Jump to content

Zasto je prvi sat tako los sonicno ?


Doktor

Preporučeni Komentari

Nisam slusao audio sistem cestito preko mesec dana.

Sve sto sam slusao, bilo je cisto informativno : neki zaostali paketi LP-a, krenulo se kupovati CD, jerbo su cene postale suludo niske ( Bog poziveo Tidal, Spotify i ostale emitere za sve nas hard core diskofile . . .  ;) ).

Danas, ispalo tako, popodne posle duzeg vremena sam u kuci . . . . :)

Pustim sistem i dozivim neprijatan sok. Tmulo, maglovito, nedefinisano, bez ekstrema, bez mooda . . .  u jednoj reci - neubedljivo. :(

Elem, ostavim ja to sve da cagrlja . . .  odem u kuJnu . . . odmorim . . . aperitiv komada 2, pa 3 . . .  rucam . . . natocim pivkanu  . . . vratim se u slusaonicu . . . .  to jeste nesto bolje, da budem posten dooosta bolje, ali . . .  nedovoljno.

Izdrzim, ostavim da ide CD . . . . jos 10 min. . . . . 15 min. . . .  i sve dodje na svoje.

Sve je tu. Prezentacija, prostor, dimenzije, i basa . . .  i ultra visokih kada su snimljeni . . .  sredina dobitna.

Pitanje za sve - o cemu se zapravo radi ?

Preamp - TVC, amp - PP KT88, onaj "Japanac" sto ga @Zen Mod aminov'o, a ja ga sa zadovoljstvom zatvorio, i samo za sada, do sada ide CD Player, starina, vintage mashina . . .  Cambridge Audio CD3. LP-i jos nisu dosli na red.

Znam, lenj sam, pitace se mnogi. Gde je tu Quad ?

Priznajem, bio sam lenj, a i ovaj Kovid nasrnuo na nejac. :laugh1tooht:

Obecavam da uskoro ponovo kacim i Quad sistem, u full-u.

Stay Tuned.

 

P.S. komentari o tom yebenom prvom satu dresh zvuka dobro dosli. :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. Zagrevanje uređaja na neku "radnu" temperaturu, i možda još više bitno pod 2:

pre 4 minuta, Doktor reče

posle duzeg vremena sam u kuci . . . .

 odem u kuJnu . . . odmorim . . . aperitiv komada 2/3 . . .  rucam . . . natocim pivkanu  . . .

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene se isto desava, kada se vratim u grad posle duzeg vremena.
U celoj toj prici zvucne kutije najvise imaju ulogu. Treba vreme da to sve dodje na 'svoje' mesto, neka vrsta usviravanja.
Kada se kupe npr novi zvucnici, break in zna da potraje i po mesec danas, normalnog slusanja [emoji3526]

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam slusao audio sistem cestito preko mesec dana.
Sve sto sam slusao, bilo je cisto informativno : neki zaostali paketi LP-a, krenulo se kupovati CD, jerbo su cene postale suludo niske ( Bog poziveo Tidal, Spotify i ostale emitere za sve nas hard core diskofile . . .  [emoji6] ).
Danas, ispalo tako, popodne posle duzeg vremena sam u kuci . . . . [emoji4]
Pustim sistem i dozivim neprijatan sok. Tmulo, maglovito, nedefinisano, bez ekstrema, bez mooda . . .  u jednoj reci - neubedljivo. [emoji20]
Elem, ostavim ja to sve da cagrlja . . .  odem u kuJnu . . . odmorim . . . aperitiv komada 2, pa 3 . . .  rucam . . . natocim pivkanu  . . . vratim se u slusaonicu . . . .  to jeste nesto bolje, da budem posten dooosta bolje, ali . . .  nedovoljno.
Izdrzim, ostavim da ide CD . . . . jos 10 min. . . . . 15 min. . . .  i sve dodje na svoje.
Sve je tu. Prezentacija, prostor, dimenzije, i basa . . .  i ultra visokih kada su snimljeni . . .  sredina dobitna.
Pitanje za sve - o cemu se zapravo radi ?
Preamp - TVC, amp - PP KT88, onaj "Japanac" sto ga [mention=2]Zen Mod[/mention] aminov'o, a ja ga sa zadovoljstvom zatvorio, i samo za sada, do sada ide CD Player, starina, vintage mashina . . .  Cambridge Audio CD3. LP-i jos nisu dosli na red.
Znam, lenj sam, pitace se mnogi. Gde je tu Quad ?
Priznajem, bio sam lenj, a i ovaj Kovid nasrnuo na nejac. :laugh1tooht:
Obecavam da uskoro ponovo kacim i Quad sistem, u full-u.
Stay Tuned.
 
P.S. komentari o tom yebenom prvom satu dresh zvuka dobro dosli. [emoji106]
Mene naučiste Quad NA Quad a........ [emoji16].
Ali ste se na kraju i sami setili[emoji3].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je pravilo, sat za poluprovodnike, dva sata za lampe kad se redovno sluša. Kad stoji duže, uglavnom duže traje zbog zvučnika.

Šta se tu događa?

Za lampe sam primetio (pretpojačalo samo) da se mirna struja lagano menja tokom tog perioda, tj. jako polako raste ali ne više od +10% od početne vrednosti.

Kod SS pojačala mirna struja zna da poraste pa malo opadne ili da lagano dođe do neke vrednosti pa se stabilizuje.

Zvučnici kad stoje, menjaju se malo parametri vešanja koja su od organskih materijala. Da su od metala, toga ne bi bilo.

Ekektrolitski kondenzatori imaju lagane hemijske promene oksidnog sloja, koje se poništavaju brzo kad se stavi pod napon. Ali to ne bi smelo sa se primeti ako je stajalo samo 7 dana, potrebni su meseci da bude merljivo.

Ostale komponente se praktično ne menjaju, odnosno sve se menja ali izuzetno sporo.

I još postoji prilagođenje našeg nervnog sistema na zvuk audio sistema, jer naš mozak očajnički želi da nam ugodi u svakoj prilici. Neki kažu da je od svega navedenog, ovo poslednje praktično jedino realno, a sve ostalo ne možemo čuti.

Međutim, ja praktikujem da uključim sprave barem sat vremena da se krčkaju, vrlo tiho ili bez zvuka,  pa posle odvrnem jače. I ima razlike na početku i posle sat - dva, ali nije drastično jer se sluša skoro svaki dan. U glavnom na početku je zvuk malo "suvlji", sa nešto manje detalja i fali mi malo dubine zvučne slike dok se ne ugreje.

U međuvremenu radim nešto drugo i muvam se po stanu i praktično ne slušam zvuk, dominira TV, tako da otpada to prilagođavanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sprave koje imaju ugradjen grejac u sebi - prosviraju tek kad dodju na radnu temperaturu

 

zvucnici ako nesu radili svaki dan, treba im da se razmrdu malko

ene, Gyurgyevci kod W - kaze W lepo da mu je bass dosao posle 3 meseca ....... a to je od njega bilo 3 meseca po bar 17 poslepodneva+ veceri

 

pa ti vidi

 

a ima i psychofizike tu , da se razumemo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 21 minuta, Zen Mod reče

sprave koje imaju ugradjen grejac u sebi - prosviraju tek kad dodju na radnu temperaturu

ovo za Sisy ne važi...ili ja ne čujem razliku. meni isto svira prvi minut upaljen i posle mesec dana gorenja :rofl:

a da je vreo vreo je....

i to je najčudnije... nakon hlađenja sve bolje svira...tek kad se ugasi... a ne nakon zagrevanja....kao da se kali :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvih sat vremena nikad pažljivo ne slušam, samo pozadinska buka, posle već osluškujem finese. 

I ako imam odličnu struju u stanu ipak se primeti razlika radnim danima i vikendom kada se pogase silna postrojenja ( industrijski park 500 metara od stana)  ako radnim danima sistem svira kao 10 000 e vikendom kao 25 000 :msn-rofl:

 

Moli boga da nemaš nekog automehaničara u komšiluku što voli popodne i noću da vari.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 6 minuta, mrcelavi reče

ipak se primeti razlika radnim danima i vikendom kada se pogase silna postrojenja

ima i to... to mogu da čujem kroz DAC na slušalice.  dok nisam imao napajanje pre - čak i kad ugasiš monitor se bolje čuje . da ne pričam o klimi i frižideru na istoj fazi :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Doktor Ma razumeo te, to je tačka 1, radna temperatura, evo kaže i ZenAco i ostali..........

Ja kad sam napravio XA pojačalo, na prvo uključenje sam rekao: Majko mila, u šta sam ja spucao kintu, jbt svira kao bilo koje pojačalo sa KP-a od 50e...

Kada je prošlo 45 minuta i ugrejao se na "može da se drži ruka više od 10 sekundi" nivo, to je odjednom počelo da peva.

Kada je prošlo sat i nešto i ugrejao se na "može da se drži ruka 5 sekundi" nivo, to je postala rapsodija :)

Dakle, ima i do tačke 2 (više u šali :D ) ali definitvno zagrevanje na radnu temperaturu, i lampe a bogme i SS ampovi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mora da je kod mene nesto neispravno ,kad god slusam nesto imformativno ,kao recimo muzika na poslu , tv , auto radio i posle toga ukljucim bilo koji od nekoliko sistema ,odmah shvatim kako su moji sistemi dobri i koliko sam ja nezahvalno matoro zakeralo ,ne salim se ,prastajte drugovi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Mikorist said:

Kod mene je obrnuto bilo rođaci... Slušao Sissy 10 meseci bez gašenja... Onda ugasio na mesec dva...

Sad bolje svira nego pre . Možda je do 5G mreže :buehehe:

isto...nisam bio kući 14 dana...došao, pustio, pao u nesvest kako to zvuči, a lampe nisam ni palio, svirao luxman

mislim da je to već do zasićenja kad se nešto sluša svaki dan satima...odmor od uređaja svakako dobro dođe, a povratak pokazuje da nemamo loše uređaje i ako smo često skloni nezadovoljstvu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam imao neke male desktop fr (scanspeak 5f/8422t01) sa sundjerastim vešanjem. Kad god ih pustim ne sviraju 20 minuta. Nije psihoakustika, kažem ženi da ih pusti pola sata pre nego sto dođem, pevaju k’o slavuji. Vešanje garant

Ostale kutije kad ne slušam mesec dana uvek im treba sat vremena da izmuljaju svoje. Imao sam novih koje prosviraju tek posle 200 sati.

To je mehanika, to mi je jasno. Al’ šta ima žica da se usvirava koji q?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...