toga da se u ovo ne razumem i čak nemam posrednog iskustva, naprotiv fiziku jako dobro znam[emoji3].



Elem u Holandiji su Allan Shaw na nekom HiFi Show uprilicili da čuje “Harbeth M40.1” monitore sa dva monobloka od 2X350W RMS na nekom pojacanju postavljenom potenciometrom.
Suština je da je neki materijal elektronske muzike pumpao u Harbeth monitore (zbog dinamike) i iznad 500W (ja ocitah 635W a kažu i na momente preko 700W) pri čemu slušno glasnost i ne izgleda spektakularna.
S druge strane kad su pustili sonatu Korelija veomaaaaa glasno je ta muzika izgledala slušno (nepromenjena pozicija potenciometra) na preampu iako je materijal pumpao u kutije ne više od 28W ako sam dobro čuo ali sigurno manje od 50W koliko Harbeth preporucuje kao minimum za te zvucnike.
Baš me zanima kako vi ovo sve razumete.
Moja analogija koju sam koristio da bih sebi ovo objasnio (fizika) bazirana je na ogromnom iskustvu iz oblasti Thrust Vector Controling sistema gde je sustinski sličan koncept eksperimenta jer jedan elektro dinamički uređaj-interceptor treba da “ubacim” u gasnu struju (magnet privlači i otpušta kotvu noža kao i kod zvučnika slično pokretanju membrane) i naravno kolika mi je struja potrebna za tu gimnastiku.
Da ne pričam koliko smo opita odradili šta sve nismo menjali i merili.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Program je Sound Analyzer

Kalibracija će vrši ovako:

Calibration consists in adjusting the microphone sensitivity in order to measure the correct values.

The calibration by comparison requires a calibrated Sound Level Meter. Set its measuring mode in order to measure a equivalent A-weighted continuous sound level, LAeq.

The calibration must be performed with a stable wideband sound source (like a pink noise). Adjust the level of the sound source to reach a sound level in the range 60 - 100 dBA.

Start the calibration and keep quiet.



Ovo je izlistani Help aplikacije da ne pisem mrzi me.
Warning :

This App does not claim to be an alternative to an approved Sound Level Meter. Its accuracy depends closely on specifications of the microphone/amplifier which are not designed in a Smartphone for Sound Pressure Level measurements. These specifications cannot be adjusted without an individual calibration.

With a correctly calibrated Smartphone, tests have shown deviations up to 2-3 dBs and the highest measurable Sound Presssure Levels are usually limited to 100 - 120 dB.

Follow the calibration instructions carefully to limit the measurement errors.

Recommendations:

If you are not familiar with sound level indicators, simply consider the A-frequency weighting and Fast time weighting for instantaneous noise measurements (LAF indicator) and Equivalent A-weighted continuous sound level (LAeq indicator) for averaged noise measurements.

Disable the ”Touch Sounds” function of the smartphone (Settings/Sound menu) in order to not disturb the noise measurements.

Point the microphone to the sound source by using if needed the ”Reverse Portrait” button on the action bar.

Features:

General:

Start/Pause/Restart buttons: Use these buttons for starting, pausing and restarting a measurement.

Cyan/Pink triangle indicator: Turns pink when overflow of the ADC (Analog to Digital Converter) occurs. Please note that this indicator differs from an overload indicator which can not be implemented without knowing the linearity properties of the microphone/amplifier. Measurements of high values must be regarded carefully.

SLM menu:

Drop-down list: Select the measured parameters, 4 maximum and at least one. See the ”Measured parameters” section below for a description.

”Statistics” Checkbox: Enable/Disable the display of max and min values on chart (available only for instantaneous parameters). Tape the chart to switch from a parameter to another.

Chart: When measurement is stopped, use the pinch-in/out gesture for zooming in/out the chart.

Spectrum Analyser menu:

First Spinner button: Select the type 1/3 or 1/1-octave Band analysis.

Second Spinner button: Select the Frequency weighting A, C or Z (Lin).

Third Spinner button: Select the Time weighting F, S, I or the equivalent continuous sound level (Leq).

Cyan/Pink triangle indicator: In addition of the overflow indicator, it flashes when the analysis is not running in real time. This can occur with old Smartphones or when the system performance is too slow, particularly for 1/3-octave band analysis. Releasing the RAM memory solves usually the problem. If the problem persists, switch for an octave band analysis which requires fewer power computing.

Chart: Use the pinch-in/out gesture for zooming in/out the chart. Select a bar to bring up a popup view with informations of frequency and level.

Calibration menu:

The comparison method is highly recommended but requires a calibrated Sound Level Meter. Otherwise use the background noise method.

Data export:

Floating button: Turns pink when the measurement is paused. You will then be able to export the data via email or cloud storage Apps. Tested with Gmail, Email, Drive and OneDrive; But probably works with much others. This function requires the External storage access permission.

File type: The data are exported to a tsv (Tab-separated values) file which can be opened with most spreadsheet softwares by configuring the Tab character as delimiter and the UTF-8 format.

Measured parameters as SLM:

LAF: A-frequency weighted and Fast-time weighted (125 ms) sound level.

LAS: A-frequency weighted and Slow-time weighted (1 s) sound level.

LAI: A-frequency weighted and Impulse-time weighted (35/1500 ms) sound level.

LCF: C-frequency weighted and Fast-time weighted (125 ms) sound level.

LCS: C-frequency weighted and Slow-time weighted (1 s) sound level.

LCI: C-frequency weighted and Impulse-time weighted (35/1500 ms) sound level.

LZF: Z-frequency weighted (Lin) and Fast-time weighted (125 ms) sound level.

LZS: Z-frequency weighted (Lin) and Slow-time weighted (1 s) sound level.

LZI: Z-frequency weighted and Impulse-time weighted (35/1500 ms) sound level.

LAeq: Equivalent A-frequency weighted continuous sound level.

LCeq: Equivalent C-frequency weighted continuous sound level.

LZeq: Equivalent Z-frequency weighted (Lin) continuous sound level.

LAE (or SEL): A-frequency weighted sound exposure level.

LCE: C-frequency weighted sound exposure level.

LZE: Z-frequency weighted (Lin) sound exposure level.

LEP,d (or LEX,8h): A-frequency weighted sound exposure level for a nominal 8-hour working day.

Measured parameters as Spectrum Analyser:

⅓ octave band spectra & Global value: Midband frequencies 25 Hz to 16 kHz (IEC 61260-1 Classe 1).

Octave band spectra & Global value: Midband frequencies 31.5 Hz to 8 kHz (IEC 61260-1 Classe 1).

Frequency weightings A, C and Z (Lin).

Time weightings Fast (125 ms), Slow (1 s) and Impulse (35/1500 ms).

Equivalent continuous sound level (Leq).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma šta će ti u ove svrhe precizno merenje.
Bitno ti je da aplikacija ne može i naravno i ne menja parametre merenja u opsegu.
Kakve ima veze da li je to 40 ili 45db, naravno u ove svrhe za faktički procenu.
Inače verujem da je mikrofon sasvim korektno podešen jer je u pitanju masovna proizvodnja.
Algoritam je prost.
Odšrafiš pojačavač dok ti ne postane glasnost neprijatna sa materijalom koji ima bas izrazito veliku dinamiku (po tebi i najvišu).
Ukljuciš aplikaciju, ona ti zabeleži najveći i najmanji zvučni pritisak.
Razmisliš da li je taj najniži zvucni pritisak dovoljan da čuješ tihe pasaze onako kako očekuješ i sko jeste super samo proveris koliko za tvoje zvučnike amp za pikove (koje si podesio da počinje da ti ne prija i da ne bi mogao dugo tom snagom da slušaš) pumpa u zvučnike wati.
I to je to.
Zbog greške u merenju ostaviš 6db rezerve saberes sa snagom koja je bila potrebna da se od sviraju dinamički pikovi i to ti je potrebna snaga koja je rekoh obično jakooooo mala za iole osetljivije kutije i normalne sobe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vi niste u igri!!!

Miko, ukinite mu mogućnost da piše u ovoj temi[emoji16].

Znate ono kad se klinci prave važni pa znaju ko zna odgovor na to što su pitali i kažu "ti se ne važiš" [emoji16].

 

Šalim se, ali ima nešto mutno u ovom videu zbog čega mislim da su im zaključci neadekvatni da ne budem prost[emoji16].

Gde ode ta silna energija (700W) koje pojačalo pumpa u kutije kad su membrane mirne (mora da se konvertuje u neki mehanički rad osim ako se kutije nisu unutra zapalile a mi ne vidimo[emoji16]) a power handling kutija je 200W[emoji16]?

Šta očitavaju vumetri?

Kolika je energija dinamičkih pikova?

Ja sam sve to merio (doduše ne na zvucnicima ali je pojava kao preslikana[emoji16]), zbog čega i rekoh da mislim da su im zaključci loši.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato sam i postovao video[mention=2262]NIXIE[/mention] da Vam pokazem da nisam ja jedini koji se ne razume u neke stvari[emoji16] (ja bar to ne stavljam na YouTube, pohvalite me[emoji16]).

Tih 700W snage uopšte nisu za diskusiju.

Tu ima energije nula koma ništa[emoji16]. Suštinski oni izvode zaključke na bazi snage (duboko nerazumevanje fizike[emoji16]) a ne energije, koja je jedino bitna jer se ona transformise u rad (pokretanje membrana).

Oni pik metri su super za gledanje i da pokažeš koliko dobro ne-znaš fiziku.

Taj pik je za zvučnik potpuno nebitan.

Zvucniku je potpuno svejedno da li ga je bilo ili ne[emoji16] ako ne trajeeeeee.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije mu sve jedno, na toj snazi izleće kalem iz magneta kad ide napred, a  i može pri kretanju u suprotnu stranu da udari u backplate (čelična ploča iza magneta), zavisno od konstrukcije zvučnika.  E sad ovo je bas od 12", možda i ima neku veliku snagu, pojma nemam, samo sumnjam da može da izdrži 700W, nije to kratko bilo na snimku, ko zna da li su ti VU metri tačni i šta pokazuju. Takođe, hod membrane nije veliki na snimku, sve to budi sumnju. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

https://www.stereophile.com/content/harbeth-m401-loudspeaker-measurements

Ispod 70 Hz mnogo raste impedansa, tu pojačalo ne može da razvije veliku snagu. Ako VU metri mere napon na izlazu i pokazuju snagu na idealnih 8oma, onda na ovom Harberth-u je 3x manja snaga ispod 70Hz recimo. Na višim frekvencijama taj veliki bas može puno više da izdrži, a i 6,5" srednjotonac. Možda je u tome tajna ovog snimka. U svakom slučaju, ja ove zvučnike sa snimka ne bih uzeo ni u ludilu nakon takvog maltretiranja. :buehehe:

Ne bih uzeo ni inače, em je skupo, em mala efikasnost, ima brdo na basu da ugađa publici, ali pravog niskog basa nema. Plus ima loudness krivu frekventnog opsega, namešteno da zvuči bolje nego u prirodi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije mu sve jedno, na toj snazi izleće kalem iz magneta kad ide napred, a  i može pri kretanju u suprotnu stranu da udari u backplate (čelična ploča iza magneta), zavisno od konstrukcije zvučnika.  E sad ovo je bas od 12", možda i ima neku veliku snagu, pojma nemam, samo sumnjam da može da izdrži 700W, nije to kratko bilo na snimku, ko zna da li su ti VU metri tačni i šta pokazuju. Takođe, hod membrane nije veliki na snimku, sve to budi sumnju. 

Ja mislim i dalje da to na zvučnik nema utisak ič već samo na merni uređaj i display koji to izmereno ispise, jer je u pitanju impuls, čisti pik a zvučnik je mehanička sprava koja ima i masu-inerciju (kao kad imaš realni signal sa šumom šljaka iz kojih treba da izdvojiš pravi koji nosi ustvari energiju). Impuls struje prođe kroz namotaj u mozda mikrosekundnom trajanju, ni namotaj ne može da izgori i za to treba vremena da se zagreje pa istopi[emoji16].

Tek bi bilo zanimljivo pogledati sa koliko kašnjenja u odnosu na pik signala ide ispis na display-a. Sve sam to probao X puta sa ni sam ne znam koliko magneta-namotaja. Šta mislite što Vam se čini da sonata Korelijeva svira glasnije mnogo na 28W nego ona elektronska muzika na 700W. Traje ton gudačkih instrumenata i pomera membranu debelo a onu elektronsku muziku je jedino moguće uporediti po trajanju tona sa ksilofonom! Jednostavno tu nema energije. Da ti tonovi imaju trajanje ti zvučnici bi izgoreli samo tako.

Suštinski signal pojačavača kao da upravlja membranom (naravno preko kalema) a impulsno upravljanje u realnom svetu funkcioniše samo sa infinitezimalnim masama[emoji16] osim ako impulsi nisu za XXX rangova veći.

Pa tako Vam je isto i sa laserom, može biti i MW ali ako je impuls infinitezimalan džaba, nećete ga ni osetiti (Preterah sa jedinicama u želji da simplifikujem fizikalnost pomeranja membrane)[emoji16].

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...