Jump to content

Kupujem gramofon


Aleks_00

Preporučeni Komentari


Cek, od koga bolje svirao, nisam pohvatao konce?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dual 1229 i Technics SL10 su bolje svirali od poznate kombinacije gramofona i rucke koji su prodati za 750eur, takodje polovni.

Na Dualu i tom gramofonu su bile identicne glave.

Sistem na kom je testirano solidan.

Phono pre vrhunski.

Amp polovan prodat za 3500eur.

Zvucnici polovni prodati za 1200eur.

Od novih pristupacnijih i jednostavnih gramofona slusao sam Regu. Mislim da je ok ali i da je dosta skuplja od tog Projecta. Slusao sam starije entry level Projecte i nisu mi se dopali.

Slozio bih se da ti je kao pocetniku najpametnije da kupis nov i podesen gramofon. Da polako razvijas i unapredjujes sistem.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To da jeftin gramofon i jeftina glava bolje sviraju od ozbiljnog gramofona je prosto netacno. I cinjenica je da ima preskupih neozbiljnih sprava, eto moda...

S tim, uvek ostavljam rezervu da neko moze da upropasti sistem vrlo lako pa da i vredan sistem zvuci bezvredno, ali pretpostavka je maksimalnog ugadjanja. Tipa da ubrlja MM losim prilagodjenjem, gaznom silom, antiskejtingom ili losom geometrijom...

Pravim razliku izmedju skupog i vrednog sistema, vrlo cesto nisu u korektnoj korelaciji. A sport je nasilno skup.

Dualovi plintovi su prosto losi, i to je prosto cinjenica te epohe iako te 19-ice imaju teske i inertne tanjire, motori mora da su u frisko remontovanom stanju, bez lufta, lezaj tanjira pravilno podmazan i ispoliran, ne sme da radi kao zrvanj, dobre prigusne gumice(bas zbog teskog tanjira), i da idler nema lufta...to su kriticni detalji.

Da li je nosac rucke napukao, to se teze proverava, valjda utice na zvuk...

Sta je slucaj sa navedenim, prosto se ne vidi iz oglasa(a vidi se da je "spreman" za prodaju, nekompletan, kao iz furde), cisto da se zna sta da se proverava kod polovnjaka.

Ja licno bih takvu spravu radje kupio od vlasnika, cuvanog, kompletnog, da sam pocetnik i da mi nije svejedno da li je iz regala ili kontejnera, kao sto me to trenutno ne uzbudjuje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, vladd said:

To da jeftin gramofon i jeftina glava bolje sviraju od ozbiljnog gramofona je prosto netacno. I cinjenica je da ima preskupih neozbiljnih sprava, eto moda...

koji je po tebi ozbiljan gramofon?

bilo bi dobro da nam das konkretni model, a ne opet neki uopsteni odgovor

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok. Covek pitao ja napisao iskustvo. Ne bih pisao da nisam slusao, podesavao, uporedio. U konkretnom slucaju nije imalo sta da se upropasti. Ista glava na oba, isti phono, isti ostatak sistema. Razlicite samo baze i rucke. Obe rucke odgovaraju za datu glavu. Pritom i[mention=72]neskor[/mention] prenosi slicne utiske na osnovu iskustva.

 

Poenta je da nista ovde nije jeftino, a kamoli lose. Pogotovo da jeftino ne moze biti ozbiljno. Vidieo sam i da skuplje moze biti losije. Pomenut je kp i pisao sam u skladu sa tim o polovnim uredjajima.

 

Vec rekoh za ulazak u svet gramofona verovatno je pametnije kupiti novo. Ili imati nekog iskusnog pored sebe i birati polovno.

 

 

 Eh da, Dual je u fabrickoj stock varijanti. Nije tweakovan. I ostali Duali koje sam slusao su bili takvi.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok. Covek pitao ja napisao iskustvo. Ne bih pisao da nisam slusao, podesavao, uporedio. U konkretnom slucaju nije imalo sta da se upropasti. Ista glava na oba, isti phono, isti ostatak sistema. Razlicite samo baze i rucke. Obe rucke odgovaraju za datu glavu. Pritom i[mention=72]neskor[/mention] prenosi slicne utiske na osnovu iskustva.

Poenta je da nista ovde nije jeftino, a kamoli lose. Pomenut je kp i pisao sam u skladu sa tim.

Vec rekoh za ulazak u svet gramofona verovatno je pametnije kupiti novo. Ili imati nekog iskusnog pored sebe.


Ja iskusnog nemam, a slazem se da je pametnije da uzmem nov nastelovan grwmofon nego nesto sa KP


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Do ili preko 1000 evra..

Do 1000 bi za referencu postavio 126 torensa, kao ozbiljnog koji bi mogao da dozivi otezanje plinta...preko 1000 bih stao na Kuzminim produktima

Uopsteno je dobar gramofon onaj koji ima dobar plint, precizno drzanje brzine, krutu, gluvu i laku rucku, dobro ozicenje(bez puno kontakta i lemnih buksni) i usaglasen preamp. Makar se radio drugaciji gain za visoki opseg.

Ako se zeli MC, dobri SUT pa onda preamp, drugacije slabo da valja. Moja omiljena je Dyna...ili bilo koja neobojena

Mozes gramofon da nazoves kako hoces, ali mora da ispuni sve te uslove...

Pride naslonjen na kamencinu , pescar ili lava, po volji...

Od komercijale sta god uz tesko ili lako tvikovanje moze da postigne par klasa vise nego sto jeste

Trenutno u posedu jedno 6,5 Duala, ukljucujuci i 1019, kod kojeg me nervira hedsel....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slusao sam dosta odlicnih gramofonskih postavki. Ipak najbolji su mi bili gramofoni rucne izrade. Delo nasih ljudi.

 

U ovoj komercijalnoj klasi ima sta da se probere. Ne treba zanemariti kvalitet koji su USA, Nemacka, UK i Japan dostigli s kraja 60-ih i tokom 70- ih. Tada je gramofon bio u punom jeku a i muzika na plocama bila najbolja. I majstori su stvarno bili majstori a inzinjeri inzinjeri.

 

Eto i sam gramofon je odoleo ispitu vremena. I cevi. I dobri stari zvucnicki drajveri.

 

Naravno da se sve to da danas upotrebiti na bolji nacin. Kad vec nismo ziveli u tom vremenu da bar sto bolje osetimo duh tog vremena.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 12 časa, prophet reče

Dual 1229 i Technics SL10 su bolje svirali od poznate kombinacije gramofona i rucke koji su prodati za 750eur, takodje polovni.

Na Dualu i tom gramofonu su bile identicne glave.

Sistem na kom je testirano solidan.

Phono pre vrhunski.

Amp polovan prodat za 3500eur.

Zvucnici polovni prodati za 1200eur.

Od novih pristupacnijih i jednostavnih gramofona slusao sam Regu. Mislim da je ok ali i da je dosta skuplja od tog Projecta. Slusao sam starije entry level Projecte i nisu mi se dopali.

Slozio bih se da ti je kao pocetniku najpametnije da kupis nov i podesen gramofon. Da polako razvijas i unapredjujes sistem.

samo da se nadje u zapisniku,moj dobar drugar nakon par godina apstinencije od LPisanja,posto je prodao Xerxes/Tabri-Zii,kad se nakon jedno 3-4 godina pauze prizeleo gramofonisanja ponovo,je uzeo kao neki novi pocetnicki gram Dual 1229 (ili je bio 1219),jer postoje kako je vidljivo raznorazni hvalospevi za doticne modele...msm leteo je iz kuce ko pocetnicki sut u americkom fudbalu...slusao ga onomad kod njega...no comment kategorija kod mene....

kolko ljudi,tolko cudi,vazi i za Technics SL10...i za bilo koji drugi gram,nebitno koji drajv mehanizam koristi,sta je kome bolje,je individualna stvar..i to je ko biranje supruge...

:crazyrocker:

BTW ako nekog interesuje ima jedna 1219 za 35 eura ovde....

https://www.jofogas.hu/pest/DUAL_1219_vintage_analog_lemezjatszo_106967221.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mogla bi se ova komplet tema objediniti sa temom clana @gluv_i_udaren kada je trazio za sebe prvi gramofon.

Koliko se secam zavrsilo se sa Rega ( bese li P3 ? ) kombo.

Bilo je slicnih, cak i istih predloga tada.

Ono sto je kvalitetno za obe teme IMO je to da cemo uskoro imati jos jednog kolegu vinildziju. 

U to ime . . . :BeerMugCheers:

 

P.S. kao i tada moj predlog za prvi gramofonski setup je Rega ili neki Project iz tog ranga.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, prophet reče

@paja959

Koju glavu ste slusali na tom Dualu?

mene (a i mom drugaru) bas svejedno koju ces glavu turiti u nju :D..bese neka njihova varijatna,klonovi Shure ili Ortofon...uzeo covek Systemdek XII sa AT 1120,i preporodio se nakon toga...jest batalio i to sa Oracle Alexandria III+Mission 774,i preporodio se ponovo...nadam se da je ESL63,Quad 34/66/306/606 u ostatku sistema adekvatan za procenu=kolko ljudi,tolko cudi/uvceta...Oracle+Mission 774 eno ga kod mene na parkiranju u ormanu,posto je prodao kucu,pa nije znao kod koga ce sa spravom,mogao bih da arcim to do besvesti (u steku 5 dobrih MM zvucnica na celu sa Grace F9E,Ortofon M20,Glanz MFG71L,AT 15E itd)...ja slusam 126/III +SME 3009/II Impr.i Shure M75ED 2 pretezno u zadnje vreme...svima nam sedi slon na usima,pitanje je samo jel slon ruzicast,na tufne,il je siv...

nemoj da pravimo jedanaestu zapovest,ni od cega :jamaica:..zivot je lep,saren,i takav treba da ostane,kom sa idlerom,kom sa DD,kom sa beltom...:BeerMugCheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verovatno je to podeseno kako treba. Kod mene je Sure originalna zalepljena na shell. Naravno proverio sam Dualovim 3D protraktorom i to se poklapa, na polozaj igle mislim. Tako sam podesio i ovu Philips glavu. To je definitivno najbolji polozaj za datu geometriju. Ostaje gazna sila i as na osnovu test ploce. I to je to. Za Shibata iglu sam morao dodatno da podesavam.

Imam naravno i referencu u blizini. Dobar gramofon sa Schroeder 12 inch. Bolje svira od Kuzma 2.

I ja sam pristalica jednostavnog dizajna. Ali postici jednostavnost za dati kvalitet nije lako. Ni jeftino.

Systemdeck sam slusao u full Revox sistemu i nije mi se dojmio. Zbog toga uvek i pitam za sistem u kom je nesto slusano.

Uglavnom, za ne tako velike novce ovi Duali pruzaju puno. Pod uslovom da su ispravni, sa adekvatnim glavama i dobro podeseni.

Skrenuo bih paznju na jos jednu veoma bitnu stvar. Kod nas postoji praksa da se polovni uredjaji precenjuju. Navescu primer zvucnickih jedinica. Ako vec prodajete nesto po ebay cenama za koje je uopste pitanje da li ih neko u stvarnosti i placa, morate imati i odgovarajuca merenja. U suprotnom ne mozete ocekivati da neko plati ni 1/3 te cene. To se moze preslikati na sve polovne uredjaje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I sad da pitam koja sila pomera rucku gore dole, a koja levo desno, u vezi stanja i podesenosti lezajeva rucke, sta ce se desiti.

To se nece dobiti na KP ili limundetu, svi nesto petljaju, svi su nacitani majstori, a bazicnih stvari jednostavno nema. Preprodaja je kraljica sportova privrede Srbije

Bitno je da je ispricano da zvuci do oo, da nije puno radio, a sa tim godinama se ne zna sta je gore, stajanje ili rad....

Ja to ne bih preporucio pocetniku, a da se uvede u pristojno stanje, to nisu male pare za neizvesnost...sto plint, sto kablaza, sto fina ulja i delici, koji su zacudo cesto skuplji od kompletnog gramofona :) 

Majstore necu da spominjem, i kada su dobri, zavisi od noge na koju se ustalo...cena ozbiljna...

A gde je pikap, gde su preampovi u IC kablovi...

Mora se imati nesto stabilno, kao deo sistema, da bi se sistem upoznao, da bi se videlo kako podnosi gramofon, da bi se imale neke osnove za unapredjenja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 34 minuta, prophet reče

Verovatno je to podeseno kako treba. Kod mene je Sure originalna zalepljena na shell. Naravno proverio sam Dualovim 3D protraktorom i to se poklapa, na polozaj igle mislim. Tako sam podesio i ovu Philips glavu. To je definitivno najbolji polozaj za datu geometriju. Ostaje gazna sila i as na osnovu test ploce. I to je to. Za Shibata iglu sam morao dodatno da podesavam.

Imam naravno i referencu u blizini. Dobar gramofon sa Schroeder 12 inch. Bolje svira od Kuzma 2.

I ja sam pristalica jednostavnog dizajna. Ali postici jednostavnost za dati kvalitet nije lako. Ni jeftino.

Systemdeck sam slusao u full Revox sistemu i nije mi se dojmio. Zbog toga uvek i pitam za sistem u kom je nesto slusano.

Uglavnom, za ne tako velike novce ovi Duali pruzaju puno. Pod uslovom da su ispravni, sa adekvatnim glavama i dobro podeseni.

Skrenuo bih paznju na jos jednu veoma bitnu stvar. Kod nas postoji praksa da se polovni uredjaji precenjuju. Navescu primer zvucnickih jedinica. Ako vec prodajete nesto po ebay cenama za koje je uopste pitanje da li ih neko u stvarnosti i placa, morate imati i odgovarajuca merenja. U suprotnom ne mozete ocekivati da neko plati ni 1/3 te cene. To se moze preslikati na sve polovne uredjaje.

 

@prophet mislis li da ovo gorte napisano ne vazi za bilo kojeg drugog proizvodjaca gramofona ?....nebitno kakav drajv koristi?..sto rece moj jedan dobar druga, kupleraj od preprodavca gde na stocku redoviti stoji na raspolaganju highend sprave od vrednosti 200-250Keura,slusajuci Unison Ultimate 845 i Tannoy DC15",Wadia 860=svaka komponenta moze da zasvira iztutezno dobro,samo joj treba pronaci/pruziti adekvatno okruzenje....
;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, Doktor said:

Mogla bi se ova komplet tema objediniti sa temom clana @gluv_i_udaren kada je trazio za sebe prvi gramofon.

Koliko se secam zavrsilo se sa Rega ( bese li P3 ? ) kombo.

Bilo je slicnih, cak i istih predloga tada.

Ono sto je kvalitetno za obe teme IMO je to da cemo uskoro imati jos jednog kolegu vinildziju. 

U to ime . . . :BeerMugCheers:

 

P.S. kao i tada moj predlog za prvi gramofonski setup je Rega ili neki Project iz tog ranga.

 

i ja sam dugo davio sa gramofonima dok se nisam skućio sa tehniksom sl-1400

mislim da je kolega malo ishitrio sa tim projectom i da je trebao da ima više strpljenja u potrazi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i ja sam dugo davio sa gramofonima dok se nisam skućio sa tehniksom sl-1400
mislim da je kolega malo ishitrio sa tim projectom i da je trebao da ima više strpljenja u potrazi

Ja i dalje mogu da ponistim narudzbinu, pomno pratim temu. Sve dok mi ne posalju a salju u ponedeljak imam vremena da ponistim. Ako neki kolega da bolju ideju razmotricu. Ovaj project mi deluje za pocetnika top. Ali pratim i upijam. Videcemo


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, crni. said:

i ja sam dugo davio sa gramofonima dok se nisam skućio sa tehniksom sl-1400

mislim da je kolega malo ishitrio sa tim projectom i da je trebao da ima više strpljenja u potrazi

Ne slažem se sa tobom po pitanju ishitrenosti. 
Stara narodna : Novo je novo, a Technics je po tvojoj priči kada si ga kupio bio "kao čaša", ali je polovno, polovno. ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

41 minutes ago, Doktor said:

Ne slažem se sa tobom po pitanju ishitrenosti. 
Stara narodna : Novo je novo, a Technics je po tvojoj priči kada si ga kupio bio "kao čaša", ali je polovno, polovno. ?

i ja sam se u jednom momentu smorio od traženja i zamalo da kupim carbon esprit sb, ali srećom nisam jer je baš tada naleteo 1400

jeste to polovno i baš rabljeno, ali od prvog vlasnika, održavan i maksimalno naštelovan (bez dodatnog ulaganja, sedi i vozi) :) 

mislim da može tako nešto da se nađe, samo treba strpljenja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...