Jump to content

Srećkove Zavrzlame


Srecko

Preporučeni Komentari

 

 

 

A zasto se pokusava simplifikacija, generalizacija i slicne konvergencije ka lakomislu, 

Sad ste mi postavili potpuno ne inženjersko pitanje.

Zabrinuli ste me[emoji16].

Proračuni čija je greška ne veća od 5-10% stoje iza 99% naj značajnih odluka u bilo kojoj oblasti nauke.

NIKOGA NI U KOJOJ OBLASTI NE ZANIMA TAČNA VREDNOST MERENE POJAVE KOLIKO MARGINA GREŠKE MERENJA.

TO I SAMI JAKO DOBRO ZNATE!!!

Kome bi bilo bitno da li mu treba pojačavač od 50 ili 55W?

Prija mi ovaj "slobodniji" odnos koji imam sa Vama, ako preterujem kažite korigovacu se odmah?

Kao da Vas znam 100 godina, valjda zato što potičemo iz sličnih radnih sredina, pa sam sa Vama slobodniji.

Pošto sam ovo pitao, rekoh, na raznim mestima razne profile ljudi i dobijao odgovore generalne (istinite-tačne) upravo kakav ste mi i Vi dali no nažalost ne previše korisne za mene a verujem i za druge, moram da kažem da Zenov odgovor (link) mi ukazuje (na osnovu mog profesionalnog iskustva) na to da je on ovakvo ili slično merenje uradio X puta (baš kao i gospodin koji je otvorio temu na velikom Diy forumu) a da drugi jednostavno nisu se time bavili.

Drugim rečima već sam lako proverio sa telefonom i Sound Analyzer-om da mi je pojačavač od 80W za: moju sobu, moju poziciju slušanja, moju preferiranu maks. glasnost i materijal koji slušam PREDIMENZIONISAN što sam i hteo[emoji16].

Takvo pitanje se ne može postaviti na forumu pa sam ga postavio u Vašem stilu-generalnije[emoji16].

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Srećko gledaj to ovako, prvih 2x1W si kupio za sebe, ostale za društvo.

PS

U sobi kad meriš zvučnike imaš odstupanja +-5dB i više, tako da to egzaktno merenje važi za neke zvučnike u nekoj sobi, na drugom mestu biće neki dB različito, a to može da znači puno snage. Osim toga u sobama nivo zvuka ne opada sa rastojanjem kao napolju, zbog refleksija tako da je jako teško napraviti neku generalizaciju. Možeš recimo da računaš prosečnu osetljivost zvučnika i potrebnu snagu pojačala da možeš da dobiješ na 3m 95dB pikove što je veoma glasno. Računaj na dva kanala i dva zvučnika (+3dB).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako proucite linkovanu temu na Big DiyA, skontacete da se pokazalo da sva logika oko SPL I snage stoji itekako, ali uobicajena razmisljanja o tome koliko snage nam treba za slusanjac u kuci padaju u vodu iz fundamentalno pogresne postavke - precenjujemo uobicajeni SPL

dakle - pustis na glasnocu kojom inace slusas, pa izmeris , pa se zacudis

 

primer -

slucaj 1: nekad sam imao cevne monoblokove ( prerada Iskra bioskopskih) 20-tak W,  EL34 trioda PP

sa monitorcicima napravljenih na bazi  LS3/5 , taman sam imao lepu snagu za sobu od 18 kvadrara , visine 2.75, prakticno snage je bilo dovoljno za zvucnike koliko mogu da izdrze, ja da budem happy a da pojacala ne klipuju a da mi smeta

pri tome se znacajno videlo pumpanje anodne struje u cevima - menjanje plave korone u balonu u ritmu bassa

 

slucaj 2: iste te ampove sam odneo i prikljucio kod coveka na Klipsch Horn , prostor 3.5m visok, 82 kvadrata

diskoteka SPL  ......... a plavilo u cevima postojano ........ drugim recima daleko manja snaga ugurana u zvucnjake nego u prvom slucaju

 

oba slucaja za naravoucenije, prvi slucaj primenljiv za trenutne dileme

na bicikl , i u klub!

:punk:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Zen Mod to sam upravo pitao i uradio, odvrnuo do glasnosti koja mi nije neprijatna (pogledao koliko je to ORJENTACIONO db u pikovima izazvanim dinamikom materijala), video da to ne ugrožava pojačavač po tehničkim podacima, konstatovao da nema klipinga (bar ga moje uši ne čuše[emoji16]) i shvatio, metodom štapa i kanapa[emoji16] naj jednostavnije moguće ali tehnički uspravno, da mi je za moju sobu i uslove slušanja pojačavač od 80W ispravno dimenzionisan ili PREDIMENZIONISAN (baš me briga).

 

Kad budem uzeo Dynaco ST-70, to cu isto uraditi i videti za njega.

 

To naravno, kako Zen lepo rece prethodnom postu, ne mora da znači da bi i solid state pojačavač od 2X35W se isto ponašao ali ni margina greške sigurno nije velika.

 

Primer iz prethodnog Zenovog posta drastično je promenio uslove eksperimenta jer su promenjeni: zvučnici (Horne) i prostorija (80 kvadrata) pa nije primenljiva analogija u ovom slučaju, koji nas "jadnike" najčešće zanima[emoji16].

Logika eksperimenta je bazirana na tome da kupac NAJČEŠĆE bira pojačavač za već poznate kutije i sobu i eksperiment sa Big DIY foruma-teme je sjajan upravo za 99% nas korisnika.

 

Ispravno, poslušao, samo umesto bicikla peške, i idem u klub[emoji16].

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Srecko said:

NIKOGA NI U KOJOJ OBLASTI NE ZANIMA TAČNA VREDNOST MERENE POJAVE KOLIKO MARGINA GREŠKE MERENJA

Ovo je tacno i nebitno. Za ovaj hobi i desavanja u istom. 

Pride, neka merenja u fizici su prihvatljiva sa greskom 30%, a 20% je sjajan rezultat, medjutim predikcije se vrse ne toliko prema greskama merenja(koje samo potvrdjuju predikciju u odredjenom semplu trenutka), vec prema principima ponasanja.

Znaci, ako TE povucem da ne padnes u provaliju, nisam ti pokazao ni kako da hodas ni baletsku figuru uz (dobru) pretpostavku da ne znas da letis. :D 

Samo se izbegla provalija osrednjosti(u razmisljanju) i povrsnosti.

Sama audio industrija je pokusala da standardizuje neke stvari i shvatio se besmisao. Mozda bi malo lakse ka razumevanju osvetlilo staze poznavanje istorije hife, npr, pojave termina rms snaga i "muzicka" snaga, standard DIN45500.... Pa je to svodjeno na 1kHz, pa na 8 ili 4 nominalna oma...sto u simplifikaciji moze da bude cudno zasto bas tu i tako, sta izvuci kao zakljucak bitnosti?....itd...

Problem je sposobnost pojacavaca da prenese signal u promenljivu impedansu, pa ta impedansa svojom neefikasnoscu da konvertuje signalu u zvucni pritisak...kako po frekvenciji tako i po amplitudi, pa ako ni moglo i bez puno ili primetnog pomeranja faza.

Pride, bitno je i ponasanje pri prelaznim pojavama, ima signala jedne amplitude, uz pojavu signala druge amplitude, ili drugog predznaka, pa druge frekvencije...nije uniformno(kao sinus)...a pride da sadrzi odredjenu paletu harmonika, posto strme pojave generisu doticne, i boje zvuk da  razlikujemo instrumente i izvore...bez da se uplicemo u entropiju signala, ili raspodelu gustinu energije...ne pusta se dzabe Diana Krall i slicna mlaka kaka na prezentacijama. :) 

Tesko da ce se to svesti i da se moze svesti samo na nakakvih "50W" ili "120W"..i sl... :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Srecko said:

.......
Primer iz prethodnog Zenovog posta drastično je promenio uslove eksperimenta jer su promenjeni: zvučnici (Horne) i prostorija (80 kvadrata) pa nije primenljiva analogija u ovom slučaju, koji nas "jadnike" najčešće zanimaemoji16.png.......

veoma je primenljivo ...... sta mislite kako bi tek izgledalo KH turiti u prethodno navedenu prostoriju, gde su bili mali zvucnici

ene, korektno pojacalo za sluske bi bilo dovoljno

na stranu sto u takvoj prostoriji KH nema sta da trazi - ne mozes da ih slusas kroz prozor, bar kad nije leto

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa to ne znamo bas zasigurno, zarad te inferiorne opreme su paralelno i snimali film :msn-rofl:

Znam ja dobro da obradjujem rezultate merenja, ali je to za ovaj hobi posebna i slaboupotrebna prica.

Zato i nisam apriori protiv slusanja, i to je deo opsteg upoznavanja sprava i prostora.

Ponasanje pojacavaca ne definise u potpunosti merenje jedne velicine ili jedna osobina, merena u nekoliko pozicija.

Inace bi sve bio lako i prosto..

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Sobe ispod 35-40kvm se ne mogu dampirati kvalitetno, pa je prosto iluzorno ista referirati prema jnima.

Slusas sta hoces i koliko hocs, a zvuke je takav kakav je.

Joooj mene, joooj.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle poednjeg posta, hajdete da prekinemo diskusiju.

Reći ću Vam samo ovo.

Jedna od blagodeti BG u odnosu na veliki broj manjih gradova u Srbiji (kao što svi znamo na veliku žalost) je sto možete da odete u pozorište i da pogledate neku predstavu. To naravno ne znači da morate već da možete (raspolažete resursima za tako nešto).

Prestaje da bude važno da li ćete uopšte otići u pozorište.

Razmislite malo o tome.

Naravno da mislim da su Amerikanci bili na mesecu, ne zato što ih: volim, verujem im...već zato što su postojale tehnološke mogućnosti tada za takav poduhvat.

Ne mislite valjda da bi uopšte bilo potrebe za moram reci šarlatanima sa takvim idejama jer da su Rusi mogli da im ospore taj poduhvat- "uhvate ih u laži" po tom pitanju; to bi bila "eksplozija" civilizacijski razmera (značajnija od eksplozije "Car bombe" od 50MT[emoji16]), i oni takav poklon sigurno ne bi propustili[emoji16].

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NIste razumeli dobro, i na pravi nacin, gosn Srecko, ali ja eto uvek povremeno pokusam da izmenim nivo price, medjutim bukvalno razumevanje je imperativ, bez obzira na skole i saznanja.

I nemam nista od toga, sto bi mnogi rekli, nikakve koristi, samo dodatna nerazumevanja u unisonom horskom pevanju.

Isto je i sa praznim recima ili odlaskom u pozoriste, ne postaje se vernik odlaskom u crkvu kao ni automobil stajanjem u garazi. Niti kulturan sedenjem u pozoristu.

Pausalno uproscavanje korelacija ne moze da napravi korist saznanja.

Pa da ne ih izazivao dodatna nerazumevanja u tudjim nastojanjima da se uprosti slozeno, ne bih imao sta vise da dodam vise ovoj diskusiji.:oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako kreneš u snimak bez muzike a dobra je tišina u sobi, pa onda pustiš i pojačaš muziku, dibićeš ogromnu "dinamiku" jer tako program beleži ekstremne vrednisti. Počni snimanje sa uključenom muzikom pa će se odnos najtišeg i najglasnijeg signala smanjiti 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onda je tako, ako taj programčić ne laže. Ja sam vrlo skeptičan prema tim igračkama. Moguće je da u toku same numere postoje periodi tišine pa se to onda tako i manifestuje. Probaj da napraviš snimak sa dve različite glasnoće, ako je ista razlika od 40dB to je to. U koncertnoj sali valjda može biti i 60dB dinamike, negde sam pročitao (valjda sam tačno upamtio podatak).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...